Jak konserwować i czyścić łódź RIB?
Koniec sezonu i okres zimowy to dla właścicieli łodzi RIB czas, w którym konserwują i czyszczą swoje cudeńka tak, aby wiosną na nowo zachwycały swoim blaskiem właściciela i innych użytkowników dróg wodnych! Czy można i warto zaniechać kosmetyki swojego Riba w okresie jesienno-zimowym? Jak zatem zatroszczyć się o należyte „spa” dla swojej łodzi RIB po sezonie tak aby maksymalnie wydłużyć jej okres bezawaryjnego użytkowania? Jak konserwować i czyścić łódź RIB?
Na te pytania odpowiedzi postaramy poszukać się w niniejszym wpisie poświęconym myciu i konserwacji łodzi typu RIB!
SPIS TREŚCI
- Dbanie o łódź RIB w trakcie trwającego sezonu!
- Czyszczenie i konserwacja łodzi RIB po zakończonym sezonie!
- Jak wyczyścić zabrudzenia na łodzi po zakończonym sezonie?
- Podsumowanie
Dbanie o łódź RIB w trakcie trwającego sezonu!
Jeśli nie jesteś szkółką uczącą kursantów i robiącą szkolenia i patenty motorowodne, zadbaj o czystość swojej łodzi po każdym użyciu! W dzisiejszych czasach w większości marin i przystani dostępny jest wąż z bieżącą wodą, dzięki któremu w razie potrzeby obmyjesz swoją jednostkę typu RIB z brudu po zakończonej sesji na wodzie! Nie zaniechaj tego procederu, gdyż wżarty brud po całym sezonie może być naprawdę uciążliwy lub niemożliwy do efektywnego usunięcia, nawet przy użyciu najsilniejszej chemii!
Podczas postoi Twojego RIBa na keji, używaj odbijaczy i odpowiednio zabezpiecz swoją jednostkę przed uszkodzeniem poszycia! Pamiętaj, że warunki na akwenie mogą zmienić się w każdej chwili, co może doprowadzić do szkwału lub sztormu – podczas którego każda nienależycie zabezpieczone motorówka może ulec uszkodzeniu! Odbijaczy powinieneś też używać zawsze przy dobijaniu do mniej profesjonalnego nabrzeża, jak chociażby pomosty, w których ostre wystające elementy mogą rozedrzeć materiał burty Twojego Riba! Przezorny zawsze ubezpieczony!
W miejscu tym należy wspomnieć również o słonej wodzie i promieniach słonecznych! Przy pływaniu na akwenach o dużym zasoleniu i miejscach o dużym nasłonecznieniu np. w Chorwacji spłukuj bieżącą wodą w marinach nadmiar soli z łodzi po każdym jej użyciu. Ponadto, staraj się przykrywać swoją jednostkę pokrowcem tak, aby zminimalizować ryzyko perforacji materiału PVC na burtach Twojego RIBA, realnie wpływając na wydłużenie jego żywotności.
Dodatkowo warto skorzystać z dostępnej na rynku chemii, która ochroni materiał PVC na burtach Twojego RIBa przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, tworząc swoistą powłokę i cienki film! Ze swojej strony możemy polecić dwa dostępne na rynku rozwiązania, a są nimi poniższe środki chemiczne:
- GearAid Revivex UV,
- August Race LR Sealer UV.
Czyszczenie i konserwacja łodzi RIB po zakończonym sezonie!
Jeśli należycie dbaliście o swojego Riba podczas trwającego sezonu to znacznie przyspieszycie i ułatwicie sobie konserwacje swojej jednostki po skończonym okresie letnim i powrotnym wyciągnięciu jednostki z wody. Jeżeli Twoja jednostka stała przez cały sezon w wodzie to z pewnością będziecie musieli zająć się konserwacją i czyszczeniem kadłuba – gdyż tego elementu, ze względu na zanurzenie, nie byliście w stanie wyczyścić podczas trwającego sezonu. Jednakże RIB jest tak lekką konstrukcją, nie wymagająca żurawi portowych, że zalecamy regularne wyciąganie go z wody w trakcie sezonu i czyszczenie kadłuba na bieżąco! Ponadto zachęcamy do zabezpieczania swoich kadłubów specjalną chemii do powierzchni podwodnych taką jak Yachticon Utnerwasser Wachs. Jej zadaniem jest ochrona dna przed przyleganiem drobnoustrojów i roślinności podwodnej poprzez stworzenie powłoki zabezpieczającej, która posiada również walory hydrodynamiczne!
