CiekawostkiRowery elektryczne

Co to rower hardtail?

Poszukując nowego roweru górskiego,  możliwe że kierujesz się po pomoc zarówno do znajomych, specjalistów jak i Wujka Google. Wszyscy zapewne zarzucają Cię zawiłym żargonem rowerowym, mówiąc co powinien a czego nie powinien mieć Twój rower. Jednym z pierwszych takich słów, które możliwe usłyszysz jest tajemnicze określenie ‘hardtail’. Ale co to znaczy? Co to rower hardtail? Dlaczego niektórzy będą Ci go polecać z całym sercem, a inni wręcz odwrotnie? Wyjaśnimy to w tym artykule.

SPIS TREŚCI

Od początku: co to znaczy że rower jest „hardtail”

Rower ‘hardtail’ (dosł. z ang. ‘twardy ogon’) to rower ze sztywną ramą. Innymi słowy jest on zazwyczaj wyposażony w przednią amortyzację, ale nie posiada tylnej, co sprawia, że jego rama jest  sztywna i „niesprężysta”. Znane ze swojej lekkości i niższej ceny rowery hardtail są popularnym wyborem dla nowicjuszy w jeździe terenowej.

Sztywna rama doskonale sprawdzi się na długich przejażdżkach, podczas jazdy w różnorodnym aczkolwiek niewymagającym terenie czy na łagodnych zjazdach górskich. Hardtail sprawdzi się też dobrze na mniej wymagających trasach, takich jak leśne ścieżki czy miejskie ulice.

Historia hardtail

Omawiając historię rowerów z amortyzacją przednią powinniśmy rozpocząć od momentu skomercjalizowania/wynalezienia roweru górskiego, który nastąpił koniec lat 70. i na początku lat 80. XX wieku. Zanim ktokolwiek pomyślał o produkcji wyspecjalizowanych rowerów górskich, grupy rowerzystów ścigały się po górskich wzgórzach używając do tego zwykłych, klasycznych rowerów.

Do 1977 roku Joe Breeze, znany jako projektant pierwszego roweru górskiego, uczestniczył właśnie w takich wyścigach, używając do tego celu różnych modeli jednośladów – nigdy jednak nie udało mu się wygrać wyścigu. Te nieudane próby zainspirowały go do wynalezienia bardziej wytrzymałego roweru, który poradziłby sobie z jazdą zjazdową – rower ten będzie znany później jako rower górski MTB.

Od tego czasu wielu różnych producentów zaczęło prześcigać się w produkcji górali, które szybko stały się jednymi z najbardziej spopularyzowanych modeli rowerów na świecie. W latach 90. natomiast, Douglas Bradburry wynalazł pierwszy amortyzowany widelec przedni, w ten sposób zapoczątkowując nową erę rowerów ‘hardtail’.

Jakie funkcje pełni rower ze sztywną ramą?

Wielu miłośników jazdy górskiej rozpoczyna swoją przygodę od roweru hardtail. Głównym powodem jest to, że te rowery MTB doskonale łączą w sobie dostępność i wszechstronność. Oto, co może Ci zaoferować rower hardtail:

Skoki, wyczyny i inne sztuczki

Mimo że nie jest to tak łatwe jak skakanie na rowerze dirt jump, który jest specjalnie przeznaczony do wykonywania tricków, zwykły rower górski hardtail wciąż jest dobrym narzędziem do umiarkowanej jazdy wyczynowej (na odpowiednim torze). Hardtail jest stworzony do jazdy w różnorakich warunkach i posiada solidną ramę, która zrekompensuje brak tylnej amortyzacji.

Plus wynikający ze sztywności tego rodzaju rowerów górskich polega na tym, że możesz użyć go do lepszego pompowania przy skokach i zapewnić sobie trochę dodatkowego impetu, aby wybić się mocniej. Jedyne o czym musisz pamiętać, to aby opuścić siodełko przed rozpoczęciem skoku.

Uczy i trenuje

Wielu nowicjuszy jazdy po górskich szlakach zaczyna swoją przygodę właśnie od roweru górskiego typu hardtail. Brak tylnej amortyzacji zmusza rowerzystę do rozwijania sowich umiejętności, a rowerzysta doskonale czuje teren po którym jedzie, dzięki czemu może dostosować prędkość do otaczającego go środowiska oraz może szybciej zareagować w razie natknięcia się na niespodziewane przeszkody. Można to przyrównać trochę do jazdy samochodem: wszyscy najpierw uczymy się jeździć skrzynią manualną, a dopiero gdy wyczujemy jak silnik reaguje na zmianę biegów i jaki bieg zastosować dla jakiej prędkości, warto przejść na automat – podstawy mamy już w końcu opanowane.

Zalety roweru hardtail

Jak każdy rower, hardtail posiada szereg zalet, które wyróżniają go na tle pozostałych. Poniżej podamy Ci parę z nich.

Dość niski koszt zakupu

Rower górski hardtail zazwyczaj jest mniej skomplikowany w budowie, dzięki czemu zredukowane są pewne koszty produkcji, a co za tym idzie, może być on albo nieco tańszy, albo wyposażony w znacznie lepsze podzespoły niż taki sam rower typu full. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, ale wciąż chciałbyś zakupić dobry wszechstronny rower, niebój się inwestować w hardtail – nie będziesz rozczarowany!

