CiekawostkiDeski sup

Deska SUP – akcesoria które musisz mieć!

Deska SUP – akcesoria które musisz mieć!

Planujesz zakup deski SUP ale nie jesteś pewien czego jeszcze będzie Ci potrzeba zanim wypłyniesz na wodę? Pewnie myślisz sobie, że przecież najważniejsze to zabrać ze sobą samą deskę. Otóż nie!

Pływanie na SUPie mimo iż nieskomplikowane, wciąż wymaga zaopatrzenia się w parę dodatkowych rzeczy.

Poniżej przedstawiamy listę akcesoriów, które trzeba mieć oraz kilka, opcjonalnych które możesz zakupić dla większej wygody!

Dlaczego potrzebujesz akcesoriów?

Jeśli zaczynasz dopiero pływać na desce SUP, może wydawać Ci się że na zakupie samej deski się skończy. Jest to nic bardziej mylnego – aby efektywnie i bezpiecznie pływać po wodzie, potrzebujesz zestawu przynajmniej podstawowych akcesoriów. Może wybrzmi to jak naciąganie na dodatkowe wydatki ale możesz nam wierzyć, że wiele z tych akcesoriów bardzo pomoże Ci podczas każdej wyprawy!

Jak wszędzie możemy oczywiście podzielić akcesoria na trzy kategorie: podstawowe (z grupy MUST Have), dodatkowe (nie musisz ich mieć, ale z pewnością ułatwiłyby Ci pływanie) oraz nowości i gadżety, które kupisz dla własnej wygody!

Podstawowe akcesoria do desek SUP

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych akcesoriów, które powinny być dołączane w zestawie z każdą deską SUP. Jeśli producent nie oferuje ich w pakiecie, pamiętaj żeby zaopatrzyć się w nie jak najszybciej, ponieważ bardzo pomogą Ci podczas wodnych podróży!

Wiosło

Oczywista oczywistość ale warto przypomnieć o tym początkującym. Otóż bez wiosła na SUPie ani rusz! Potrzebujesz go żeby poruszać się po powierzchni wody. Wiosło znajduje się też w samej nazwie desek – SUP, czyli Stand Up Paddle (dosł. Wiosłowanie na stojąco).

Dodatkowo warto pamiętać, że wiosłowanie wymaga wysiłku. Jeśli kupisz ciężkie, aluminiowe wiosło możesz szybko poczuć zmęczenie. Najlepiej rozejrzeć się za lekkim ale wytrzymałym modelem wykonanym np. z włókna szklanego. Z takim wiosłem możesz pływać dużo intensywniej, przy mniejszym zmęczeniu oraz z gwarancją jego wytrzymałości przez co najmniej parę sezonów!

Pamiętaj też żeby twoje wiosło miało możliwość regulowania długości! Nie chcesz przecież wiosłować za krótkim albo za długim wiosłem!

Pompka

Żeby móc pływać na swoim SUPie najpierw trzeba go napompować. Oczywiście mógłbyś się pokusić o zrobienie tego swoją pompką od roweru…. Ale pewnie skończyłbyś nazajutrz. SUP potrzebuje wysokiego ciśnienia tak aby pozostać sztywnym na wodzie. Najlepiej więc sprawdzą się pompki dwustrefowe z dodatkowymi kanałami ułatwiającymi pompowanie lub te elektryczne. Są one wygodne w użyciu (ustawiasz tylko maksymalny poziom ciśnienia), proste w obsłudze i szybkie. 5-10 minut i możesz wypływać na wodę! Pompka więc to obowiązek przy pompowanych SUPach ale jeśli posiadasz kilka desek lub nie chcesz tracić czasu na pompowanie zainwestuj w elektryczną!

Plecak

Skończyłeś spływ po jeziorze i chciałbyś przewieźć deskę samochodem? A może sezon letni dobiegł końca i chciałbyś w bezpieczny sposób przezimować swojego SUPa? Z pomocą przychodzi plecak zaprojektowany specjalnie do tego zadania! Jeśli posiadasz pompowaną deskę, wiesz już pewnie że plecak to „must-have” podczas każdej wycieczki. Dzięki niemu bezpiecznie i wygodnie przewieziesz SUPa lub przechowasz go nie zajmując mnóstwa miejsca w garażu. Nie potrzeba tutaj żadnych specjalistycznych uchwytów na bagażnik dachowy lub zabawy w „tetrisa” – wypuszczasz powietrze z deski, zwijasz w naleśnik i chowasz!

