Judogi a kimono – jaka jest różnica?

Twoje dziecko zainteresowało się światem judo i postanowiło, że chce rozpocząć treningi. W następnym więc kroku należy zakupić odpowiedni strój na zajęcia. Tutaj następuje jednak małe skonfundowanie – jedni mówią o kimonie do judo, inni rzucają tajemniczym określeniem „judogi”. Co jest co? Jaka jest różnica między nimi?

Co to jest kimono?

Mimo, że mogłeś słyszeć określenie „kimono do judo” albo „kimono do karate”, samo kimono jest jednak strojem którego przeznaczenie jest zgoła inne. Co to więc takiego? Kimono jest tradycyjnym strojem japońskim. Niegdyś noszone było na co dzień przez mieszkańców Japonii, jednak po westernizacji tego kraju przez Amerykę (i  Zachód ogólnie), stroje te nosi się na konkretne okazje.

Zazwyczaj kimono zakłada się na święta, takie jak np. Nowy Rok, letni festiwal lub na specjalne okazje, np. śluby albo pogrzeby. Tradycyjne kimono można zobaczyć w wielu różnych stylach. Na rodzaj przywdziewanego kimona wpływa szereg konkretnych kryteriów takich jak płeć, status cywilny, rodzaj święta/wydarzenia itd. Na przykład, niezamężna kobieta na formalny event założy kimono w stylu „furisode”, podczas gdy właściciel sklepu włoży styl „happi” na letni festiwal.

Furisode - Wikipedia

Kobiece kimono w stylu furisode”

14,659 Kimono Man Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images - iStock

„Męskie kimono”

Powyżej zobrazowaliśmy tylko dwa przykłady kimona, jakie Japończycy założą na konkretne okazje. Jest ich oczywiście dużo, dużo więcej.

Co to jest judoga?

Judoga jest strojem używanym podczas treningów oraz turniejów judo.  Jest to biały uniform z pasem przepasanym w talii. Człon „-gi” w nazwie pochodzi od wyrażenia „keiko-gi” (keiko – praktyka, gi – ubranie, strój). W skład tego stroju wchodzi „Uwagi”- zazwyczaj jest to luźna koszula. Dodatkowo w stroju do judo znajdziemy też „Zubon” – krótkie spodnie, i pas „Obi”. Koszulę można dalej rozbić na obrzeża „suso”, klapy „eri” i rękawy „sode”.

Najlepsze kolorowe judogi dla dzieci od marki Uone

Tradycyjnie judogi szyte są w kolorze białym, jednak we współczesnych turniejach zobaczymy też zawodników przyodzianych w wersję niebieską. Służy to głównie ułatwieniu rozróżnienia zawodników podczas walki.

Więcej o samej judodze i jej historii znajdziecie w TYM artykule.

Jakie są różnice?

Jak możesz zapewne wywnioskować z akapitów powyżej, judoga i kimono to dwa odmienne stroje, które posiadają pomiędzy sobą więcej różnic, niż podobieństw.

Po pierwsze kimono to strój noszony na szczególne okazje, takie jak święta czy festiwale albo śluby, podczas gdy judogi to strój sportowy który zakłada się podczas treningu lub turnieju judo. Po drugie, styl i krój kimona zależy od okazji na którą się je zakłada, a także od tego czy osoba która je założy jest kobietą czy mężczyzną. Judogi z kolei posiadają stały krój szyty wg ścisłych zasad – krój ten jest taki sam zarówno dla kobiet i mężczyzn. Po trzecie kimona można kupić we wszelakich kolorach i wzorach, podczas gdy judogi standardowo zakupimy w kolorze białym lub niebieskim (oczywiście na treningu posiadamy większe pole do manewru kolorystycznego, ale na turnieju dozwolone są tylko dwa powyższe kolory).

Jak więc widzisz, kimono i judoga to dwa zupełnie różne stroje, które na pewno rozróżnisz za pierwszym razem.

Dlaczego na judogi czasem mówi się „kimona”?

