CiekawostkiDeski sup

Deska SUP na siedząco – czy lepiej siedzieć podczas pływania?

Jednym z powodów, dla których ludzie kochają pływanie na desce SUP, jest to, że jest to świetny sposób na trening całego ciała. Bądźmy jednak szczerzy. Czasami zamiast ćwiczyć, po prostu chcemy nacieszyć się naturą i dodatkową dawką relaksu spędzając czas na wodzie. Jak więc możesz odpocząć po ciężkim dniu na wodzie? Czy pływając na desce SUP na siedząco popełniasz faux pas? Co możesz robić na SUPie z pozycji siedzącej?

Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

SPIS TREŚCI

Jak tradycyjnie pływa się na SUPie?

Jak sama nazwa wskazuje z języka angielskiego SUP, czyli Stand Up Paddle, to deska do wiosłowania na stojąco. Co więc w założeniu robisz na desce do pływania na stojąco? Oczywiście, stoisz! Wiadomo, że dla osób zaczynających swoją przygodę na wodzie, złapanie równowagi oraz pozycja w jakiej powinni się ustawić wcale nie są oczywiste. Od czego więc zacząć, aby rozpocząć pływanie na desce SUP w „tradycyjny” sposób?

Na początek przenieś swoją deskę na brzeg akwenu, na którym zamierzasz pływać. Jeśli faktycznie dopiero zaczynasz, nie warto rzucać się na „głęboką wodę”, tylko rozpocząć pierwsze minuty przygody z supem od płytkiego miejsca tuż przy brzegu. Zachęcamy do popływania przy brzegu najpierw na klęczkach, a później podnosząc pupę z pięt i wstając na kolana. Jeśli poczujesz się już pewnie możesz przejść do pozycji stojącej (zaleca się odpłynąć kawałek od brzegu na głębsza wodę, żeby w razie upadku nie nabawić się niepotrzebnej kontuzji). Jeśli wybierzesz odpowiednie miejsce startowe, klęcząc na desce umieść wiosło na pokładzie deski wbijając jego łopatę przed sobą. Powoli podnieś jedną nogę tak, aby przyjąć pozycję na wpół klęczącą. Spróbuj ostrożnie podnieść się na kolanie i drugiej nodze wspierając się na wcześniej wbitym wiośle. Jeśli ta sztuka się powiedzie pamiętaj żeby stać w naturalnej pozycji z lekko ugiętymi kolanami i skupić się chwilę przed samym procesem wiosłowania na jakimś dalej oddalonym punkcie celem złapania równowagi! Jeśli poczujesz się pewnie możesz zacząć powoli wiosłować.

Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmiku na Youtube, który pokazuje jak szybko i bezpiecznie stanąć na desce SUP [TUTAJ]!

Możesz też obejrzeć nasz bardziej ogólnikowy instruktaż jak pływać na desce SUP [TUTAJ]!

Czy trzeba pływać tylko na stojąco?

Mimo wszystko boisz się wstać? A może nie potrafisz złapać równowagi?

Świetną wiadomością jest to, że nie musisz pływać na swojej desce SUP tylko na stojąco! Wystarczy że po wejściu na deskę zostaniesz na klęczkach, weźmiesz wiosło w ręce i popłyniesz do przodu. Na klęczkach nie jest Ci wygodnie? Usiądź po turecku! Jeszcze lepiej, jeśli chcesz najzwyczajniej w świecie odpocząć i podryfować po tafli wody, połóż się na swoim SUPie i ciesz się chwilą relaksu i spokoju, czytając książkę, jedząc lunch albo robiąc sobie krótką drzemkę!

Co możesz robić pływając na siedząco?

Stojąc na desce SUP podczas pływania na pewno zapewniasz swojemu ciału pełen wysiłek i trening dużej partii mięśni Twojego organizmu. Siadając jednak, możesz cieszyć się chwilą, zrelaksować a nawet zjeść jakąś przekąskę!

Pomyśl tylko jak terapeutyczna może być cicha chwila, gdzie leżysz na pokładzie swojego SUPa słysząc cichy szum wody i wygrzewając się na słońcu!

Ale czy tylko odpoczynek jest możliwy podczas pływania na siedząco? Otóż nie! Poniżej podajemy kilka przykładów na to, co możesz zrobić na swojej desce SUP z pozycji siedzącej

  1. Zdjęcia na Instagram!

Pływanie na desce SUP to świetny sposób na odkrywanie nowych krajobrazów i robienie fantastycznych zdjęć. Jednak wyciąganie telefonu podczas gdy nieustannie balansujesz swoim ciałem stojąc na pokładzie deski, a w drugiej ręce trzymasz wiosło, może okazać się niemałym wyzwaniem. Jeden fałszywy ruch a do wody wpadnie Twoje wiosło, Ty lub Twój telefon!

Problem ten rozwiązuje się gdy siadasz. Kiedy siedzisz na SUPie, Twój środek ciężkości jest o wiele niżej. Możesz też szybko i sprawnie odłożyć wiosło koło siebie aby obiema dłońmi chwycić za telefon. Dzięki temu Twoje zdjęcia będą profesjonalne, a Ty nie będziesz musiał przejmować się, że utopisz komórkę w głębinach wody na wieki.

