CiekawostkiDeski sup

Jak pływać na desce sup?

Jak pływać na desce sup?

W wolnym tłumaczeniu nazwa sup oznacza wiosłowanie na stojąco. Zatem wydawać by się mogło że jedyną, należytą techniką pływania na desce jest pozycja stojąca. Otóż nic bardziej mylnego. Pozycja stojąca jest główną pozycją przyjmowaną na desce tego rodzaju, lecz nie jedyną. Deska sup ze względu na swoją wszechstronność umożliwia nam pływanie w czterech różnych pozycjach. W związku z czym jak jeszcze można pływać na desce sup?

Wspomnianą powyżej, najpopularniejszą pozycją wykorzystywaną do pływania na desce sup jest pozycja wertykalna. Zakładając, że nikt o zdrowych zmysłach nie pływa na głowie, to pozycja stojąca stanowi najtrudniejszą z możliwych technik pływania na deskach sup. Sprowadza się ona do zajęcia miejsca w środkowej części deski z lekko ugiętymi kolanami i minimalnie przeniesionym środkiem ciężkości do przodu. Wiosło służące do napędzania deski i podpierania się w momentach tego wymagających powinno być trzymane oburącz przed sobą. Pozycja ta zalecana jest do treningów, zarówno tych wytrzymałościowych jak i bardziej spokojnych.

Czy tylko pozycja stojąca?

Kolejną o wiele łatwiejszą do opanowania pozycją jest pozycja siedząca. W swojej istocie zbliżona jest do techniki wykorzystywanej podczas pływania kajakiem. Usiąść możemy zarówno swobodnie na desce jak i na siedziskach z oparciem, w które standardowo wyposażona jest deska sup Uone comfort. Co ważne, ze względu na niską wagę deski oraz wysoką wyporność pływając w tej pozycji możemy osiągnąć prędkości dużo większe aniżeli podczas przemieszczania się kajakiem. Pozycja ta zalecana jest podczas dłuższych rodzinnych wypadów lub dla osób mniej doświadczonych.

Nieco trudniejszą techniką pływania na supach od pozycji siedzącej, jest pozycja  klęcząca. Wynika to głównie z możliwości łatwej utraty równowagi, spowodowanej chwilą dekoncentracji supowicza. Taki obrót wydarzeń może skutkować niekoniecznie planowaną wizytą w wodzie. Pozycja klęcząca zalecana jest w początkowej fazie pływania na SUP-ie, jako technika przejściowa pomiędzy pozycją stojącą i siedząca oraz przy treningach kanadyjkarzy.

Ostatnią ze wspominanych technik wykorzystywanych na deskach Sup, jest technika pływania na leżąco. Pozycja ta jest najłatwiejszą z wyżej wymienionych metod pływania. Jej niski stopień trudności, przekłada się bezpośrednio na wkładanie mniejszego wysiłku w napędzanie deski sup. Ułożyć możemy się na brzuchu lub na plecach kontrolując dryfowanie deski ruchami rąk. Taka technika pływania zalecana jest osobom chcącym zaznać relaksu i wyciszenia, a także amatorom opalania się.

Zespół Uone.

Podobne artykuły

X