Deska sup typu touring czy allround?

Chcesz zakupić swoją pierwszą deskę sup? Poszukujesz właśnie szybszej jednostki bo obecna już Ci nie wystarcza? Nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy deskami typu allorund i touring? Doskonale, koniecznie zapoznaj się z niniejszym wpisem, który rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości. 

Deski typu touring czy allround? To pytanie, które spędza sen z powiek nie jednemu superowi i superce stojącymi przed wyborem swojej jednostki. Zatem czym różnią się te dwie konstrukcje?

Deski sup allround

Co do zasady są to dwie zgoła odmienne grupy desek. Allround to tak jak sama nazwa wskazuje deski uniwersalne, a jak uniwersalne to nie za szybkie, nie za wąskie i nie tak zwrotne jak np. deski do surfingu czy supy polecane na białą wodę. Jednym słowem takie w sam raz. Są to deski wybierane głównie przez ludzi kupujących swoja pierwszą jednostkę ze względu na wspomnianą właśnie uniwersalność. Nierzadko są one nadzwyczaj szerokie tak żeby zachęcić osoby nieumiejące pływać na desce sup do treningu i miłości do paddleboardingu. 

Szerokość tych desek to zarówno ich zaleta jak i wada, ponieważ po pewnym czasie i przepłynięciu kilkudziesięciu kilometrów deski takie staną się toporne i powolne, a użytkownicy najczęściej będą poszukiwać nowych wyzwań. Niewątpliwą zaletą tych desek jest możliwość ich użycia na każdym typie akwenu bez większych problemów (próby surfowania na fali, pływania po morzu, rzeki, jeziora nie będą stanowić problemu). Przy czym należy zwrócić uwagę, że na każdym z tym akwenów deski te pod względem swoich osiągów będą plasować się w środku stawki! 

Allroundy to deski, którymi stosunkowo łatwo się steruje, tak więc charakteryzują się dużą manewrowością. Jednakże jest to również wada podczas dłuższych wycieczek na rzekach, ponieważ wówczas deski tego typu będą miały tendencje do myszkowania. Do desek sup typu allround zaliczane są zwykle jednostki o długości pomiędzy 3.00 a 3.50 metra.

Dla kogo deski sup allround?

Podsumowując śmiało możemy polecić supy z tej grupy dla początkujących osób, które z góry zakładają że nie będą poszukiwać większych wrażeń i zamierzają pokonywać niewielkie odległości do kilku kilometrów dziennie, tudzież bawić się z całymi rodzinami bądź eksplorować szlaki wodne ze swoimi kudłatymi pupilami! Jednostki te ze względu na swoją stabilność osiąganą przy odpowiedniej szerokości, powyżej 80cm nadają się również dla rosłych osób o wysoko zawieszonym środku ciężkości i słusznej wadze.

Deski sup touring

Touring natomiast to grupa desek nieco bardziej wyczynowych niż spokojne allorundy. Niewątpliwie jednak różnorodna ze względu na rozpiętość długości, w których owe deski są spotykane. Dla przykładowego porównania na naszym sklepie można zakupić deskę touringową o długości 3.50m – model Super 11’6” lub Uone Traveler i 4.00m model Uone Wanderer. 

Co daje długość deski i czym charakteryzują się jednostki z grupy desek touringowych? Touringi jak sama nazwa wskazuje to jednostki do turystyki czyli dłuższych wycieczek po bardziej otwartych akwenach. Zalecamy ich używania do spływów rzekami, pływania po zalewach czy wzdłuż plaż naszego pięknego Bałtyku. Deski te są zdecydowanie dłuższe od allroundów przez co lepiej trzymają kierunek i mniej myszkują. Oczywiście zaleta ta ma swój koszt, którym jest utrata zwrotności w porównaniu do allrounda. Dlatego czym deska dłuższa tym bardziej stabilna kierunkowo ale również mniej zwrotna. Warto odnotować tą cenną radę przy decyzji o wyborze odpowiedniego kształtu swojej jednostki. 

