CiekawostkiDeski sup

Deska SUP, czy warto ją kupić?

Deska SUP, czy warto kupić pompowaną deskę do paddleboardingu?

Próbując pierwszych kroków w paddleboardingu, często na pożyczonych deskach sup zastanawiasz się pewnie nad zakupem własnej jednostki. Poza wieloma różnymi modelami i typami SUPów – każdy z nieco innym przeznaczeniem dostępnymi na rynku, sen z oczu Twoich powiek spędza nierzadko jeszcze jedno podstawowe pytanie: „Kupić deskę twardą czy pompowaną?”.

O pompowanej wersji deski SUP słyszy się coraz więcej i pewnie tak jak większość sup maniaków zastanawiasz się, czy coś „nadmuchiwanego” może być warte zachodu. Czy pompowane SUPy są warte swojej ceny? Czy są wytrzymałe, czy nie pękną jak balon przy pierwszym otarciu? Czy w ogóle da się na nich pływać?

W tym artykule odpowiemy na te pytania, przedstawiając zalety pompowanych desek SUP, rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę kupując swój model oraz ogólne korzyści zdrowotne wynikające z supowania (niezależnie od rodzaju deski)

A więc pompowana deska SUP – czy warto kupić ją dla siebie? Zaczynajmy!

Mity i pogłoski o pompowanych SUPach

Na pewno słyszałeś nie jeden z poniższych mitów o pompowanych deskach SUP:

  • deski pompowane są BARDZO drogie,
  • pompowane SUPy radzą sobie zdecydowanie gorzej na wodzie niż wersja twarda,
  • są mniej wytrzymałe, a większość z nich to tanie „balony”, na których nie da się pływać.

Chcemy jednak zaznaczyć, że są to właśnie tylko pogłoski, które my postaramy się rozwiać w tym wpisie. Nie wszyscy podchodzą do wyrażania swoich opinii w sposób obiektywny, a w większości pogłoski są tworzone przez ludzi którzy z pompowaną deską mieli niewielką styczność. Przez nasze ręce natomiast od prawie 6 lat przeszło mnóstwo, różnych desek tak więc postaramy się być obiektywni!

Na jakiej płaszczyźnie pompowane deski SUP górują?

Istnieje sporo cech gdzie deski pompowane mają przewagę nad sztywnymi kuzynami. Poniżej zaprezentujemy tylko kilka najważniejszych.

Mobilność

Jak sama nazwa wskazuje – “pompowane” deski SUP można bez problem napełnić powietrzem w każdym miejscu. Tak samo łatwo to powietrze można spuścić co zdecydowanie ułatwia sprawę w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce z tego typu deską.

Do przewiezienia swojego SUPa nie potrzebujesz żadnego specjalnego bagażnika czy uchwytu na samochód – wystarczy po wypompowaniu powietrza złożyć go i wpakować do plecaka. Plecak ten jest na tyle mały, że ze spokojem zmieści się do mniejszych samochodów czy na rower. Dodatkowo nierzadko posiada też kółka, a więc nie musisz nawet dźwigać swojej deski!

To samo dotyczy składowania – nie musisz przejmować się znalezieniem sporej ilości miejsca w garażu czy na strychu. Wystarczy skrawek większej szafy lub suchego schowka.

Waga

Warto zaznaczyć, że pompowane deski SUP są zdecydowanie lżejsze od większości kompozytowych desek (wykonanych z materiału epoxy lub włókna szklanego). Wagowo z deskami pompowanymi mogą konkurować tylko deski wykonane z włókna węglowego – jednakże ich cena jest zaporowa. Pompowane SUPY są na tyle lekkie, że z uniesieniem w pełni napompowanej deski nie powinno mieć problemu nawet 12 letnie dziecko. Za wagę odpowiada tutaj głównie technologia, w której wykonana jest deska. W przypadku pompowanych SUPów jest to wytrzymały materiał PVC z wnętrzem typu drop-stitch, nierzadko wykonany bez użycia kleju. W pełni napompowana deska SUP waży zazwyczaj do 12 kg (deski twarde oscylują w granicach 14kg wzwyż).

Wytrzymałość

Przy każdym produkcie (szczególnie takim który ma Ci posłużyć przez dłuższy czas) oprócz czynnika cenowego istotnym jest również jego wytrzymałość.

