CiekawostkiDeski supTrening

Deska SUP z psem

Deska SUP z psem

Nauka paddleboardingu z psem jest świetnym sposobem na wspólne cieszenie się świeżym powietrzem ze swoim włochatym przyjacielem. Jednakże zabranie najlepszego przyjaciela na deskę wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać – szczególnie, jeśli robisz to po raz pierwszy.

Nie przejmuj się jednak, wszystkiego można się nauczyć. Ważne żeby się nie śpieszyć i zachować odpowiednią kolejność podczas treningu. Jak więc nauczyć psa pływania na desce SUP? Wszystkie konieczne kroki prezentujemy w tym artykule!

Po co brać psa na SUPa?

Psy kochają stand up paddle boarding z tych samych powodów, co ludzie! Spokój, świeże powietrze i woda. Jeśli porównać deski z pozostałymi sprzętami pływającymi, psiakom o wiele prościej przyzwyczaić się do SUPa, niż kajaka czy zwykłej łódki. Deska zapewnia im większe pole do manewru, możliwość szybkiego wskakiwania do wody i powracania na pokład. Dodatkowo, ten sport jest o wiele prostszy do „załapania” przez ludzko-psie duety: dłuższa chwila treningu i możecie wypływać na pierwsze wyprawy!

Dla ludzi supowanie zapewnia trening całego ciała, który może być bardzo wyczerpujący i efektywny. Wierz lub nie, nasi kudłaci przyjaciele także trenują swoje włochate ciało na SUPie! Kiedy pies stoi na desce, używa podobnie jak człowiek mięśni całego organizmu do balansowania. Dodatkowym atutem jest możliwość wskoczenia do wody i pływania – jest to szczególnie dobra opcja dla starszych piesków, które mają problemy ze stawami. Pływanie w wodzie jest świetną metodą na zachowanie aktywności, odprężenie spiętych mięśni a poniekąd i rehabilitację. Ostatecznie, zabranie ze sobą psa jest świetną aktywnością dzięki której zacieśniasz więzi oraz budujesz zaufanie swojego kudłacza.

Jak zacząć pływać ze swoim psem

Nie jesteś pewien jak zabrać się do pływania z psiakiem? Podajemy kilka wskazówek na start:

Kup odpowiednią deskę

Najlepszymi deskami do pływania z psem są SUPy szersze I dłuższe. Dlaczego? Ze względu na stabilność. Najlepiej rozejrzeć się za modelem od 3m 35cm w górę (a więc deski o długości 11’ i większe). Dodatkowo pamiętaj o prawidłowym typie SUPa – niektóre deski typu touring mogą okazać się za wąskie, desek race lepiej w ogóle nie brać pod uwagę. My polecamy SUPy typu Allround lub szerokie touringi – najbezpieczniejsze dla twojego kudłatego przyjaciela, a jednocześnie na tyle wszechstronne, abyście mogli razem spróbować wielu różnych rzeczy.

Wybierając deskę SUP pamiętaj też żeby brać pod uwagę obciążenie, tj. wagę twoją oraz twojego psa. Im większy i cięższy twój psiak, tym mniejsze deski będą tracić na stabilności. Wiosłowanie z dużymi pupilami lub kilkoma psami na raz jest możliwe, tylko jeśli wybierzesz odpowiedni model SUPa!

Naucz psa zostawać na desce

Na początku supowanie może być dla twojego psa dość przytłaczające. Najprostsze rzeczy, takie jak ubranie kamizelki asekuracyjnej albo zwyczajne stanięcie na desce może powodować strach – jest to w końcu zupełnie nowe doświadczenie. Aby szybciej i łatwiej przyzwyczaić psa do wchodzenia na deskę, i przede wszystkim jak najbardziej ograniczyć stres z tym związany, polecamy poniższe wskazówki:

Na początku rozłóż deskę w domu (garażu, dużym salonie albo w ogródku). Pozwól swojemu psu obwąchać i zapoznać się z tą nowością. Po około tygodniu (albo kilku dniach jeśli twój pies jest nieco odważniejszy) czas zacząć trening ze wskakiwaniem na deskę.

Wyposaż się w ulubione przekąski twojego pupila (oraz w sporą dozę cierpliwości) i umieść jeden z nich na napompowanej desce. Ważne, żebyś smakołyk umieścił w miejscu, w którym twój pies ma docelowo stać podczas pływania. Następnie wydaj komendę głosową, np. „Hop!” albo “Skacz!” i wskaż towarzyszowi żeby dany smakołyk zjadł.

Kiedy psiak wskoczy na deskę i zje smakołyk, pamiętaj o podaniu mu kolejnego w nagrodę tak, aby wiedział, że zrobił coś dobrze. Następnie wydaj kolejną komendę głosową, np. „Dół!” albo “Ziemia!” kiedy chcesz żeby zeskoczył z deski. Nagradzaj pupila za każdą poprawnie wykonaną komendę. Powtarzaj ten rytuał kilka razy dziennie przez tydzień albo dwa. Jeśli pies załapie, jest gotowy na kolejny krok!

Ćwicz wiosłowanie „na sucho”

Weź swoją deskę i połóż ją na trawie na zewnątrz. Używaj tych samych komend aby twój pies wskoczył na SUPa – pamiętaj, że z powodu nowego otoczenia, może to zająć nieco więcej czasu niż zwykle.

