Deska SUP z silnikiem – pływać z czy bez?
Deska SUP z silnikiem
Jedną z głównych zalet standup paddleboardingu jest to, że jest to sport zasilany siłą Twoich mięśni. Dzięki temu deska dostarcza nie tylko mnóstwa dobrej zabawy, ale stanowi też świetny trening całego ciała: wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową i balans.
Czy zatem napędzanie deski siłą własnych mięśni to jedynie możliwe rozwiązanie? Otóż jak zapewne wiesz istnieją na rynku deski typu windsup napędzane pędnikiem dzięki sile wiatru. Oprócz tych dwóch sposób napędzania Twojego supa istnieje trzeci najmniej wymagający, a mianowicie pływanie na supie przy pomocy silnika elektrycznego! Dla większości zaprawionych w boju supowiczów silnik pewnie na niewiele się zda ale warto wiedzieć, że są jednak przypadki, w których będziemy wdzięczni za możliwość skorzystania z jego pomocy.
Jak wygląda zatem silnik elektryczny do deski sup?
Wygląd samego motoru zależy od producenta, u którego kupujesz silnik. Niektórzy proponują zestaw silnikowy w formie baterii i śruby z napędem instalowanej w skrzynkę statecznikową Twojego supa, inni polecają mini silnik zaburtowy – jednak tutaj musisz opracować jeszcze pawęż, do której taki silnik będziesz mógł zamontować. Trzecią, najrzadziej spotykaną opcją jest elektryczny motor przepływowy w formie skrzynki umieszczanej w specjalnie do tego przygotowanym otworze/wycięciu na Twoim supie. Z zasięgniętych opinii taki silnik stosowany jest tylko w jednym modelu desek sup marki Jobe. To, jaki rodzaj silnika zakupisz zależy od tego czy masz zmysł techniczny do przerobienia Twojego supa na jednostkę z możliwością montażu elektrycznego silnika zaburtowego (DIY) czy też takiego zmysłu nie posiadasz i chcesz skupić się na uniwersalnych silnikach łatwo montowalnych w skrzynkę statecznikową. Jako producenci pompowanych SUPów proponujemy inwestycję w zestaw wpinany w skrzynkę statecznikową, gdyż nie wymaga on tyle zachodu przy montażu co silnik zaburtowy. Poniżej podajemy skład takiego przykładowego zestawu silnikowego.
Walizka kontrolna: wodoodporna, w środku znajduje się bateria i pilot do silnika.
Bateria: zazwyczaj litowo-jonowa, głębokiego rozładowania i wielokrotnego użytku. Naładowanie do pełna zajmuje ok. 4.5-5h i starcza na ok. 6h użytkowania.
Pilot oraz włącznik: Pozwala na pełną kontrolę nad pracą silnika – włączanie i wyłączanie, a także zwiększanie lub zmniejszanie prędkości.
Silnik wraz ze śrubą: wykonany z odpornego materiału. Zazwyczaj montowany w systemie us box, rzadziej w slide in.
Ładowarka: ładowarka do ładowania baterii, ze standardową wtyczką.
Po co Ci silnik na SUP?
Możesz się zastanawiać: „Po co właściwie mi silnik” ? Oczywiście nie jest to niezbędne akcesorium do pływania na desce sup. Natomiast w niektórych sytuacjach warto mieć ze sobą dodatkową moc generowaną przez elektryczny napęd. Poniżej podamy kilka takich przykładów.
Pływanie pod wiatr
Pierwszą argumentem przemawiającym za silnikiem, który przychodzi na myśl jest pływanie w wietrzną pogodę przy wietrze czołowym. Na ma nic przyjemnego w walce z porywistym czołowym wiatrem podczas drogi powrotnej ze szczególnie dalekiej wyprawy. Bój z wiatrem tylko przy pomocy wiosła będzie długi i wyczerpujący. Uczucie, że jeśli tylko przestaniesz wiosłować, to zwieje Cię parę metrów wstecz nie należy do najprzyjemniejszych. Oczywiście silniejsi fizycznie i bardziej zaawansowani superzy mogą to uważać za trening i wyzwanie. Dla reszty słabszych fizycznie i mniej doświadczonych supowiczów posiadanie silnika wspomagającego wydaje się lepszym rozwiązaniem.
Wypływanie na dalsze odległości
Znasz swoje własne granice – wiesz jak daleko dasz radę wypłynąć, a kiedy Twoje ręce odmówią posłuszeństwa. Silnik elektryczny pozwoli dopłynąć Ci jeszcze dalej. Jak pisaliśmy wyżej, możesz go włączyć/wyłączyć w każdym momencie swojej podróży. To akcesorium otworzy przed Tobą jeszcze więcej dróg, a wody staną się jeszcze szersze i bardziej rozległe.
Gdy masz bagaż
Zabierasz ze sobą kilkadziesiąt kilogramów bagażu? A może płynie z Tobą przyjaciel albo dziecko? Jak pisaliśmy w tym artykule, wiosłowanie z pasażerem to nie lada wyzwanie – wymaga dwa razy więcej wysiłku i koordynacji niż w pojedynkę. Silnik elektryczny przybywa tutaj z pomocą. Możesz go włączyć i cieszyć się pływaniem w tandemie bez problemu!
