CiekawostkiDeski sup

Deska SUP | cena jakości

Deska SUP – cena jakości

Decydując się na zakup deski sup, rozpoczyna się proces żmudnego przeglądania dostępnych na rynku modeli. Wielu producentów atakuje żargonem często trudnym do zrozumienia, zapewniając że każda deska jest najlepszą z możliwych. Zaprawiony, supowy wyjadacz przebrnie przez te informacje znajdując rodzaj deski sup idealny dla siebie. Co jednak kiedy dopiero rozpoczynamy przygodę z paddleboardingiem? Wówczas, często najważniejszą informacją jest dla nas cena. W związku z czym powstaje pytanie: dlaczego wybrane deski SUP są takie drogie?

W tym artykule sprawdzimy wszystkie widełki cenowe dostępnych na rynku modeli desek sup, podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie i wyjaśnimy dlaczego często droższa deska SUP = cena jakości.

Deska SUP – cena na rynku

Pompowane deski SUP konstrukcyjnie są jedną z dwóch rodzajów desek sup. Jak pisaliśmy wcześniej, na rynku dostępne są również paddleboardy twarde, które można zakupić od 2000 do nawet 18000 złotych. Deski kompozytowe można zakupić już w granicach 2000 złotych. Tak więc są one najbardziej różnorodne pod względem cenowym, jednak naturalnie we wpisie tym skupimy się na porównaniu desek pompowanych, gdyż to one napędzają supowy rynek i wzbudzają takie zainteresowanie tą formą rekreacji.

Ceny desek SUP pompowanej zaczynają się w granicach 800-1000 zł i są to zazwyczaj deski budżetowe, dostępne w sklepach takich jak Amazon, Ebay czy Decathlon lub ewentualnie sprzedawane przez sklepy „no name” na allegro! Deski ze średniej półki to wydatek rzędu 1800-2500 PLN brutto, a te z tzw. „górnej półki” można kupić od 2500 do 5000zł, chociaż można też znaleźć SUP-y, których cena zbliża się nawet do 8000zł.

Pompowane deski SUP – dlaczego tak drogo?

Cena pompowanej deski SUP jest zazwyczaj wysoka ze względu na proces produkcyjny wymagający wysokiej jakości materiału oraz zdolnych i wprawionych rąk/ ewentualnie profesjonalnego parku maszynowego przy bardziej zaawansowanych technologicznie konstrukcjach zgrzewanych. Deski pompowane wymagają specjalnego rodzaju materiału, który pozwoli im na utrzymanie swojego kształtu po napompowaniu, a jednocześnie zapobiegnie zachowywaniu się jak dmuchana piłka plażowa. Materiał ten nazywa się „drop stitch” – są to dwa skrawki materiału połączone ze sobą tysiącami małych włókien, które zachowują stały dystans między warstwami podczas napompowania.

Wyprodukowanie tego materiału jest drogie, szczególnie jeśli poszukujemy drop-stitcha dobrej jakości. W tańszych deskach wiązania między warstwami są słabsze, sploty włókien i ich gęstość mniejsze, a warstwy materiału PVC na powierzchni cieńsze i bardziej giętkie, co może powodować zbyt dużą rozciągliwość i sprężystość deski sup.

Deska SUP dobrej jakości po napompowaniu, podczas pływania będzie posiadać niewielkie, praktycznie niezauważalne ugięcie przez co nie będzie też sprężysta jak tańszy jej odpowiednik. Dzięki zastosowaniu technologi ULT, czyli Ultra light technology lub Uone light technology (w przypadku naszych desek) deski SUP wykonane są z dwóch warstw, zgrzewanego ze sobą materiału PVC importowanego częstokroć z Niemiec (fabryka Mehler Technologies) i okalającego rdzeń deski, wykonany ww. metodą drop-stitch, który w tym przypadku jest zdecydowanie bardziej gęsty i posiada dużo większy splot każdego z włókien. To zapewnia ich niezwykłą twardość i wytrzymałość przy ograniczeniu ich wagi. Więcej na temat naszej technologii dowiecie się tym artykule.

Czy tanie deski SUP są dobre?

Odpowiedzieć na to pytanie można po chwili zastanowienia się w sposób racjonalny. Cena desek sup nie wynika z widzimisię sprzedających lub ich zmowy cenowej. Cena desek sup jest wykładnikiem ich jakości oraz poziomu akcesorii, które zakupujesz razem z nimi. To tak jak w przypadku samochodów możesz zakupić BMW za 350000 PLN lub Dacie za 80000 PLN, zarówno jeden jak i drugi będzie przewoził nas z punktu A do punktu B tylko pytanie w jaki sposób…  W przypadku supów w zdecydowanej większości przypadków oszczędność na jakości dotyczy samego materiału, zewnętrznego – zamiast dwóch warstw, zazwyczaj jest tylko jedna, produkowana w Chinach oraz wewnętrznego – jak opisano powyżej cechuje się on mniejszą gęstością włókien drop-stitch i mniejszą ich ilością w splocie. Oszczędności te skutkują mniejszą sztywnością i wytrzymałością tańszych desek sup. Tanie deski SUP są dobre w przypadku sporadycznego, krótkotrwałego użytkowania przez mało wymagających użytkowników. Takie deski z pewnością nie wytrzymają tyle co porządny produkt, produkowany zgodnie z europejskimi standardami jakościowymi.