Kiedy twój pies wskoczy już na pokład, stań w miejscu w którym normalnie byś wiosłował. Pamiętaj żeby nagradzać swojego towarzysza smakołykami jeśli grzecznie zostanie na miejscu. Następnie spróbuj rozbujać delikatnie deskę, imitując ruchy tak jakby była na wodzie. Większość psów pewnie zeskoczy za pierwszym razem, ale trening czyni mistrza. Kiedy twój pies już przyzwyczai się do nowych ruchów, weź wiosło i udawaj wiosłowanie.

To wszystko może wydawać się przesadzone, ale pamiętaj że zwierzęta nie rozumieją sytuacji tak jak ludzie. Cały ten proces służy więc przyzwyczajeniu psiaka do zostawania na desce tak, abyście mogli bezpiecznie pływać po głębszych wodach.

Płyń do ulubionego miejsca

Prawie dotarłeś do końca procesu! W następnym kroku weź swojego towarzysza nad lokalne jezioro i przećwicz powyższe kroki na płytkiej wodzie. Pamiętaj, że trening możesz nazwać sukcesem tylko wtedy, kiedy twój pies czuje się pewnie na desce.

Kiedy będziesz widział, że psiak załapał o co chodzi, czas wyruszać w drogę! Pamiętaj o założeniu kapoka na siebie i twojego psa jeśli obawiasz się o jego umiejętności pływackie lub nagłą zmianę pogody (ewentualnie inne warunki zewnętrzne)! Zacznij od krótkich wypraw, i pamiętaj o dawaniu smakołyków i chwaleniu pupila kiedy dobijesz do brzegu. Psiak skojarzy w końcu, że deska = dobra zabawa, a dzięki niej będziecie mogli odkrywać razem nawet najodleglejsze zakątki!

Jak przygotować psa do supowania

Zanim wypłyniecie na wodę, ważne jest przygotowanie nie tylko siebie, ale przede wszystkim twojego włochatego towarzysza. Poniżej parę wskazówek na co zwrócić uwagę przed spływem z psem.

Upewnij się, że twój kompan umie pływać

Zanim w ogóle zdecydujesz się na zabranie swojego kompana nad wodę, upewnij się że twój pies wie jak pływać i że nie boi się wody! Jeśli któreś z tych rzeczy okaże się przeszkodą, siłowe zmuszanie zwierzaka do wejścia na deskę będzie tylko większą traumą – nie wspominając już, że może być dla psa niebezpieczne. Możesz spróbować zabrać zwierzaka nad jezioro tak, aby sam spróbował pływać. Możliwe że w ten sposób przekona się do wody. Jeśli nie, skontaktuj się z trenerem albo behawiorystą. Ostatecznie, jeśli czworonóg będzie zupełnie stawał okoniem, nie ma co przysparzać mu stresu i zmuszać do pływania. Nie wszystkie psy stworzone są do pływania.

Załóż mu kamizelkę dla psów

Jeśli twój pies należy jednak do grupy która kocha wodę I radzi sobie z pływaniem wyśmienicie, możesz planować pierwszą wyprawę! Zanim jednak wypłyniesz, poszukaj dobrej jakości kamizelek asekuracyjnych dla psów. Nawet jeśli twój pies jest świetnym pływakiem, na wodzie może zdarzyć się dużo rzeczy: może coś go przestraszy, może pogoda nagle się pogorszy. Ważne jest, aby zabezpieczyć swojego psa, tak jak zabezpieczyłbyś siebie i swoje dziecko. Pamiętaj też aby przyzwyczaić psiaka do noszenia kapoka zanim przejdziecie do praktyki!

Obetnij ostre pazurki

Każdy kto posiada psa, wie że nieobcięte ostre pazurki mogą narobić sporej ilości szkód. Takich szkód może też doznać twoja deska SUP. Przed każdą wyprawą pamiętaj więc o przycięciu pazurków swojego psa. Możesz też zainwestować w specjalną matę ochronną EVA, która chroni wierzch twojego SUPa przed zadrapaniami ze strony zwierząt. Jeśli będziesz pamiętać o tych rzeczach, twoja deska z pewnością Ci podziękuje.

Zabierz dużo smakołyków

Pamiętaj żeby zabrać torbę ulubionych smakołyków Twojego pupila! Wspominaliśmy już tym parę razy, ale nagradzanie psa za dobre zachowanie jest bardzo ważne – nie tylko na desce ale podczas każdego rodzaju treningu. Dzięki temu możesz okiełznać nieprzewidziane zachowania: jeśli psiak lubi niespodziewanie wskoczyć do wody, kiedy nie powinien, smakołykami możesz go łatwo przekonać aby tego nie robił.

Podsumowanie

Powyżej zawarliśmy kilka porad jak zacząć pływać na desce SUP razem z Twoim najlepszym przyjacielem. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak przygotować psa do wyprawy i od czego zacząć trening, co ułatwi i przyspieszy proces przyzwyczajania zwierzaka do przebywania na pokładzie deski.

Jeśli natomiast chciałbyś uzyskać więcej porad odnośnie spływów ze swoim zwierzakiem, albo zastanawiasz się jaka deska SUP nadawałby się do tego najlepiej, zapraszamy na naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X