Deska SUP: ranking 5 najczęstszych uszkodzeń
Deska SUP: ranking 5 najczęstszych uszkodzeń
Kupiłeś deskę SUP i wybierasz się na pierwszy spływ? Próbujesz napompować SUPa, a tu psikus! Powietrze ucieka bokiem! Co się stało i dlaczego? Jak można tego uniknąć?
Poniżej prezentujemy – ranking 5 najczęstszych uszkodzeń deski sup.
Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Jak wytrzymałe są deski SUP?
Ogólnie rzecz ujmując, pompowane deski SUP wytrzymają ok. 5-10 lat regularnego użytkowania – oczywiście zakładając, że kupujemy nową deskę dobrej jakości. Jeśli natomiast chcemy szczegółowo rozpracować składowe wpływające na żywotność deski SUP, to zależą one od wielu różnych czynników. Na część z nich wpływ masz Ty sam…
Pierwsza, a zarazem najważniejsza składowa to z pewnością jakość deski sup, którą wybierasz przy zakupie swojej jednostki. Wpływ na jakość sprzętu ma oczywiście konstrukcja. Patrząc z zewnątrz, większość SUPów wygląda tak samo – podłużne, z zaokrąglonymi, owalnymi czubkami. Większość z nich dostaniemy też w podobnym przedziale wagowym. Te podobieństwa mogą utrudniać wybór właściwej deski. Dlatego też powinieneś deskę przeskanować na wskroś, sprawdzić materiał i jego grubość, ilość jego warstw, a także „wnętrzności” – gęstość i ilość włókien drop-stitch w jednym splocie, tak aby finalnie wybrać deskę sup, która wytrzyma długie lata.
Dokładnie sprawdzaj producenta od którego kupujesz SUPa. Upewnij się, że oferuje on długą gwarancję i posiada wiarygodność rynkową, a ponadto oprócz kolorowych zdjęć umieszcza dane takie jak waga, rodzaj i grubość materiału, ilość jego warstw, gęstość włókien drop-stitch itd. w opisie produktu. Jeśli takich informacji brak – skontaktuj się ze sprzedawcą mailowo. Kupując dobrą deskę z wiarygodnego źródła, możesz uniknąć problemów wynikających z wadliwej jej konstrukcji czy też oszczędności powstałych podczas jej produkcji już od samego początku!
Jeżeli zatem o uszkodzeniach mowa, jakie ich rodzaje występują najczęściej w świecie desek sup?
Najczęstsze uszkodzenia SUPów
Uszkodzenia są wynikiem wadliwej konstrukcji, tanich materiałów czy złego użytkowania – poniżej prezentujemy 5 najczęstszych uszkodzeń pompowanych SUPów.
Problemy ze szwami
Najczęściej występującą wadą konstrukcyjną (inaczej fabryczną) są wadliwe szwy. Uszkodzenie to może wystąpić niezależnie od modelu deski i producenta – najprawdopodobniej ze względów niewystarczających norm jakościowych podczas produkcji. Zjawisko te jest częstsze w przypadku tańszych modeli i desek o bardzo ciemnych kolorach! W razie gdy zauważysz rozklejone szwy, odeślij natychmiast deskę do sprzedawcy powołując się na gwarancję tudzież rękojmie. Na pewno zostanie ona wymieniona na nową lub przynajmniej naprawiona!
Problemy ze szwami mogą jednak wystąpić też przez niewłaściwe użytkowanie deski sup. Mamy na myśli nadmierne przetrzymywanie supa na słońcu lub „przepompowywanie” deski ponad maksymalne dopuszczalne ciśnienie. Może Ci się wydawać, że dodatkowe 2 PSI utwardzą deskę i jednocześnie sprawią, że będzie bardziej stabilna. Tak niestety nie jest. Nie bez powodu parametr „ciśnienie maksymalne” znajduje się w opisie produktowym. Jest ono podane jako górna granica, której przekroczenie może powodować właśnie uszkodzenie deski poprzez jej rozerwanie. Co ciekawe w warunkach laboratoryjnych nasze deski sup (marki Uone) wytrzymują 33 PSI i puszczają na szwach, dlatego pompowanie deski sup do 26PSI nie jest zbyt rozsądnym rozwiązaniem.
Poluzowany zawór
Drugim częstym, aczkolwiek łatwym do usunięcia uszkodzeniem jest poluzowany zawór powietrza, występujący zazwyczaj z powodu nie dokręcenia go na etapie produkcji. Luźny zawór będzie powodował uciekanie powietrza z wnętrza deski w miejscu łączenia zaworu z powłoką deski. Nie jest to bardzo poważna wada i można ją łatwo naprawić. Sprawdź poziom poluzowania, jeśli nie jesteś w stanie zakręcić zaworu samodzielnie, odeślij deskę do producenta lub do serwisu desek SUP. Pamiętaj żeby zawór dokręcać oryginalnym kluczem dodawanym do deski w zestawie naprawczym na wypuszczonym powietrzu!
Nacięcia i pęknięcia
Jak wiadomo pompowane SUPy wykonywane są z materiału PVC – pomimo iż jest on bardzo wytrzymały, wciąż mogą przytrafić się sporadyczne uszkodzenia w postaci nacięć, pęknięć lub przecieków. W większości im lepszej jakości deska (co często oznacza wyższą cenę), tym bardziej odporna jest na te mechaniczne uszkodzenia.
