CiekawostkiJudogi

Judogi jak prać i dbać o strój do judo?

Judogi jak prać i dbać o strój do judo?

Kliknąłeś w ten wpis, ponieważ chcesz poznać odpowiednie zasady prania i dbania o swój strój do judo? Nie przejmuj się, cały proces jest całkiem prosty i nie taki straszny, jaki się wydaje. Stworzyliśmy ten poradnik żeby pomóc Ci w bezproblemowym przebrnięciu przez pierwsze pranie oraz w konserwacji podczas późniejszej fazy użytkowania Twojej judogi. Dobrej jakości stroje do judo kosztują znaczne pieniądze, ważnym jest aby poprawnie o nie dbać  celem przedłużenia ich użytkowania – wrzucenie ich do pralki razem z innymi ciuchami nie jest raczej dobrym rozwiązaniem. Tak więc judogi, jak prać swój strój do judo?

Jak często prać judogi?

Twoja judoga powinna być prane – idealnie – po każdym treningu. Realnie, dobrze jeśli wrzucisz swój strój do pralki raz na cztery treningi (celem ułatwienia życia możemy przyjąć raz na tydzień, po piątkowym treningu). Jako, że judo z założenia jest czystym, olimpijskim sportem pokazanie się w klubie judo w brudnej judodze będzie niegrzeczne względem twojego nauczyciela i innych trenujących, no i oczywiście niehigieniczne, tym bardziej w dobie pandemii COVID-19. Dlatego też żeby uniknąć wytykania palcami oraz niemiłych zapachów unoszących się z Twojego kimono należy utrzymywać swój strój w czystości.

Jeżeli jesteś zawodnikiem o znacznym stażu, trenującym judo wyczynowo można też pomyśleć o zainwestowaniu w jeden lub dwa dodatkowe stroje do judo dzięki, którym zawsze będziesz mieć na sobie czysty i świeży strój na trening, podczas gdy inny będzie suszył się spokojnie na suszarce.  Ponadto w przypadku wielu startów na zawodach rangi mistrzowskiej przydadzą Ci się stroje w dwóch kolorach niebieskim oraz białym, ze względu na zasady wyczytywania zawodników. Zainwestować w dodatkową judogę powinieneś również przed obozem, na którym zamierzasz przebywać ponad 7 dni. Dlaczego? Otóż wyobraź sobie dwa treningi judo dziennie na obozie i zapach unoszący się za Tobą po 4-5 dniach takich treningów. Dlatego na obóz warto zabrać dwie judogi żeby czuć się świeżo i czysto.

Jak prać judogi?

Krok 1: Przewróć swoją judogę na lewą stronę

W pierwszej kolejności, wywróć swoje kimono na drugą stronę (znaczy wewnętrzną, gdzie widoczne są szwy). Zrób tak zarówno z górą (jap. Keikoga) oraz dołem judogi (jap. Zubon). Ten krok pozwoli zapobiec ewentualnym zniszczeniom które mogłyby zajść w pralce i zdecydowanie spowolni proces zużywania kimona. Pamiętaj też żeby nie prać swojej białej judogi z kolorowymi rzeczami!

Krok 2: Używaj detergentu wysokiej jakości

Po umieszczeniu swojej judogi w pralce, wlej do odpowiedniej komory detergent wysokiej jakości. Dlaczego?

Po pierwsze będziesz się intensywnie pocił podczas treningu. Po drugie: pot, tłuszcz i inne płyny ustrojowe Twoich przeciwników, których będziesz dotykał (i którzy będą dotykać Ciebie) podczas treningu będą wsiąkać w twoje kimono. Tłuste plamy, zapach potu, czasem może nawet krew, strasznie trudno sprać z (szczególnie białego) materiału. Dlatego potrzebujesz silnego detergentu wysokiej jakości. Jednocześnie unikaj używania wybielaczy i zmiękczaczy podczas prania – mogą nieodwracalnie zniszczyć Twoją judogę. W dalszej części artykułu wyjaśnimy jak utrzymać biały kolor twojego stroju bez użycia tych środków.

Krok 3: Pierz swoją judogę w zimnej wodzie

Rzeczą której musisz unikać jak ognia jest pranie Twojej judogi w gorącej wodzie. Gorąca woda spowoduje przyśpieszenie procesu zużywania się Twojego stroju, dodatkowo może doprowadzić do kurczenia materiału. Jeśli nie chcesz skurczyć swojej judogi podczas procesu czyszczenia, pamiętaj o praniu jej w zimnej wodzie.