W pompowanych deskach SUP wytrzymałość wynika z jakości, metody sklejenia oraz rodzaju materiału. Deski z najwyższej półki, do których śmiało można zaliczyć nasza markę Uone wykonane są z dwóch warstw zgrzewanego materiału PVC, a we wnętrzu posiadają gęsto utkane włókna typu drop-stitch usztywniające całą konstrukcje. Taka konstrukcja umożliwia użytkowanie deski w każdych warunkach. Pompowane deski sup odpowiedniej jakości mogą  z powodzeniem być użytkowane we wszystkich wypożyczalniach, wakeparkach, hotelach itd. Nie straszne im kamienie, gałęzie, piasek czy inne przeszkody. Nic nie zrobią sobie również z upadku z wyższej wysokości, czy nawet przejechania po nich samochodem czego nie można powiedzieć o deskach sztywnych. Nie oznacza to jednak, że specjalnie powinieneś rzucać sprzętem o kamienie, wystarczy, że zaufasz naszym słowom. Dbaj o swoją deskę, a na pewno posłuży Ci jeszcze dłużej.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to podstawa każdego sportu, szczególnie jeśli wykonujesz go na wodzie. Ważne jest, żeby sprzęt którego używasz zapewniał je w pełni, tym bardziej jeżeli ma być użytkowany przez dzieci. Deski SUP pomimo tego, że sztywnością nie odbiegają znacznie od desek sztywnych są bezpieczniejsze, ze względu na konstrukcje. Deski te są pozbawione ostrych krawędzi dzięki czemu w przypadku upadku lub napłynięcia na inną osobę nie jesteśmy w stanie zrobić sobie lub innej osobie krzywdy, czego również nie da się zapewnić w przypadku desek o sztywnej konstrukcji! Szczególnie jeśli dopiero zaczynasz uprawiać ten sport powinieneś zwrócić uwagę na te czynniki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego pływania na desce SUP, polecamy nasz wcześniejszy artykuł.

Cena

Cenowo, pompowane SUPy z reguły kształtują się podobnie do ich twardych odpowiedników. Znaczna różnica pojawia się w przypadku porównania najlepszych i najdroższych pompowanych desek sup ze sztywnymi deskami wykonanymi z włókna węglowego! Przeskok na niekorzyść desek sztywnych tej konstrukcji jest ogromny, wynoszący nawet kilkanaście tysięcy złotych. Abstrahując od desek wykonanych z włókna węglowego, a biorąc również pod uwagę wyżej wymienione cechy zdecydowanie warto zainwestować właśnie w wersję pompowaną. Widełki cenowe zaczynają się od około 1000zł (za te najtańsze deski które możesz kupić nawet w Lidlu – pamiętaj tylko że kupując tanio nie koniecznie kupujesz dobrze), a kończą się nawet na kilku tysiącach za modele z najwyższej półki. Typów pompowanych SUPów jest jednak wiele, więc na pewno jest z czego wybierać!

Jakie są możliwe minusy desek pompowanych?

Chociaż nie istnieją rażące minusy pompowanych desek SUP, warto wspomnieć o kilku ważnych „mankamentach”, na które być może zwrócisz uwagę.

Po pierwsze, pompowane SUPy siłą rzeczy są trochę mniej sztywne niż deski wykonane z twardego materiału, są za to bardziej mobilne. Różnica w twardości w przypadku desek odpowiedniej jakości nie jest znaczna jednak dla wytrawnego paddlera, biorącego udział w długodystansowych wyścigach może okazać się zbawienna.

Po drugie, są trochę mniej stabilne, ponieważ ze względu na technologie mają wyższą burtę, przez co środek ciężkości osoby pływającej na takiej desce jest nieco wyżej i może powodować on większe trudności w utrzymaniu się na desce. Jednak jak można zauważyć na pompowanych deskach pływa większość osób, tak więc w myśl zasady „trening czyni mistrza” kilka chwil poświęconych nauce spowoduje kilka lat pływania na pompowanej desce z szerokim uśmiechem!

