CiekawostkiDeski sup

Deska SUP – gdzie pływać w Polsce?

Deska SUP gdzie pływać w Polsce

Jesteś nowicjuszem w supowaniu i nie wiesz gdzie możesz popływać na desce z wiosłem w sezonie? Być może szukasz nowych pomysłów na letnie spływy? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy na jakich akwenach można między innymi wiosłować deską SUP oraz kilka propozycji gdzie naprawdę warto zabrać swojego SUPa.

Jesteś gotowy? Zapraszamy!

Gdzie ogólnie można pływać SUPem?

Standup paddleboarding jest sportem, który rozwija się niezwykle dynamicznie i zyskuje coraz większą popularność, między innymi dlatego, że do pływania płaskodenną deską o zanurzeniu kilku cm przy założeniu pływania na krótkich statecznikach dostępne są wszelkie zbiorniki wodne, o których fani sportów wodnych mogli wcześniej tylko pomarzyć. Porywiste, zmarznięte rzeki, błotniste mokradła czy morskie fale – wszystko to, a także dużo więcej stoi otworem przed Tobą i deską SUP! Gdzie można więc pływać swoją deską? Oto kilka przykładów akwenów, po których możesz się poruszać na supie: jeziora, morza, stawy, rzeki, przystanie czy baseny.

 

SUP na jeziorze

Jeśli dopiero zaczynasz wiosłować, jezioro to idealne miejsce na doszlifowywanie swoich umiejętności. Spokojna woda pozwala na ćwiczenie balansowania oraz trening technik jak zawracanie deski, zatrzymywanie się czy wracanie na pokład.

Co jeszcze możesz robić na jeziorze? „SUP touring” to rekreacyjne spędzanie czasu ze swoją deską – wiosłowanie przed siebie czy odkrywanie nowych zakątków. Na jeziorze warto spróbować też ostatniego hitu – SUP yoga (potrzeba do tego szerszego allrounda), lub wybrać się na wędkowanie.

SUP na morzu

Morze, choć trochę bardziej porywiste, też jest świetnym miejscem na supowanie. Szczególnie jeśli posiadasz już wcześniejsze doświadczenie. Po spokojniejszych wodach np. w zatoce możesz pływać w podobny sposób jak po jeziorach – znaczy wiosłować przed siebie. Przy dobrym wietrze natomiast warto spróbować windsurfingu! Jedyne czego potrzebujesz to żagiel do swojego windsupa (żagiel możesz montować i demontować kiedy tylko chcesz – więcej o windsupie piszemy TUTAJ).

SUP na stawie

Tak jak i jeziora, stawy to idealne miejsce na wiosłowanie rekreacyjne! Chociaż są mniejsze to stanowią świetną alternatywę dla początkujących chcących wprawić się w tym sporcie lub zaprawionych supowiczów szukających zacisznego kąta na odpoczynek i rekreacje na wodzie. Zanim jednak wybierzesz się na wiosłowanie po stawie, upewnij się jaka roślinność i zwierzyna zamieszkuje dany zbiornik. Nie chcesz przecież zaplątać się w gęste wodne porosty czy wywrócić się do wody lub na brzeg małego zbiornika niszcząc swój sprzęt.

SUP na rzece

Rzeki to bardo popularne miejsce docelowe wielu supowiczów, jednak niektóre ich fragmenty mogą nie być odpowiednie dla początkujących. Poruszanie się po wartkim nurcie wymaga nie lada umiejętności i doświadczenia. Oprócz tego powinieneś wyposażyć się we wszystkie akcesoria zabezpieczające Twoje zdrowie i życie (smyczka, kapok, kask, kombinezon piankowy). Na rzekę najlepiej zabrać też ze sobą węższą deskę SUP (typ touring), będzie ona przyjemniejsza w prowadzeniu na dłuższym dystansie i szybsza.

Rzeki, a szczególnie jej najbardziej wymagające fragmenty zdecydowanie nie nadają się dla żółtodziobów. Oczywiście możesz poszukać spokojniejszych miejsc gdzie woda nie płynie aż tak szybko ale zdecydowanie polecamy podszkolić najpierw swoje umiejętności.

SUP w przystani (porcie, marinie)

Nie każda przystań nadaje się na pływanie SUPem. Poszukuj miejsc z małym ruchem. Jeśli po przystani porusza się mała ilość statków czy żaglówek, to miejsce jest dla Ciebie! Dużym atutem jest tutaj ograniczenie prędkości dla pojazdów motorowych, a także zazwyczaj spokojna woda. Oczywiście zanim wypłyniesz tutaj swoim SUPem skontaktuj się z obsługą przystani i upewnij się, że na pewno możesz w danym miejscu wiosłować!

