CiekawostkiDeski sup

Ile wytrzyma pompowany SUP? | Wytrzymałość desek SUP

Ile wytrzyma pompowany SUP? | Wytrzymałość desek SUP

Lato zbliża się wielkimi krokami, a ty stoisz przed wyborem: kupić twardą deskę SUP, czy pompowaną? Wiele producentów, a nawet samych ludzi związanych z supem zapewne odwiedzie Cię od wyboru modelu pompowanego, argumentując, że są to „dmuchane zabawki dla dzieci”. Jak jest naprawdę? Czy twarde, wykonane z epoxy czy włókien (szklanego/węglowego) modele naprawdę są lepsze? Ile wytrzyma pompowana deska SUP?

Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury tego artykułu.

Wytrzymałość pompowanych desek SUP

Słysząc słowo „pompowana” zapewne na myśl przychodzi Ci dmuchany materac którym możesz pływać w basenie. Nic jednak bardziej mylnego! Pompowana deska SUP jest wszechstronną wersją SUPa, która oferuje dokładnie tyle samo co standardowa deska wykonana z twardego materiału. Konstrukcje te są jednak znacznie wytrzymalsze i prostsze w transporcie. Pompowane SUPy produkowane są z odpornego materiału PVC, tego samego z którego wykonywane są pontony i łodzie motorowe RIB – przy czym supy, przynajmniej te lepsze najczęściej z dwóch warstw takiego materiału.

Możliwym jest oczywiście przebicie swojej deski w nadzwyczajnych okolicznościach, na przykład jeśli na drodze spotkasz wystający gwóźdź czy metalowe ostrze. Należy jednak pamiętać, że pompowane SUPy produkowane są z myślą o użytkowaniu m.in. na porywistych, kamienistych rzekach, trudno dostępnych stawach czy zarośniętych jeziorach. Konstrukcja SUPa pozwala na wytrzymywanie ogromnych uderzeń i ciężarów, co przetestowaliśmy sami na naszych deskach! Jeśli nie wierzysz, zobacz sam jak testujemy nasze SUPy pod kołami kilkutonowego samochodu! Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa nie polecamy testować pompowanych desek w ten sposób w domu. Nasze filmy nie są foto montażem i możecie z nich wyciągnąć wnioski, że pomimo iż deskę napełnia się powietrzem, jest ona niezwykle wytrzymała i zniesie naprawdę wiele.

Jeśli obawiasz się, że stając na swoim SUPie będziesz spoczywał po kostki w wodzie na wygiętym pompowanym bananie o twardości nieco większej od materaca to zdziwisz się jak sztywne są pompowane SUPy w rzeczywistości! Specjalnie wzmocniony materiał, odpowiednia grubość oraz wysokie ciśnienie które potrzebne jest do pełnego napompowania deski sprawiają, że pływając na Supach (inflatable SUP – dosł. Pompowane SUPy) czujesz się jakbyś stał na desce wykonanej z twardego plastiku bądź epoxy.

Z czego zrobione są pompowane SUPy?

Wszystkie pompowane deski SUP wykonywane są w technologii dropstitch. Co to znaczy? To, że dwie warstwy materiału (górna i dolna) są połączone razem przez tysiące mocnych włókien. Kiedy napełniasz deskę powietrzem, szwy te wydłużają się, napinając się i sztywno trzymając całą konstrukcję. To wtedy deska staje się tak twarda.

Dodatkowo żeby zapobiec wyciekom powietrza, na bazowym rdzeniu wykonanym w technologii drop-stitch dodawana jest warstwa materiału PVC – niezwykle mocnego materiału, wzmacniającego całą konstrukcję i zapewniającego dodatkową szczelność.

Przeglądając dostępne modele, znajdziesz pewnie deski z pojedynczą warstwą materiału PVC. Są lżejsze i tańsze, ale nie tak sztywne i wytrzymałe jak deski z podwójną warstwą. Dobrym przykładem są deski marki Super – jest to tańsze rozwiązanie dla osób zaczynających przygodę z paddleboardingiem, natomiast w porównaniu z modelami marki Uone, nie są tak wytrzymałe. Dlatego jeśli szukasz desek na wiele lat intensywnego użytkowania – pomyśl nad zakupem dwuwarstwowego Uone. Jeśli wiesz że będziesz użytkował swoją deskę sporadycznie – deska Super jest dla Ciebie!

Oczywiście znajdziesz też deski które promują się jako trzywarstwowe. W teorii im więcej warstw materiału, tym sztywniejsza i bardziej wytrzymała deska. W rzeczywistości jednak, niekoniecznie. Wielokrotnie jest to tylko chwyt reklamowy aby sprzedać deskę drożej. Jest to jednak temat na osobny artykuł. To co należy uznać za puentę tego akapitu, to fakt, że każdy producent powinien zamieścić informację o ilości warstw materiału w opisie produktu.

Pozostaje też pytanie w jaki sposób sklejany jest materiał PVC? Są dwie główne metody: zgrzewanie oraz klej. Zgrzewanie, ogólnie nie daje desce nic innego poza mniejszą wagą ze względu na brak ciężkiego kleju pomiędzy warstwami deski. Nie oznacza to jednak, że druga metoda jest zła. Klej jest często tak samo wytrzymały, a niekiedy nawet bardziej. Ponadto stanowi on swoistą dodatkową warstwę materiału pomiędzy sklejonymi elementami wykonanymi z PVC.

