CiekawostkiDeski sup

Jak dobrać rozmiar deski SUP?

Jak dobrać rozmiar deski SUP?

Zafascynował Cię paddleboarding, ale czujesz się przytłoczony różnorodnością modeli i rozmiarów dostępnych desek? Nie do końca jesteś pewien jak dobrać rozmiar deski SUP?

Służymy pomocą! W tym krótkim poradniku opiszemy na co zwrócić uwagę podczas kupowania SUPa, oraz jakie parametry są najważniejsze by dobrać odpowiedni rozmiar.

Jesteś gotowy? Jedziemy!

Rozmiar deski SUP – podstawowe parametry podczas wyboru

Podstawowymi parametrami twojego SUPa, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu deski są:

-objętość

-długość

-szerokość

-grubość

Wszystkie z nich składają się razem na tzw. „rozmiar” deski SUP. Przyglądając się szczegółowo powyższym składowym, pomożemy Ci zdecydować jaki SUP będzie dla Ciebie najlepszy!

Jaką objętość deski SUP wybrać?

Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, objętość deski odpowiada praktycznie za jej wyporność w kilogramach na wodzie (jest to wymiar mierzony w litrach). Matematyka w szkole podstawowej powinna nauczyć Cię, że objętość uzyskuje się poprzez przemnożenie długości, szerokości i grubości. Dokładnie ta sama zasada działa przy określaniu objętości desek SUP. Im wyższa objętość, tym większa potencjalna stabilność przy dużym obciążeniu oraz maksymalna waga jaką udźwignie SUP.

Jeśli ważysz mniej niż 70kg, każda deska SUP o standardowym rozmiarze, długość powyżej 9’ będzie wstanie Cię utrzymać. Jeśli jesteś trochę cięższy, powinieneś rozejrzeć się za deską o objętości min. 250-280 litrów. Dla osób powyżej 125kg, rekomendujemy deski powyżej 300 litrów objętości. Jeśli ważysz około 150kg lub zamierzasz tak znacznie obciążać deskę – szukaj supów o min. 320-330 litrach objętości aby zapewnić sobie odpowiednią stabilność na wodzie.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz deskę o zbyt niskiej objętości, zdecydowanie odczujesz to podczas wiosłowania – deska będzie bardzo powolna, niestabilna i może nawet być lekko podtapiana pod Twoim obciążeniem.

Jaką długość deski SUP wybrać?

Pisaliśmy już o tym wielokrotnie: długość deski jest wprost proporcjonalna do prędkości, ale odwrotnie proporcjonalna do jej zwrotności.

Najbardziej popularna wśród supowiczów długość desek plasuje się gdzieś między 10’ i 11’ – to standardowa długość desek typu allround. Przy wyborze długości supa, w przeciwieństwie do porównywania objętości, nie istotna jest Twoja waga lub obciążenie jakie zamierzasz transportować na desce – zamiast tego pod uwagę powinieneś wziąć akweny i odległości jakie zamierzasz przemierzać.

Jeśli planujesz surfować po falach lub pływać na białej wodzie (górskie rzeki), krótszy SUP, czyli do 10’6” długości będzie dobrym wyborem. Krótsze deski są bardziej zwrotne i lepiej radzą sobie np. na morzu. Są też doskonałą opcją dla „sup turystów” (do zabawy na jeziorach, na krótkich dystansach, głównie przy brzegu) i dzieci, którym łatwiej będzie nimi manewrować ze względu na mniejszą długość. Jeśli interesuje Cię wiosłowanie długodystansowe (tzw. SUP touring) po rzekach, jeziorach, zatokach na znacznych odległościach, powinieneś szukać desek o długości przynajmniej 11’6. Natomiast w przypadku touringu rekomendujemy deski 12’6” lub nawet dłuższe touringi jak Uone Wanderer 13’2”! Jeśli chciałbyś natomiast wziąć udział w sup regatach w klasie desek pompowanych zainteresuj się deskami 14 stopowymi . Są to maksymalne długości dopuszczone do zawodów, co powoduje, że supy takie są bardzo szybkie ale zdecydowanie najmniej zwrotne.

Poniżej zamieszczamy krótkie podsumowanie dla zastosowania konkretnych długości desek SUP:

Poniżej 10’6”:

-idealne do surfowania

-bardzo zwrotne

-świetne dla dzieci

-dobre dla średnio-/zaawansowanych supowiczów pokonujących małe dystanse i traktujących supa rozrywkowo

Między 10’6” a 11’6”:

-najpopularniejsza długość

-z reguły allroundowe, jednak zdarzają się w tym zakresie długości również mniejsze deski typu touring, którymi warto się zainteresować

-świetne dla wszystkich stopni zaawansowania

-idealne na wiosłowanie rekreacyjne i nieco dłuższe odległości

Powyżej 12’:

-najlepsze dla średnio-zaawansowanych orz zaawansowanych supowiczów

-idealne do wiosłowania długodystansowego, wyścigów i turystyki wodnej

-bardzo szybkie – szczególnie przy długości 14’

-mniej zwrotne

Jaką szerokość deski SUP wybrać?

