CiekawostkiJudogi

Judoga dla dzieci – jak wybrać pierwszy strój dla dziecka

Judoga dla dzieci – jak wybrać pierwszy strój dla dziecka

Z wielką radością obserwujemy nasze pociechy próbujące swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Z równie wielką przyjemnością patrzymy na dziecko biorące udział w treningu judo. Radość i podekscytowanie młodego adepta, zafascynowanego nowymi ruchami i białymi strojami, także następujący każdego dnia progres treningowy budzi w nas dumę. Z rozpoczęciem treningów sztuki walki jaką jest judo wiąże się jednak parę obowiązków.

Wybranie pierwszego stroju ‘gi’ jest częścią procesu i inicjacją, oznaczającą oficjalne wkroczenie do świata judo. Zapewne chciałbyś znaleźć strój który jest równocześnie wygodny, wytrzymały ale i stylowy. Przecież dziecko powinno czuć dumę z noszenia swojego kimono. Judoga dla dzieci która odpowiada twoim wymaganiom może być trudna do odnalezienia, szczególnie jeśli próbujesz się odnaleźć w gąszczu dostępnych ofert po raz pierwszy.

Jak dobrać judogę dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Która będzie najbardziej odpowiednia? Aby odpowiedzieć na twoje pytania przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci w zakupie pierwszej judogi!

Judoga dla dzieci – co to jest gi?

Słowo ‘gi’ pochodzi z języka japońskiego, a dokładniej z określeń ‘keikogi’ i ‘dogi’, oznaczających „strój do treningu”. Nie jest więc zdumieniem, że ubiór ‘gi’ nosi się nie tylko w judo, ale też w wielu innych sztukach walki.  W judo jednak strój poprawnie nazywa się judogą, ze względu na dodanie przed gi nazwy dyscypliny, którą uprawiamy!

Ponadto możemy wyróżnić gi do Karate, dogi do TaeKwonDo (nazywane też ‘dobok’), gi używane w brazylijskim Jiu Jitsu. Wszystkie te stroje posiadają dwie części: koszulę oraz spodnie (kiedyś zacieśniane za pomocą dwóch sznurków – nadal spotykane w judogach dla nieco bardziej zaawansowanych zawodników. W przypadku młodych adeptów judo sznurki zostały zastąpione wygodniejszą gumką wszytą w pas spodni.

Ogólnie rzecz ujmując, Judogi najbardziej zbliżone jest do gi używango w brazylijskim ju jitsu. Różnicą są rękawy: w judo są one dłuższe i szersze. Stroje używane w Karate czy taekwondo są zazwyczaj lżejsze i cieńsze – ze względu na to, że w Judo wykorzystuje się chwyty które mogą łatwo rozerwać materiał. Jeśli więc twoje dziecko uczęszcza na treningi judo, polecamy zakupić gi zaprojektowane konkretnie z myślą o tym sporcie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat historii judogi, polecamy nasz poprzedni artykuł wyjaśniający skąd wzięły się współczesne stroje do judo.

Jak wybrać judogi dla dzieci

Porada na początek: jeśli szukasz stroju który ma służyć twojemu dziecku na zawodach rangi międzynarodowej, upewnij się że spełnia on wymagania Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Warto też wspomnieć że wytyczne te są aktualizowane od czasu do czasu.

Jeśli twoje dziecko nie myśli na razie o zawodach międzynarodowych oraz rangi mistrzowskiej wybór gi wciąż należy dokładnie rozważyć, ponieważ to w tym segmencie rynku istnieje największy ich wybór. Pod uwagę trzeba wziąć parę czynników, tak aby nasza pociecha czuła się dobrze i komfortowo w swoim kimonie. Odpowiednia judoga dla dzieci to nie taka prosta sprawa.

Plecionka

W przeciwieństwie do gi używanych w innych sztukach walki, judogi powinny występować w dwóch rodzajach plecionki: pojedynczej lub podwójnej. Rodzaj plecionki wpływa na grubość i wytrzymałość judogi – tak więc jakoś materiału tutaj plecionka ma ogromne znaczenie podczas treningów judo, w których szarpie się i rzuca przeciwnikiem o matę za pomocą judogi.

Plecionki pojedyncze są nieco cieńsze i lżejsze – idealne dla dzieci rozpoczynających dopiero przygodę z judo. Dzięki mniejszemu obciążeniu, mogą ruszać się o wiele swobodniej niż w przypadku plecionki podwójnej. Warto zauważyć jednak, że cieńsza judoga oznacza też nieco mniejszą wytrzymałość.

Podwójna plecionka jest grubsza i bardziej wytrzymała. Te judogi nieco trudniej chwycić oraz są trochę cięższe. Należy zaznaczyć że przy grubszym materiale trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawne czyszczenie – zostawienie mokrej judogi nie zapewniając przy tym odpowiedniej wentylacji może doprowadzić do zniszczenia materiału. Aby dowiedzieć się więcej o poprawnym procesie czyszczenia swojego gi, zapraszamy do przeczytania poprzedniego artykułu.

Materiał

Kupując judogę dla dziecka warto wiedzieć z jakiego materiału jest wykonana. Pomoże nam to mniej więcej określić jak wytrzymały strój jest w rzeczywistości.

