Deski sup

Jak wybrać pierwszą deskę sup? – Live z ekspertem

Jak wybrać pierwszą deskę sup? – Live z ekspertem

Jak wybrać pierwszą deskę SUP? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompowanej deski z wiosłem? Czy te pytania też spędzają Ci sen z powiek? Jak większość osób stoisz przed dylematem zakupu swojego pierwszego SUPa i nie wiesz na co zwrócić uwagę? Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem oraz filmem do audycji live, którą wspólnie z Supfit Poland przeprowadziliśmy specjalnie dla Ciebie w dniu 21.05.2020r.

PO PIERWSZE: kształt deski. Supy dzielimy na trzy podstawowe kategorie:

  • Deski SUP typu allround (obłe – wszechstronne deski do wszystkiego, najlepsze na początek),
  • Deski SUP typu touring (nieco bardziej smukłe i dłuższe jednostki turystyczne),
  • Deski SUP typu race (wąskie i długie konstrukcje wymagające dużych umiejętności).

Jeżeli wybierzesz już kształt który najbardziej Ci odpowiada ze względu na Twój poziom zaawansowania i preferencje, to kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej deski! I tutaj masz pełne pole do popisu: od kryteriów wizualnych (kolor, grafiki, układ uchwytów) po kryteria bardziej istotne takie jak cena czy jakość. To właśnie tym dwóm ostatnim poświęcimy więcej uwagi w tym wpisie.

Najważniejsza: jakość desek SUP!

Generalnie zalecamy żeby przy wyborze pierwszej deski SUP tym ważniejszym kryterium wyboru była jakość. Co na nią wpływa? Szereg czynników takich jak, mi. n:

  • Osprzęt i jego jakość (plecak, pompka, wiosło, leash, płetwa stabilizująca i system jej mocowania, jakość zaworu i jego przepuszczalność lub jej brak),
  • Jakość wykonania samej deski, na której będziecie się przemieszczać po wodzie, a która o czym musisz pamiętać zapewni Tobie a tym bardziej Twoim dzieciom bezpieczeństwo lub jego brak,

Jak określić jakość deski SUP jeśli kupujesz online? Można to zrobić spoglądając np. na długość gwarancji, którą producent daje na sprzęt, gdzie absolutnym minimum powinny być przynajmniej dwa lata jeżeli nie chcemy wyciągnąć na kolejny rok bezużytecznego kawałka gumy z torby. W przypadku dokonywania zakupu w sklepie stacjonarnym lub na podstawie testów odbytych nad wodą jakość deski z wiosłem można ocenić na podstawie oględzin szwów, spasowania ich, ewentualnych bąbli, niedoklejeń, sztywności konstrukcji na wodzie i poza nią, czy wystających resztek kleju.

Jakość akcesoriów do deski SUP równie istotna!

Jakość akcesoriów do deski SUP również stanowi kluczowe zagadnienie przy wyborze deski, ponieważ lepiej jest napompować sprzęt w 5 minut wydajną pompką typu double action z funkcją wysysania powietrza aniżeli męczyć się zamiennikiem z pękającym wężem i świszczącym tłokiem. Lepiej zapakować ją do plecaka z kółkami z mocnego materiału aniżeli do ciasnego worka. Lepiej mieć aluminiowe, ale porządne jakościowo, wzmocnione np. dodatkowym wręgami na łopacie wiosło z mocnym zaciskiem regulującym jego górną część opartym na dwóch śrubkach aniżeli najtańszą chińską plastikową łopatę nabitą na kawałek cienkiej aluminiowej rurki.

W przypadku Leasha i płetwy stabilizującej różnice jakościowe nie są tak drastyczne jak w przypadku w/w akcesorii i desek, ale polecamy wybór jednostek z płetwami typu us box. Dlaczego? Ich odpowiednie ustawienie może spowodować większą lub mniejszą zwrotność deski, a w przypadku zgubienia czy chęci wymiany na inną płetwę/smyczkę, zawsze można znaleźć zamiennik w dowolnym kształcie. Taka prosta wymiana graniczy z cudem w przypadku płetw statecznikowych typu click-in.

Zawór oraz jego łatwość zamykania/ otwierania i hermetyczność, to również kluczowe czynniki, które powinny mieć wpływ na wybór deski SUP. W tańszych deskach zawory niestety są słabo spasowane i to przez te miejsca nierzadko uchodzi właśnie tak potrzebne do pływania powietrze. W przypadku awarii zdarza się, że producenci nie posiadają części zamiennych, a musisz pamiętać, że większość zaworów dostępnych na wolnym rynku nie będzie pasować do Twojej deski SUP ze względu na inny skok gwintu.

Cena deski SUP – dlaczego warto wziąć ją pod uwagę?

Proponujemy abyś oceny jakości akcesoriów do deski SUP dokonał równie pieczołowicie co oceny jej wykonania, pytając na forach, tudzież w sklepie internetowym w którym zamierzasz dokonać zakupu, albo oceniając je na żywo podczas testów na wodzie.

Przechodząc w naturalny sposób od jakości do ceny, zaczniemy od ciekawego sformułowania, które mówi, że jak chce się kupić coś taniego i dobrego to trzeba kupić dwie rzeczy – jedną tanią, a drugą dobrą. Tak więc czy wydanie 1500 PLN na deskę SUP to rzeczywiście wydanie 1500 czy jednak 3000 lub 4500 PLN, ponieważ za chwilę trzeba będzie kupić kolejną deskę gdyż poprzednia uległa już destrukcji?

Z tego miejsca odradzamy kupowanie tanich desek SUP ze względu na koszty serwisowe, które nierzadko przekraczają wartość samego sprzętu. Jeżeli zamierzasz naprawdę wkręcić się w supowanie i chcesz pływać latami na niezawodnym sprzęcie to lepiej dołóż nieco więcej i kup deskę uznanej marki. Jeżeli natomiast chcesz popływać tylko przez jedno lato to wypożycz deskę SUP w wypożyczalni, których w Polsce są dziesiątki. Pamiętaj, że w naszym kraju koszty siły roboczej są dużo większe niż w Chinach, tak więc kupując deskę za 800 PLN nie ma co liczyć na możliwość jej naprawy za 50 PLN. Koszty serwisu, które obowiązują u nas to 100-200 PLN za małe dziurki po nawet 1000 PLN… za bardziej skomplikowane awarie. Sam odpowiedz czy opłaci Ci się naprawa Twojej deski…

Słowem podsumowania tego wpisu polecamy testowanie sprzętu przed zakupem i unikanie promocji w marketach po 1000 PLN, ponieważ sprzedawcy porządnej jakości sprzętu sportowego czy desek SUP nie zajmują się przy okazji sprzedażą owoców, warzyw, mięsa i pasty do zębów bo jak wtedy wyglądałaby ich wiarygodność?

Link do godzinnej audycji live, z której dowiecie się więcej poniżej:

https://www.facebook.com/supfitpoland/videos/237302977719995/

Jeśli natomiast chciałbyś poczytać więcej na temat tego, na co zwrócić uwagę podczas zakupu deski, zapraszamy do naszego nowszego artykułu, który szczegółowo opisuje proces wyboru i zakupu Twojego supa!

Aloha,

Podobne artykuły

X