Dodatkowo, plecaki do desek SUP lepszej jakości w większości posiadają kółka, także przemieszczanie się z miejsca na miejsce staje się jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze.

Fin

Finy, albo inaczej stateczniki zapewniają stabilność desce. Dzięki nim twój SUP jest w stanie płynąć w prostej linii (tzw. tracking). Ważne więc żeby po pierwsze mieć zapasowego fina, jeśli ten w desce ulegnie uszkodzeniu. Często też konkretne rozstawienie stateczników ułatwia pływanie np. podczas wyścigów lub podczas surfowania.

Zależenie więc od tego jaki masz model deski, warto posiadać dodatkowego fina lub dwa.

Zestaw naprawczy

Zestaw naprawczy to apteczka pierwszej pomocy dla twojej deski. Jeśli podczas wyprawy zdarzy się, że przebjesz swojego supa, dojdzie do rozklejenia jednej z warstw itd., dzięki takiemu zestawowi będziesz mógł spróbować uratować sytuację. Oczywiście jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, należy deskę oddać do serwisu.

Co wchodzi w skład takiego zestawu?

Klucz +materiał PVC + czasami klej, jednak niektórzy producenci nie dodają go gdyż ze względu na zmiany temperatury i warunków atmosferycznych potrafi stwardnieć i narobić większej szkody niż pożytku przy ewentualnej próbie naprawy.

Smyczka

Kolejny ważny element podczas wiosłowania. Po co Ci smyczka na kostkę? Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy, a wiadomo że początkujący więcej razy wpadną do wody aniżeli profesjonaliści. Nawet bardziej doświadczonego supowicza sporadyczna kąpiel nie ominie – wystarczy porywisty wiatr, stłuczka z inną osobą albo czysty przypadek i jesteś w wodzie. Bez smyczki deska Ci odpłynie, a Ty będziesz musiał ją gonić po jeziorze lub morzu – odpowiedz sobie na pytanie na ile takich pogoni znajdziesz siłę, a potem zapnij smyczkę!

Jeśli posiadasz smyczkę i oczywiście pamiętałeś żeby przypiąć ją do swojej deski oraz kostki, po upadku będziesz mógł szybko wrócić na pokład. Twój SUP zostanie przy tobie nie ważne jak silny nurt czy wiatr będzie aktualnie na akwenie, po którym pływasz.

Kapok

Chociaż w Polsce nie ma nakazu noszenia kapoka, wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2003 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej – co zostało opisane we wcześniejszym wpisie powinien on przynajmniej znajdować się na pokładzie każdej deski. Oczywiście wystarczy mieć go wpiętego w gumki bagażowe, zdecydowanie polecamy jednak zakładać go na siebie. Dzięki temu zachowujesz pełne bezpieczeństwo na wodzie.

Dodatkowe akcesoria

Poniżej przedstawimy kilka akcesoriów, które nie są obowiązkowe ale na pewno ułatwią i umilą czas spędzany podczas wiosłowania.

Drybag

Podczas dłuższych wypraw chciałbyś pewnie coś przekąsić, napić się, spakować dodatkowe ubranie lub zabrać sprzęt do fotografowania natury. Tylko gdzie to wszystko zmieścić? I co jeśli deska wywróci się – przecież cały bagaż zostanie zmoczony!

Nie, jeśli zaopatrzysz się wcześniej w Drybag! Są to pojemne torby wykonane z materiału wodoodpornego, posiadające szczelne zamknięcia. Można je zakupić w różnych rozmiarach (w zależności ile bagażu potrzebujesz przewieźć), ponadto są bardzo łatwe do zamontowania na twojej desce w miejscu na bagaż

Jeśli zabierzesz ze sobą Drybag możesz być pewien że Twoje rzeczy pozostaną suche!

Kotwica

Supowanie nie polega tylko na samym wiosłowaniu na jak najdalsze dystanse. Jeśli chcesz cieszyć się np. wędkowaniem, spróbować yogi na wodzie lub po prostu w ciszy podziwiać naturę, Twoja deska musi pozostać w jednym miejscu.

