CiekawostkiDeski sup

Jak przechować deskę SUP zimą?

Jak przechować deskę SUP zimą?

Kiedy liście żółkną i spadają z drzew, a wraz z nimi temperatury, wiesz, że zima już tuż tuż. Wraz z rozpoczęciem zimy kończy się też sezon na pływanie na deskach SUP. Może więc zastanawiasz się – jak przechować deskę SUP zimą w poprawny sposób?

Istnieje parę dość oczywistych opcji, jednak warto poczytać więcej na ten temat aby poprawnie wprowadzić te metody w praktykę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury tego artykułu!

Przygotowanie przed składowaniem

Co zrobić zanim schowasz deskę na zimę? Pamiętaj o trzech najważniejszych rzeczach!

Zdejmij fin: Przed wypompowaniem powietrza wyjmij z uchwytu deski fin stabilizujący (oraz wszystkie inne dodatkowe płetwy). Zabezpiecz płetwę i śrubkę chowając zestaw w bezpiecznym miejscu (takim, o którym będziesz pamiętać – najlepiej do plecaka).

Opłucz deskę: Ostrożnie, ale dokładnie opłucz swoją deskę SUP oraz wiosło. Wytrzyj wszelkie ślady nalotu, osadu lub piasku. Jeśli twoje wiosło jest składane (lub regulowane), rozłóż je na części i opłucz każdą z osobna, następnie z powrotem złóż suche wiosło. Pamiętaj żeby nie używać żadnych żrących środków czyszczących (dobrze sprawdza się tutaj wizyta na myjni bezdotykowej lub karcher na ciepłą wodę + proszek). Po płukaniu dokładnie osusz wszystkie elementy zestawu.

Znajdź odpowiednie miejsce: Zastanów się w jakim miejscu chcesz przechować swojego SUPa tak, aby był bezpiecznie schowany. Szukaj miejsca, w którym deska nie będzie ciągle przekładana czy obijana. Jeśli chcesz schować deskę na dworze, zabezpiecz ją przed kradzieżą i wilgocią. Ze swojej strony polecamy SUPa przechowywać we w miarę stałej temperaturze.

Gdzie przechowywać deskę SUP?

Rozważając swoje opcje do przechowywania deski, jest kilka rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę:

Światło słoneczne: promienie UV które obecne są w świetle słonecznym mogą być niszczące dla Twojej deski SUP- mogą doprowadzić do rozklejenia warstw lub odbarwień materiału. Czasem mocno nasłoneczniona deska (jeśli była w pełni napompowana) może nawet wybuchnąć!

Wilgoć: Wilgotne środowisko dookoła Twojego SUPa może doprowadzić do powstania grzyba lub pleśni, które mogą znacząco uszkodzić materiał z którego skonstruowana jest deska. Unikaj mokrych, wilgotnych miejsc aby uniknąć zniszczenia deski.

Gorąco: Z drugiej strony, miejsca w których temperatura przekracza 30 stopni (lub takie, które są mocno nasłonecznione) mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału deski (rozklejenia, pęknięcia, bąblowanie itd.). Staraj się schować deskę w miejscu niezbyt ciepłym i suchym, gdzie optymalnie utrzymywana jest stała temperatura powietrza.

Ogólnie rozważamy dwie opcje przy przechowywaniu deski: wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Zdecydowanie najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest przechowywanie supa wewnątrz domu/garażu/skrytki. Przechowując deskę wewnątrz jesteś zawsze pewny co się z nią dzieje, jesteś w stanie zapewnić mniej więcej stałą temperaturę oraz chronisz ją przed warunkami pogodowymi (słońcem, deszczem itd.). Jeśli jednak decydujesz się na zostawienie deski na zewnątrz, upewnij się, że jest schowana w bezpiecznym, zacienionym miejscu, najlepiej pod małym daszkiem który chroniłby ją przed promieniami słonecznymi, deszczem czy śniegiem.

Różne metody przechowywania deski SUP

Jedno jest pewne – pompowany SUP znacznie prościej przechować, niż tradycyjny wykonany z twardego materiału. Jak jednak możesz przechowywać swojego pompowanego SUPa? Istnieją trzy główne sposoby:

  1. Zwinięty w 100% bez plecaka (dla małych przestrzeni): ta metoda polega na zawinięciu deski (po wcześniejszym wypompowaniu powietrza) zgodnie z zapisami instrukcji. Musisz się jednak upewnić, że wydusiłeś wszelakie resztki powietrza z jej środka. Technika jakiej użyjesz podczas zwijania może być różna – w zależności od producenta. Po całym przepływanym sezonie na pewno wiesz jak najlepiej zwinąć Twoją deskę. Kiedy deska jest zwinięta jak naleśnik możesz odłożyć ją na miejsce przechowywania (pro Tip: polecamy w środek ruloniku umieścić pompkę i wiosło, dzięki temu oszczędzisz jeszcze więcej miejsca!)
  2. W plecaku: większość desek SUP dobrej jakości powinna być sprzedawana w zestawie z akcesoriami takimi jak wiosło, płetwa i właśnie torba lub plecak do transportu. Dokładnie w takim zestawie zakupisz też deski SUP marki Uone i SUPer. Dzięki plecakowi ( w przypadku desek Uone jest to plecak z kółkami!) transport i przechowywanie deski oraz wszystkich akcesoriów staje się niezwykle proste! Wystarczy wypompować całe powietrze z deski, zwinąć ją w naleśnik jak wspomniano wyżej i włożyć wszystko do Twojego plecaka. Plecak możesz odłożyć w kąt domu/ garażu. Ta opcja zapewnia zabezpieczenie deski przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniami słonecznymi i deszczem – w przypadku przechowywania na zewnątrz!
  3. Przechowuj deskę w połowie napompowaną: jeśli posiadasz więcej miejsca, możesz przechowywać swojego SUPa napompowanego. Jednakże polecamy wypuścić trochę powietrza żeby obniżyć nieco ciśnienie. Nie ma absolutnie żadnych benefitów z przechowywania deski w pełni napompowanej, kiedy jej nie używasz. Wypompowując część powietrza dajesz odpocząć szwom a tym samym, przedłużasz żywotność swojego supa.

Napompowana czy nie?

Pewnie zastanawiasz się: lepiej przechować deskę napompowaną, czy nie? Jeśli zamierzasz schować deskę na dłuższy okres (np. zimę), polecamy wypompować SUPa. Oszczędzasz miejsce czyli innymi słowy korzystasz z benefitu dostępnego dla użytkowników desek pompowanych! Jeżeli masz deskę dobrej jakości nie masz co obawiać się o jej pęknięcie przy takim sposobie magazynowania! Użytkownicy na facebooku częstokroć przez brak doświadczenia i błędne przeświadczenie mogą twierdzić inaczej, warto posłuchać jednak profesjonalistów!

Jeśli jednak posiadasz suche, czyste miejsce o stałej temperaturze, spokojnie możesz przechować deskę napompowaną – pamiętaj jednak żeby wypuścić choć trochę powietrza. Przed następnym użyciem deski sprawdź też koniecznie ciśnienie deski, aby dopompować odpowiednią ilość.

W naszym odczuciu lepiej wypuścić powietrze z Twojego SUPa przed każdym dłuższym okresem nieużywania i przechowywać deskę w stanie złożonym.

Podsumowanie

W tym krótkim artykule zamieściliśmy kilka wskazówek jak przechować deskę SUP po sezonie. Mamy nadzieję że te kilka akapitów pomogło Ci w wyborze metody oraz miejsca składowania swojej deski. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X