Czy droższe deski SUP są warte swojej ceny?

Jeśli zakupisz deskę dobrej jakości, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie, która nie wymaga dużych ilości miejsca do przechowywania i jest odporna na wszelakie otarcia, uderzenia i uszkodzenia, to wyobraź sobie kilka lat wakacji, podczas których nie wydasz centa na wynajem sprzętu w dowolnym zakątku Świata. W ten sposób zamortyzujesz sobie zakup droższej deski sup! Tak więc pompowana deska SUP wysokiej jakości jest zdecydowania warta zainwestowania większej sumy pieniędzy.

Deska SUP – gwarancja oraz serwis

Przed zakupem nowego samochodu, o którym wspomniano powyżej z pewnością nie kupujesz auta z komisu od Turka w Chemnitz (miejscowość w Niemczech), a idziesz do sieci salonów dostępnego w Twoim miejscu zamieszkania i kupujesz go od profesjonalistów. Tak samo powinieneś robić w przypadku zakupu deski sup – jeżeli zakładasz, że ma ona służyć Tobie kilka lat. Przed zakupem poszukaj porządnych i renomowanych producentów czy przedstawicieli, którzy rzeczywiście udzielają długiej gwarancji dbając o klienta podczas okresu jej obowiązywania jak i poza nim. Wyobraź sobie jak będziesz szukał wiatru w polu po 3 latach jeżeli Twoja deska sup zawiedzie i się rozszczelni.  W przypadku desek sup marki Uone to nie problem gdyż jako jedyni posiadamy swój własny serwis, na którym oprócz własnych supów serwisujemy deski wszelakich marek dostępnych na Polskim rynku!

Deska SUP – jaką kupić?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli i typów które mogą po pewnym czasie Cię nieco przytłoczyć. Jeśli nie wiesz od czego zacząć i zadajesz sobie pytanie: która deska SUP jest dla mnie? Wszystko zależy od przeznaczenia. Szukasz deski na regaty? Jesteś nowicjuszem i chcesz czegoś łatwego do okiełznania? A może potrzebujesz deski na długie wycieczki? Każda z nich różni się nieco kształtem i długością, posiadając inny zestaw wad i zalet. Jeżeli zaplanujesz sobie już budżet na zakup swojej wymarzonej deski sup to proponujemy przybliżyć sobie ten temat czytając nasz artykuł dogłębnie opisujący rodzaje desek SUP i podkreślający na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Deska SUP – promocja pozasezonowa

Sugerując się stwierdzeniem, że deski SUP z wyższą ceną są zdecydowanie lepszej jakości, czy oznacza to, że fraza „deska SUP tanio” jest oksymoronem? Czy za każdym razem wyprujemy wnętrze naszego portfela do cna? Otóż niekoniecznie! Istnieje wiele okazji by zakupić wymarzony sprzęt po przecenie. Najczęściej jesienią można znaleźć ogłoszenia oferujące wyprzedaże desek SUP – nasza marka nie jest temu obca! Jeśli nie wiesz gdzie kupić deskę SUP, zapraszamy do naszej zakładki produktowej, w której często znajdziesz rabaty, a także deski sup używane z gwarancją producenta. Zakup deski SUP najbardziej przystępny cenowo będzie zazwyczaj poza sezonem ale warto zastanowić się tak jak wspomniano wyżej nad deską z drugiej ręki, tym bardziej z oficjalnym zapewnieniem jej stanu przez producenta oraz udzieleniem gwarancji na jej użytkowanie. Deska SUP używana, aczkolwiek wciąż najwyższej jakości zawsze będzie nieco tańsza niż nowa, a jej jakość wciąż nie będzie budzić żadnych zastrzeżeń.

Jak widzisz, supowanie może nie należy do najtańszych form rekreacji, ale każda wydana złotówka jest warta świetnej zabawy, jakiej doświadczysz wypływając na wszelakie akweny oraz Twojego bezpieczeństwa. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie rabatów i promocji możliwych do uzyskania przy zakupie naszych desek, pisz na uone@road24.pl lub znajdź nas na faceboooku, twiterze lub instagramie!

Bądź ECO-Friendly i nie kupuj taniej deski sup trudnej do zdegradowania po jednym lub dwóch sezonach! Deska wymagająca zainwestowania siana to tylko wartość dodana!

 

Podobne artykuły

X