CiekawostkiJudogi

Jak wybrać judogi

Jak wybrać judogi

Zaczynasz treningi judo i stoisz przed pierwszym dylematem: jak wybrać judogę idealną dla Ciebie? Opcji jest wiele, co tylko powoduje większy mętlik w głowie.

Marka Uone śpieszy z pomocą! W tym  artykule opiszemy krótko kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego stroju do judo. Dzięki tej instrukcji, zakup stanie się prostszy i całkowicie trafiony!

Kiedy kupujesz judogi?

Japońska sztuka walki – Judo, słynie z trenowania ciała i hartowania ducha. Jednak nie tylko wytrzymałość trenującego jest testowana – także strój treningowy jest poddany prawdziwym próbom. Natura tego sportu oparta na fizyczności powoduje, że judoga musi być skonstruowana w taki sposób by wytrzymała wielokrotną szarpaninę, popychanie i rzucanie.

W przeciwieństwie do Ju-Jitsu, stroje do judo zaprojektowane są tak aby luźno okalały ciało – wciąż jednak są bardziej przylegające niż stroje do karate. Cały krój judogi ma ułatwić chwytanie, dzięki któremu zawodnicy podczas treningów czy turniejów mogą rzucać przeciwnika na matę.

Jeśli więc poszukujesz judogi, na pierwszy trening czy na zawody, warto kierować się kilkoma rzeczami, no właśnie jakimi?

Listę wskazówek prezentujemy poniżej.

Wytrzymałość judogi

Ponieważ w judo dużo ruchów opiera się na chwytach za m.in. koszulę ‘gi’, mocny i wytrzymały uniform to podstawa dla każdego trenującego. Szczególnie jeśli w grę wchodzą turnieje i zawody. Nie ulegaj złudzeniu, że strój do karate będzie nadawał się do uprawiania Judo. Najprawdopodobniej zostanie on rozerwany po jednym z pierwszych treningów. Zainwestuj w sprawdzoną markę, specjalizującą się w strojach do judo i oferujących mocne, wytrzymałe judogi.

Wytrzymałość judogi zależna jest od materiału z jakiego jest uszyta, od grubości tego materiału oraz rodzaju plecionki. Pamiętaj więc aby sprawdzić te trzy parametry podczas zakupów.

Gramatura judogi

Gramatura judogi to nic innego jak ilość surowca, najczęściej bawełny użyta do produkcji m2 materiału, z którego szyta jest judoga.

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje gramatury 350GSM (Grams per square meter) oraz 500GSM. Pierwsza z nich to gramatura polecana dla najmłodszych adeptów judo, ze względu na nieco cieńszy materiał oraz pojedynczą plecionką, o czym poniżej. Druga gramatura to nieco grubszy materiał polecany dla młodzieży i starszych zawodników nie startujących zazwyczaj jeszcze w zawodach rangi mistrzowskiej, którzy powinni poszukiwać judog w najwyższej dopuszczonej przez IJF gramaturze tj. 750GSM.

Materiał

Istnieje kilka materiałów oraz mieszanek materiałowych, których zazwyczaj używa się podczas produkcji judogi, jednakże standardem jest tu bawełna. Materiały syntetyczne (lub ich mieszanki) jak np. poliester są świetne jeśli poszukujemy czegoś lekkiego, ale odpornego na plamy i wodę. Jednakże naszym zdaniem, dobrej jakości ‘oddychająca’ bawełna jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Bawełna posiada wiele pozytywnych cech – jest wygodna, nie podrażnia skóry, jest hipoalergiczna i organiczna. Przede wszystkim – jak pisaliśmy wyżej, pozwala twojej skórze oddychać podczas często intensywnych treningów.

Zakupując więc swój pierwszy strój do judo, zwróć uwagę z jakiego materiału jest on wykonany.

Plecionka

Plecionka, jest wyznacznikiem wytrzymałości twojego stroju do judo. Bawełniane ‘gi’ szyte są w dwóch opcjach: pojedynczej i podwójnej plecionce.  Ta pierwsza jest lżejsza, ale trochę mniej wytrzymała.