Holowanie
Ile razy wypłynąłeś na jezioro z dzieciakami tylko po to, by po 20 minutach usłyszeć, że są zmęczone i nie chcą już wiosłować? W tym momencie jedynym rozwiązaniem tej sup ekspedycji jest transport dzieci na brzeg z próbą holowania ich desek albo spowrotem po ich supy po uprzednim odstawieniu swoich pociech. A co jeśli mógłbyś holować jednocześnie dzieciaki i ich deski? Wystarczy lina z zaczepem i silnik elektryczny. W ten sposób możesz holować nawet do 6 desek (aczkolwiek lepiej poprzestać na dwóch). Oczywiście nie popłyniesz bardzo szybko, ale wystarczająco żeby dowieźć wszystko i wszystkich bezpiecznie na brzeg. Naszym zdaniem dzieciaki będą na tyle zadowolone z tej dodatkowej atrakcji, że w ten sposób przekonasz ich do supowania w myśl zasady poprzez zabawę do sportu!
Gdzie używać silnika?
Silnika elektrycznego możesz używać wszędzie tam, gdzie normalnie pływałbyś deską SUP. Czy to jezioro czy morze, dodatkowy zestaw silnikowy zapewni Ci ekstra pęd i wspomoże w trudniejszych sytuacjach. Jedyne miejsca, nad którymi warto byłoby się zastanowić zanim zabierzesz to akcesorium to rzeka (szczególnie te wyjątkowo płytkie) oraz wyjątkowo zarośnięte roślinnością zbiorniki wodne. Pamiętaj również o nie używaniu silnika na płyciznach, ze względu na możliwość jego uszkodzenia czy nawet wyczepienia ze skrzynki statecznikowej.
Jeśli planujesz spływ po płytkiej, kamienistej rzece, zaniechaj używania silnika – wystarczającym napędem będzie prąd rzeczny i Twoje wiosło – silnik w takich warunkach nie przeżył by pewnie 15 minut ze względu na płytkość i mnogość przeszkód na tego typu akwenach. Co więcej szczególnie obrośnięte wodorostami stawy czy jeziora mogą splątać śrubę. Jeśli się to stanie, czeka Cię „ręczny” powrót na brzeg oraz żmudne oczyszczanie zestawu z niechcianej roślinności. Takie nienaturalne powstrzymywanie pracy silnika może spowodować jego przegrzanie, a nawet zatarcie.
Co brać pod uwagę przy zakupie?
Prędkość: zwracaj uwagę jakie prędkości jest w stanie rozwinąć dany model silnika oraz jaki uciąg maksymalny posiada – ciąg przekłada się bezpośrednio na prędkość. Wiadomo, że przy lżejszej desce i bez bagażu popłyniesz szybciej, niż na wielkim, dziesięcioosobowym SUPie z gromadką kolegów.
Wytrzymałość i jakość baterii: ile dany model silnika będzie w stanie pracować na jednym ładowaniu? Czy ten czas bardzo skróci się jeśli będziesz pływać tylko z maksymalną prędkością? Zwróć też uwagę jaki rodzaj baterii oferuje producent i ile cykli ładowania jest w stanie ona wytrzymać.
Wodoodporność: oczywiście mowa tutaj o baterii I pilocie sterującym. Sprawdź czy dany zestaw jest dobrze zabezpieczony i nie utopi się kiedy deska wywróci się do góry dnem. Drugi fakt to jakość materiału, z którego wykonany jest wirnik i silnik – czy nie ulegnie on uszkodzeniu w przypadku przeszkód, na które może natrafić i działania słonej wody.
Środki bezpieczeństwa: mimo iż nie jest to silnik pokroju tego spalinowego na łodzi motorowej, wciąż może doprowadzić do przykrych i bolesnych uszkodzeń ciała jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony. Zwróć uwagę na to jakie środki bezpieczeństwa oferuje producent danego modelu: czy śruba otoczona jest pierścieniem zabezpieczającym? Czy pilot posiada awaryjny przycisk do zatrzymania pracy silnika? Czy oferowana jest smyczka zabezpieczająca w wypadku upadku do wody?
Przed zakupem rozważ dokładnie wszystkie aspekty wybranych modeli. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje życie i zdrowie.
Wady I zalety
Przejrzałeś już wszystkie dostępne modele, ale wciąż nie jesteś do końca przekonany czy warto inwestować w silnik do deski SUP. Może poniższa lista wad i zalet takiego rozwiązania pomoże podjąć Ci decyzję!
Zalety:
+Prosta i szybka instalacja – w przypadku silnika wpinanego w skrzynkę statecznikową
+Jeśli zestaw oferuje pilot bezprzewodowy, możesz kontrolować swoją deskę z każdego miejsca i w każdej pozycji
+Możliwość kontrolowania prędkości z jaką płyniesz
+Daje możliwość bezstresowego pływania na dalsze odległości
+Radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych
+Można montować na każdym modelu deski SUP
+Pozwala na proste holowanie innych desek
+Zazwyczaj prosty w obsłudze
Wady:
-Zwiększa wagę deski SUP, a więc ogranicza ilość bagażu który możesz wziąć na pokład; także przenoszenie deski z zamontowanym silnikiem staje się trudniejsze
-Jeśli wiosłujesz z wyłączonym silnikiem, deska stawia większy opór wodzie – oznacza to że musisz włożyć więcej wysiłku w pływanie
-Nie nadaje się do pływania na płytkich akwenach
-Koszt zakupu – w większości przypadków silnik to podwojenie kosztów zakupu deski sup!
Podsumowanie
Widzisz więc że w niektórych przypadkach dodatkowe wsparcie na SUPie w postaci silnika elektrycznego może się przydać. Oczywiście polecamy pływać klasycznie z wiosłem, w ten sposób trenujemy całe nasze ciało. Jednakże zdecydowanie jest to gadżet którego zakup warto rozważyć, szczególnie jeśli lubisz takie nowinki techniczne i potrzebujesz realnego wsparcia na wodzie!
Jeśli masz więcej pytań odnośnie desek SUP, lub zainteresował Cię któryś z naszych modeli, zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl.
Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!