CiekawostkiRowery elektryczne

6 powodów, dlaczego rower elektryczny jest ekologiczny

Rowery elektryczne cieszą się obecnie większą popularnością niż kiedykolwiek wcześniej – i to z niejednego powodu! Ten wszechstronny sprzęt może pomóc Ci zarówno w ćwiczeniach, dojeździe do pracy czy po prostu przemieszczaniu się z punktu A do punktu B, a wszystko to z dodatkowym wsparciem silnika elektrycznego. Korzyści nie kończą się jednak na wygodzie – ebike są także niezwykle przyjazne dla środowiska! Chciałbyś wiedzieć co wpływa na fakt, że pedelce są Eko?

W tym artykule podamy 6 powodów, dlaczego rower elektryczny jest ekologiczny!

SPIS TREŚCI

Emisja gazów cieplarnianych, co to znaczy, że e-bike ich nie produkuje?

Rower elektryczny, czyli tradycyjny rower dwukołowy wspomagany za pomocą silnika elektrycznego, oferuje dodatkowe wsparcie, które pomoże Ci pokonywać większe dystanse przy mniejszym wysiłku fizycznym. Czy jest to jednak dobre dla środowiska?

Odpowiedź brzmi: STANOWCZE TAK! Rowery elektryczne są w 100% przyjazne dla środowiska!

Agencje Ochrony Środowiska z różnych zakątków świata szacują, że średnie zużycie paliwa pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi poruszających się po drogach, wynosi około 12,8 litrów na 100km. Dodatkowo szacuje się, iż każdy taki pojazd pokonuje średnio ponad 18 tys. kilometrów rocznie. Wyliczono więc, że spalone przez wspomniany pojazd paliwo spowoduje wytworzenie prawie 4 tysięcy gramów dwutlenku węgla rocznie. To bardzo dużo!

Zważając na wpływ dwutlenku węgla na środowisko – gaz cieplarniany odpowiedzialny za globalne ocieplenie, powoduje, że każdy człowiek chcący zadbać o planetę pragnie jak najbardziej zmniejszyć te wartości.

Rowery elektryczne redukują je praktycznie do zera. Jest to możliwe dzięki temu, że e-bike napędzany jest przez siłę mięśni oraz baterię elektryczną, którą możesz naładować także przy użyciu tzw. zielonej odnawialnej energii.

Rowery elektryczne nie utkną w korkach, mogą korzystać ze ścieżek rowerowych i szybko przemieszczać się z punktu A do B. Brak korków równa się zdecydowanie zmniejszonej emisji CO2.

Wyjaśnimy jednak, dlaczego rower elektryczny jest ekologiczny na bazie kilku przykładów!

Dlaczego rower elektryczny jest „Eco”

Poniżej pokażemy w 6 punktach, dlaczego rower elektryczny jest ekologicznym rozwiązaniem dla każdego z nas!

  1. Rower elektryczny = zero emisji

Rowery elektryczne, w przeciwieństwie do innych środków transportu takich jak samochody, ciężarówki czy motocykle, nie używają benzyny ani oleju napędowego, które spalając się w silniku emitują szkodliwe gazy do atmosfery (w tym dwutlenek węgla). Pedelce napędzane są siłą mięśni ludzkich i dodatkowo wspomagane napędem elektrycznym. Energię elektryczną dostarcza akumulator (zazwyczaj litowo-jonowy), co oznacza, że podczas przemieszczania się nie jest emitowana żadna substancja szkodliwa dla środowiska.

Dodatkowo załóżmy, że posiadasz dostęp do energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, np. z energii słonecznej lub wiatrowej – ładując w taki sposób swój rower elektryczny całkowicie ograniczasz emisję wszystkich szkodliwych substancji do atmosfery, a więc podczas każdej przejażdżki pozostawiasz praktycznie zerowy ślad węglowy.

Porównajmy to z typowym samochodem osobowym, który jak wspominaliśmy w ciągu roku wyprodukuje średnio blisko 4 tony dwutlenku węgla, natomiast większe pojazdy, zwłaszcza te zasilane silnikiem diesla, mogą emitować znacznie więcej szkodliwych substancji.

Rowery elektryczne nie wydzielają toksycznych gazów czy smogu, które prowadzą do problemów zdrowotnych, w tym problemów z układem oddechowym. W związku z tym nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza – są więc naprawdę świetną i bezpieczną opcją do poruszania się po miastach, które na mapach są czarnymi punktami charakteryzującymi się totalnie zanieczyszczonym powietrzem!

Dodatkowo e-bike jest stosunkowo cichy – emituje niewiele lub w ogóle nie wytwarza dźwięku. Nie przyczynia się zatem do zwiększania poziomu hałasu, który jest niezwykle uciążliwy dla wielu osób, zwłaszcza dla tych mieszkających, uczących się lub przemieszczających się obok najbardziej ruchliwych ulic.

2.     Jedna bateria wystarczy na długo

Jak pisaliśmy wyżej, rower elektryczny napędzany jest silnikiem, który zasilany jest przez baterię. Problemem może wydawać się utylizacja tych baterii. Są to w końcu często plastikowe lub wykonane z innych tworzyw sztucznych akumulatory wypełnione szkodliwymi substancjami. Na szczęście w wielu (dobrych) modelach pedelców, producenci montują baterię które wystarczą na długie lata użytkowania.