SUP na basenie

To ciekawa propozycja na mroźne zimy lub dla ludzi szukających dodatkowych atrakcji supowych w postaci jogi na supie lub Aqua Aerobiku. Co do zasady pływanie indywidualne na basenie jest raczej nie możliwe i nudne. Wybierając tego typu akwen powinieneś pomyśleć o zajęciach grupowych, o których mowa powyżej.

Gdzie NIE wypływać deską SUP

Jak pisaliśmy wielokrotnie, deską SUP możesz wypłynąć praktycznie wszędzie tam gdzie kajakiem, a nawet i w miejsca kajakom niedostępne! Gdzie jednak NIE pływać?

Po pierwsze wszędzie tam, gdzie jest zakaz. Czy to rezerwaty, porty przemysłowe, prywatne przystanie – jeśli widzisz tabliczkę z zakazem pływania lub kontaktowałeś się z właścicielem czy zarządcą danego akwenu i nie wyraził on zgody na supowanie, musisz poszukać innego miejsca.

Po drugie, nie pływaj w miejscach które są wyraźnie niebezpieczne i nie widzisz lub nie słyszałeś o pływających tam wcześniej supowiczach! Czasem lepiej zrezygnować i udać się w bardziej uczęszczaną, pewną lokalizację. Nasze życie i zdrowie jest w końcu ważniejsze niż kilka minut  dodatkowej adrenaliny!

Jeśli już jednak zdecydujesz się na spływy w mniej bezpiecznych warunkach, pamiętaj koniecznie o odpowiednim sprzęcie: kapok, kask, smyczka czy pianka to rzeczy obowiązkowe czyli takie, które powinieneś założyć! Zabezpiecz też telefon komórkowy wodoodpornym etui – dzięki temu zawsze będziesz mógł wezwać pomoc!

Miejsca w Polsce do pływania deską SUP!

Pomimo położenia geograficznego Polska paradoksalnie stanowi bardzo ciekawe miejsce w świecie supowym. Wynika to z faktu iż oprócz bezpośredniego dostępu do Morza, zatoki Puckiej, czy długich rzek takich jak Wisła, Warta lub Odra posiadamy również mnóstwo pojezierzy z krainą 1000 jezior na Mazurach włącznie. W Polsce znajdują się również akweny dla „łowców adrenaliny” czyli górskie rzeki takie jak Poprad, na których możesz sprawdzić wytrzymałość swoją i sprzętu walcząc z licznymi przełomami!

Jako marka specjalizująca się w m.in. produkcji desek SUP, chcielibyśmy polecić Wam nieco ciekawych miejsc– takich z którymi współpracujemy, a w których bez problemu popływacie na deskach sup, nawet jeżeli ich nie posiadacie!

Zbiorniki wodne

Województwo

-Jezioro Leśniańskie (Plaża Czocha)

-Okolice Wałbrzycha + Zagórze Śląskie wraz z Sup_er Mucha

-Jezioro Bielawskie (dobraintegracja.pl)

-Glinianki w Wakepark Wrocław

Dolnośląskie

-Jezioro Rudnickie i Tarpno w Grudziądzu

-Jezioro Chomiąskie (Hotel Herbarium)

Kujawsko-Pomorskie

-Jezioro Łagowskie (Ośrodek Wypoczynkowy Zacisze.pl)

-Jezioro Paklicko (Ośrodek Wyp. Nowy Dworek)

-Jezioro Borek (Ośrodek Wczas. Nad Borkiem)

-Jezioro Lubiąż (Hotel Woiński)

-Jezioro Sławskie (Ośrodek Wyp. Master)

Lubuskie

-Zalew Jeziorsko (Rafa Jeziorsko, także w Wielkopolskim)

-Zalew Sulejowski (szkółka N1Surf.pl)

Łódzkie

-Zalew Bagry oraz rzeka Wisła wraz z SUP Kultura

-Jezioro Czorsztyńskie (Wyskocz na!)

