CiekawostkiDeski sup

Deska SUP do 1500zł – czy warto kupić?

Deska SUP do 1500zł – czy warto kupić?

Przeceny i okazje – wszyscy je kochamy! Jeśli możemy zaoszczędzić chociaż odrobinę pieniędzy to oczywiście będziemy starali kupić się coś tańszego. Jednak gdzieś z tyłu głowy pamiętamy o słynnym powiedzeniu, że jeśli chcesz kupić dobrze i tanio to musisz kupić dwie rzeczy, jedną dobrą, a drugą tanią!

Powyższe sformułowanie odnosi się z dużą dozą prawdopodobieństwa również do desek SUP – jest to sprzęt, który można kupić w bardzo zróżnicowanych cenach i na wielu promocjach. Jednak czy deska SUP do 1500zł jest warta swojej ceny?

W tym artykule przedstawimy plusy i minusy zakupu tańszej deski SUP oraz przedstawimy możliwe alternatywy.

Co kryje się pod pojęciem „tania deska SUP”?

Zanim jednak wgłębimy się w pozytywy i negatywy tańszych modeli, wyjaśnijmy co w ogóle naszym zdaniem oznacza zwrot „tania deska sup”.

Cena desek SUP jest wypadkową mi. n. jakości wykonania, użytego materiału, ilości warstw materiału z których SUP jest wykonany, metody sklejania, gwarancji czy akcesorii dodawanych w zestawie.

Cena SUPów z dolnej półki, a więc tych tańszych zamyka się między 800 a 1800zł. Z kolei najdroższe deski sup mogą kosztować od 3 do nawet 6-7 tysięcy złotych. Ponieważ opisujemy tu te tańsze modele, przyjmijmy że średnia cena taniego SUPa, wynosi około 1500zł. Tak niska cena może wywoływać ekscytacje świetną okazją lub przeciwnie – podejrzenia odnośnie jakości kupowanego sprzętu.

Zalety taniej deski SUP

Skoro przedstawiliśmy Ci już trochę wstępnych informacji odnośnie tańszych modeli desek SUP, porozmawiajmy teraz o ich zaletach.

Świetne do sporadycznego użytku!

Zakładasz, że supa będziesz używał sporadycznie, maksymalnie 2 -3 razy w roku i nie chcesz wypożyczać desek z wypożyczalni ze względów np. higienicznych lub Twoim najnowszym celem stało się supowanie – nie wiesz jednak, czy po pierwszym razie nie rzucisz deski w kąt żeby spróbować czegoś innego. Wówczas możesz rozejrzeć się za tańszą deską sup – jednak pamiętaj, jeżeli będziesz już kupował deskę tańszą to nigdy nie najtańszą!

Oczywiście możesz od razu zainwestować w sprzęt z najwyższej półki, jednak co z utratą jego wartości jeśli po kilku wyprawach przestaniesz pływać? Jeżeli kupujesz supa z założeniem, że raczej nie będziesz pływał na nim nadmiernie to może warto zaoszczędzić nieco pieniędzy wybierając tańszy lub używany model.

Świetne dla początkujących

Tańsze deski SUP to świetny wybór dla zaczynających dopiero przygodę z paddleboardingiem. Mówimy tutaj o totalnym nowicjuszu, który w życiu nie trzymał wiosła w ręce i pewnie nie ma pojęcia gdzie przód, a gdzie tył deski. Dzięki taniej desce, możesz mniejszym nakładem zapałać miłością do supa, poszukując w niedalekiej przyszłości kolejnych, bardziej profesjonalnych jednostek! Jednak pamiętaj najtańsze, a zarazem najgorsze jakościowo deski mogą Cię zrazić do tego sportu na wieki!

Oszczędzasz jeśli ją zepsujesz

Przyjmijmy, że jak w punkcie powyżej jesteś nowicjuszem. Źle wymierzyłeś przestrzeń między starym pomostem z wystającym ostrym gwoździem, a jego ostra część przebiła Twoją deskę. UPS! Dopłynąłeś do brzegu tylko po to by z wody wytargać swój sflaczały sprzęt. Co teraz?

Oczywiście zawsze istnieje opcja naprawy deski (jeśli SUP nie jest rozerwany na strzępy) – marka Uone prowadzi właśnie takie usługi. Na serwis przyjmujemy nie tylko nasze produkty, ale też każdego innego producenta.

Jeśli deska jest natomiast całkowicie „skasowana”, trzeba zainwestować w nową. Jeśli był to model za parę tysięcy, na pewno nie będziesz zbyt usatysfakcjonowany takim obrotem sprawy. Oczywiście droższe SUPY są z reguły wykonywane ze znacznie wytrzymalszego materiału oraz w lepszej technologii i na pewno zniosą nie jedno uderzenie ale wiadomo, że wypadki się zdarzają, a pech nie wybiera.

Jeśli zakupiłeś tanią deskę, rozstanie się z nią po wyżej opisanej awarii i kupno nowej nie będzie aż tak bolesne. Dodatkowo, jeśli przed wypadkiem zdążyłeś już nabyć  trochę wprawy na wodzie, może warto pomyśleć o zainwestowaniu w nieco lepszy, bardziej wytrzymały model.

Minusy tanich desek SUP

Mimo, że w poprzednim paragrafie przedstawiliśmy zalety zakupu taniej deski SUP, nie możemy pominąć negatywów wynikających z zakupu tego typu modeli.

PSI (ciśnienie maksymalne deski) może być zbyt niskie lub zawyżone przez producenta

Jak sama nazwa wskazuje, „pompowane deski SUP” wymagają napełnienia powietrzem. Możesz to robić pompką ręczną lub elektryczną. Jednostka PSI (funt na cal kwadratowy, czyli jednostka ciśnienia) wyraża jak wysokie ciśnienie potrzebne jest do optymalnego napompowania deski.