Najpowszechniejszym materiałem używanym do szycia judogi jest bawełna. Bawełna jest świetnym wyborem z tego względy, że jest niezwykle komfortowa i „oddychająca”. Judogi wykonane z tego materiału zapewniają więc odpowiednią wentylacje podczas treningów.  Bawełna jest też bardzo wytrzymała i z pewnością da radę wielokrotnym szarpnięciom. Judogi ze 100% bawełny są uznawane za najbardziej klasyczne i ekskluzywne.

Jeśli poszukujesz mniej wytrzymałych i tańszych strojów, możesz rozejrzeć się za judogami wykonanymi z domieszką materiałów syntetycznych. Takie judogi mogą pozwolić Tobie zaoszczędzić część budżetu. Jednocześnie materiał syntetyczny nie przepuszcza powietrza, więc może doprowadzić do przegrzania podczas treningu, wzmożonego pocenia się czy nieprzyjemnego zapachu.

Na początek więc zdecydowanie polecamy zakupić swojemu dziecku judogi uszyte z bawełny: jest to klasyczna wygodna, przewiewna ale wytrzymała opcja.

Kolor

Prawdopodobnie zanim zagłębiłeś się w ten artykuł, myślałeś że kolor jest dość oczywistym wyborem. W końcu większość sportowców uprawiających wschodnie sztuki walki nosi biel. Nie jest to niestety taka prosta sprawa, gdyż istnieje kilka opcji kolorystycznych. Najwięcej wersji kolorystycznych proponują nam sklepy sprzedające gi do brazylijskiego ju jitsu, jednakże od pewnego czasu również judo jest bardziej „kolorowe” niż dawniej.

Pamiętaj, że szczególną uwagę do kolorystyki judogi powinieneś przykładać, jeśli twoje dziecko zamierza startować w zawodach międzynarodowych i mistrzowskich. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej Międzynarodowa Federacja  Judo ma bardzo restrykcyjne wymagania odnośnie strojów, włączając w to kolor.

Dwa główne kolory dopuszczalne na zawodach rangi mistrzowskiej to biel i niebieski. Oczywiście można zakupić tylko jedną z tych opcji, ale nigdy nie wiadomo jaki kolor zostanie Ci przydzielony (zasada pierwszego wyczytanego zawodnika), tak więc lepiej posiadać oba warianty – oczywiście przy założeniu startów na największych zawodach.

Jeśli szukasz judogi tylko na zajęcia i zawody lokalne, twój wybór zdecydowanie się poszerza. Możesz wtedy spokojnie poszukać koloru które twoje dziecko lubi i którym może się wyróżnić na tle swoich rówieśników. Opcji kolorystycznych zapewne możesz znaleźć całkiem sporo, głównie dzięki naszej marce Uone.

Jeśli poszukujesz konkretów, zapraszamy do naszego sklepu oferującego judogi w kolorze różowym, niebieskim, turkusowym i oczywiście białym. Dla chcących się szczególnie wyróżnić, posiadamy też opcję białą i niebieską, dla dziewczynki i chłopca. Judoga dla dzieci którą oferujemy występuje nie tylko w różnych wariantach kolorystycznych, ale też z extra dodatkami – jeśli pociecha zażyczy sobie naszywkę z bohaterem z ulubionej bajki, zapewniamy pełną personalizację twojego stroju, wystarczy wskazać takie życzenie podczas zakupu.

Kolorowe i personalizowane stroje na pewno jeszcze bardziej zachęcą dziecko do trenowania tego wspaniałego sportu!

Rozmiar

Kupowanie judogi dla dziecka nieco różni się od zakupu dla dorosłego. Dziecko w końcu ciągle rośnie. Jeśli nie chcesz więc kupować nowego stroju co roku, powinieneś pozostawić nieco marginesu na nagły wzrost kości i tkanek Twojego dziecka.

Każdy producent posiada nieco inną rozmiarówkę. Przy zakupie zawsze patrz na tabelę rozmiarów która powinna znajdować się przy każdej oferowanej judodze. Trzy główne rozmiary natomiast na które warto zwrócić uwagę to długość rękawa, długość tułowia i długość nogawki. Dla pewności czy strój będzie pasował należy zmierzyć swoje dziecko pod kątem w/w wymiarów. Więcej na temat wyboru odpowiedniego rozmiaru judogi opisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Pas

Oczywistą częścią trenowania sztuki walki jest posiadanie pasa. Kolor pasa oznacza klasę umiejętności danej osoby. Jeśli twoje dziecko dopiero zaczyna przygodę z judo, kolor jego pasa będzie biały. Następne stopnie w judo oznaczone są kolejno kolorami: żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i brązowy. Czarny pas oznacza stopień mistrzowski.

Przed rozpoczęciem treningów, zorientuj się więc jaki pas potrzebuje twoje dziecko i upewnij się że producent zapewnia zakup najczęściej białego pasa w zestawie z judogą.

Podsumowanie

Jak więc widzisz, kupienie odpowiedniej judogi dla dziecka nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Możesz być jednak pewien, że każda minuta poświęcona na poszukiwanie tego idealnego kimona będzie tego warta. Mamy nadzieję że pomogliśmy trochę w twoich poszukiwaniach i rozjaśniliśmy na co zwrócić uwagę przy zakupach.

Jednocześnie, jeśli zainteresowały Cię nasze judogi, zapraszamy do naszego sklepu internetowego, lub jeśli jesteś akurat w okolicy – do sklepu stacjonarnego. Jeśli masz jakieś pytania śmiało pisz na uone@road24.pl, albo wbijaj na facebooka, twittera lub instagrama.

Zapraszamy!

Podobne artykuły

X