CiekawostkiDeski sup

Jak przygotować deskę SUP do treningu?

Jak przygotować deskę SUP do treningu?

Jesteś przed pierwszym spływem na wodzie i nie do końca wiesz jak złożyć swojego SUPa tak żeby nadawał się do pływania? Chciałbyś wiedzieć jak przygotować deskę SUP do treningu? Świetnie trafiłeś!

Przeczytaj ten krótki artykuł i zobacz co musisz zrobić aby bezpiecznie wypłynąć z wiosłem!

Co najpierw

Zanim zaczniesz czytać poniższą instrukcję, polecamy zerknąć na nasz filmik instruktażowy na Youtubie. Są tam dokładnie wszystkie informacje (a nawet więcej) które zamieściliśmy w poniższym wpisie. Dla tych którzy jednak wolą czytać, zapraszamy do lektury!

Od czego powinieneś zacząć? Od przyniesienia całego swojego sprzętu w miejsce treningu! Najlepiej jeśli znajdziesz w miarę płaskie, czyste od gałęzi, kamyczków itd. miejsce przy wodzie. Dzięki temu możesz mieć większą pewność, że drobne nieczystości nie dostaną się do wnętrza Twojego plecaka i nie uszkodzą elementów całego zestawu. Co dalej?

Wyciągnij wszystkie elementy potrzebne do pływania z plecaka. Będą to: fin (w systemie us box lub slide in), wiosło najczęściej składane, trzyczęściowe, pompka z wężem, smyczka i kapok. Poukładaj te akcesoria obok zabezpieczając je przed piaskiem.

Przejdźmy do pompowania! W pierwszej kolejności ustal czy Twoja pompka to sprzęt jedno czy dwustrefowy. Co to znaczy? To znaczy, że pompka pompuje w obustronnym zakresie pracy tłoka lub jednostronnym – nieco wolniej. Zobacz też, czy pompka posiada funkcje wysysania powietrze – niewątpliwie przyda się ona po zakończonym treningu!

Jeśli posiadasz pompkę z funkcją wysysania powietrza i dwustrefową po pierwsze:

– wepnij wąż do pompki do wejścia oznaczonego jako pompowanie (najczęściej INF),

– przygotuj zawór deski do pompowania,

– podłącz wąż pompki do zaworu – możesz zacząć pompować!

– podwójnego zakresu używaj tylko do 5 PSI – pompowanie w tym systemie powyżej tego ciśnienia może grozić uszkodzeniem pompki, kontynuuj w systemie single action do 15 PSI,

– po osiągnięciu tego ciśnienia, chwyć wąż pompki i energicznie przekręć w lewo – usłyszysz krótki syk powietrza, pompka zostanie odłączona,

– pamiętaj żeby zakręcić korek zaworu deski przed pływaniem!

– koniecznie schowaj pompkę do plecaka, aby do jej wnętrza nie dostał się piasek ani brud!

Skończyliśmy pompować deskę. Co dalej?

Dalej powinniśmy założyć fin, lub inaczej statecznik/płetwę. W pierwszej kolejności należy upewnić się w jakim systemie mamy gniazda na finy w naszym SUPie: może to być slide-in albo usbox. Najczęściej jednak spotkamy się z gniazdami w systemie usbox, taki więc opiszemy na potrzeby tego wpisu.

Z czego powinna składać się płetwa us box? Cóż, z fina i śrubki! Jak ją zamontować?

– napompowaną deskę przewróć na bok a następnie przetrzymaj między nogami – tak najwygodniej powinno się montować płetwę

– odkręć śrubkę od płetwy

– przed wykonaniem wcześniejszego kroku śrubka powinna mieć nakręconą na siebie nakrętkę, nakręć nakrętkę delikatnie na śrubkę

– tak przygotowaną śrubkę włóż w gniazdo na płetwę, przesuwając w stronę dziobu deski

– odkręć do końca śrubkę zostawiając w gnieździe samą nakrętkę

– wsuń w gniazdo fina, wygiętą stroną skierowaną do tyłu deski, i wyrównaj tak, aby otwór na śrubkę znajdował się równo z otworem nakrętki

– dokręć śrubkę do płetwy przez nakrętkę.

Złóż wiosło

Teraz czas złożyć wiosło! Jeśli jest ono trzyczęściowe, powinno składać się z trzech elementów: łopaty, środkowej części tzw. drążka i górnej części z rączką. Włóż w odpowiedniej kolejności wszystkie te części. Jedną z najważniejszych czynności jest dopasowanie wysokości wiosła pod Twój wzrost! Jak to zrobić?

Bardzo prosto! Złożone wiosło postaw łopatą zwróconą do ziemi koło swojej kostki i oprzyj nadgarstek ręki o górną część z rączką. Teraz reguluj wysokość wiosła tak, aby Twoja oparta ręka była wyciągnięta i lekko zgięta w łokciu. To wszystko!

Ostatnie przygotowania

Już prawie możesz wejść do wody! Jeszcze ostatnie kilka czynności!

Teraz skupiamy się na elementach asekuracyjnych i zabezpieczających, tzn. na smyczce i kamizelce. Smyczkę przywiązujemy do dringa – oczka mocującego bagażnik deski. Wystarczy zapiąć ją za pomocą rzepu zabezpieczającego! Następnie włóż kapok w liny bagażnika. Według prawa polskiego, na pokładzie deski musi znajdować się taka ilość kapoków jak ilość osób na desce. Nie musisz zakładać go na siebie, aczkolwiek polecamy to zrobić – lepiej dmuchać na zimne – w przypadku własnego bezpieczeństwa.

I już! Wskakuj do wody i ciesz się treningiem!

Podsumowanie

Mamy nadzieję że ten króciutki wpis pomógł Ci w przygotowaniach do treningu. Jeśli jednak jesteś wzrokowcem, polecamy obejrzeć wcześniej wspomniany przez nas filmik instruktarzowy na Youtubie.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie przygotowania deski SUP do treningu, zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl lub facebooka!

Podobne artykuły

X