Plecionka jest bardzo ważnym aspektem podczas zakupów judogi. Jak pisaliśmy wcześniej, zależy od niej wytrzymałość twojego stroju. Kupując więc  uniform musisz zastanowić się jak często i jak intensywnie będziesz trenować, oraz czy przewidujesz branie udziału w turniejach.

Poniżej zamieszczamy krótkie objaśnienie, czym różni się plecionka pojedyncza od podwójnej:

Pojedyczna

  • Jest to pojedyncza warstwa bawełny. Judogi wykonane z tego rodzaju plecionki są lekkie i wygodne. Łatwiej jest je też chwycić (np. podczas walki). Zazwyczaj są nieco tańsze od ‘gi’ z plecionki podwójnej oraz posiadają mniejszą gramaturę. Są świetne na treningi, oraz dla osób początkujących, w tym dzieci.

Podwójna

  • Dwie warstwy bawełny, mocno splecione ze sobą. Taka ‘gi’ jest grubsza i cięższa. Jest także trudniejsza do chwycenia. Judogi z podwójnej plecionki są bardzo wytrzymałe i mogą służyć nam latami. Ogólnie polecamy zainwestować w tą opcję jeśli startujesz w zawodach dla bardziej zaawansowanych zawodników.

Kolor

Tradycyjnie, stroje do judo szyte były tylko w kolorze białym. Od 1986 roku jednak, na zawodach dozwolony jest drugi kolor – niebieski. Służy to ułatwieniu rozróżnienia zawodników, zarówno dla sędziów jak i publiczności. Jeśli startujesz więc w zawodach, gorąco polecamy zainwestować w oba kolory (zawodnicy startują w białej i niebieskiej ‘gi’ naprzemiennie).

Natomiast jeśli trenujesz tylko w dojo i daleko CI do brania udziału w zawodach, masz trochę większe pole do popisu. Obecnie dostępnych na rynku jest wiele judog w różnych kolorach – zielonym, różowym, czarnym itd. Oczywiście zawsze zapytaj się trenera, czy dany kolor jest dozwolony. Niektóre szkoły judo mogą być tradycjonalistami i pozwalać tylko na trening w białych ‘gi’.

Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwwskazań, kolorowa judogi może być świetnym urozmaiceniem Twoich treningów. Szczególnie jeśli młody zawodnik uczęszcza do na judo, wówczas kolorowe judogi z pewnością bardziej zachęcą go do trenowania. Dodatkowo, jeśli inwestujesz w kolor (np. niebieski) o wiele mniej widać wszystkie plamy i zabrudzenia! Dzięki temu Twoja judoga będzie sprawiała wrażenie świeżej przez dłuższy czas.

Rozmiar

Jeden z najważniejszych czynników przy zakupie stroju do judo – rozmiar. Większość producentów posiada własne tabele rozmiarowe według których dowiesz się, który rozmiar jest dla Ciebie idealny. Ważne jest, aby judoga pasowała na Twoje ciało – o tyle, o ile na treningu trener może przymknąć oko na źle dobrany rozmiar (za małą lub za dużą ‘gi’), o tyle na zawodach istnieją ścisłe przepisy. Startując w turnieju dopilnuj więc, że posiadasz odpowiedni rozmiar judogi.

Dokładną instrukcję jak wybrać rozmiar judogi opisaliśmy w TYM ARTYKULE. Zapraszamy do jego ponownej lektury.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł poświęcony dobraniu pierwszej judogi pomoże Tobie dokonać zakupu stroju do judo. Jak zawsze, rozpoczynając poszukiwania pierwszej judogi możesz czuć się nieco przytłoczony. Jednak jeśli będziesz bazować na powyższych wskazówkach, cały proces powinien przebiec szybciej i sprawniej.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie tego jak dobrać pierwszą judogi, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X