CiekawostkiDeski sup

Deska SUP z żaglem – co to jest WindSUP?

Deska SUP z żaglem – co to jest windsup?

Na dworze coraz więcej słońca, a temperatury stają się nieco bardziej przyjazne. Powoli czuć nadchodzącą wiosnę. Wraz z tą porą roku możemy przygotowywać się do kolejnego letniego sezonu.

Chcąc wyruszyć w swoją własną przygodę na wodzie przeszukujesz internet aby określić jaki sprzęt jest dla Ciebie odpowiedni? Czy wybrać kajaki, windsurfing, a może paddleboarding?

Co powiesz na fakt, że dzięki jednemu produktowi możesz doświadczyć dwóch sportów jednocześnie? To właśnie zapewni deska SUP z żaglem tzw. WindSUP. O co dokładnie chodzi? Jak korzystać z tej deski? Czym różni się od tradycyjnego SUPa? Co to w ogóle takiego?

Deska SUP z żaglem – co to jest windsup?

Współczesna wersja Windsupa została wprowadzona na rynek Amerykański już około roku 2006 – deska ta zdecydowanie odświeżyła ofertę dotychczas dostępnych zwykłych supów. Od tego czasu pojawiło się też coraz więcej, bardziej profesjonalnych wersji pompowanych SUPów dostosowanych do windsurfingu. Tak więc co to w ogóle jest WindSUP?

WindSUPy są deskami dostosowanymi zarówno do tradycyjnego paddleboardingu jak i windsurfingu. Supy te na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio od klasycznych jednostek, jednak wprawne oko dostrzeże różnice konstrukcyjne w postaci gwintu na paletę windsurfingową umieszczonego centralnie w wierzchniej części deski oraz dodatkowego boxa (tylko w przypadku porządnych windsupów) praktycznie pod gniazdem z w/w gwintem – w spodniej części windsupa! Co ważne gniazdo z gwintem praktycznie nie wystaje nad powierzchnie deski tak więc nie przeszkadza ono w codziennym użytkowaniu windsupa jako supa!

Co składa się na dobrego windsupa?

Wiedząc już jak rozróżnić SUP od WIndSUP możesz zadać sobie pytanie, który windSUP jest najlepszy? Odpowiedź na to proste z założenia pytanie zależy od kilku czynnikow:

  • długości deski,
  • objętości i szerokości deski,
  • od faktu czy deska posiada dodatkowy centralny box na miecz stabilizujący,
  • od materiału z jakiego wykonane jest gniazdo z gwintem na paletę do żagla – zdarzają się tanie deski, w których element ten jest plastikowy i nie wytrzyma pierwszego lepszego powiewu. Wówczas lepiej zakupić sobie deskę sup oraz dodatkowe i mało profesjonalne systemy montażu pędnika na wszelakich paskach, które można wpiąć w dowolną deskę. Zakupy takie przynajmniej nie uszkodzą Ci sprzętu bo po prostu w razie większego wiatru same się odepną i zatoną.
  • Od jakości deski, jej ceny, długości gwarancji i jakości użytych materiałów. Obciążenia z jakimi mamy do czynienia przy pływaniu z profesjonalnym pędnikiem są znaczne i byle pierwsza deska z opcją wpięcia żagla niestety nie jest dobrym pomysłem na windsurfing! Deski tego typu w odróżnieniu od supów, które mogą służyć tylko do zabawy kupuj rozsądnie i od uznanych producentów – posiadających doświadczenie, wiedze, odpowiednią jakość i np. . własne zaplecze serwisowe!

Poniżej przyjrzymy się również długości, objętości, szerokości oraz istotności dodatkowego boxa na miecz centralny, które również wpływają na ogólną ocenę deski typu windsup.

Długość

Większość WindSUPów zamyka się w długości do 12’ (czasem dłuższej) – jednak chcąc kupić dobrą deskę typu windsup, która będzie przyjemnie pływać nie tylko z wiosłem i wiatrem ale również pod wiatr (tzw. ostrzenie) – powinieneś skupić się na windsupach do długości 10’6”. Reszta (dłuższe deski) to tylko deski sup z opcją windsurfingu, która nigdy dobrze się nie sprawdzi. Z czego to wynika? Pneumatyczne deski sup ze względu na swoją konstrukcje muszą mieć odpowiednią wysokość – zazwyczaj 15cm i w odróżnieniu od klasycznych kompozytowych desek windsurfingowych wystają znacznie ponad powierzchnie wody . Co to powoduje? Otóż czym większa długość deski tym dłuższa jej powierzchnia boczna wystająca ponad wodę. Tak więc opór, który będzie musiał przeciwstawić się sile wiatru przy ostrzeniu rośnie wraz z długością deski. W przypadku desek długich ostrzenie będzie niemożliwe do wykonania. Podsumowując przy zakupie windsupa powinieneś mieć z tyłu głowy możliwości pływania z żaglem (z wiatrem i pod wiatr) bo przecież decydujesz się na deskę z opcją wpięcia żagla na windsurfing. Jeżeli kupujesz dłuższą deskę to kup klasycznego touringa (będziesz miał mniej rzeczy, które mogą ulec awarii), a deskę windsurfingową, profesjonalną wypożycz sobie w miejscu w którym będziesz przebywał na wakacjach!