Dlatego też przysiądź, uwiecznij swoje chwile z pływania na desce SUP i podziel się nimi z innymi!

  1. Łowienie ryb

Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, deska SUP dzięki swoim mniejszym rozmiarom i mniejszemu zanurzeniu w porównaniu do tradycyjnej łódki czy kajaku, pozwoli Ci na odwiedzenie wcześniej niedostępnych miejsc. Dzięki temu jeśli Twoim hobby jest łowienie ryb, możesz znaleźć wcześniej nietknięte i ciche zakamarki, w których złowisz prawdziwy okaz!

Jak wiadomo, łowienie ryb to sport gdzie najbardziej trenujesz swoją cierpliwość. W związku z tym naturalnym jest że godziny spędzone z wędką w dłoni spędzisz w pozycji siedzącej.

  1. Joga

W jodze wiele pozycji wykorzystuję postawę siedzącą, jednak wspomnieć należy, że podczas treningu jogi na desce SUP będziesz też przebywał w różnego rodzaju innych pozycjach. Joga to doskonały sposób na spokojniejszą wersję wysiłku na wodzie, która może nie będzie porównywalna do przepływania wielu kilometrów, ale wciąż sprawi, że spalisz kalorie i się zrelaksujesz.

Jesteś początkującym w jodze i boisz się, czy utrzymasz równowagę? Polecamy zacząć od „Pozycji trupa”, lub inaczej Savasana – na pewno będzie to dobry początek 😉

  1. Pływanie we dwójkę

Chcesz wybrać się na wodę w dwójkę, ale masz tylko jedną deskę? Nic straconego – wiele SUPów pozwala płynąć na swoim pokładzie dwóm osobom dorosłym albo dorosłemu i dziecku.

Także i tu polecamy wiosłować w pozycji siedzącej. Gdy na desce SUP przebywają dwie osoby, o wiele trudniej jest utrzymać równowagę, a sam pokład staje się mniej stabilny. Dlatego też najbezpieczniej jest gdy Ty i Twój pasażer wiosłujecie z pozycji siedzącej. Ewentualną wariacją może być jedna osoba (najczęściej ta która wiosłuje) stojąca, a druga siedząca. Tą wersję polecamy jednak, jeśli masz już większe doświadczenie w pływaniu.

  1. Czas na odpoczynek!

Na sam koniec najlepsze – czyli odpoczywaj siedząc lub leżąc! Może właśnie pokonałeś długi odcinek rzeki, może okrążyłeś jezioro – wiesz jedno! Przyszedł czas na przerwę!

Nie ma nic bardziej relaksującego niż siedzenie na pokładzie swojego SUPa i wsłuchanie się w odgłosy otaczającej nas przyrody. Jeszcze lepiej jeśli zabrałeś ze sobą przekąski i napoje. Dlatego odłóż wiosło, przysiądź i daj sobie chwilę na wyciszenie!

Jakie akcesoria przydadzą się podczas pływania na siedząco?

Jak jeszcze możesz ułatwić lub urozmaicić wiosłowanie na desce SUP na siedząco? Na pewno możesz rozejrzeć się za akcesoriami, które są przeznaczone specjalnie do pływania w tej pozycji!

Po pierwsze, najbardziej oczywistym akcesorium jest składane siedzonko. Montaż jest niezwykle prosty, wystarczy że Twój SUP posiada 4 dringi (oczka), do których przymocujesz siedzenie za pomocą pasków i krabińczyków. Jednakże należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż takie krzesełko nie zapewni Ci 100% odciążenia ciała gdyż Sup ma płaski pokład i nie jest ono przesadnie sztywne. Alternatywą zawsze pozostaje możliwość zajęcia miejsca na pupie bez zbędnego krzesełka.

Drugim mniej oczywistym elementem dodatkowym jest dwustronne wiosło. Po co Ci taki gadżet? Nada się on idealnie w momencie, gdy chcesz zmienić swoją deskę SUP w prowizoryczny kajak! Jeszcze lepiej jeśli posiadasz już wcześniej wspomniane siedzenie – dzięki tym dwóm akcesoriom, możesz cieszyć się długimi i wygodnymi spływami!

Podsumowanie

Mamy nadzieję że tym krótkim artykułem natchnęliśmy Cię do eksperymentowania z pozycją pływania na desce SUP. Oczywiście sposobów na spędzanie czasu na siedząco na SUPie jest o wiele więcej! My jednak opisaliśmy tutaj kilka podstawowych, od których warto rozpocząć.

Jeśli wciąż masz więcej pytań odnośnie tego, jak jeszcze możesz pływać na swojej desce SUP, albo chciałbyś zamontować oczka dring w celu przymocowania siedzenia na SUPa, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo na adres: uone@road24.pl.

Złapiesz nas też na facebooku lub instagramie

Podobne artykuły

X