Jak wybrać pierwszą deskę sup? – Live z ekspertem

Jaką deskę sup kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie deski z wiosłem? Czy te pytania też spędzają Ci sen z powiek? Jak większość osób stoisz przed dylematem zakupu swojej pierwszej deski sup i nie wiesz na co zwrócić uwagę? Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem na naszym blogu oraz filmem do audycji live, którą wspólnie z Supfit Poland przeprowadziliśmy specjalnie dla Ciebie w dniu 21.05.2020r.

Po pierwsze kształt deski. Supy dzielimy na trzy podstawowe kategorie:

  • Deski sup typu allround (obłe – wszechstronne deski do wszystkiego, najlepsze na początek),
  • Supy typu touring (nieco bardziej smukłe i dłuższe jednostki turystyczne),
  • Deski z wiosłem typu race (wąskie i długie konstrukcje wymagające dużych umiejętności).

Jeżeli dokonasz wyboru kształtu, który Cię interesuje ze względu na Twój poziom zaawansowania i preferencje to kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej deski i tutaj masz pełne pole do popisu od kryteriów wizualnych (kolor, grafiki, układ uchwytów) po kryteria bardziej istotne takie jak cena czy jakość i to właśnie tym dwóm ostatnim poświęcimy więcej miejsca w tym wpisie.

Najważniejsza jakość desek sup!

Generalnie zalecamy żeby przy wyborze deski sup tym ważniejszym kryterium wyboru była jednak jakość, a wpływ na nią ma szereg czynników takich jak, mi. n:
  • Osprzęt i jego jakość (plecak, pompka, wiosło, leash, płetwa stabilizująca i system jej mocowania, jakość zaworu i jego przepuszczalność lub jej brak),
  • Jakość wykonania samej deski, na której będziecie się przemieszczać po wodzie, a która o czym musisz pamiętać zapewni Tobie a tym bardziej Twoim dzieciom bezpieczeństwo lub jego brak,
Jakość deski sup nie widząc jej wcześniej i dokonując zakupu on-line można ocenić po długości gwarancji, którą producent daje na sprzęt gdzie absolutnym minimum powinny być przynajmniej dwa lata jeżeli nie chcemy wyciągnąć na kolejny rok bezużytecznego kawałka gumy z torby. W przypadku dokonywania zakupu w sklepie stacjonarnym lub na podstawie testów odbytych nad wodą jakość deski z wiosłem można ocenić na podstawie oględzin szwów, spasowania ich, ewentualnych bąbli, nie doklejeń, sztywności konstrukcji na wodzie i poza nią, czy wystających resztek kleju.

Jakość osprzętu równie istotna!

Jakość osprzętu stanowi również kluczowe zagadnienie przy wyborze deski, ponieważ lepiej jest napompować sprzęt w 5 minut wydajną pompką typu double action z funkcją wysysania powietrza aniżeli męczyć się zamiennikiem z pękającym wężem i świszczącym tłokiem. Lepiej zapakować ją do plecaka z kółkami z mocnego materiału aniżeli do ciasnego worka i lepiej mieć aluminiowe ale porządne jakościowe, wzmocnione np. dodatkowym wręgami na łopacie wiosło z mocnym zaciskiem regulującym jego górną część opartym na dwóch śrubkach aniżeli najtańszą chińską plastikową łopatę nabitą na kawałek cienkiej aluminiowej rurki. 

W przypadku Leasha i płetwy stabilizującej różnice jakościowe nie są tak drastyczne jak w przypadku w/w akcesorii i desek ale polecamy wybór jednostek z płetwami typu us box, ponieważ ich odpowiednim ustawieniem można spowodować większą lub mniejszą zwrotność deski, a w przypadku zgubienia czy chęci wymiany na inną zawsze można znaleźć zamiennik w dowolnym kształcie co graniczy z cudem w przypadku płetw statecznikowych typu click-in. Zawór oraz jego łatwość zamykania/ otwierania i hermetyczność to również kluczowe czynniki, które powinny mieć wpływ na wybór deski sup przez Ciebie. W tańszych deskach zawory niestety są słabo spasowane i to przez te miejsca nierzadko uchodzi właśnie tak potrzebne do pływania powietrze z Twojej deski. W przypadku awarii zdarza się, że producenci nie posiadają stanów magazynowych części zamiennych, a musisz pamiętać, że większość zaworów dostępnych na wolnym rynku nie będzie pasować do Twojej deski sup ze względu na inny skok gwintu.

Cena deski sup, dlaczego warto wziąć pod uwagę?

