Gramatura judogi – co oznacza?

Rozpoczynając przygodę z judo należy rozpatrzyć wiele różnych aspektów (klub, ilość treningów, grupę treningową, czy wybór stroju do judo). Najczęściej zastanawiamy się do jakiego dojo chcemy dołączyć, nie myśląc o osprzęcie którego zakup zostawiamy na ostatni moment. Jednak to dobór właściwego stroju – judogi, jest najważniejszym elementem każdego aspirującego judoki. Dokładniej ujmując, bardzo istotną rzeczą jest wybór  gramatury. Ale co to oznacza?

Gramatura – co to?

Ogólnie rzecz ujmując, gramatura materiału, lub w skrócie “gsm” (grammes per square metre z j. ang) odnosi się do wyrażonego w gramach ciężaru materiału przypadającego na jeden metr kwadratowy. Oczywiście oznaczenia tego nie używa się tylko w przemyśle włókienniczym, ale ogólnie przy wyrobie artykułów produkowanych w arkuszach.

Masa judogi

Judoga jest tradycyjnym strojem używanym podczas treningów i zawodów judo. Tradycyjnie podczas zawodów uczestnicy mogą walczyć tylko w judogach białych i niebieskich, dodatkowo o ściśle określonych rygorach rozmiarowych. Jeśli wymagania te nie zostaną spełnione, zawodnik może zostać zdyskwalifikowany. Dlatego też dobór odpowiedniej masy tego stroju jest bardzo ważnym etapem przed rozpoczęciem trenowania.

Ogólnie rozróżnia się dwa rodzaje gramatur używanych podczas zawodów: tkane pojedynczo oraz podwójne. Ciężar tej pierwszej zazwyczaj zawiera się w przedziale między 300-550g/m2, natomiast drugiej, między 600 a 1000g/m2. Na zawody dla młodzieży i seniorów, wg oficjalnych zasad IJF, wymagane są judogi o gramaturze między 650 a 750gsm. Dla młodzików natomiast (a więc dla dzieci), wystarczy zakupić judogi o gramaturze między 350 a 650gsm. Judogi marki Uone można zakupić w dwóch różnych „wersjach”: o gramaturze 350gsm – są one tkane pojedynczo, oraz 500gsm, tkane podwójnie.  Są one nieco lżejsze niż standardowe stroje tkane podwójnie, ale zdecydowanie nie tracą przez to na wytrzymałości!

Judogi tkane pojedynczo a podwójnie

Stroje tkane pojedynczo są uszyte z lżejszego materiału. Ich celem jest zapewnienie alternatywy dla trenujących i dostarczanie odpowiedniej wentylacji podczas treningu. Są więc bardziej przewiewne i cieńsze. To właśnie w tym przedziale gramaturowym marka Uone oferuje swoje judogi. Problem nieco słabszej wytrzymałości w porównaniu ze strojami tkanymi podwójnie został rozwiązany poprzez zapewnienie dodatkowych wzmocnień na kolanach. Dzięki temu nasze judogi są lekkie, świetnie przepuszczają powietrze, jednocześnie zachowując najwyższą jakość materału. Jest to świetna alternatywa dla judogi tkanej podwójnie, która pomimo lepszej wytrzymałości, jest o wiele cięższa, co może stanowić utrudnienie dla początkujących – w szczególności dzieciom.

Czynniki wpływające na wagę

Warto wspomnieć że na ogólną wagę judogi wpływ mają też inne czynniki, głównie rozmiar i pot. Ten drugi spowodowany jest dużą chłonnością bawełny z której szyte są stroje, jednak w większości jest prawie niezauważalny podczas użytkowania. Jeśli chcemy się dodatkowo chronić przed przesiąkaniem potu do materiału, warto rozważyć używanie koszulki ochronnej pod judogą.

Ważne natomiast jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Ogólnie im większy rozmiar, tym więcej materiału użyto do uszycia judogi, a co za tym idzie – zwiększona zostaje waga uniformu. Logicznym jest więc aby właściwie wybrać rozmiar kupowanego stroju.

Podsumowanie

Jeśli  chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat rozmiarów oferowanych przez naszą markę, lub tego, która z gramatur jest dla Twojego dziecka najodpowiedniejsza, zapraszamy do kontaktu. Na pewno pomożemy Ci dobrać judogę idealną, która wytrzyma nie jeden trening! Pisz  na naszego maila: uone@road24.pl, lub na facebooka, twittera i instagrama

Rower elektryczny – czy warto go kupić?

Jeśli kliknąłeś na tytuł tego artykułu, z pewnością zastanawiasz się nad inwestycją w rower elektryczny. Czy warto go jednak kupić? Zapewne widząc ceny niektórych modeli, Twój entuzjazm zdecydowanie zmalał. Pozwól więc, że pomożemy Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Czy warto kupić rower elektryczny
Rower elektryczny - czy warto kupić

Deska SUP: ranking 5 najczęstszych uszkodzeń

Kupiłeś deskę SUP i wybierasz się na pierwszy spływ? Próbujesz napompować SUPa, a tu psikus! Powietrze ucieka bokiem! Co się stało i dlaczego? Jak można tego uniknąć? Poniżej prezentujemy – ranking 5 najczęstszych uszkodzeń deski sup. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Deska SUP ranking uszkodzeń
Deska SUP ranking najczęstszych uszkodzeń

Jak przechować deskę SUP zimą?

Kiedy liście żółkną i spadają z drzew, a wraz z nimi temperatury, wiesz, że zima już tuż tuż. Wraz z rozpoczęciem zimy kończy się też sezon na pływanie na deskach SUP. Może więc zastanawiasz się - jak poprawnie przechowywać deskę SUP zimą? Istnieje parę dość oczywistych opcji, jednak warto poczytać…
Jak przechować deskę SUP zimą
Jak przechować deskę SUP

Judogi polecane przez Mistrza Świata Krzysztofa Wiłkomirskiego

Szukasz wyjątkowej judogi? Czegoś co wyróżni Cię na treningu i dodatkowo wytrzyma wielokrotne trudy treningów czy obozów? Dobrze trafiłeś - Uone to judogi polecane przez Mistrza Świata i brązowego medalistę ...
Judogi polecane przez Krzysztofa Wiłkomirskiego
Judogi polecane Hato Judo

Najlepsze judogi od marki Uone

Poszukujesz stroju do judo na zawody? A może Twoja pociecha idzie na pierwszy trening i chciałbyś zakupić strój idealny dla dziecka? Nie musisz szukać dalej! Wejdź do naszego sklepu i sprawdź najlepsze judogi od marki Uone! Co sprawia że są najlepsze? Cóż…
Najlepsze judogi dla klubów judo-Kolorowe judogi
Biała judogi czy niebieska judogi
Przewiń na górę