Każdy SUP posiada maksymalne, rekomendowane ciśnienie powietrza, zazwyczaj między 10 a 15 PSI. Problemem w tańszych deskach jest to, że często maksymalne PSI różni się od rzeczywistego jakie deska może wytrzymać. W niektórych przypadkach rzeczywiste jest niższe, co może spowodować, że deska po pewnym czasie zacznie przepuszczać powietrze na szwach, doprowadzając do jej nieszczelności.

Zbyt niskie ciśnienie maksymalne jest wynikową słabej jakości wykonania i materiału deski co wpływa bezpośrednio na jej mniejszą sztywność, wytrzymałość i użytkowość. Jeżeli deska ma maksymalne ciśnienie poniżej 15 PSI to podaruj sobie taki zakup!

Są mniej wytrzymałe

Nawet jeśli udało Ci się kupić deskę z maksymalnym ciśnieniem wynoszącym 15 PSI, tania deska wciąż niekoniecznie jest bezpieczna w użytkowaniu. Jeśli znalazłeś super okazję, na której udało Ci się kupić nowy sprzęt za 800zł, należy zastanowić się dlaczego cena jest taka niska.

Na czym producent oszczędził, aby mógł wyprodukować tak taniego SUPA? Pierwszym winowajcą może być materiał. Tanie deski zazwyczaj wykonane są z tańszego = cieńszego materiału. SUPy te są więc bardziej narażone na wszelkiego rodzaju przekłucia i pęknięcia niż droższe modele. Jeśli pływasz na tanim SUPie nie wybieraj się na wycieczki na górskich rzekach, czy ciekach z przeszkodami gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój sprzęt nie wróci z takiej wycieczki w jednym kawałku.

Mogą być wolniejsze i mniej komfortowe

Tanie materiały mogą wpływać nie tylko na wytrzymałość deski. Są z pewnością mniej komfortowe niż te droższe – dotyczy głównie pianek EVA, które mogą odparzać się w stopy oraz akcesorii, które bezpośrednio dotykasz smyczka, wiosło (jego uchwyt) czy plecak, kóry nosisz. To wszystko może wpłynąć na czas jaki spędzasz na wodzie – jeśli deska i akcesoria są niewygodne, nie da się na niej długo pływać.

Prędkość może nie być czymś na co zwracasz uwagę przy zakupie, chyba że myślisz o braniu udziału w wyścigach. Warto jednak podkreślić że tańsze deski mogą być wolniejsze od tych z wyższej półki. Kształt może być mniej dopracowany, a przez problemy z utrzymaniem odpowiedniej sztywności (co zostało opisane powyżej) opór jaki będą stawiać może być nieporównywalnie większy niż w przypadku droższych odpowiedników. Większy opór = mniejsza prędkość!

Gorsza obsługa klienta

Tak jak w hotelach obsługa klienta zależna jest poniekąd od ich standardu tak w przypadku desek większość producentów tanich desek sup, głównie typu „no name” nie oferuje żadnej obsługi klienta (tej po zakupowej tym bardziej) na jakimkolwiek poziomie, sprzedając swoje produkty częstokroć tylko przez allegro. Nie rzadko obsługa klienta jest również wprost proporcjonalna do długości gwarancji udzielanej przez sprzedającego. Prawo Europejskie wymaga 2 letniej gwarancji, jednakże wciąż dużo ofert dostępnych jest z tylko roczną gwarancją! Czy nie uważasz, że warto byłoby się rozejrzeć za sprzętem z dłuższą np. 3 letnią gwarancją?

Alternatywy taniej deski

Zanim kupisz tanią deskę warto wiedzieć, że posiadasz też inne, niekoniecznie droższe opcje. Możesz rozejrzeć się za używanymi SUPami, które możesz zakupić od poprzednich właścicieli albo od producenta. Polecamy jednak rozglądać się za tym drugim sposobem, ponieważ będziesz mieć większą gwarancję, że deska jest w dobrym stanie. Marka Uone np. oferuje dwuletnią gwarancję na używane modele wraz z całym zestawem potrzebnych akcesoriów.

Drugą opcją jest wynajem droższej deski. Jeśli nie jesteś do końca przekonany do SUPa z wyższej półki ale chciałbyś wypróbować jak sprawuje się w wodnym środowisku, zapraszamy do naszej wypożyczalni desek SUP, gdzie możesz wynająć każdy dostępny u nas model na dowolną ilość czasu. Jeśli deska spodoba Ci się po wypożyczeniu, będziesz mógł ją bezproblemowo zakupić odliczając wcześniej poniesiony koszt wynajmu!

Więcej na temat używanych SUPów oraz ich wynajmu przeczytasz w naszych poprzednich artykułach, znajdujących się TUTAJ i TUTAJ.

Podsumowanie

W tym artykule krótko opisaliśmy zalety i wady tanich desek SUP. Oczywistym jest, że zachować uwagę należy nie tylko przy zakupie tych tanich modeli. Bubli na rynku jest tyle samo co oszustów. Niezależnie więc od tego, czy zdecydowałeś się na model z wyższej półki czy na SUPa za 1000zł, polecamy kupować u zaufanych sprzedawców i producentów. Dzięki temu prawdopodobieństwo otrzymania deski którą będziesz się cieszył przez dłuższy czas będzie większe!

Zapraszamy do naszego sklepu oferującego deski SUP również w niższej cenie – SUPy marki Super są objęte dwu letnią gwarancją oraz posiadają cały zakres akcesoriów w zestawie. Jeśli chciałbyś zadać nam więcej pytań przed zakupem, zapraszamy na maila: uone@road24.pl, facebooka, twittera lub instagrama!

Podobne artykuły

X