Jak złożyć judogi?

Jeśli dopiero zaczynasz pierwsze treningi, zapewne zadajesz sobie pytanie jak najlepiej przechowywać swoją judogę? W końcu to Twój cenny strój do judo, który należy przechowywać z należytym szacunkiem. Jak jednak złożyć judogi tak, aby po treningu składować ją w prawidłowy i bezpieczny sposób?

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

Z czego składa się judoga?

Z czego w ogóle składa się judoga? Otóż można wyróżnić trzy podstawowe części: ciężką i grubą górę stroju zwaną uwagi, lżejsze spodnie zubon oraz gruby bawełniany pas – obi. Pasy używane w oficjalnych turniejach są w różnych kolorach – konkretny kolor oznacza rangę, albo inaczej stopień umiejętności zawodnika o czym więcej napisaliśmy w tym wpisie

Dodatkowo można też rozróżnić stroje do judo ze względu na plecionkę, która może być pojedyncza bądź podwójna. Materiał z plecionki pojedynczej waży zazwyczaj od 300 do 550 gramów na metr kwadratowy (gsm). Takie judogi są lżejsze, ale mniej wytrzymałe. Plecionka podwójna waży zazwyczaj od 650 gsm wzwyż. Judogi z plecionki podwójnej są cięższe, wytrzymalsze ale i droższe. Więcej o gramaturze w tym wpisie

Więcej na temat historii judogi dowiesz się z poprzednich artykułów.

Jak przechowywać judogi?

Dobrym sposobem jest przechowywanie swojej judogi w odpowiednim plecaku albo torbie. Większość toreb sportowych powinna spokojnie pomieścić twój strój. Przykładem torby do przechowania stroju do judo jest nasza torba na judogi marki Uone. Pamiętaj tylko że jeśli torba nie posiada żadnych wywietrzników, lub wykonana jest ze sztucznego, nieoddychającego materiału, to składując mokrą judogę bezpośrednio po treningu przesiąknie ona charakterystycznym zapachem potu i maty. Tak więc pamiętaj, żeby po każdym treningu judogę najpierw wysuszyć, a potem schować do torby! Dodatkowo, to że judogę można schować prawie w każdą torbę nie oznacza, że można ją wrzucić niczym zgniecioną kartkę papieru do kosza. Uprzednio powinno się ją złożyć tak, aby prezentowała się podczas każdego treningu należycie i świeżo!

Jak złożyć judogi poprawnie?

Jest kilka metod składania judogi. Nie mamy na myśli tu zwijania jej w rulonik i wrzucania na dno plecaka! Większość profesjonalnych klubów judo wymaga od podopiecznych odpowiedniej kultury przy składaniu i pielęgnowaniu stroju, przed zdaniem egzaminu na 6 KYU. Wymagania te mają na celu pielęgnację kultury judo i umiejętności klasycznego składania stroju do judo!

Lecz odpowiednie składanie judogi to nie tylko okienko do odhaczenia aby zdobyć swój pierwszy „pas”. Jest to też sprawdzony sposób na ograniczenie pojawiania się zmarszczeń, eliminowania nieprzyjemnych zapachów oraz prostsze transportowanie swojego stroju na i z dojo do domu.

Jest to też swego rodzaju „rytuał” wywodzący się z kraju kwitnącej wiśni. Japończycy praktykujący judo poświęcają wiele uwagi odpowiedniemu składaniu swoich strojów – okazują w ten sposób szacunek trenowanej dziedzinie sportowej, uczą się cierpliwości oraz higieny.

Zapewne co szkoła judo (i co uczeń) to inna metoda składania. Dlatego my przeszukaliśmy otchłanie internetu porównując je z własnym doświadczeniem. Wybraliśmy dwie metody, które mogą wam pomóc przechowywać wasz strój schludnie i na niewielkiej przestrzeni.

Shikaku no Gi, czyli składanie na kwadrat

Jak złożyć judogi

www.shizokumartialarts.co.nz/how-to-fold-your-karate-gi-like-a-japanese/

  1. Połóż złożone w pół spodnie na rozłożonej koszuli (koszula leży na plecach)
  2. Załóż boki koszuli na spodnie, następnie zagnij je na zewnątrz
  3. Złóż dwukrotnie koszulę zaczynając od dołu
  4. Przewiąż zestaw uwagi + zubon za pomocą obi!

