CiekawostkiDeski sup

Jak podróżować z deską SUP samolotem?

Jak podróżować z deską SUP samolotem?

Latanie samolotem może być stresujące samo w sobie, a co jeśli pragniesz zabrać swoją deskę SUP? Transport całego supowego zestawu może wydawać się misją niemożliwą – deski SUP są w końcu wielkie i ciężkie! Tu z pomocą przybywają pompowane iSUPy! Przedstawiamy krótki poradnik jak podróżować z pompowaną deską SUP samolotem – tych parę krótkich wskazówek pomoże Ci zabrać się ze swoim SUPem i cieszyć się wiosłowaniem nawet na drugim końcu świata!

Podróżowanie z SUPem – czy mogę latać samolotem?

Pompowane deski SUP oferują świetne połączenie uniwersalności i mobilności. Jedną z głównych zalet podsiania własnego modelu jest możliwość zabrania ze sobą deski w dowolne miejsce na ziemi, dowolnym środkiem transportu – wliczając w to podróże samolotem. Dzięki temu możesz eksplorować nie tylko lokalne cieki wodne ale i dalekie, dziewicze zakątki na całym świecie.

Może właśnie szykujesz się na zagraniczną sup ekspedycję i zastanawiasz się jak właściwie przygotować się do powietrznej przeprawy samolotem? Już tłumaczymy.

Jak latać ze swoim SUPem

Pewnie słysząc “latanie” wyobrażasz sobie karkołomne pakowanie bagaży niczym zabawa w tetrisa, szczególnie jeśli planujesz zabrać ze sobą sprzęt do pływania. Zapewne obawiasz się czy Twój SUP przeżyje całą podróż. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, jak uczynić cały proces prostszym i bezpieczniejszym dla Twojej deski sup.

  1. Zainwestuj w wysokiej jakości plecak

Większość pompowanych desek SUP można kupić w zestawie z plecakiem bądź torbą, w którą można schować deskę po zwinięciu. Jednak torba torbie nierówna. Wiele producentów oferuje pięknie wyglądające w Internecie plecaki nie podając żadnych konkretów odnośnie cech użytkowych. Jeśli kupujesz plecak osobno, bądź w zestawie z deską i nie widzisz żadnej informacji odnośnie jakości, wytrzymałości i co najważniejsze gwarancji, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Napisz wtedy bezpośrednio  do producenta – jeśli wciąż nie uzyskasz konkretów, lepiej rozejrzeć się za inną ofertą. Torba dobrej jakości zapewni, że w wygodny i bezpieczny sposób przetransportujesz deskę podczas podróży.

Jeśli zakupiłeś SUPa używanego lub takiego bez torby w zestawie, gorąco polecamy zainwestować w to akcesorium jeszcze przed podróżą samolotem. Jeśli nie wiesz gdzie zacząć szukać, polecamy obejrzenie naszego plecaka marki Uone w kolorze szarym bądź czarnym. Jest to wytrzymała torba która spokojnie pomieści nawet większe modele desek plus akcesoria typu pompka, fin itd. Dodatkowo plecak posiada kółka, także poruszanie się z Twoim SUPem po lotnisku będzie jeszcze prostsze.

  1. Zainwestuj w regulowane wiosło trzyczęściowe

Dobra jakość wiosła podniesie ogólny komfort pływania na wodzie. Oczywiście możesz zainwestować w zwykłe plastikowe, bądź aluminiowe wiosło – spodziewaj się jednak że szybko ulegnie ono zużyciu. Jeśli chodzi o podróżowanie samolotem, ważne jest tutaj sformułowanie „trzyczęściowe”. Składane wiosło możesz rozłożyć na części i spakować razem z deską do plecaka. Zdecydowanie więc ogranicza to koszty przelotu samolotem, gdyż wiosło dłuższe musiałbyś osobno opłacić jako nadbagaż lub bagaż sportowy.

  1. Zawiń pompkę i wiosło w swoją deskę

Kiedy oddajesz bagaż, nigdy nie jesteś pewien jak będzie traktowany przez obsługę. Kiedy spuścisz więc powietrze ze swojej deski, zawiń w nią swoją pompkę oraz trzyczęściowe wiosło. Wytrzymały materiał SUPa będzie stanowił dodatkową ochronę przez uderzeniami.  Nie chcesz przecież po wylądowaniu zorientować się, że twój sprzęt dotarł, ale w większej ilości kawałków niż był pierwotnie spakowany.

  1. Zawiń supa w dodatkową warstwę folii ochronnej

Nieważne jak wytrzymały jest Twój plecak na SUP, jeśli ulegnie on zniszczeniu podczas rzucania, ciągnięcia, turlania to następna w kolejce będzie Twoja deska. Dlatego też gorąco polecamy dodatkową warstwę ochronna, którą możesz owinąć swoją deskę za każdym razem gdy wiesz, że będziesz lecieć samolotem. Najlepiej użyć w tym celu foli bąbelkowej ale jeśli masz ograniczone miejsce to spróbuj owinąć deskę streczem.