Z drugiej strony, możesz takich defektów uniknąć odpowiednio dbając o deskę. Każde ciągnięcie po piasku, kamieniach, żwirze czy obijanie się o pływające po wodzie gałęzie, wystające ze starych pomostów gwoździe itd. może spowodować przecięcie materiału.
Jeśli już zauważyłeś nacięcie na powierzchni deski, możesz spróbować naprawić zniszczenie za pomocą podręcznego zestawu naprawczego umieszczonego w plecaku. My jednak gorąco polecamy odesłać deskę do serwisu – dzięki temu naprawa zostanie wykonana w profesjonalny sposób. Pamiętaj też, że każda indywidualna ingerencja w konstrukcję deski z Twojej strony spowoduje utratę gwarancji!
Rozklejenie warstw deski
Uszkodzenia mogą powstawać nie tylko z powodu poniewierania deską, ale też jako ukryta wada fabryczna, nie możliwa do naprawienia tak jak w tym przypadku. Rozklejenie warstw deski występuje tylko w deskach dwuwarstwowych i to zarówno tych klejonych jak i zgrzewanych! Wynika to z niczego innego jak z oszczędności na etapie produkcji! W przypadku klejonych warstw, rozklejenie jest następstwem zbyt małej ilości kleju pomiędzy powierzchniami PVC lub zabrudzeniem, które mogło dostać się na etapie produkcji deski sup! W przypadku opcji zgrzewanej rozklejanie warstw wynika ze zbyt słabej technologii zgrzewania materiału PVC ze sobą. Czy da się uniknąć takiego uszkodzenia. Tak, wracając do decyzji zakupowej – wybierając rozsądnie produkty od uznanych producentów! Jeżeli Twoja deska ulegnie rozklejeniu pomiędzy warstwami to z dużym prawdopodobieństwem będziesz mógł ją już tylko zutylizować…
Pęknięcie uchwytu do statecznika
A co jeśli na siłę będziesz próbował schować deskę do plecaka bez zdjęcia finów lub niewłaściwie złożoną? Albo Twoje dzieci zaczną po niej skakać na brzegu? Może to spowodować pęknięcie skrzynki statecznikowej Twojej deski SUP. Pęknięcie spowoduje, że Twoja płetwa stabilizująca nie będzie osadzona poprawnie albo w ogóle nie będzie jej można zamontować.
Takie uszkodzenie można naprawić tylko w profesjonalnym serwisie – wymaga całkowitej wymiany skrzynki z wcześniejszym zerwaniem tej uszkodzonej. Dlatego pamiętaj żeby obchodzić się z SUPem delikatnie i zawsze wyjmować płetwy jeśli nie pływasz już na wodzie!
Jak uniknąć uszkodzeń?
To bardzo proste. Wystarczy odpowiednio dbać o swoją deskę! Poniżej podajemy jednak kilka krótkich wskazówek, które na pewno pomogą ci uniknąć wyżej wymienionych uszkodzeń!
–Wysusz deskę przed schowaniem jej do plecaka:
Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy użyć suchej szmatki, ścierki lub ręcznika i dokładnie zetrzeć powierzchnię deski. Kiedy jesteś pewien że SUP jest suchy, wyjmij płetwy, wypompuj powietrze, zwiń go i schowaj do plecaka.
–Regularnie czyść deskę:
Bardzo prosta, a jakże ważna czynność. Spłucz deskę wodą z węża ogrodowego. Możesz użyć delikatnego mydła jako środka czyszczącego. Delikatnie przetrzyj powierzchnie deski zmywając wszelakie ślady nalotu, osadu, soli itd. Spłucz ponownie i osusz. Następnie schowaj do plecaka.
– Unikaj ostrych przedmiotów napotkanych podczas pływania na Twojej desce sup:
Takie przedmioty mogą w sposób natychmiastowy uszkodzić twojego supa, co wiąże się z wizytą na serwisie desek sup!
–Sprawdzaj zawór powietrza co jakiś czas:
Z czasem, z powodu użytkowania (szczególnie jeśli deska stoi cały sezon napompowana) zawór może się lekko poluzować. Pamiętaj aby sprawdzać czy szczelnie trzyma powietrze. Jeśli zauważysz że ucieka z niego powietrze – dokręć go delikatnie. Jeśli zauważyć że zawór poluzował się „na dobre” – odeślij deskę do serwisu.
– Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce:
Tylko o ile to możliwe chowaj swoją deskę przed promieniami słonecznymi. Powietrze w jej wnętrzu rozpręża się na słońcu, tak więc jeśli Twoja deska jest napompowana do granic możliwości, a nie daj Boże jest w ciemnej kolorystyce to prawdopodobieństwo wybuchu jest znaczące!
Podsumowanie
Jak widzisz, deski SUP, mimo iż wytrzymałe wciąż są podatne na uszkodzenia. Dlatego pamiętaj żeby dbać o swojego SUPa aby mógł posłużyć Ci długie lata.
Jeśli masz więcej pytań odnośnie uszkodzeń których może doznać Twoja deska, lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszych usług serwisowych, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl.
Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!