Ta metoda jest szybka oraz pozwala na bezproblemowe przenoszenie judogi nawet bez plecaka (aczkolwiek polecamy jednak strój do takiego zapakować).

Metoda Uone, czyli eleganckie składanie

Jak złożyć judogi

  1. Rozłożoną koszulę połóż równomiernie na jej przedzie
  2. Złóż rękawy do środka zaginając nieco koszule judogi po jej bokach. następnie przekręć rękawy tak, aby widoczne było logo
  3. Jeśli koszula jest za długa, zawiń do środka wystającą dolną część
  4. Złóż koszulę w pół
  5. Odwróć tak złożoną koszulę przodem i połóż na tradycyjnie złożonych spodniach, na spód kupki połóż zwinięty pas
  6. Włóż do plecaka razem ze złożonym pasem

Jak widzisz, nasza metoda może wydawać się nieco dłuższa i bardziej skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Załapiesz o co chodzi już po pierwszym razie! Ponadto judogi marki Uone są składane w ten sposób fabrycznie, tak więc linie załamania pozostałe po produkcji judogi umożliwią Ci łatwiejszą naukę na początku Twojej przygody z judo! Dodatkowo, tak składana judoga prezentuje się bardzo elegancko i schludnie. Pamiętaj tylko, żeby spakować strój do plecaka jeżeli używasz naszej techniki!

Podsumowanie

I jak podobają Ci się nasze propozycje? Warto wypróbować obie, aby zobaczyć która będzie pasowała Ci lepiej. Oczywiście polecamy też poszukać innych technik składania swojego stroju np. w Internecie. Jeszcze bardziej polecamy zapytać się swojego trenera, na pewno z chęcią przekaże Ci swoją osobistą ulubioną metodę składania.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie dbania o swoją judogę, zapraszamy do tego artykułu, lub do zadawania pytań poprzez naszego maila: uone@road24.pl

Wbijaj też na naszego facebooka, twittera i instagrama

Jak wybrać judogi

Zaczynasz treningi judo i stoisz przed pierwszym dylematem: jak wybrać judogi idealną dla Ciebie? Opcji jest wiele, co tylko powoduje większy mętlik w głowie. Marka Uone śpieszy z pomocą! W tym artykule opiszemy krótko kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego stroju do judo.
Jak wybrać judogi
Najlepsze judogi dla klubów judo-Kolorowe judogi

Judogi Adidas vs Uone

Szukasz stroju do judo na treningi lub zawody? Na rynku dostępnych jest wiele opcji a ty nie wiesz która marka jest najlepsza dla Ciebie? W tym krótkim artykule dowiesz się czym judogi marki Adidas różnią się od judog marki Uone! Zapraszamy do lektury!
Judogi adidas vs uone
Judogi adidas vs uone

Biała judogi czy niebieska judogi?

Szykujesz się do pierwszego treningu judo, ale przed sobą masz jeszcze zakup najważniejszej rzeczy potrzebnej do treningu – stroju do judo? W Internecie widziałeś pewnie wiele zdjęć czy filmików z zajęć lub zawodów, gdzie praktykujący trenują w białych, niebieskich lub rzadziej różowych...
Biała judogi czy niebieska judogi
Gramatura judogi co to

JudoGI vs KarateGI – strój do judo a strój do karate

Karate i judo – to dwie sztuki walki wywodzące się z kraju kwitnącej wiśni; Judo jest tzw. „miękką” sztuką walki, słynącą z technik chwytania i rzucania przeciwnikiem. Karate z drugiej strony, znane jest z uderzeń pięścią lub kopnięć.
Judogi vs karategi
karategi vs judogi

Pasy w judo | Co oznaczają i jak je zdobyć?

Poziom zaawansowania zawodnika w judo oceniany jest na podstawie koloru przywdziewanego pasa. Pasy w judo przeznaczone dla ucznia nazwane są kyu, a rozróżnia się je za pomocą różnych kolorów. Stopnie mistrzowskie, zwane Dan także posiadają swoją własną kolorystkę...
Co oznaczają pasy w judo
Pasy w judo
Przewiń na górę