Co jeszcze daje nam długość deski? Otóż długość jednostki, na której zamierzamy pływać wpływa na szybkość deski sup. Czym deska dłuższa tym szybsza, krótsze jednostki są bezsprzecznie wolniejsze. Długość deski to najważniejsza składowa prędkości dlatego też jednostki używane na zawodach to jednostki zwyczajowo o długości 4.28cm (14’). Pewnie znajdą się osoby, które stwierdzą, że szerokość również ma znaczenie jednak jest ono marginalne w porównaniu do długości danej jednostki. Podsumowując deski touringowe będą miały zdecydowaną przewagę nad alloroundami pod względem osiągów na wszystkich wodach płynących i dużych akwenach otwartych wymienionych powyżej. Jednakże w mniejszym stopniu nadadzą się one do zabawy na fali i ewentualnego pływania po wąskich rzeczkach z dużą ilością nawrotów.

Dla kogo deski sup touring?

Dedykowane są one zarówno dla początkujących szukających większych wrażeń i zamierzających pokonywać większe odległości na swoim supie z bardziej imponującymi prędkościami, tak więc wszystkich obieżyświatów. Jednostki te z powodzeniem można używać pływając z psiakami, a szersze i bardziej wyporne jednostki nadają się również do pływania dla rosłych osób!

Zatem touring czy allround?

Tekst ten został napisany obiektywnie. Ponieważ tak jak wielu jest ludzi tak wiele może być preferencji co do cech posiadanych przez konkretną deskę sup. W związku z czym trudno jednoznacznie wskazać nam deskę lepszą dla każdego z was. Generalnie proponujemy przed zakupem własnej jednostki zapoznać się z tego typu, wartościowymi wpisami na blogach dostępnych w internecie. Pozyskanie takich informacji ma na celu zadanie sobie kilku kluczowych pytań i uzyskania odpowiedzi na nie. Uważamy, że wszelkie cechy charakterystyczne, wady i zalety dwóch w/w grup desek sup zostały poruszone powyżej.

Jednakże w razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu!

Pasy w judo | Co oznaczają i jak je zdobyć?

Poziom zaawansowania zawodnika w judo oceniany jest na podstawie koloru przywdziewanego pasa. Pasy w judo przeznaczone dla ucznia nazwane są kyu, a rozróżnia się je za pomocą różnych kolorów. Stopnie mistrzowskie, zwane Dan także posiadają swoją własną kolorystkę...
Co oznaczają pasy w judo
Pasy w judo

Gramatura judogi – co oznacza?

Rozpoczynając przygodę z judo należy rozpatrzyć wiele różnych aspektów (klub, ilość treningów, grupę treningową, czy wybór stroju do judo). Najczęściej zastanawiamy się do jakiego dojo chcemy dołączyć, nie myśląc o osprzęcie którego zakup zostawiamy na ostatni moment.
Gramatura judogi co to
co to jest gramatura judogi

Judogi a kimono – jaka jest różnica?

Twoje dziecko zainteresowało się światem judo i postanowiło, że chce rozpocząć treningi. W następnym więc kroku należy zakupić odpowiedni strój na zajęcia. Tutaj następuje jednak małe skonfundowanie – jedni mówią o kimonie do judo, inni rzucają tajemniczym określeniem „judogi”.
Judogi a kimono - różnica
Kimono a judogi - jaka różnica

Deska SUP – instrukcja jak przygotować się do pływania

Jesteś przed pierwszym treningiem na SUPie w życiu, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwsze przygotowanie deski SUP może być nieco przytłaczające. Poniższa instrukcja pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze pompowanie bez żadnych problemów!
Deska SUP instrukcja obsługi
Deska SUP instrukcja składania

Najlżejsze deski SUP – czy są lepsze?

Wakacje nadchodzą, wyjeżdżasz nad wodę na tydzień albo dwa. Możliwe, że wylatujesz samolotem do ciepłych krajów – w takim przypadku, kombinujesz jak najbardziej ograniczyć wagę bagażu. Zagwostką pozostaje twoja pompowana deska SUP: mimo iż zdecydowanie prostsza i lżejsza od twardych modeli...
Najlżejsze deski SUP
Przewiń na górę