Jednakże po kolei: podczas zimowania łodzi warto sprawdzić szczelność tub, ale proceder ten możesz wykonać podczas sezonu, na mówiąc kolokwialnie „oko”. Zbyt duże i nierównomierne spadki ciśnienia, np. na jednej komorze mogą świadczyć o jej nieszczelności! Jeśli takie sytuacje w trakcie sezonu letniego miały miejsce, to komorę taką należy spryskać roztworem wody z mydłem i poszukać miejsc, która zaczną się pienić – znajdując takie uszkodzenia warto udać się do profesjonalnego serwisu, który w sposób bezpieczny wykona naprawę, a Ty będziesz mógł nadal cieszyć się pełnowartościowym Ribem!
Sprawdź również szczelność zaworów. Jeżeli zauważysz „bąblującą” się wodę z mydłem w ich okolicy, to na spuszczonym powietrzu w burtach dokręć kłopotliwe zawory – zarówno te do pompowania jak i bezpieczeństwa! Dokręcenie zaworu wykonasz za pomocą klucza dołączanego do zestawu naprawczego Twojego RIBa. Ważna informacja: zawory stosowane w RIBach na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jednakże różnią się skokami gwintów czy układem wnętrza. W związku z czym jeśli zgubiłeś klucz do zaworu, to postaraj się zorganizować od producenta Twojej łodzi RIB zapasowy, gdyż ten nabyty w Internecie lub sklepie nie koniecznie będzie tym odpowiednim do Twojej jednostki.
Jak wyczyścić zabrudzenia na łodzi po zakończonym sezonie?
Przechodzimy do clou programu, jak zatem pozbyć się kłopotliwych zabrudzeń po sezonie i sprawić żeby Twoja jednostka na nowo nabrała blasku? Skorzystaj z naszych porad i dostępnej na rynku chemii do czyszczenia powłok typu PVC oraz kadłubów łodzi motorowych!
Po pierwsze i najważniejsze należy zacząć od opłukania kadłuba, burt oraz pokładu łodzi RIB z pierwszej warstwy zabrudzeń, piasku, soli drogowej, kamyków i innych zabrudzeń. Mniej zabrudzone jednostki w sposób budżetowy można próbować wyczyścić wodą z mydłem za pomocą szorstkiej gąbki ewentualnie delikatnie używając szczotki ryżowej. Pamiętaj, że przy myciu RIBa najlepsza jest ciepła woda, zatem postaraj się o Karcher z opcją jej podgrzewania albo o podłączenie urządzenia myjącego bezpośrednio do kranu z ciepłą wodą. Ciepła woda rozpuszcza brud i być może umożliwi Ci uniknięcie używania znacznie bardziej zaawansowanej chemii!
Jeżeli mycie ciepłą wodą z mydłem nie nadało zakładanego przez Ciebie blasku Twojemu RIBowi, to możesz skorzystać z dwóch polecanych przez nas środków myjących:
- TK Line Dekap,
- Yachticon Schlauchboot Pflege.
Oba z wyżej wymienionych środków chemicznych nadają się do czyszczenia zarówno zabrudzonych burt Twojej jednostki jak i jej pokładu i kadłuba. Uwaga, pamiętaj że przy korzystaniu z chemii powinieneś bezwzględnie przestrzegać instrukcji znajdującej się na opakowaniach i zasad bezpieczeństwa! Mycie przy użyciu chemii, o której mowa powyżej powinno odbywać się również przy użyciu ciepłej wody, która zagwarantuje Tobie osiągnięcie oczekiwanego efektu końcowego.
Podsumowanie
Mamy nadzieje, że wpisem tym wspomożemy Cię w trudnym, aczkolwiek wartym do przeprowadzenia zabiegu konserwacji Twojej jednostki typu RIB. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu i chcesz oddać łódź do konserwacji specjalistom to zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu łodzi RIB i desek SUP, o którym więcej dowiesz się tutaj: [LINK]. Zaprszamy do kontaktu przez FB, IG, oraz formularz kontaktowy na naszej stronie.