CiekawostkiDeski sup

➜Deska SUP czy kajak: co wybrać w 12 krokach

Deska sup czy kajak?

Kajakowanie i supowanie to świetne sposoby na aktywne spędzanie czasu na wodzie. Od wędkowania, przez spływy, do długich wypraw po jeziorach, deski SUP i kajaki są niezwykle wszechstronne.

W świecie idealnym w którym pieniądze nie stanowią problemu, najlepiej byłoby posiadać oba zestawy. Jednak budżet, miejsce przechowywania, czas spędzany na wodzie i inne praktyczne aspekty tych sportów wodnych wymagają rozważenia plusów oraz minusów zarówno deski sup jak i kajaka jeszcze przed decyzją o zakupie. Czytając ten wpis pewnie zastanawiasz się która opcja byłaby dla ciebie lepsza: deska SUP czy kajak? Kajak czy SUP?

W obu przypadkach istnieją plusy i minusy. W tym artykule przeanalizujemy wszystkie aspekty obu sprzętów tak abyś pod koniec był pewien swojego wyboru!

Deska SUP czy kajak – co to jest?

W pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić różnicę między tymi dwoma typami „pojazdów” wodnych. Co to kajak, a co to deska SUP?

Jeśli chodzi o kajak, trzeba wiedzieć, to że istnieją dwa różne rodzaje – z zabudowanym kokpitem (możesz usiąść w środku) i z otwartym kokpitem (siadasz na dnie, a jednocześnie wierzchu tzw sit on top). Ogólnie kajaki wyróżnia ścianka zabudowująca boki łódki, dwu-piórowe wiosła oraz materiał z którego są wykonane – zazwyczaj jest to twardy rodzaj plastiku lub włókna szklanego, chociaż kajak dmuchany powoli staje się coraz bardziej popularny.

Istnieją też dwa rodzaje desek SUP: deski twarde zazwyczaj wykonane z pianki EPS i włókna szklanego lub włókna węglowego, oraz pompowane, które zyskują swój charakterystyczny kształt i twardość po napompowaniu. Więcej na temat tych dwóch rodzajów desek SUP przeczytacie w naszym poprzednim artykule.

Różnice między kajakiem a deską SUP

Aby lepiej nakreślić różnice między deską SUP i kajakiem, podzielimy ich cechy na cztery główne grupy: cechy fizyczne, użytkowość, aspekty materialne i warunki pogodowe. Zacznijmy nasze porównanie od pierwszej grupy.

Cechy fizyczne

Stabilność

Zarówno kajaki jak i deski SUP oferują dużą stabilność, z którą poradzi sobie nawet początkująca osoba. Jednak ze względu na niższy środek ciężkości w kajakach (w których siedzisz w przeciwieństwie do desek SUP), są one minimalnie bardziej odporne na wywrotki.

Wytrzymałość

Zależnie od materiałów z których wykonane są obie „łódki”, mogą one doznać uszkodzeń z powodu ostrych kamieni lub otarć. SUP-y jednak posiadają delikatne stateczniki które łatwo zniszczyć na płytkich wodach – w większości przypadków można je jednak bardzo łatwo wymienić. Warto wspomnieć, że pompowane deski SUP dobrej jakości potrafią wytrzymać ciężar samochodu bez większego problemu, a kajaki z pewnością nie, w związku z czym w tym miejscu punkt należy przyznać deskom sup gdyż pompowane są paradoksalnie dużo bardziej wytrzymałe od pozostałych konstrukcji i zostawiają konkurencje daleko w tyle.

Zwrotność

Kajaki i deski  SUP dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów i kształtów, od których zależy ich stopień zwrotności. Krótsze deski są o wiele bardziej zwrotne, podczas gdy dłuższe oferują większą prędkość. Ogólnie oba typy łódek są tutaj porównywalne, jednakże SUP-y radzą sobie troszkę lepiej w wąskich przestrzeniach ze względu na możliwość spacerowania po pokładzie i zawracania w miejscu.

Prędkość

W kategorii prędkości królują kajaki. Ze względu na swoją budowę (wąski kształt w kajakach wyczynowych) i niski środek ciężkości w większości przypadków prześcigną deskę SUP. Mimo że istnieją deski zbudowane specjalnie z myślą o wyścigach, kajak wciąż bierze tutaj górę.

