Gramatura judogi – co oznacza?

Rozpoczynając przygodę z judo należy rozpatrzyć wiele różnych aspektów (klub, ilość treningów, grupę treningową, czy wybór stroju do judo). Najczęściej zastanawiamy się do jakiego dojo chcemy dołączyć, nie myśląc o osprzęcie którego zakup zostawiamy na ostatni moment. Jednak to dobór właściwego stroju – judogi, jest najważniejszym elementem każdego aspirującego judoki. Dokładniej ujmując, bardzo istotną rzeczą jest wybór  gramatury. Ale co to oznacza?

Gramatura – co to?

Ogólnie rzecz ujmując, gramatura materiału, lub w skrócie “gsm” (grammes per square metre z j. ang) odnosi się do wyrażonego w gramach ciężaru materiału przypadającego na jeden metr kwadratowy. Oczywiście oznaczenia tego nie używa się tylko w przemyśle włókienniczym, ale ogólnie przy wyrobie artykułów produkowanych w arkuszach.

Masa judogi

Judoga jest tradycyjnym strojem używanym podczas treningów i zawodów judo. Tradycyjnie podczas zawodów uczestnicy mogą walczyć tylko w judogach białych i niebieskich, dodatkowo o ściśle określonych rygorach rozmiarowych. Jeśli wymagania te nie zostaną spełnione, zawodnik może zostać zdyskwalifikowany. Dlatego też dobór odpowiedniej masy tego stroju jest bardzo ważnym etapem przed rozpoczęciem trenowania.

Ogólnie rozróżnia się dwa rodzaje gramatur używanych podczas zawodów: tkane pojedynczo oraz podwójne. Ciężar tej pierwszej zazwyczaj zawiera się w przedziale między 300-550g/m2, natomiast drugiej, między 600 a 1000g/m2. Na zawody dla młodzieży i seniorów, wg oficjalnych zasad IJF, wymagane są judogi o gramaturze między 650 a 750gsm. Dla młodzików natomiast (a więc dla dzieci), wystarczy zakupić judogi o gramaturze między 350 a 650gsm. Judogi marki Uone można zakupić w dwóch różnych „wersjach”: o gramaturze 350gsm – są one tkane pojedynczo, oraz 500gsm, tkane podwójnie.  Są one nieco lżejsze niż standardowe stroje tkane podwójnie, ale zdecydowanie nie tracą przez to na wytrzymałości!

Judogi tkane pojedynczo a podwójnie

Stroje tkane pojedynczo są uszyte z lżejszego materiału. Ich celem jest zapewnienie alternatywy dla trenujących i dostarczanie odpowiedniej wentylacji podczas treningu. Są więc bardziej przewiewne i cieńsze. To właśnie w tym przedziale gramaturowym marka Uone oferuje swoje judogi. Problem nieco słabszej wytrzymałości w porównaniu ze strojami tkanymi podwójnie został rozwiązany poprzez zapewnienie dodatkowych wzmocnień na kolanach. Dzięki temu nasze judogi są lekkie, świetnie przepuszczają powietrze, jednocześnie zachowując najwyższą jakość materału. Jest to świetna alternatywa dla judogi tkanej podwójnie, która pomimo lepszej wytrzymałości, jest o wiele cięższa, co może stanowić utrudnienie dla początkujących – w szczególności dzieciom.

Czynniki wpływające na wagę

Warto wspomnieć że na ogólną wagę judogi wpływ mają też inne czynniki, głównie rozmiar i pot. Ten drugi spowodowany jest dużą chłonnością bawełny z której szyte są stroje, jednak w większości jest prawie niezauważalny podczas użytkowania. Jeśli chcemy się dodatkowo chronić przed przesiąkaniem potu do materiału, warto rozważyć używanie koszulki ochronnej pod judogą.

Ważne natomiast jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Ogólnie im większy rozmiar, tym więcej materiału użyto do uszycia judogi, a co za tym idzie – zwiększona zostaje waga uniformu. Logicznym jest więc aby właściwie wybrać rozmiar kupowanego stroju.

Podsumowanie

Jeśli  chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat rozmiarów oferowanych przez naszą markę, lub tego, która z gramatur jest dla Twojego dziecka najodpowiedniejsza, zapraszamy do kontaktu. Na pewno pomożemy Ci dobrać judogę idealną, która wytrzyma nie jeden trening! Pisz  na naszego maila: uone@road24.pl, lub na facebooka, twittera i instagrama

Pasy w judo | Co oznaczają i jak je zdobyć?

Poziom zaawansowania zawodnika w judo oceniany jest na podstawie koloru przywdziewanego pasa. Pasy w judo przeznaczone dla ucznia nazwane są kyu, a rozróżnia się je za pomocą różnych kolorów. Stopnie mistrzowskie, zwane Dan także posiadają swoją własną kolorystkę...
Co oznaczają pasy w judo
Pasy w judo

Judogi a kimono – jaka jest różnica?

Twoje dziecko zainteresowało się światem judo i postanowiło, że chce rozpocząć treningi. W następnym więc kroku należy zakupić odpowiedni strój na zajęcia. Tutaj następuje jednak małe skonfundowanie – jedni mówią o kimonie do judo, inni rzucają tajemniczym określeniem „judogi”.
Judogi a kimono - różnica
Kimono a judogi - jaka różnica

Deska SUP – instrukcja jak przygotować się do pływania

Jesteś przed pierwszym treningiem na SUPie w życiu, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwsze przygotowanie deski SUP może być nieco przytłaczające. Poniższa instrukcja pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze pompowanie bez żadnych problemów!
Deska SUP instrukcja obsługi
Deska SUP instrukcja składania

Najlżejsze deski SUP – czy są lepsze?

Wakacje nadchodzą, wyjeżdżasz nad wodę na tydzień albo dwa. Możliwe, że wylatujesz samolotem do ciepłych krajów – w takim przypadku, kombinujesz jak najbardziej ograniczyć wagę bagażu. Zagwostką pozostaje twoja pompowana deska SUP: mimo iż zdecydowanie prostsza i lżejsza od twardych modeli...
Najlżejsze deski SUP

Polski producent desek SUP

Zastanawiasz się gdzie zakupić swoją pierwszą deskę SUP? Na rynku dostępnych jest wiele modeli ale Ty szukasz czegoś od rodzimego producenta? Dobrze trafiłeś! Marka Uone to polski producent desek SUP i innego sprzętu sportowego! Chcesz dowiedzieć się więcej? Skąd wzięła się nazwa naszej marki?
Polski producent desek SUP
Polska marka
Przewiń na górę