CiekawostkiRowery elektryczne

Czy warto wykonywać przegląd roweru elektrycznego?

Czy warto wykonywać przegląd roweru elektrycznego? Jak często powinniśmy wykonywać takie przeglądy? Co wchodzi w skład pojedynczego przeglądu rowerowego?

Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

SPIS TREŚCI

 

Co wchodzi w skład przeglądu roweru elektrycznego?

Zakres przeglądu Twojego roweru w dużej mierze zależy od oferty danego serwisu rowerowego. W większości przypadków będziesz mógł wybrać między przeglądem podstawowym, zawierającym te najbardziej potrzebne czynności obsługowe (koła, hamulce, łańcuch) oraz pakietem rozszerzonym, w którym Twój rower elektryczny zostanie bardziej szczegółowo sprawdzony od kierownicy po sam koniec ramy.

W serwisie rowerowym by Uone, również będziesz mógł wybrać między pakietem podstawowym i rozszerzonym. Oczywiście jeśli goni Cię czas i masz ograniczony budżet, przegląd z zakresu podstawowego w zupełności Ci wystarczy! Co sprawdzimy w Twoim rowerze na takim przeglądzie?

Stan kół: po pierwsze sprawdzimy jakie ciśnienie obecnie mają opony w Twoim rowerze. Wiadomo, że podczas eksploatacji, zmiany temperatur i nacisku poziom ciśnienia stopniowo ulega zmniejszeniu, a nikt przecież nie lubi jeździć na „flakach”. Dlatego jeśli stwierdzimy, że ciśnienie w oponach jest za małe, po pierwsze napompujemy je do odpowiedniej wartości i przy okazji sprawdzimy czy gdzieś w oponie lub dętce nie znajduje się jakaś nieszczelność. Często ciśnienie możemy tracić z powodu małych dziurek w oponie lub perforacji już zużytej dętki. Jeśli taka usterka wystąpi w twoim elektrycznym jednośladzie, fachowo ja usuniemy. Następnym krokiem będzie posprawdzanie stanu szprych – czy czegoś brakuje? Czy szprychy są proste? Czy są odpowiednio naciągnięte i czy koło jest wycentrowane?

Jeśli znajdziemy coś, co będzie wymagało naprawy lub wymiany, skontaktujemy się z Tobą, aby poinformować o sytuacji!

Stan łańcucha i napędu: sercem roweru jest jego napęd, czyli w przypadku rowerów klasycznych łańcuch i korba, a w przypadku elektryków także silnik i bateria. W naszym salonie sprawdzimy dokładnie stan całego układu napędowego: czy łańcuch wymaga smarowania, jaki jest jego naciąg, czy jest zużyty, czy bateria i silnik działają poprawnie. Małe prace, czyli naładowanie baterii i nasmarowanie całego układu wykonamy od ręki! Jeśli natomiast dojdziemy do wniosku, że któryś z elementów niestety zakończył swój żywot, zadzwonimy do Ciebie i zapytamy, czy chcesz go wymienić!

Stan hamulców: jeden z najważniejszych elementów w Twoim dwukołowcu – hamulce, muszą działać poprawnie, aby zapewnić Ci całkowite bezpieczeństwo podczas jazdy. W czasie przeglądu więc, sprawdzimy czy układ hamulcowy jest w porządku, czy niestety wymaga gruntownego serwisowania.

Stan połączeń śrubowych: coś chrobocze lub stuka podczas jazdy? Najprawdopodobniej jest to któraś z małych śrubek na jednym z połączeń śrubowych! Podczas przeglądu w naszym serwisie, dokładnie sprawdzimy wszystkie te połączenia, usuniemy luzy i wymienimy śrubki, które będą tego wymagać!

Po co robić regularne przeglądy?