-Tor kajakarstwa górskiego Kolna Kraków

Małopolskie

-Zalew Zegrzyński wraz z #supnieporet lub W Kliwer

-rzeka Wkra (Plaża na zawadach)

-Zwoleń wraz z SUPOWO

-Radom i zalew Borki wraz z outdoormypassion

-Wisła u chłopaków z Kajak w Stolicy

-rzeka Okrzejka

-rzeka Świder

-Jezioro Kozienickie

-Kanał Żerański

Mazowieckie

-Zatoka Bajka (Ekokajaki)

Opolskie

-Stawy Dojlidzkie

-Jezioro Białe Augustowskie

-Jezioro Necko

-Czarna Hańcza

-rzeka Supraśl w Wakestok Białystok

-Kanał Augustowski

Podlaskie

-Jezioro Charzykowskie pod Hotelem Notera

-Zatoka Pucka cała

-Jezioro Jelenie i pensjonat Sailor

-Jezioro Brodno Wielkie w CSWiPR

-Morze Bałtyckie wzdłuż linii brzegowej

-Jezioro Bielkowskie w Kolbudach

-rzeka Nogat w Malborku wraz z SUP Malbork

-rzeka Motława wraz z SUP3City

Pomorskie

-Jezioro Żywieckie w Sportdistrict lub u Banana


-Zalew Chańcza – Stacja Alpaka

Śląskie


Świętokrzyskie

-Jezioro Orzyc w Zalesie Mazury Active & Spa

-Jezioro Roś w Hotel Roś

-Jezioro Śniardwy w Marina Śniardwy

-Jezioro Wulpińskie (Przystań Zatoka)

-Jezioro Święcajty (Ośrodek Wyp. Piękny Brzeg)

-Jezioro Lidzbarskie (Akademia Zaunara)

-Jezioro Niegocin (PTTK Wilkasy, Wioska Surfów)

-Jezioro Gołdapiwo (Ośrodek Wczas. – Szkol. Helena)

-Jeziorak (Iława; Pod Omegą)

-Klub Mila Kamień i jezioro Bełdany

-Giżycko i jeziora w jego okolicy

-Ełk w przystań Sportowe Pasje oraz Przystań Szeligi Buczki

-Ełk i okolice wraz z Moniką z Mazury Sup natury

-Szlak Krutyni, Sorkwity PTTK Mazury

Warmińsko-Mazurskie

-Jezioro Grzymisławskie (Wakeplace Śrem)

-Jezioro Strzeszyńskie i Rusałka (Rafamarina)

-Jezioro Kierskie (Jacht Klub Wielkopolski)

-Zalew Jeziorsko w Kościankach (Rafa Jeziorsko)

-Jezioro Powidzkie (Hotel&SPA Moran)

-Jezioro Mikorzyńskie, Ślesin (Hotel WItyng)

-Jezioro Jaroszewskie (Wakepark Sieraków)

-Jezioro Pamiątkowskie (Beach Bar Plaża Pamiątkowo)

-rzeka Warta na całej długości

-Jezioro Budzisławskie

-Jezioro Kaliszańskie (Woska Surfera)

-Zalew Przykona (Armor Sailing)

Wielkopolskie

-Jezioro Bukowo (Wind4You)

-Morze Bałtyckie

-Okolice Szczecina – Odra wraz z Superką i Hop Sup Szczecin

-Jezioro Drawsko (Kusy Dwór oraz Folwark na Półwyspie)

-Jezioro Załomie

-Jezioro Kaleńsko

-Biały Bór i jeziora w okolicy

-Jezioro WIelimie (Ranczo Panderossa)

-Jezioro Okrągłe na Farmie Kalina

-Zatoka Wrzosowska w Spot Wrzosowo

-Jezioro Żerdno

-rzeka Dziwna

Zachodniopomorskie

Jeśli chcielibyście uzyskać więcej informacji odnośnie polskich wypożyczalni SUP współpracujących z naszą marką, zapraszamy do odpowiedniej zakładki znajdującej się w menu lub w powyższym linku! Jeżeli szukasz natomiast innych ciekawych miejsc do pływania na supie to zachęcamy do odwiedzin profili naszych ambasadorów takich jak @outdoormypassion, @superka, @mazurysupnatury i inni celem sprawdzenia miejsc przez nich polecanych na supowe wyprawy!

Podsumowanie

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, mamy więc nadzieję że ten krótki artykuł pomógł zdecydować wam, gdzie wybierzecie się na wycieczkę ze swoją deską SUP. Paddleboarding  dzięki pompowanym konstrukcjom większości desek sup można uprawiać naprawdę wszędzie tam, gdzie przysłowiowa dusza zapragnie, a w samej Polsce jest mnóstwo magicznych zakątków ,które można odkryć podczas wypraw.

Jeśli chcesz zobaczyć gdzie my pływamy naszymi deskami, zapraszamy na naszego facebooka, twittera lub instagrama. Natomiast jeśli chciałbyś zadać więcej pytań odnośnie polecanych przez nas lokalizacji – pisz na naszego maila: uone@road24.pl!

Czekamy!

 

Podobne artykuły

X