Użytkowość

Wracanie po wywrotce

Czy tego chcemy czy nie, wywrotki na wodzie się zdarzają i ważne jest w miarę sprawne i proste dostanie się powrotem na powierzchnie naszej deski co nie stanowi większego problemu. Jeśli chodzi o kajak, nauka odpowiedniego powracania „na pokład” jest trudniejsza. Jeżeli w przypadku kajaka dojdzie to wywrotki to najczęściej wywróci się on do góry dnem. Także najpierw należy taki kajak zholować na brzeg celem wylania wody, a następnie można kontynuować wycieczkę. Nie da się takiego zabiegu wykonać na jeziorze tak jak z deską sup.

Co ważne w przypadku deski sup smycz zabezpieczająca dopilnuje, że deska nie odpłynie w siną dal. W związku z tym wystarczy powoli podciągnąć się na jego powierzchni i wrócić do pływania w mgnieniu oka!

Fitness

Deska SUP zdecydowanie króluje w tej kategorii. Supowanie oferuje zdywersyfikowane ćwiczenia całego ciała, wzmocnienie mięśni głębokich całego organizmu i spalenie większej liczby kalorii, a wszystko połączone jednocześnie ze świetną zabawą. Oczywiście, po kajakach też będziemy czuć zakwasy, jednak skumulowane będą one tylko w górnej części ciała i niestety kajakarstwo ogranicza nas co do zasady tylko do jednej głównej czynności w odróżnieniu od deski sup. Chcesz więc wyrobić sobie formę? SUP jest dla Ciebie!

Wolność ruchu

Ponownie, wygrywają tutaj deski SUP. W kajakach jedyną dostępną pozycją jest ta siedząca, podczas gdy na desce możesz pływać stojąc, siedząc, leżąc, klęcząc a nawet stojąc na rękach czy głowie.

Komfort

W kajaku jedyną pozycją jaką można przyjąć jest pozycja siedząca, która mimo iż początkowo może być wygodna, po godzinach wiosłowania może doprowadzić do uczucia dyskomfortu. Dlatego deska SUP, na której można pływać w różny sposób, jest bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Warunki pogodowe

W różnych warunkach pogodowych każda jednostka pływająca radzi sobie inaczej. Jeśli na zewnątrz jest wietrznie, SUP jest zdecydowanie trudniejszy w okiełznaniu ze względu na niewielkie zanurzenie i wagę aniżeli kajak, wyjątek stanowią tutaj windsupy, które idealnie sprawdzą się z żaglem podczas wietrznej pogody. Latem i wiosną podczas flauty ze względu na mnogość czynności, które można na nich wykonać zwycięzcą są SUP-y, zimą natomiast kajak może zapewnić troszkę lepszą izolację od wody. Kajakiem też zazwyczaj przepłyniemy nieco dłuższe dystanse.

Aspekty materialne

Bagażnik

Generalnie kajaki dostarczają więcej miejsca na przechowywanie dodatkowego bagażu. Pomimo iż SUP-y też posiadają specjalnie wydzieloną na to przestrzeń i zabezpieczeni. Natomiast jeżeli planujesz zabrać ze sobą pakunek na tydzień, kajak raczej będzie w stanie go pomieścić sup niekoniecznie!

Transport i przenośność

SUP, SUP, SUP! Na kajak potrzeba dużo przestrzeni, zarówno w domu jak i samochodzie, a jego transport nie należy do najprzyjemniejszych. Deskę SUP natomiast – jeśli jest oczywiście pompowana, można zwinąć i schować do niedużego plecaka, który bezproblemowo można zabrać w każde miejsce na ziemi, dowolnym środkiem transportu!

Cena

Cena danego sprzętu zależy od jakości. Kajaki i deski SUP można kupić w niskim budżecie, ale trzeba być przygotowanym na niższą wytrzymałość. Sprzęt ze średniej i wyższej półki może obciążyć nieco naszą kieszeń, ale będziemy pewni że posłuży nam co najmniej parę lat. Poziom cenowy jest naprawdę zróżnicowany i nie da się jednoznacznie stwierdzić, który ze sprzętów jest tańszy!

Co wybrać?

Pomimo przeczytanie powyższego porównania, możliwe że wciąż nie jesteś pewien co wybrać. Ostatecznie warto się więc zastanowić nad tym gdzie chcesz pływać i jak dużo miejsca do przechowywania sprzętu posiadasz. Jeśli natomiast sporty wodne na desce brzmią zachęcająco, gorąco polecamy spróbować SUP-owania! Znajdź nad na facebooku, twitterze lub instagramie, lub pisz na uone@road24.pl! Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Kto wie, może i ty dołączysz do naszej SUP-er rodziny?

Podobne artykuły

X