Po trzecie, pomimo swojej świetnej wytrzymałości, jeśli przebijesz materiał deski (nożem, gwoździem czy w jakiś innych nadzwyczajnych okolicznościach) – może ona zatonąć. Tak więc nie zabieraj żadnych ostrych narzędzi na pokład deski, wypływając nią na jezioro.

Jest to parę punktów, które również należy rozważyć przed zakupem i rozterkami związanymi z wyborem pomiędzy deską sztywną, a pompowaną. Jeśli jednak nie nastawiasz się na start w zawodach w klasie open oraz wiesz jak obchodzić się ze swoim sprzętem, nie będą stanowiły one większego problemu.

Benefity pływania na desce SUP

Miejmy nadzieje, że po przeczytaniu wyżej wymienionych plusów i minusów stojących za wyborem deski pompowanej dokonałeś już decyzji o zakupie. Żeby jeszcze Cię w niej utwierdzić spieszymy donieść, że supowanie przynosi wiele korzyści zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Dodatkowo jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi.

Poniżej podamy kilka korzyści zdrowotnych (i nie tylko) wynikających z pływania na desce SUP.

Korzyści psychologiczne

Supowanie oczywiście w pierwszej kolejności wpływa na Twoje ciało – kondycję, siłę i zdrowie fizyczne. Zdecydowanie jednak poprawia też zdrowie psychiczne, pozwala odpocząć twojemu umysłowi, wsłuchać się w naturę i wyciszyć.

Utrzymywanie równowagi i wiosłowanie poprawia skupienie i odpręża mentalnie. Jeśli więc miałeś szczególnie zły dzień, wycieczka po jeziorze pozwoli się wyciszyć i znacząco zredukuje poziom stresu, co wpływa nie tylko na Twoją psychikę ale też pozytywnie wspiera układ krążeniowy!

Korzyści zdrowotne

Po pierwsze: duża dawka słońca! Oczywiście należy chronić skórę kremem przeciwsłonecznym, jednakże odpowiednio wysoka dawka witaminy D (którą ciało wchłania właśnie po wystawieniu go na promienie słoneczne) jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Wiosłowanie to też doskonały trening całego ciała. Poniżej przedstawiamy kilka z głównych grup mięśni, które pracują podczas supowania:

mięśnie pośladkowe,

-mięśnie czworogłowe i dwugłowe (uda),

– mięśnie łydek,

-mięśnie pleców,

-mięśnie brzucha,

-mięśnie rąk oraz obręczy barkowej.

Przede wszystkim podczas wiosłowania pracują mięśnie górnej części ciała (obręcz barkowa, biceps, triceps, przedramię, plecy, brzuch) ale utrzymywanie balansu doskonale też ćwiczy twoje nogi – co ważne również mięśnie głębokie tak trudne do wytrenowania na twardym podłożu!  Z każdą godziną spokojnego pływania na supie spalisz ok. 300-450kcal (a więc jeden pączek!). Jeśli szukasz czegoś bardziej intensywnego, sięgającego nawet 1000kcal/h, wystartuj w zawodach lub wykonaj trening interwałowy na supie!

Zachowanie odpowiedniej postawy + rehabilitacja

Większość z nas spędza sporą część dnia siedząc – przy komputerze w domu lub biurze. Może to doprowadzić do problemów ze stawami i kręgosłupem, co z kolei może powodować złą posturę ciała. Podczas spokojnego wiosłowania odprężasz się i odciążasz znacząco swoje zmęczone po pracy plecy, dodatkowo wzmacniając mięśnie okalające kręgosłup. Jeśli więc cierpisz na chroniczne bóle pleców/garbisz się (co nie jest spowodowane istniejącą już chorobą) deska SUP to świetny sposób na rozpoczęcie rehabilitacji.

Podsumowanie

Mamy nadzieję że ten krótki artykuł zachęcił Cię do zakupu własnej pompowanej deski SUP, którą zabierzesz wkrótce w dowolne miejsce na ziemi, dowolnym środkiem transportu.

Jeśli chciałbyś dokonać zakupu, zachęcamy do przejrzenia oferty pompowanych desek SUP marki Uone oraz Super. Natomiast jeśli masz więcej pytań odnośnie naszego sprzętu, jego użytkowania lub cen, zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl, facebooka, twittera lub instagrama. Służymy odpowiedzią na każde twoje pytanie!

Zapraszamy

Podobne artykuły

X