CiekawostkiDeski sup

Deska SUP – instrukcja jak przygotować się do pływania

Deska SUP instrukcja

Jesteś przed pierwszym treningiem na SUPie w życiu, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowanie deski SUP za pierwszym razem może wydawać się nieco przytłaczające. Jednak nic bardziej mylnego! Poniższa instrukcja pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze pompowanie bez żadnych problemów!

Zanim wejdziesz do wody

O zachowaniu bezpieczeństwa na wodzie pisaliśmy już wcześniej. Jest to na tyle ważny temat,  że warto przypominać go sobie co jakiś czas. Poniżej więc zamieszczamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego pływania na desce SUP:

-Pamiętaj o założeniu kamizelki asekuracyjnej! Co prawda wg polskiego prawa nie trzeba jej mieć na sobie podczas pływania (wystarczy mieć ją ze sobą na pokładzie deski), jednak bardzo gorąco polecamy, aby dla własnego bezpieczeństwa założyć ją na siebie. Wypadki chodzą po ludziach, i nigdy nie wiemy kiedy kapok będzie nam potrzebny. Więcej na ten temat opisaliśmy w TYM artykule.

-Jeśli wiesz, że będziesz pływał po wartkiej, kamienistej wodzie – poza kamizelką załóż też kask!

-Jeśli piłeś alkohol (lub spożywałeś inne substancje odurzające) – nie wypływaj na wodę! Stwarzasz zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych!

-Pamiętaj, żeby przypinać się do swojej deski SUP za pomocą specjalnej smyczki – dzięki temu deska zawsze będzie blisko Ciebie

-Przez wypłynięciem dokładnie sprawdzaj cały sprzęt – jeśli widzisz że coś jest uszkodzone, nie wypływaj!

-Przed spływem albo treningiem, sprawdź prognozę pogody! Dobre i stabilne warunki atmosferyczne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na SUPie!

-Jeśli pływasz z dziećmi otocz je swoją opieką i troską,

-Jeśli decydujesz się na spływ w samotności, poinformuj co najmniej jedną osobę o tym, gdzie i kiedy będziesz pływać. W razie wypadku, będzie wiadomo gdzie Cię szukać!

To tylko kilka zasad zachowania bezpieczeństwa na desce SUP – więcej o tym pisaliśmy w poprzednim artykule. Ogólnie też należy pamiętać, że pomimo iż paddleboarding jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, jak każdy inny sport (szczególnie wodny), istnieje ryzyko uszkodzenia ciała lub nawet śmierci! Dlatego też nie zostawiaj głowy na brzegu – spodziewaj się niespodziewanego!

Co powinno znajdować się w zestawie z Twoją deską?

Każdy producent może oferować nieco inny zestaw akcesoriów razem z deską SUP. Niektórzy mogą nawet nie oferować takiego zestawu w ogóle. Poniżej jednak opiszemy co my, jako marka Uone gwarantujemy przy każdej zakupionej u nas desce – jednocześnie jest to lista akcesoriów które powinieneś mieć ze sobą podczas każdego treningu.

Plecak – mimo iż pompowane SUPy są o wiele prostsze w składowaniu i przenoszeniu to bez torby lub plecaka ich transport może być trochę nieporęczny. Dlatego też oferujemy plecak na kółkach, który ułatwi transportowanie i przechowywanie twojej deski SUP!

Pompka – bardzo ważny element, bez którego raczej daleko nie popłyniesz. Sprawne napompowanie SUPa z pewnością oszczędzi Ci sporo czasu. Do każdej deski marki Uone, dodajemy pompkę double action z funkcją wysysania powietrza – dzięki niej napełnisz deskę już w parę minut!

Smycz – jak pisaliśmy wyżej, ważny element zapewniający bezpieczeństwo na wodzie, oraz zapewnienie, że w razie upadku deska nie popłynie w siną dal!

Wiosło – ogólnie ważne posiadanie jest jakiegokolwiek wiosła – jest ono głównym napędem na supie. Mimo iż zwykłe, aluminiowe wiosło na pewno zda egzamin, będzie ono mniej wygodne w użytkowaniu (oraz szybciej się zużyje). Najlepiej zainwestować w sprzęt z wytrzymałego materiału, z możliwością regulacji wysokości. Takie też wiosło dodajemy w zestawie – 3-częściowe, składane wiosło z włókna szklanego marki Uone!