Ogólnie rzecz ujmując– supy są niezwykle odporne dzięki użyciu wielu warstw materiału PVC oraz konstrukcji rdzenia w postaci dropstitch. Deski dobrej jakości wytrzymają wiele lat intensywnego użytkowania. Oczywiście – nie oznacza to żeby deską rzucać i ją poniewierać. Zadbany SUP odwdzięczy Ci się jeszcze dłuższą wytrzymałością.

Porada od nas: jeśli nie jesteś pewien jak wytrzymały jest dany model deski, warto dowiedzieć się ile lat gwarancji oferuje dany producent (i czy w ogóle jest ona oferowana). Ogólnie można założyć, że długość gwarancji jest wprost proporcjonalna do wytrzymałości deski sup.

Jak dbać o swoją deskę SUP?

Konstrukcja deski odgrywa dużą rolę w jej wytrzymałości. Ale nie jest jedynym czynnikiem determinującym to, jak długo będziemy wstanie z niej korzystać.

Jak pisaliśmy wyżej, dbanie o swój sprzęt jest równie ważne. Wcale nie jest też trudne! Te kilka prostych rzeczy może naprawdę zrobić ogromną różnicę!

Po pierwsze regularne czyszczenie SUPa oraz przechowywanie go zgodnie z zaleceniami producenta mogą dodać kilka lat do jego życia. Niektórzy producenci zapewniają, że Supy można przechowywać kiedy są napompowane, inni w ogóle o tym nie wspominają. Jeżeli deska jest dobrej jakości to odpowiednie jej złożenie w suchym miejscu nie wpłynie na jej stan. W końcu jest to sprzęt pompowany i kupowałeś go z myślą o mobilności i zachowaniu miejsca, w odróżnieniu od sztywnych desek, których przechowywanie jest konieczne na stojakach lub wieszakach. Po drugie, nie ciągaj swojej deski po ziemi i nie narażaj jej na nadmierną ekspozycje promieni słonecznych. Materiał PVC jest bardzo wytrzymały, ale nawet on ulegnie uszkodzeniu czy perforacji po pewnym czasie niewłaściwego użytkowania.

Po trzecie – to gdzie pływasz też ma znaczenie. Czy jest to głębokie, spokojne jezioro? Czy porywista rzeka pełna ostrych kamieni? Jeśli wypływasz na trudny teren musisz spodziewać się możliwych uszkodzeń spowodowanych ostrymi elementami w wybranej lokalizacji. Jeżeli jednak kupiłeś deskę porządnej jakości ostre kamienie na „białej wodzie” nie będą stanowić dla Ciebie problemu, no chyba, że trafisz na wystające gwoździe.

Po czwarte, nie testuj wytrzymałości swojej deski na własną rękę. Pewnie widziałeś nie jeden filmik z testów desek SUP (m.in. zrobiony też przez nas!) gdzie sporych rozmiarów samochód jeździ po SUPie w tą i spowrotem. Robimy to po to aby udowodnić, że deska udźwignie nawet tak ekstremalne ciężary. Jednak w życiu codziennym przecież nie będzie poddawana takim  testom, są to sytuacje nadzwyczajne, dzięki którym wiesz, że Twój sprzęt zniesie dużo. Dlatego też odradzamy przeprowadzania takich testów na własną rękę. Deska zapewne wytrzyma test, jednakże jeżeli niewłaściwie przygotujesz podłoże pod test możesz doprowadzić do uszkodzenia skrzynki statecznikowej co może nawet doprowadzić do pęknięcia deski. Supy są bardzo wytrzymałe, ale nie niezniszczalne.

Ile wytrzyma deska SUP?

Pompowane deski SUP wytrzymują spokojnie kilka, a lepsze nawet kilkanaście lat użytkowania. Deski dwuwarstwowe i lepszej jakości będą bardziej wytrzymałe. Pamiętaj, jeśli dbasz o swój sprzęt dodajesz mu kolejne lata użytkowania.

Oczywiście im częściej korzystasz z deski, tym szybciej zużywa się materiał PVC. Nie oznacza to jednak że musisz rozglądać się za nowym modelem po jednym sezonie (chyba, że chcesz). Tak jak ubrania, samochody, narzędzia itd. – jeśli często z czegoś korzystasz, po prostu szybciej się zużywa. Pamiętaj też, że zawsze możesz oddać deskę do serwisu. Szybka naprawa często tchnie w Twojego wysłużonego już SUPa drugie życie!

Podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się czy zakup pompowanej deski SUP to dobry pomysł, mamy nadzieję że ten artykuł pomógł Cię przekonać. iSUPy mogą być tak samo wytrzymałe jak ich „twardzi” kuzyni, a dodatkowo są prostsze w transporcie i przechowywaniu. Jeśli więc szanujesz swoją deskę i dbasz o nią regularnie, na pewno posłuży Ci ona latami!

Jeśli masz więcej pytań odnośnie wytrzymałości naszych desek, lub chciałbyś dowiedzieć się ile lat gwarancji przewidzianych jest na każdy z naszych modeli, zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl. Pytania możesz wysyłać też przez facebooka, twittera i instagrama!

 

Podobne artykuły

X