CiekawostkiJudogi

Historia judogi, początki strojów do judo

Historia judogi, początki strojów do judo

Historia judogi sięga 1882 roku. kiedy to po raz pierwszy tego określenia użył Jigoro Kano. Było ono figuratywnym przedstawieniem  sprawiedliwego społeczeństwa. Judo reprezentuje wiele wartości, posiada swój własny wymiar filozoficzny oraz kod moralny. Ale poza tymi ulotnymi aspektami sportu, wymienić można też te bardziej namacalne, fizyczne elementy, wciąż posiadające pełnię znaczenia i symboliki. Najważniejszym z tych elementów jest judoka, która czasem postrzegana jest przez uprawiających ten sport jako swego rodzaju „zbroja”. Judogi są jednak czymś więcej niż tarczą ochronną, a tym bardziej nie są tylko „białą pidżamą”. Judo jest jedną z tych dyscyplin w których stosowane odzienie nie jest używane w celu ochrony noszącego, tylko wręcz przeciwnie, ma pomóc przeciwnikowi  w wykonywaniu konkretnych technik.

Elementy judogi

Zazwyczaj myśląc o judogach w głowie pojawia się obraz białego uniformu z pasem przepasanym w talii. Człon „-gi” w nazwie pochodzi od wyrażenia „keiko-gi” (keiko – praktyka, gi – ubranie, strój) które zazwyczaj składa się z luźnej koszuli „Uwagi”, krótkich spodni „Zubon” i pasa „Obi”. Koszulę można dalej rozbić na obrzeża „suso”, klapy „eri” i rękawy „sode”.

Historia judogi – początki produkcji

W początkowych fazach rozwoju sportu, jako stroju używano różnego rodzaju kimon. Stroje te były jednak zdecydowanie zbyt delikatne na silne chwyty wykonywane podczas walk. Dokonano więc stopniowych zmian w designie, m.in. szukano odporniejszych materiałów aby strój nie ulegał rozrywaniu. Kano uczynił też uniform luźniejszym, co pozwoliło na lepszy chwyt i większą swobodę podczas ruchu.
Od 1906 roku judoga posiada długie rękawy, tak więc ogólny wygląd przypominający ten rozpoznawalny dzisiaj. W czasach drugiej Wojny Światowej, judogi wciąż szyto ręcznie, ponieważ żadna maszyna nie pozwalała na specyficzną metodę tkania wzoru kształtem przypominającego ziarnko ryżu, które zapewniało tak dobrą odporność materiału na rozerwania. Dopiero w latach 70 – tych globalna industrializacja pozwoliła na masową produkcję tego kształtu, zwanego dalej „Hishisashi” (diament). Następnie, proces ten zmodernizowano dzięki nowej metodzie wyszywania, zwanej „sashiko”.

Rozmiary i materiały

Judogi są cięższe i grubsze od uniformów wykorzystywanych w pozostałych sztukach walki, ponieważ w zamierzeniu mają być mocno chwytane, szarpane i wykorzystywane w technikach rzucania na matę. Muszą być więc bardzo odporne i wytrzymałe.
Dlatego też zgodnie z powszechnymi założeniami budowy judogi, stroje do judo marki Uone wykonywane są z najwyższej jakości materiału w dwóch gramaturach: 350 i 500 gsm. Natomiast wzmacniane na kolanach spodnie z gumką w pasie występują w dwóch gramaturach, odpowiednio 270 i 290 gsm. Tak zaprojektowany design daje pełen komfort w użytkowaniu strojów podczas treningu i walk. Jakość materiałów użytych do produkcji zapobiega mierzwieniu się stroju w czasie prania oraz zmniejsza ryzyka zatkania pralki podczas procesu czyszczenia drobinkami materiału.
W dzisiejszych czasach, przed każdymi zawodami rangi mistrzowskiej wykonywana jest dokładna kontrola judogi, a zawodnik dopuszczany jest na matę tylko po jej przejściu. Kontrolerzy używają specjalnego narzędzia, „Sokuteiki”, do sprawdzania poprawności rozmiaru, oraz specjalnej lampy do identyfikowania oznaczeń. Celem tej procedury jest dopilnowanie, aby każdy zawodnik wchodził na arenę z dokładnie taką samą szansą jak jego przeciwnik.
Dlatego też jeżeli chcesz uniknąć problemów z niewłaściwą judogą i dopasować jej rozmiar idealnie, odezwij się do nas lub sprawdź koszyk rozmiarów. Nasi fachowcy chętnie doradzą Tobie w wyborze rozmiaru judogi marki Uone.

Kolorystyka

Dawniej, judogi występowały tylko w kolorze białym, a dokładniej w kolorze bawełny z której zostały uplecione, a później wybielone. Biel judogi symbolizowała zaangażowanie – im bielszy strój tym bardziej oddany uczeń. Gdy pierwszy raz wprowadzono kolorowe uniformy, wywołało to burze dyskusji – przecież biel symbolizuje czystość i tradycję. Rozważano więc wiele kolorów, ale ostatecznie zdecydowano się na niebieski. Pozwoliło to na sprawniejsze sędziowanie oraz ułatwiło obserwowanie rozwoju walki. Niemniej, białe judogi to wciąż norma i jest to jedyny kolor dozwolony przy dekoracji na podium.

Wychodząc naprzeciw najmłodszym adeptom naszej sztuki walki marka Uone oprócz standardowych kolorów, posiada w ofercie również stricte treningowe judogi dla dzieci w kolorach: różowy, turkusowy, biały i niebieski z dodatkowymi nadrukami. Mamy nadzieję że poprzez ten odważny krok przyczynimy się do popularyzacji judo wśród dzieci.

Serdecznie zapraszamy do przejrzenia aktualnej oferty i dobrania swojej własnej, idealnej judogi 🙂

JUDOGI UONE

Podobne artykuły

X