Od tego właśnie są kotwice dostosowane specjalnie do SUPów. Zapewniają, że Twoja deska pozostaje w miejscu nawet przy silnym wietrze lub falach. Zazwyczaj są niewielkie i lekkie, więc nie musisz przejmować się czy dasz radę zmieścić je na pokładzie.

Wodoodporny case na telefon

W dzisiejszych czasach przemieszczanie się bez telefonu można porównać do kebabu bez sosu – potrzebujesz go do pozostania w kontakcie, używania swoich aplikacji lub nagrywania filmików czy robienia zdjęć.

Niestety jednak pomimo zapewnień producentów, większość telefonów mogłaby nie przeżyć kąpieli w jeziorze czy rzece.  Dlatego też jeśli wiesz że musisz trzymać smartfon przy sobie, zainwestuj w dobrej jakości wodoodporny case (etui) na telefon. Często wyglądają one jak przeźroczysta torebka na sznurku. Polecamy jednak zakupić sprawdzony case od zaufanego producenta, zamiast starać się jak najbardziej zaoszczędzić koszty. Twój telefon na pewno Ci za to podziękuje pięknymi zdjęciami i długoletnią współpracą.

Nowości i gadżety

Na sam koniec prezentujemy parę gadżetów dla prawdziwym supowych zapaleńców. Jeśli chcesz odpicować swoją deskę, na pewno warto je rozważyć!

Światła LED

Możesz się zastanawiać „na co mi światła?”. Cóż, jeśli lubisz pływać nocą jest to jedno z obowiązkowych akcesoriów (pamiętaj żeby w nocy koniecznie ubrać na siebie również kapok! – jest to określone w wyżej wspomnianym rozporządzeniu: ” Pasy i kamizelki ratunkowe na statku pasażerskim uprawiającym żeglugę w porze nocnej na wodach administrowanych przez dyrektora urzędu morskiego w rejonach 1, 2 i 3 i na pozostałych statkach uprawiających żeglugę w rejonach 1 i 2 powinny być wyposażone w lampki świetlne”). Tak samo przydatne LEDy są jeśli zdecydowałeś się przedłużyć sezon na ciemne, jesienne dni, kiedy słońce późno wschodzi i bardzo szybko zachodzi. Ostatecznie, jeśli chcesz zaimponować znajomym kolorowe światła na Twojej desce powinny zdać egzamin! Tutaj wymogiem jest światło o “zwykłej białej barwie, widoczne ze wszystkich stron […]” – wg Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r.

Uchwyt na wędkę

Lubisz wędkować? Od teraz możesz to robić na swojej desce SUP! Wystarczy tylko prosty w montażu uchwyt na wędkę + Twoja deska i możesz ruszać! Wcześniej niedostępne miejsca i wąskie przesmyki – pośród, których dzięki SUPowi i uchwytowi na wędkę możesz cieszyć się owocnym połowem!

Uchwyt na kubek

Ostatni gadżet na dziś – montowalny uchwyt na kubek. Jeśli nie potrafisz się rozstać ze swoją gorącą herbatą lub kawą ale pakowanie i rozpakowywanie termosu to dla Ciebie za dużo roboty, weź ze sobą ten wynalazek. Wystarczy przypiąć go do deski (może razem z uchwytem na wędkę?) i cieszyć się spokojnym popołudniem z kubkiem gorącego napoju przy Twoim boku!

Podsumowanie

Powyższy artykuł krótko podsumował jakie akcesoria są najbardziej przydatne podczas pływania deską SUP. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziesz wiedzieć jak przygotować się na każdy spływ, tak aby pływać bezpiecznie i dobrze się bawić! Pamiętaj też, że zestaw akcesoriów obowiązkowych zawsze powinieneś mieć ze sobą! Jeśli producent danej deski nie oferuje ich w zestawie, będziesz musiał rozejrzeć się za nimi samodzielnie.

Alternatywnie zapraszamy też do naszego sklepu, w którym do każdej deski SUP oferujemy w zestawie wszystkie potrzebne akcesoria! Jeśli natomiast nie jesteś pewien co jeszcze powinieneś mieć, zapraszamy do kontaktu na naszego maila: uone@road24.pl. Możecie też kontaktować się z nami przez facebooka, twittera bądź instagrama!

Zapraszamy!

Podobne artykuły

X