Proponujemy abyś oceny jakości akcesorii do deski sup dokonał równie pieczołowicie co oceny wykonania deski sup pytając na forach, tudzież w sklepie internetowym w którym zamierzasz dokonać zakupu albo oceniając je na żywo podczas testów na wodzie.

Przechodząc w naturalny sposób od jakości do ceny, zaczniemy od ciekawego sformułowania, które mówi, że jak chce się kupić coś taniego i dobrego to trzeba kupić dwie rzeczy – jedną tanią, a drugą dobrą. Tak więc czy wydanie 1500 PLN na deskę sup to rzeczywiście wydanie 1500 czy jednak 3000 lub 4500 PLN, ponieważ za chwilę trzeba będzie kupić kolejną deskę gdyż poprzednia uległa już destrukcji?

Z tego miejsca odradzamy kupowanie tanich desek ze względu na koszty serwisowe, które nierzadko przekraczając wartość sprzętu. Jeżeli zamierzasz naprawdę wkręcić się w sup i chcesz pływać latami na niezawodnym sprzęcie to lepiej dołóż nieco pieniędzy i kup deskę uznanej marki. Jeżeli natomiast chcesz popływać tylko przez jedno lato to wypożycz deskę sup w wypożyczalni, których w Polsce są dziesiątki. Pamiętaj, że w naszym kraju koszty siły roboczej są dużo większe niż w Chinach, tak więc kupując deskę za 800 PLN nie ma co liczyć na możliwość jej naprawy za 50 PLN. Koszty serwisu, które obowiązują u nas to 100-200 PLN za małe dziurki po nawet 1000 PLN… za bardziej skomplikowane awarie. Sam odpowiedz czy opłaci Ci się naprawa Twojej deski…

Słowem podsumowania tego wpisu polecamy testowanie sprzętu przed zakupem i unikanie promocji w marketach po 1000 PLN, ponieważ sprzedawcy porządnej jakości sprzętu sportowego czy desek sup nie zajmują się przy okazji sprzedażą owoców, warzyw, mięsa i pasty do zębów bo jak wtedy wyglądałaby ich wiarygodność?

Link do godzinnej audycji live, z której dowiecie się więcej poniżej:

https://www.facebook.com/supfitpoland/videos/237302977719995/

Aloha,

 

Deska SUP: ranking 5 najczęstszych uszkodzeń

Kupiłeś deskę SUP i wybierasz się na pierwszy spływ? Próbujesz napompować SUPa, a tu psikus! Powietrze ucieka bokiem! Co się stało i dlaczego? Jak można tego uniknąć? Poniżej prezentujemy – ranking 5 najczęstszych uszkodzeń deski sup. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Deska SUP ranking uszkodzeń
Deska SUP ranking najczęstszych uszkodzeń

Jak przechować deskę SUP zimą?

Kiedy liście żółkną i spadają z drzew, a wraz z nimi temperatury, wiesz, że zima już tuż tuż. Wraz z rozpoczęciem zimy kończy się też sezon na pływanie na deskach SUP. Może więc zastanawiasz się - jak poprawnie przechowywać deskę SUP zimą? Istnieje parę dość oczywistych opcji, jednak warto poczytać…
Jak przechować deskę SUP zimą
Jak przechować deskę SUP

Deska SUP – instrukcja jak przygotować się do pływania

Jesteś przed pierwszym treningiem na SUPie w życiu, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwsze przygotowanie deski SUP może być nieco przytłaczające. Poniższa instrukcja pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze pompowanie bez żadnych problemów!
Deska SUP instrukcja obsługi
Deska SUP instrukcja składania

Najlżejsze deski SUP – czy są lepsze?

Wakacje nadchodzą, wyjeżdżasz nad wodę na tydzień albo dwa. Możliwe, że wylatujesz samolotem do ciepłych krajów – w takim przypadku, kombinujesz jak najbardziej ograniczyć wagę bagażu. Zagwostką pozostaje twoja pompowana deska SUP: mimo iż zdecydowanie prostsza i lżejsza od twardych modeli...
Najlżejsze deski SUP

Polski producent desek SUP

Zastanawiasz się gdzie zakupić swoją pierwszą deskę SUP? Na rynku dostępnych jest wiele modeli ale Ty szukasz czegoś od rodzimego producenta? Dobrze trafiłeś! Marka Uone to polski producent desek SUP i innego sprzętu sportowego! Chcesz dowiedzieć się więcej? Skąd wzięła się nazwa naszej marki?
Polski producent desek SUP
Polska marka
Przewiń na górę