Ponadto zachęcamy również do zabezpieczenia plecaka dodatkową wartwą streczu. Pamiętaj tylko bo zostawić małą szczelinę na górną rączkę plecaka, oraz kółka, dzięki którym będziesz mógł transportować SUPa po lotnisku. Polecamy też dodać karteczkę z imieniem i nazwiskiem, aby łatwiej zlokalizować bagaż i zabezpieczyć go przed trafieniem do błędnej osoby.

  1. Pamiętaj o przestrzeganiu limitu wagi

Plecaki SUP są najczęściej oversize’owe (za duże), w celu łatwiejszego wkładania i wyjmowania z nich sprzętu i chwała im za to, ponieważ w przypadku podroży samolotem możesz wpakować do nich dodatkowe rzeczy. Pamiętaj jednak o limicie wagi na bagaż rejestrowany! Sam plecak waży około dwóch kilogramów, dodaj do tego deskę SUP, która może ważyć między 7 a 12 kg w zależności od modelu. Zakładaj więc, że spakujesz też akcesoria do kompletu (wiosło, pompka, smyczka, płetwy stabilizujące + inne akcesoria do pływania) tak więc cały pakunek może przekroczyć 20kg.

Przed wylotem sprawdź dokładnie limity wagowe na danym lotnisku tak, aby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka w postaci dodatkowej opłaty. Spakuj wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria i ciuchy – pamiętaj, małe rzeczy możesz zabrać do bagażu podręcznego. Ostatecznie zważ swoją spakowaną torbę żeby upewnić się, że mieścisz się w limicie.

  1. Zrób research

Podróżując samolotem powinieneś spodziewać się niespodziewanego. Różne linie lotnicze posiadają różne opłaty za bagaż, limity wagowe itd. Aby uchronić się przed dodatkowymi opłatami należy się odpowiednio przygotować. Twoja najlepszą bronią jest dogłębny research. Upewnij się że Twój plecak z SUPem mieści się w regulacjach dotyczących wielkości i wagi bagażu oraz że wliczasz jego cenę w ogólną opłatę za bagaż rejestrowany najczęściej do 20, 25kg. Tak po uprzednim zabezpieczeniu polecamy nadawać Supy jako bagaż rejestrowany gdyż w ten sposób zaoszczędzisz kilkaset złotych dodatkowych wydatków za wysyłkę sprzętu sportowego.

  1. Spakuj inne potrzebne rzeczy

Ostatecznie, pamiętaj o innych rzeczach które musisz spakować! Oczywiście twoja deska SUP będzie pewnie największym i najcięższym pakunkiem, ale nie zapominaj o pozostałych, potrzebnych bagażach. W końcu nawet jeśli lecisz na „wakacje na SUPie”, wciąż potrzebujesz więcej rzeczy, niż tylko samej deski.  Zaplanuj dokładnie spakowanie niezbędnych bagaży, takich jak ubrania, kosmetyki itd.. Jeśli strategicznie rozmieścisz wszystkie pakunki pomiędzy bagaż rejestrowany i podręczny mając w pamięci wcześniej spakowaną deskę, możliwie zaoszczędzisz całkiem sporą sumę na opłatach bagażowych.

Co jeśli nie chcesz brać swojego SUPa?

A co jeśli zabawa w pakowanie deski nie jest dla Ciebie? Oczywiście, jeśli wciąż chciałbyś skorzystać z ciepłej wody i ładnej pogody, istnieją alternatywy.

Jedną z nich jest wynajem deski SUP na miejscu. Wiele plaż publicznych zapewne posiada punkty umożliwiające wypożyczenie sprzętu wodnego – możliwe że posiadają też deski SUP. Jednakże nie jesteś w stanie określić czy takie wypożyczenie nie będzie kosztowało Cię więcej, niż zabranie własnej deski. Druga sprawa to nigdy nie jesteś pewien jakości wynajmowanej deski – szczególnie za granicą, kiedy barierą jest język, wypożyczenie SUPa dobrej jakości to istna loteria. Po trzecie, nigdy nie możesz być pewien, czy tam gdzie lecisz w ogóle znajdziesz wypożyczalnie SUP. Jeśli wiesz więc że nie zabierasz ze sobą swojej deski, przed wylotem poszukaj informacji czy w twoim miejscu docelowym będziesz w stanie wynająć SUPa.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zawarte w tym krótkim artykule wskazówki dotyczące podróżowania samolotem z Twoją deską SUP pomogą Ci podczas planowania wakacji. Dzięki pompowanym deskom SUP, odkrywanie nowych wód w najodleglejszych zakątkach świata stało się bardzo proste, oraz –  jeśli będziesz postępował zgodnie z powyższymi poradami, także i wygodne.

Jeśli chciałbyś zadać więcej pytań odnośnie przewożenia twojego iSUPa zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Udanej podróży i bezpiecznego wiosłowania!

Podobne artykuły

X