CiekawostkiJudogi

Biała judogi czy niebieska judogi?

Biała judogi czy niebieska judogi?

Szykujesz się do pierwszego treningu judo, ale przed sobą masz jeszcze zakup najważniejszej rzeczy  potrzebnej do treningu – stroju do judo? W Internecie widziałeś pewnie wiele zdjęć czy filmików z zajęć lub zawodów, gdzie praktykujący trenują w białych, niebieskich lub rzadziej różowych czy turkusowych judogach. Kiedy jednak założyć niebieski, a kiedy biały strój do judo? Czym się różnią?

Przeczytaj i się dowiedz!

Tradycyjne judogi

Judogi to tradycyjny strój do judo, wprowadzony w drugiej połowie XIX wieku. Stroju tego używa się zarówno podczas treningów jak i zawodów. Judogi składają się z bawełnianych spodni, wiązanej koszuli oraz pasa, w kolorze uzależnionym od stopnia zaawansowania i poziomu danego zawodnika.

W czasach poprzedzających współczesne, biały kolor judogi był oficjalnym kolorem zarówno podczas treningów jak i turniejów ze względu na czystość i przejrzystość zasad tego sportu, która najlepiej kojarzy się właśnie z bielą . Dopiero w późniejszym okresie wprowadzono kolejny kolor aby ułatwić rozróżnienie zawodników podczas walk na zawodach– alternatywą tą był kolor niebieski. Obecnie używanie białych i niebieskich strojów podczas turniejów i treningów jest stałą praktyką.

Historia niebieskiej judogi

Użycie niebieskiej judogi po raz pierwszy zaproponował w roku 1986 Anton Geesink. W tych latach nie istniały jeszcze żadne oficjalne międzynarodowe standardy określające rozróżnianie zawodników podczas walk turniejowych. W Japonii jednak celem rozróżnienia jeden zawodnik (pierwszy wyczytany do walki) przewiązywał w pasie czerwoną szarfę, jednak kolor judogi obu oponentów pozostawał ten sam – biały.

Na wzór japoński, w zachodniej półkuli świata także zaczęto rozróżniać zawodników za pomocą kolorowej szarfy, jednak bez ustandaryzowanych zasad, bez których sędziowie często mieli problem z rozróżnieniem zawodników. Wówczas jak wyżej wspomniano Geesink zasugerował niebieską judogę jako rozwiązanie tego problemu. Od tego momentu niebieskie judogi stały się stałym bywalcem na regionalnych, a tam bardziej krajowych czy międzynarodowych turniejach judo.

Dlaczego używa się niebieskiej judogi?

Jedynym celem używania niebieskich judog jest rozróżnienie  przeciwników od siebie podczas meczu – jeden zawodnik (drugi wyczytany do walki) przyodziewa tradycyjny biały strój, drugi – niebieski. Kolorowy strój stwarza wyraźny kontrast z  bielą i ułatwia śledzenie pojedynku zarówno sędziom jak i widzom. Kolor niebieski w żaden sposób nie oznacza jednak stopnia czy rangi, nie jest też wyznacznikiem poziomu umiejętności. Stopień zawodnika określany jest tylko przez kolor jego pasa, a nie stroju ‘gi’.

Kolejnym ważnym argumentem dla, którego warto przemyśleć zakup i użytkowanie niebieskiej judogi jest praktyczność stroju podczas treningu. Na białej judodze zabrudzenia będą widoczne już po jednej sesji treningowej, niebieska natomiast będzie wyglądała świeżej przez dłuższy okres.

Legenda niebieskiej judogi

We wczesnych latach dwutysięcznych, w świecie judo zaczęła krążyć ciekawa legenda. Wymaganym jest, aby to zawsze pierwszy zawodnik wzywany do walki przyodziewał niebieską judogę. Podczas igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku w świecie judo zaczęła krążyć plotka. Widzowie zaobserwowali mianowicie ciekawą sytuację – zawodnicy w niebieskiej judodze częściej zwyciężali walki w porównaniu do zawodników w judogach białych. Ten wyjątkowy fenomen drogą pantoflową rozprzestrzeniał się coraz dalej by w końcu przerodzić się w swego rodzaju legendę, w której stwierdzono, że niebieska judoga zapewnia zwycięstwo w turnieju. W rezultacie wiele młodych praktykujących (a także ich rodzice) zaczęli preferować niebieskie judogi zarówno podczas treningu jak i na turniejach.

Czy legenda jest prawdziwa? Otóż, nie. Grupa naukowców (biologów ewolucyjnych) przestudiowała dokładnie ten fenomen. Ich badania wykazały inne czynniki które mogły wpłynąć na przewagę zwycięstw ‘niebieskich’ nad ‘białymi’. Na przykład, kolory stroju ‘gi’ oscylowały naprzemiennie w trakcie trwania całego turnieju, ale zauważono, że to zawodnicy znajdujący się wyżej w rankingu przyodziewali kolor niebieski znacznie częściej niż niżej punktowani przeciwnicy. Zauważono też, że zawodnicy zakładający niebieskie judogi mieli średnio nieco dłuższy czas odpoczynku między meczami niż ich ‘biali’ przeciwnicy. W większości też „niebiescy” zawodnicy uczestniczyli w większej ilości turniejów, przez co posiadali większe doświadczenie i często wyższy poziom umiejętności. Nie znaleziono jednak żadnego bezpośredniego połączenia między niebieską judogą a zwycięstwem.

Wiadomo, że każdy chce zwyciężyć. Co do zasady jednak niebieska judoga nie uczyni z zawodnika niezwyciężonego, a zanotowane podczas Igrzysk w Atenach zwycięstwa były czystym zbiegiem okoliczności.

Który kolor wybrać?

Który kolor judogi wybrać? Najważniejsze to podkreślenie tego, że kolor nie ma znaczenia dla trenujących. Jak wspominaliśmy wcześniej, ważny jest kolor pasa oznaczający stopień umiejętności. Większość praktykujących preferuje tradycyjną biel – symbolizuje czystość i szczerość, dlatego też została oficjalnym kolorem tego sportu. Na zachodzie coraz bardziej akceptowane są inne kolory, nie tylko niebieski i biały ale też np. zielony, różowy, turkusowy czy czarny. Warto więc wziąć pod uwagę czy chcemy posiadać judogę tradycyjną biała – czy bardziej praktyczną kolorow, na której brud nie będzie aż tak bardzo widoczny jak na jej jaśniejszym odpowiedniku!

Najważniejsze to kupić coś w czym czujemy się komfortowo. Warto też sprawdzić czy poszczególne kluby judo posiadają konkretne wymagania co do koloru stroju treningowego. Niektóre mogą pozostawać sztywno przy tradycyjnej bieli, inne mogą podchodzić do tematu znacznie luźniej. Ostatecznie, jeśli bierzesz udział w zawodach wyższej rangi warto zainwestować zarówno w białą jak i niebieską judogę.

Podsumowanie

W tym krótkim artykule wyjaśniliśmy kiedy i dlaczego zaczęto wykorzystywać niebieskie judogi. Jak widzisz, są one już całkowicie spopularyzowane i łatwo dostępne w większości sklepów sportowych. Jeśli szykujesz się na pierwszy turniej w życiu, warto rozejrzeć się za dostępnymi strojami – polecamy więc nasz sklep z judogami, w którym otrzymasz nie tylko białe i niebieskie ale i kolorowe wersje strojów do judo!

Jeśli masz więcej pytań odnośnie judog zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X