Płetwa stabilizująca – także ważny element zestawu sup! Dzięki płetwie stabilizującej będziesz wstanie pływać  w linii prostej, SUP będzie też bardziej stabilny. Większość stateczników dostępnych jest w opcjach slide-in lub us box.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podstawowych oraz bardziej rekreacyjnych akcesoriów do desek SUP, zapraszamy do lektury TEGO artykułu.

Jak przygotować deskę SUP do pływania

Poniżej krótko i zwięźle opiszemy jak przygotować deskę do pływania. Jeśli jednak wolisz zobaczyć cały proces na własne oczy, polecamy wiele internetowych tutoriali, które możesz znaleźć np. na YOUtube.

1.Przygotuj wiosło składając je w całość (jeśli jest ono trzyczęściowe)

deska sup instrukcja wiosło

 

2. Rozwiń deskę SUP w sposób pokazany poniżej

deska sup instrukcja składania

3. Przygotuj się do pompowania – wpierw odkręć pokrywę ochronną zaworu. Upewnij się, że zawór jest w odpowiednim położeniu. Przyciśnij zawór kciukiem i ruchem obrotowym przekręć go do pozycji górnej (przeciwnie do wskazówek zegara) – ta pozycja oznacza zamknięcie zaworu. Pozycja dolna doprowadzi do jego otwarcia, co chcemy uzyskać podczas wypompowywania powietrza. Po ustawieniu zaworu w pozycji górnej, wkręć wąż od pompki.

deska sup instrukcja zaworu

4. Napompuj deskę SUP – Przymocuj wąż do pompki, na tubie pompki rys. 1. wyjście a (wyjście służące do wtłaczania powietrza do komory deski). Wyjście b. ( na rysunku 1.) służy do wysysania powietrza z deski. Zacznij pompować deskę w systemie double action (szybsze pompowanie) – przekręć podłużny zaworek pompki w dół (rys 2). Kiedy uzyskasz ciśnienie 5psi, przekręć zaworek w prawo (rys. 3) w celu wtłoczenia pozostałego ciśnienia. Rekomendowane ciśnienie dla desek marki Uone wynosi 15 psi. Po napompowaniu deski wykręć wąż pompki i zakręć zawór zabezpieczający. Jeśli pompujesz deskę innego producenta, sprawdź w specyfikacji rekomendowane ciśnienie.

deska sup instrukcja pompki

5. Przymocuj płetwę stabilizującą – dużo zależy od rodzaju mocowania, z jakim wyprodukowany jest Twój sup. Płetwa oferowana w zestawie Uone montowana jest w systemie us box. Wpierw wykręć śrubkę znajdującą się w zastawie (z kwadratową nakrętką). Następnie ponownie nakręć na śrubkę kwadratową nakrętkę, i taki element wsuń do skrzynki na płetwę, przesuwając do przodu deski (rys. 2). Ponownie wykręć śrubkę z nakrętki,
uważając żeby ta nie wyleciała ze skrzynki na płetwę stabilizującą (rys. 3). Umieść płetwę stabilizującą w skrzynce, zaczynając od tyłu płetwy (rys. 4). Skręć płetwę stabilizującą śrubką i podkładką
znajdującą się w skrzynce (rys. 5)

deska sup instrukcja fina

To wszystko! Jesteś gotowy do wiosłowania!

Jak złożyć deskę po treningu?

Jeśli skończyłeś trening i chcesz spakować manatki, postępuj w odwrotnej kolejności, niż przy składaniu deski SUP. Powietrze z deski możesz wypompować ręcznie – podczas składania deski w płatami w stronę zaworu,  lub za pomocą pompki. Kiedy wpompowałeś całe powietrze, zwiń SUPa w naleśnik (pamiętaj żeby ściągnąć wszystkie płetwy!).

Po każdym treningu sprawdź czy deska nie doznała uszkodzeń. Oczyść ją także z wszelakich zanieczyszczeń. Pamiętaj też żeby nie składać mokrej deski – spowoduje to szybsze zużycie SUPa; może też doprowadzić do rozklejenia materiału.

Takiej samej pielęgnacji wymagają wszystkie twoje akcesoria! Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dbać o swoją deskę SUP, zapraszamy do poprzedniego artykułu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję że ten krótki artykuł pomógł w przygotowaniach do Twojego pierwszego treningu. Oczywiście zależnie od producenta, proces pompowania może wyglądać nieco inaczej niż u nas, dlatego zawsze warto zapytać się bezpośrednio u źródła jak poprawnie napełnić powietrzem Twoją deskę.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie przygotowania deski SUP do pływania, zapraszamy na maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X