Regularne przeglądy roweru zapewnią, że Twój e-bike pozostanie w bardzo dobrym stanie i będzie bezpiecznym środkiem transportu. Jeśli nie chcesz być częstym gościem serwisu rowerowego, powinieneś także samodzielnie regularnie sprawdzać stan swojego roweru. Nawet jeśli sam nic nie naprawisz, przeprowadzając częste oględziny Twojego e-pedelca szybko zauważysz, jeśli coś zacznie się z nim dziać. Im szybciej spostrzeżesz pierwsze oznaki zużycia lub zepsucia, tym szybciej trafisz do specjalisty, który sprawnie przywróci Twój pojazd do stanu użytkowania! Co możesz robić sam, aby zadbać o stan swojego roweru?

Po pierwsze, sprawdzaj ciśnienie w oponach. Najlepiej, jeśli robisz to po każdej jeździe (szczególnie jeśli eksploatujesz rower codziennie), ale wystarczy też sprawdzić poziom ciśnienia raz na tydzień. Dzięki temu szybko zobaczysz, czy opona flaczeje, czy trzyma powietrze. Jeśli po paru dniach jeździsz na tzw. „flaku”, bardzo możliwe, że gdzieś wkradła się nieszczelność, a to już jest powód do odwiedzin serwisu rowerowego!

Po drugie, regularnie czyść rower, a w szczególności łańcuch oraz zębatki i przerzutki. Utrzymując łańcuch w czystości i chroniąc go przed piaskiem, kurzem, błotem i innymi zabrudzeniami upewniasz się, że pozostanie on w odpowiedniej kondycji jeszcze długi czas. Jeśli zauważysz, że wymaga czyszczenia, weź drobną szczoteczkę i delikatnie przetrzyj najgorsze zabrudzenia. Pamiętaj też, żeby regularnie smarować swój łańcuch, aby pracował poprawnie!

Po trzecie, sprawdzaj stan hamulców. Może myślisz sobie, że tego typu oględziny mogą przeprowadzać tylko profesjonaliści. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że regularnie sprawdzisz czułość układu hamulcowego – jak szybko i z jaką siłą Twój rower reaguje na hamowanie. Jeśli zauważysz, że musisz nacisnąć na hamulec mocniej, a czas hamowania wydłuża się, jest to pierwsza oznaka, że należy skierować się do serwisu. Oczywiście wszelakie luzy i inne dziwne zachowania układu hamulcowego również powinny skłonić Cię do odwiedzin u profesjonalisty!

Jak często robić przegląd roweru elektrycznego?

Z reguły, jeśli sporadycznie korzystasz ze swojego dwukołowca, przegląd podstawowy powinieneś wykonywać raz na rok. Docelowo jednak warto byłoby sprawdzać w serwisie stan Twojego dwukołowca dwa razy do roku, przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu. Kompleksowe, rozszerzone przeglądy w punktach serwisowych z reguły wykonuje się raz na dwa lata.

Jeśli jednak bardzo często przemieszczasz się swoim rowerem, np. po mieście lub do i z pracy, częstotliwość przeglądów także powinna wzrosnąć.

Serwis rowerowy by Uone zaprasza!

Jeśli potrzebujesz zrobić przegląd swojego roweru klasycznego bądź elektrycznego, serdecznie zapraszamy do naszego serwisu rowerowego by Uone! Nasi specjaliści dokładnie przyjrzą się Twojej maszynie i zapewnią, że będzie ona jeździć jeszcze długie lata. Może zastanawiasz się: gdzie nas znaleźć?

Nasz serwis mieści się w Poznaniu, przy ulicy Strzeszyńskiej 35/37 (w miejscu dawnego Eurocasha). Jeśli jesteś z Poznania lub akurat trafiłeś do naszego miasta przejazdem, zapraszamy nas! Na pewno szybko i sprawnie przywrócimy Twój rower do dawnej świetności!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł zachęcił Cię do regularnych przeglądów Twojego roweru. Pamiętaj, że częste sprawdzanie jego stanu zapewnia bezpieczeństwo na drodze zarówno Tobie jak i innym użytkownikom ruchu!

Jeśli chciałbyś więc przyprowadzić swój rower na przegląd do naszego serwisu albo masz jakieś pytania odnośnie serwisowania, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl lub telefonicznie: 881 576 076.

Podobne artykuły

X