Standardowa szerokość deski sup powinna mieścić się w przedziale od 29” do 35” (73 – 89cm). Im szersza deska, tym bardziej stabilna (ale bardziej toporna) na wodzie. Podczas wybierania szerokości supa, zastanów się na poziomem swoich umiejętności  i nad tym gdzie będziesz deskę wykorzystywać ( i do czego).

Szersza deska (>32”/80cm) jest lepsza dla osób początkujących, które wciąż uczą się prawidłowego balansowania i utrzymywania równowagi na supie. Doświadczeni supowicze odnajdą się z każdą dostępną na rynku szerokością supów. Złotym środkiem w przypadku szerokości deski sup naszym zdaniem jest 75cm czyli 30”, nie jest to ani zbyt duża ani zbyt mała szerokość.

Jeśli szukasz deski w celach czysto rekreacyjnych i turystycznych (wycieczki po jeziorze, rzekach, yoga, łowienie ryb), szerokość od 29” (ok. 72cm) do 31” jest dla Ciebie. Jeśli natomiast decydujesz się z założenia na wiosłowanie wymagające szybszego poruszania się po wodzie np. zawody, szukaj desek o szerokości poniżej 29” – często dostępne są deski typu race o szerokości 25-27”.

Pamiętaj też żeby wziąć pod uwagę swoją budowę. Im wyższy i cięższy jesteś, tym wyżej masz środek ciężkości i szersza deska ułatwi Ci łatwiejsze balansowanie. Jeśli jesteś drobniejszy, spokojnie poradzisz sobie ze wszystkimi SUPami.

Ogólnie można stwierdzić że:

-osoby początkujące: powinny szukać deski o szerokości między 31” a 35”

-osoby z doświadczeniem: poradzą sobie na każdej desce SUP niezależnie od jej szerokości;

-drobniejsze osoby nie będą miały problemu z utrzymaniem się na deskach o szerokości nawet 24” patrz model Uone Voyager 12’

Jaką grubość deski SUP wybrać?

Grubość pompowanej deski SUP powinna wynosić  6” (około 15cm – standard najlepszych producentów), dopuszczalna naszym zdaniem jest również grubość 5” w przypadku niektórych, lepszej jakości desek sup. SUPy o niższej grubości są niestabilne – wyginają się w banan, zatapiają przez co są powolne. Ofert w Internecie, prezentujących deski poniżej 6” jest wiele. Deski o grubości 4” – mówiąc wprost, w ogóle nie nadają się do pływania dla osób o wadze powyżej 50-60kg. Ostatnia rzeczą jakiej chcesz, to aby deska przestała utrzymywać Cię na wodzie, szczególnie jeśli jesteś na środku jeziora!

Jaką deskę SUP wybrać biorąc pod uwagę moją wagę?

Najważniejszym czynnikiem przy wybieraniu rozmiaru deski SUP jest Twoja waga (Twoja + Twoich akcesoriów, bagażu i potencjalnych pasażerów). Aby wiedzieć jaka jest maksymalna waga nośna SUPa, musisz znać jej objętość (pisaliśmy o niej trochę wyżej). Im większa objętość, tym większą wagę deska SUP potencjalnie uniesie (tańsze deski ze względu na mniejszą sztywność nie do końca wpisują się w tą regułę). Jeśli wybierzesz deskę o niskim maksymalnym obciążeniu, mogą spotkać Cię nieprzyjemne przygody w postaci małej stabilności, podtapiania i bardzo, bardzo powolnego pływania po wodzie.

Pamiętaj więc, że nie możesz być za lekki na SUPa, ale zdecydowanie możesz być za ciężki na dany model.

Jaką deskę SUP wybrać biorąc pod uwagę wzrost?

Jeśli chodzi o użytkowość SUPa, Twój wzrost jest zdecydowanie mniej istotny niż waga. Jedyną rzeczą gdzie wzrost może odgrywać pewną rolę to długość wiosła – większość z nich jest jednak regulowana więc bez problemu dostosujesz wiosło do swojej wysokości. Deskę SUP wybieraj więc uwzględniając swoją wagę, wagę bagaży i potencjalnych pasażerów.

Podsumowując

Podsumowując ten artykuł, rozmiar deski SUP powinieneś dobierać ze względu na swoją wagę, przeznaczenie deski i poziom umiejętności. Rozmiar jest bardzo ważnym czynnikiem podczas wybierania deski SUP. Pamiętaj jednak żeby sprawdzić też z jakiego materiału wykonana jest deska, jaką metodą jest klejona, jakiej jakości akcesoria posiada w zestawie czy jak długą gwarancje proponuje sprzedawca.

Mamy nadzieję że ten krótki artykuł pomoże Ci podczas wybierania swojego SUPa. Jeśli masz jednak jakieś wątpliwości lub pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami przez maila: uone@road24.pl. Znajdziesz nas też na facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X