Objętość/ Szerokość

Objętość deski jest bezpośrednią miarą jej wyporności, podawana najczęściej w litrach. Tak więc nie musisz się obawiać, że małe windsupy Cię nie uniosą. Dobrej jakości deska o pojemności ponad 200 litrów spokojnie utrzyma dorosłą osobę, będąc przy tym stabilną. Pamiętaj jednak, że mniejsza od 200 litrów objętość deski typu windsup może stanowić problem w przypadku pływania przez osobę dorosłą i nie polecamy kupować takich desek. Szerokość deski ma wpływ na jej stabilność co w przypadku nauki windsurfingu, a zakładamy że windsupy kupują osoby raczkujące w tym sporcie ma nie lada znaczenie! Na szerszych deskach łatwiej będzie Ci nauczyć się sztuki windsurfingu i szybciej nauczysz się pływać, czując się stabilniej aniżeli w przypadku desek węższych. Absolutnym minimum szerokości powinna być wartość 75-78cm!

Płetwy/ Dodatkowy box na centralny miecz

Jest to cecha, która jak wspomniano powyżej odróżnia tradycyjne deski SUP od WindSUPów. Pneumatyczne deski typu windsup potrzebują płetwy centralnej umieszczonej w dodatkowym środkowym boxie na desce. Płetwa/ centralny miecz mają za zadanie stabilizacje kierunku płynięcia deski w przypadku tak ważnego w windsurfingu ostrzenia (pływania pod wiatr). Tradycyjny SUP potrzebuje tylko jednej płetwy na tyle deski ze względu na fakt, iż nie pływa się na nim z żaglem, który tak jak wspomniano powyżej stawia stosunkowo duży opór i wymaga stabilizacji toru płynięcia sprzętu poprzez dodanie dodatkowej skrzynki statecznikowej. Tak więc każdy dobry windsup powinien mieć centralny box na płetwę, najlepiej w systemie us box. Jeżeli planujesz więc zakup windsupa bez centralnego miecza albo z mieczem w systemie slide in to zrezygnuj z tego pomysłu. Kup zwykłego supa – będziesz miał z niego więcej pożytku.

Uwaga, pamiętaj – jeśli nie widzisz żadnego mocowania lub gniazda na środku deski, dany model nie jest WindSUPem!

Kto może korzystać z windsupa?

Deski WindSUP są świetnym rozwiązaniem dla początkujących fanatyków windsurfingu jak I paddleboardingu. Są to szerokie, stabilne deski idealne dla dzieci i dorosłych chcących spróbować czegoś nowego lub chcących urozmaicić dotychczasowe wyprawy na wodę.

Czy windusp jest odpowiedni do windsurfingu?

Windsurfing – czyli żeglowanie po wodach za pomocą deski z ruchomym żaglem, staje się coraz bardziej popularne. Jeśli nigdy nie próbowałeś swoich sił w tym sporcie, może warto wybrać się na plażę w któryś z letnich dni i podpatrzyć czy ten sport rzeczywiście jest dla Ciebie?

Jeśli tak to sztukę windsurfingu możesz rozpocząć właśnie od pompowanego windsupa!, Deska taka jest świetnym rozwiązaniem na początek. Nierzadko jest stabilniejsza od sztywnej deski , a przede wszystkim bezpieczniejsza ze względu brak ostrych krawędzi i zdecydowanie prostsza w przewożeniu. Jest też świetna do nauki zwrotów, utrzymywania równowagi,  „łapania wiatru” oraz ostrzenia. Z pewnością deski tej konstrukcji są wolniejsze od profesjonalnych kompozytów ale ma to swoje zalety! Szlifowanie na niej podstawowych umiejętności nie będzie stanowić problemu przy mniejszej prędkości.

Czy windsup jest odpowiedni do paddleboardingu?

WindSUPy są idealnym wyborem dla początkujących superek i superów, zaczynających przygodę z wiosłem od spokojnych wód. Jak pisaliśmy wcześniej WindSUPy są krótkie, stabilne, najczęściej szerokie i wyporne. Ze względu na te cechy idealnie nadają się na krótsze wycieczki, surfing, czy zabawę na jeziorze dla całej rodziny. Z pewnością nie nadadzą się na długie rzeczne spływy ze względu na fakt iż będą powolne oraz posiadają tendencje do myszkowania ze względu na ograniczoną długość. Odnajdą się na nich zarówno początkujący dorośli, młodzież oraz dzieci.

Czy warto kupić windsupa?

Zdecydowanie warto. Są to deski które pozwalają na pływanie z wiosłem i naukę windsurfingu bez względu na wiek i wagę użytkownika. Są stabilne i wytrzymałe, nadają się na surfowanie po morzu jak i krótkie wycieczki po jeziorze. W przypadku decyzji o zakupie warto poszukać również ofert z pędnikiem w zestawie, dzięki któremu oprócz standardowych akcesorii supowych otrzymasz zestaw niezbędny do uprawiania windsurfingu!

Podsumowanie

Mamy nadzieję że ten krótki artykuł wyjaśnił Ci pokrótce co to jest windsup i jakie korzyści płyną z jego użytkowania. Taka deska jest świetną opcją dla amatorów sportów wodnych chcących spróbować wszystkiego po trochu oraz dla ludzi którzy chcą nauczyć się podstaw pływania z żaglem!

Jeśli zainteresował Cię ten specyficzny model SUPów i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ich temat rozmawiając z ekspertem lub zdecydowałeś się na zakup własnej deski, zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub do kontaktu przez maila: uone@road24.pl, lub na facebooka, instagrama lub twittera!

Pamiętaj, że każdą deskę (windsupa marki Uone również) możesz przetestować w naszej wypożyczalni przed zakupem!

Podobne artykuły

X