Ponadto nawet jeśli już dojdzie do zużycia takiego akumulatora, to można, a nawet należy poddawać go recyklingowi lub regeneracji. Jeśli nie wiesz, gdzie takie baterie oddawać po okresie ich przydatności do użycia, zawsze można zapytać się w urzędzie miasta lub skontaktować się z producentem Twojego roweru.

Kolejnym plusem jest to, że większość dobrych rowerów elektrycznych korzysta z baterii litowo-jonowych, a nie ołowiowych (jak w samochodach) co jest znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska.

Jeśli natomiast uważasz, że ciągłe ładowanie rowerów elektrycznych nie jest za bardzo „eko”, możesz jak wspominaliśmy wcześniej skorzystać z energii odnawialnej (jeśli masz do niej dostęp) lub ładować swój pojazd w godzinach, w których sieć energetyczna jest mało obciążona.

3.     Nie powodują uszkodzeń nawierzchni drogowej

Rowery elektryczne, w porównaniu do innych środków transportu takich jak np. samochody, są bardzo lekkie. Dlatego nie powodują nadmiernego zużycia nawierzchni dróg, jak ma to miejsce w przypadku innych większych pojazdów. Kiedy drogi ulegają zniszczeniu, konieczne jest ich naprawienie, co z kolei wymaga użycia jeszcze cięższych pojazdów, generujących znacznie większe zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też jazda e-bike będzie miała pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko.

Dodatkowo pedelce w porównaniu do innej często przytaczanej „Eko” opcji, tj. pociągu, są zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli chcemy być „ekologicznie świadomi”. Pociągi również powodują emisję wcześniej wspomnianych szkodliwych gazów cieplarnianych, powodują także drgania, które niszczą podłoże oraz negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, a także są niezwykle głośne, czyli emitują szkodliwy dla człowieka hałas. Wybierając podróż rowerem elektrycznym pomijamy wszystkie wspomniane powyżej szkodliwe czynniki, a dodatkowo nie jesteśmy ograniczani przez harmonogram jazdy czy koszty biletów. Oczywiście wiadome jest, że naprawdę dużych odległości pewnie nie będziesz chciał pokonywać rowerem. Jednak nie zmienia to jednak faktu, że na krótsze i te trochę dłuższe wycieczki lepiej przesiąść się na elektryczny jednoślad.

4.     Wjedziesz nimi nawet w mało dostępne miejsca

Nie ma nic lepszego i zdrowszego od czasu spędzonego na łonie natury, a jedną z takich możliwości dają nam wycieczki po parkach, lasach i innych miejscach, które są całkowicie zamknięte dla samochodów, motorów i innych pojazdów spalinowych.  Oczywiście rowery elektryczne pomogą bezpiecznie przemieszczać się po takich obszarach, jak również po zarośniętych, leśnych czy górskich terenach, nie zanieczyszczając środowiska smogiem czy hałasem. Dodatkowo, jeśli musisz przemieszczać się sprawnie po zatłoczonych miejskich arteriach, czy po wąskich i trudno dostępnych obszarach śródmiejskich, rower eklektyczny również będzie miał swoja przewagę, ponieważ wjedziesz nim wszędzie!

5.      Są energetycznie wydajne

W porównaniu do innych, „tradycyjnych” środków transportu, rowery elektryczne okazują się też o wiele bardziej wydajne energetycznie. W niedawno przeprowadzonym badaniu w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że rowery elektryczne są aż 18 razy bardziej energooszczędne niż SUV-y lub pojazdy typu 4×4, 13 razy bardziej energooszczędne niż sedany, oraz 6 razy bardziej energooszczędne niż pojazdy szynowe. Pomimo powyższych liczb, samochód jest wciąż pierwszym wyborem, jeśli chodzi o transport na krótsze lub dłuższe dystanse. Jeśli jednak chcemy być ekologicznie świadomi i chcemy pomóc w redukcji emisji CO2, a przy okazji poprawić własną kondycję i możliwie oszczędzić na kosztach paliwa, warto przerzucić się na pedelce.

6.     Zadbają o Twoje zdrowie!

Według zaleceń wskazane dla naszego zdrowia, jest poruszanie się rowerem minimum 2 godziny w ciągu tygodnia. Myślisz może, że rower elektryczny nie pomoże Ci w regularnym treningu i nie pomoże Ci w potrzymaniu zdrowia? Nic bardziej mylnego! Zadaniem E-bike jest nie tylko wspomaganie Cię podczas jazdy, ale także umożliwienie Ci dodatkowego treningu i możliwość stawiania sobie coraz wyższych celów oraz zwiększania dystansu. Pamiętaj, że ostatecznie to Ty i Twoje mięśnie napędzają go do przodu.

Jak możesz wyrobić zalecaną, dwugodzinną normę ruchową? Na przykład poruszając się na e-rowerze codziennie do i z pracy. Pamiętaj, że ludzie to także część środowiska, a często, żeby rozpocząć dbanie o swoje otoczenie, wystarczy zacząć od samego siebie!

Podsumowanie

W tym krótkim artykule opisaliśmy 6 przykładów udowadniających, że rower elektryczny jest ekologiczny. Oczywiście można by wymienić więcej powodów podtrzymujących tezę, że e-bike jest „Eko” i że warto się na niego przesiąść, jednak te 6 argumentów naszym zdaniem jest najważniejsze i mamy nadzieje, że pozwoli przekonać również Ciebie do zakupu swojego ebike.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jakie jeszcze argumenty przemawiają za e-bike, lub masz inne pytania odnośnie ekologiczności działania roweru elektrycznego, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl lub przez facebooka lub instagrama!

Podobne artykuły

X