CiekawostkiDeski sup

Deska SUP a słońce – szkodliwe działanie promieni UV

Deska SUP a słońce – czyli szkodliwe działanie promieni UV

Wakacje w pełni, słoneczko grzeje! Trzeba wykorzystać dobrą pogodę i popływać na desce SUP. Oczywiście wiosłowanie musi być przeplatane przerwami na odpoczynek i małą przekąskę. Ale co zrobić z naszą deską podczas takiej przerwy? Kusić może zostawienie jej na słońcu do wyschnięcia. Jest to jednak bardzo zły pomysł i może się źle skończyć dla Twojej deski.

Dlaczego? Powodów jest sporo.

Wpływ promieni UV na deski SUP

Jak słońce wpływa na pompowane SUPy? Na wiele sposobów. Każdy z nich w jakiś sposób doprowadza do szybszej degradacji Twojego SUPa.

Nagrzanie materiału

Po pierwsze i najważniejsze, długotrwała ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić do wzrostu temperatury powierzchni deski. To z kolei może wpływać na materiał deski, powodując rozszerzanie się i rozklejanie warstw oraz  ich osłabienie. Jeśli SUP stał na słońcu naprawdę długo może nawet dojść do jego deformacji (np. deska wygnie się jak banan).

Nie wierzysz że Twój pompowany SUP nagrzewa się aż tak bardzo? Cóż, w większości wypadków wystarczy go dotknąć by się o tym przekonać. Dla niedowiarków jednak, zrobiliśmy mały eksperyment z naszym modelem Traveler. Zostawiliśmy go na słońcu przez (5 minut). Już po (2 minutach) w trakcie naszych pomiarów kamerą termowizyjną, możną było zauważyć, jak kolorowe elementy nagrzewały się do ponad 30 stopni Celsjusza. Które kolory nagrzewały się najbardziej?

Oczywiście czarne, tutaj akurat wpięta w gumki bagażowe orka (do prawie 60 stopni!),

następnie czerwone (prawie 50 stopni).

Potem niebieska pianka, która osiągnęła 40 stopni w swoim maksimum.

Najmniej „zagrożone” przegrzaniem były białe elementy deski, które w swoim najgorętszym punkcie osiągnęły ok. 35 stopni Celsjusza.

Oczywiście im dłużej deska stała na słońcu, tym wyższe temperatury odczytywaliśmy.

Wzrost ciśnienia w desce

Napompowana deska SUP pozostawiona na słońcu może doświadczać nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnętrznego, ponieważ powietrze wewnątrz deski rozszerza się w wysokich temperaturach. To zjawisko może prowadzić do szybkiego wzrostu ciśnienia, a to z kolei może być niebezpieczne dla deski i doprowadzić do jej pęknięcia lub uszkodzenia.

Rozgrzanie kleju

Wysoka temperatura może również wpływać na klej i połączenia na desce SUP, szczególnie jeśli zakupiony przez Ciebie model został wykonany w technice standardowej – sklejanej. Rozgrzany klej = osłabionym i mniej wytrzymałym łączniom deski. To z kolei może prowadzić do potencjalnych problemów z integralnością deski.

Blaknięcie materiału

Promieniowanie UV jest też niestety mocno znane ze swoich „wybielających” właściwości. Niestety, deski SUP nie będą tu wyjątkiem. Długotrwałe wystawienie deski na słońce może prowadzić do blaknięcia i degradacji powierzchni, a także przyspieszać proces starzenia się materiałów. W rezultacie, deska może stracić wytrzymałość, elastyczność i pierwotny kolor.

Jak chronić swoją deskę?

Aby chronić swoją deskę SUP przed szkodliwymi efektami słońca, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Należy unikać pozostawiania deski napompowanej na dłuższy czas bez nadzoru na otwartej przestrzeni i na słońcu. Kiedy deska nie jest używana, warto spuścić z niej powietrze i przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z pokrowca na deskę, który dodatkowo chroni ją przed promieniowaniem UV i utrzymuje jej temperaturę na stabilnym poziomie. Jeśli chcesz wysuszyć SUPa, użyj do tego szmatki albo ścierki i przetrzyj wszystkie wilgotne miejsca. Pamiętaj też że po skończonym użytkowaniu należy oczyścić go z każdego brudu, piasku, mułu czy liści zanim schowasz deskę do plecaka.

Podsumowanie

Mamy nadzieję ze ten krótki artykuł pomógł przekonać Cię abyś nie zostawiał swojej deski na słońcu. Dobre SUPy nie są w końcu tanie, i powinny Ci służyć co najmniej parę sezonów, jednakże to ile rzeczywiście będziesz mógł się nimi cieszyć zależy w dużej mierze od tego, jak je traktujesz. Pamiętaj więc o tych prostych środkach ostrożności, aby cieszyć się długotrwałą wydajnością i trwałością swojej deski SUP.

Warto wziąć sobie do serca temperaturę w której był wykonany opisany w tym wpisie test. Było to zaledwie 25 stopni w cieniu!

P.S.

Z pewnością inwestycja w droższe i porządniejsze deski pomoże Ci uniknąć problemów z ich pękaniem na słońcu J

Jeśli masz więcej pytań odnośnie tego, jak dobrze ‘konserwować’ swoją deskę, napisz do nas na maila: uone@road24.pl, facebooka, twittera bądź instagrama.

Podobne artykuły

X