CiekawostkiJudogi

Judogi a kimono – jaka jest różnica?

Judogi a kimono – jaka jest różnica?

Twoje dziecko zainteresowało się światem judo i postanowiło, że chce rozpocząć treningi. W następnym więc kroku należy zakupić odpowiedni strój na zajęcia. Tutaj następuje jednak małe skonfundowanie – jedni mówią o kimonie do judo, inni rzucają tajemniczym określeniem „judogi”. Co jest co? Jaka jest różnica między nimi?

Co to jest kimono?

Mimo, że mogłeś słyszeć określenie „kimono do judo” albo „kimono do karate”, samo kimono jest jednak strojem którego przeznaczenie jest zgoła inne. Co to więc takiego? Kimono jest tradycyjnym strojem japońskim. Niegdyś noszone było na co dzień przez mieszkańców Japonii, jednak po westernizacji tego kraju przez Amerykę (i  Zachód ogólnie), stroje te nosi się na konkretne okazje.

Zazwyczaj kimono zakłada się na święta, takie jak np. Nowy Rok, letni festiwal lub na specjalne okazje, np. śluby albo pogrzeby. Tradycyjne kimono można zobaczyć w wielu różnych stylach. Na rodzaj przywdziewanego kimona wpływa szereg konkretnych kryteriów takich jak płeć, status cywilny, rodzaj święta/wydarzenia itd. Na przykład, niezamężna kobieta na formalny event założy kimono w stylu „furisode”, podczas gdy właściciel sklepu włoży styl „happi” na letni festiwal.

furisode

Kobiece kimono w stylu furisode”

14,659 Kimono Man Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images - iStock

“Męskie kimono”

Powyżej zobrazowaliśmy tylko dwa przykłady kimona, jakie Japończycy założą na konkretne okazje. Jest ich oczywiście dużo, dużo więcej.

Co to jest judoga?

Judoga jest strojem używanym podczas treningów oraz turniejów judo.  Jest to biały uniform z pasem przepasanym w talii. Człon „-gi” w nazwie pochodzi od wyrażenia „keiko-gi” (keiko – praktyka, gi – ubranie, strój). W skład tego stroju wchodzi „Uwagi”- zazwyczaj jest to luźna koszula. Dodatkowo w stroju do judo znajdziemy też „Zubon” – krótkie spodnie, i pas „Obi”. Koszulę można dalej rozbić na obrzeża „suso”, klapy „eri” i rękawy „sode”.

Biała judogi czy niebieska judogi

Tradycyjnie judogi szyte są w kolorze białym, jednak we współczesnych turniejach zobaczymy też zawodników przyodzianych w wersję niebieską. Służy to głównie ułatwieniu rozróżnienia zawodników podczas walki.

Więcej o samej judodze i jej historii znajdziecie w TYM artykule.

Jakie są różnice?

Jak możesz zapewne wywnioskować z akapitów powyżej, judoga i kimono to dwa odmienne stroje, które posiadają pomiędzy sobą więcej różnic, niż podobieństw.

Po pierwsze kimono to strój noszony na szczególne okazje, takie jak święta czy festiwale albo śluby, podczas gdy judogi to strój sportowy który zakłada się podczas treningu lub turnieju judo. Po drugie, styl i krój kimona zależy od okazji na którą się je zakłada, a także od tego czy osoba która je założy jest kobietą czy mężczyzną. Judogi z kolei posiadają stały krój szyty wg ścisłych zasad – krój ten jest taki sam zarówno dla kobiet i mężczyzn. Po trzecie kimona można kupić we wszelakich kolorach i wzorach, podczas gdy judogi standardowo zakupimy w kolorze białym lub niebieskim (oczywiście na treningu posiadamy większe pole do manewru kolorystycznego, ale na turnieju dozwolone są tylko dwa powyższe kolory).

Jak więc widzisz, kimono i judoga to dwa zupełnie różne stroje, które na pewno rozróżnisz za pierwszym razem.

Dlaczego na judogi czasem mówi się „kimona”?

Dlaczego więc przyjęło się, że na judogi czasem woła się „kimono do judo”? Jest to bardzo dobre pytanie. Prawdopodobnie jest to kwestia spolszczenia tego określenia. Dla Polaków orientalna kultura japońska może wydawać się nieco zawiła i owiana mgiełką tajemnicy. Przez tą mgłę przebijają się pojedyncze słowa (np. sushi, samurai albo właśnie kimono) które z czasem zaczynają w naszej kulturze oznaczać coś innego, niż w rzeczywistości. To samo stało się zapewne z „kimonem”.

Znanym jest, że strój japoński nazywany jest „kimonem” – każdy więc strój wywodzący się z tego kraju musi nosić taką nazwę, prawda?

Czy jest coś złego w nazywaniu „judogi” – „kimonem do judo”? Nie. Jest to już mocno zakorzenione w naszej kulturze i języku. Większość osób słysząc określenie „kimono do judo” momentalnie wie o co chodzi. Sami sprzedawcy parający się sprzedażą strojów do judo używają tego określenia podczas wystawiania swoich produktów. Nie ma więc nic złego w używaniu tego sformułowania. Jeśli jednak interesujesz się tym sportem (lub ogólnie kulturą japońską) należy pamiętać, że określenie to nie jest poprawne.

Podsumowanie

Mamy nadzieję że powyższy artykuł rozjaśnił trochę czym judoga różni się od kimona. Oczywiście nie naciskamy na to, abyście zmieniali teraz terminologię, do której jesteście przyzwyczajeni. Jak pisaliśmy wyżej, nie ma nic złego w nazywaniu „judogi” – „kimonem do judo”. Warto jednak wiedzieć jak poprawnie nazywać stroje do judo, oraz czym jest prawdziwe kimono.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat strojów do judo, zapraszamy do kontaktu z nami przez maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X