Dlaczego więc przyjęło się, że na judogi czasem woła się „kimono do judo”? Jest to bardzo dobre pytanie. Prawdopodobnie jest to kwestia spolszczenia tego określenia. Dla Polaków orientalna kultura japońska może wydawać się nieco zawiła i owiana mgiełką tajemnicy. Przez tą mgłę przebijają się pojedyncze słowa (np. sushi, samurai albo właśnie kimono) które z czasem zaczynają w naszej kulturze oznaczać coś innego, niż w rzeczywistości. To samo stało się zapewne z „kimonem”.

Znanym jest, że strój japoński nazywany jest „kimonem” – każdy więc strój wywodzący się z tego kraju musi nosić taką nazwę, prawda?

Czy jest coś złego w nazywaniu „judogi” – „kimonem do judo”? Nie. Jest to już mocno zakorzenione w naszej kulturze i języku. Większość osób słysząc określenie „kimono do judo” momentalnie wie o co chodzi. Sami sprzedawcy parający się sprzedażą strojów do judo używają tego określenia podczas wystawiania swoich produktów. Nie ma więc nic złego w używaniu tego sformułowania. Jeśli jednak interesujesz się tym sportem (lub ogólnie kulturą japońską) należy pamiętać, że określenie to nie jest poprawne.

Podsumowanie

Mamy nadzieję że powyższy artykuł rozjaśnił trochę czym judoga różni się od kimona. Oczywiście nie naciskamy na to, abyście zmieniali teraz terminologię, do której jesteście przyzwyczajeni. Jak pisaliśmy wyżej, nie ma nic złego w nazywaniu „judogi” – „kimonem do judo”. Warto jednak wiedzieć jak poprawnie nazywać stroje do judo, oraz czym jest prawdziwe kimono.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat strojów do judo, zapraszamy do kontaktu z nami przez maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie

Rower elektryczny – czy warto go kupić?

Jeśli kliknąłeś na tytuł tego artykułu, z pewnością zastanawiasz się nad inwestycją w rower elektryczny. Czy warto go jednak kupić? Zapewne widząc ceny niektórych modeli, Twój entuzjazm zdecydowanie zmalał. Pozwól więc, że pomożemy Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Czy warto kupić rower elektryczny
Rower elektryczny - czy warto kupić

Deska SUP: ranking 5 najczęstszych uszkodzeń

Kupiłeś deskę SUP i wybierasz się na pierwszy spływ? Próbujesz napompować SUPa, a tu psikus! Powietrze ucieka bokiem! Co się stało i dlaczego? Jak można tego uniknąć? Poniżej prezentujemy – ranking 5 najczęstszych uszkodzeń deski sup. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Deska SUP ranking uszkodzeń
Deska SUP ranking najczęstszych uszkodzeń

Jak przechować deskę SUP zimą?

Kiedy liście żółkną i spadają z drzew, a wraz z nimi temperatury, wiesz, że zima już tuż tuż. Wraz z rozpoczęciem zimy kończy się też sezon na pływanie na deskach SUP. Może więc zastanawiasz się - jak poprawnie przechowywać deskę SUP zimą? Istnieje parę dość oczywistych opcji, jednak warto poczytać…
Jak przechować deskę SUP zimą
Jak przechować deskę SUP

Judogi polecane przez Mistrza Świata Krzysztofa Wiłkomirskiego

Szukasz wyjątkowej judogi? Czegoś co wyróżni Cię na treningu i dodatkowo wytrzyma wielokrotne trudy treningów czy obozów? Dobrze trafiłeś - Uone to judogi polecane przez Mistrza Świata i brązowego medalistę ...
Judogi polecane przez Krzysztofa Wiłkomirskiego
Judogi polecane Hato Judo

Najlepsze judogi od marki Uone

Poszukujesz stroju do judo na zawody? A może Twoja pociecha idzie na pierwszy trening i chciałbyś zakupić strój idealny dla dziecka? Nie musisz szukać dalej! Wejdź do naszego sklepu i sprawdź najlepsze judogi od marki Uone! Co sprawia że są najlepsze? Cóż…
Najlepsze judogi dla klubów judo-Kolorowe judogi
Biała judogi czy niebieska judogi
Przewiń na górę