Niska waga

Brak tylnej amortyzacji oznacza brak dodatkowych dodatkowych elementów łączących ramę z amortyzatorem i brak samego zawieszenia. Hardtail więc, który ma prostą, sztywną ramę będzie lżejszy niż rower z pełna amortyzacją. Dlaczego o tym mówimy? Dlatego, że dla wielu adoratorów górskiej ( i nie tylko) jazdy waga jest jednym z kluczowych elementów decydujących o tym, czy zainwestować w dany model czy nie. Mniejsza waga oznacza też często nieco większy komfort podczas jazdy, co także może pomóc w podejmowaniu decyzji.

Wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu

Jak pisaliśmy wyżej, rowery hardtail często posiadają mniej podzespołów, ale te które są już zaimplementowane będą lepszej jakości przy porównywaniu hadrtaila z analogicznie doposażonym rowerem typu full (oczywiście jeśli kupujemy pojazd od zaufanego producenta). Brak amortyzacji oznacza mniej elementów które mogą się zepsuć.

Przyjemność z jazdy

Często to komfort oraz jakość jazdy zadecydują, czy rower jest dla nas czy nie. Jak się prowadzi? Jak responsywny jest na nasze ruchy? Jeśli chodzi o hardtail, tego typu dwukołowiec jest czuły na każdy ruch i doskonale reaguje na trasie gdy pedałujemy. Z tym rowerem nie będziemy się siłować na trasie. Dodatkowo, wcześniej wspominania mniejsza waga sprawia, że pojedziemy na nim szybciej niż na rowerze typu full. Dlatego jeśli poszukujesz czegoś szybkiego, efektywnego i dającego Ci dreszczyk emocji, hardtail jest zdecydowanie godny dania mu szansy.

Rodzaje rowerów hardtail

Istnieje wiele różnych rodzajów rowerów hardtail, z których każdy jest dostosowany do innych dyscyplin kolarskich.

Poniżej przedstawiliśmy tylko kilka z nich.

Rower Hardtail XC (Cross-Country)

Kolarstwo górskie cross country jest jedyną dyscypliną MTB, która jest obecna na igrzyskach olimpijskich. Trasy XC są dość krótkie, ale zawodnicy muszą wspinać się, przemierzać i zjeżdżać po gęsto zalesionych obszarach, ścieżkach żwirowych, polach trawiastych i błotnistych szlakach.

Aby poradzić sobie z tymi zróżnicowanymi terenami, zawodnicy potrzebują przedniego widelca o bardzo wysokim skoku, 75-100 mm i większego kąta mostka, który pozwala im wyciągnąć się w bardziej komfortową pozycję podczas jazdy. Cos tu nie halo chyba z tymi skokami, po szlakach ma lepsze amortyzatory niż cross?

Rower Hardtail do Jazdy Po Szlakach

Rowery hardtail do jazdy po szlakach są niezwykle wszechstronne. Mają dobrze zrównoważoną, luźną geometrię ramy, co zapewnia komfortową jazdę.

Przednie zawieszenie w tym rowerze zazwyczaj mieści się w zakresie do 100 mm, co wystarcza rowerzystom do pokonywania skoków i odcinków zjazdowych, jednocześnie nie pochłaniając zbyt dużo energii podczas jazdy pod górę.

Zazwyczaj rower do jazdy po szlakach ma szeroki zakres biegów, a także szeroką kierownice, która zapewnia precyzyjne prowadzenie podczas ostrych zakrętów, jakie można napotkać podczas jazdy po szlakach.

Rowery do jazdy po szlakach poradzą sobie z większością dyscyplin kolarstwa górskiego, co czyni je dobrą opcją dla osób początkujących, które nie wiedzą, jaki styl roweru górskiego jest dla nich odpowiedni.

Elektryczne Rowery Górskie Hardtail

Elektryczne rowery górskie hardtail stają się coraz bardziej popularne. Zazwyczaj działają one tylko w trybie wspomagania pedałowania, a tylko niektóre z nich posiadają opcje korzystania z manetki do napędu całego układu, chociaż w takich przypadkach przestają już one być rowerem (odsyłamy do naszego artykułu który wyjaśnia dlaczego). Komponenty tych rowerów mogą być różne i zależą od tego, jaką dyscyplinę rowerzysta chce uprawiać. Jeśli szukasz czegoś co da ci dodatkowego kopa na trasie, Elektryczny hardtail MTB może być strzałem w dziesiątkę!

Rower Górski Hardtail do Enduro

Wyścigi Enduro sięgają wczesnych czasów kolarstwa górskiego. Są to zawody, w których zawodnicy rywalizują ze sobą na czas, który potrzebny jest do pełnego zjazdu. Startując z góry trasy, zawodnicy zjeżdżają w dół zbocza, przecinając ścieżki leśne z rampami, korzeniami i wieloma ciasnymi technicznymi zakrętami!

Ze względu na ekstremalny charakter wyścigów enduro, rowery używane w tej dyscyplinie są podobne do rowerów zjazdowych. Wielu zawodników decyduje się na rowery pełnego zawieszenia, podczas gdy inni wybierają hardtail ze względu na mniejszą wagę.

Podsumowanie

W tym artykule opisaliśmy pokrótce co to jest rower hardtail, jakie ma zalety i dla kogo sprawdzi się najlepiej. Mamy nadzieję, że tym samym pomogliśmy CI w dokonaniu wyboru czy jednoślad z przednią amortyzacją jest właśnie rowerem dla Ciebie.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie roweru hardtail, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl lub przez naszego facebooka!

Podobne artykuły

X