Zanim więc rozpoczniesz pranie, ustaw temperaturę na maksymalnie 30 stopni. Dodatkowo, wiele pralek posiada kilka ustawień specjalnie do prania delikatnych tkanin – bawełna (oczywiście każda pralka jest inna). Więc jeśli posiadasz taką opcję u siebie – wybierz ją.

Po wybraniu temperatury i cyklu prania, wciśnij start. Masz czas na wypicie kawy/herbaty przed kolejnym ważnym krokiem w procesie czyszczenia twojej judogi – suszenia.

Jak poprawnie wysuszyć swoją judogę

Poprawne wysuszenie Twojej judogi jest tak samo ważne jak pranie. Uwaga nie powinieneś robić tego w suszarce elektrycznej – przyśpieszy to proces zużywania się i może spowodować kurczenie stroju do judo!

Zamiast tego, lepiej przewiesić swoje kimono przez wieszak i pozwolić na spokojne wyschnięcie na powietrzu. Jeśli robisz to na zewnątrz np. na ogródku, upewnij się że twoja judoga wisi w cieniu. Bezpośrednie światło słoneczne może doprowadzić do przebarwień/wyblaknięcia lub do obkurczenia materiału.

Natomiast jeśli musisz już użyć suszarki elektrycznej ze względu na czas, upewnij się że ustawiasz opcje suszenia na bardzo niska, znikomą temperaturę. Zazwyczaj nosi to nazwę „airdry” – w przypadku większości suszarek. Musisz być pewien, że Twoja judoga nie skurczy się podczas suszenia.

Jeśli chcesz przyśpieszyć proces suszenia, możesz też spróbować metody „na partyzanta” – czyli powiesić swoją judogę przed wiatraczkiem. Oczywiście nie jest to metoda idealna ale pozwoli na zaoszczędzenie części czasu. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie powinieneś spieszyć się z suszeniem swojej judogi. Jeśli martwisz się że Twój strój nie wyschnie do następnego treningu, jak wspomnieliśmy wcześniej warto zainwestować w dodatkową judogę. W ten sposób zawsze będziesz mieć pod ręką suchy i czysty strój. Pamiętaj! Jeśli zainwestujesz w judogi dobrej jakości, starczą Ci na długi czas nawet po wielokrotnym praniu.

Wybielanie judogi bez użycia wybielacza

Jeśli martwisz się czy będziesz w stanie utrzymać fabryczną biel swojej judogi przez długi czas, nie używając przy tym wybielacza to podpowiadamy – istnieją inne, mniej agresywne metody. Wybielacz doprowadzi do wyniszczenia materiału dlatego lepiej go unikać. Zamiast tego możesz spróbować babcinych sposobów: sody oczyszczonej, octu lub nadtlenku wodoru. Co ciekawe możesz też spróbować środka Oxiclean.

Jeśli zdecydujesz się na metodę z wykorzystaniem sody oczyszczonej, wystarczy dodać pół szklanki do twojego prania. Soda oczyszczona świetnie wybiela ubrania oraz usuwa nieprzyjemne zapachy.

Metoda z użyciem octu wymaga dodania jednej szklanki (lub nieco mniej) do Twojego prania. Zarówno ocet jak i soda oczyszczona to dobre „naturalne” metody na wybielanie Twojej judogi.

Trzecią opcją jest nadtlenek wodoru – w tym przypadku najlepiej użyć środka o stężeniu 3%. Dodaj pół szklanki (lub nabierki której używasz podczas prania) nadtlenku do swojego prania. Jest to dobra metoda na usuwanie szczególnie upartych plam, np. z krwi.

Ostatnią bezpieczną opcją jest wykorzystanie gotowego środka Oxiclean, który łatwo kupić w każdej drogerii. Podczas prania wystarczy podążać za instrukcjami opisanymi na opakowaniu.

Podsumowując

Mamy nadzieję że ten krótki poradnik pomógł rozjaśnić Twoje wątpliwości odnośnie dbania o judogę. Zachowanie swojego stroju treningowego w czystości jest ważnym elementem uprawiania tego sportu, a poprawne jego czyszczenie zapewni bezproblemowe użytkowanie przez długie lata.

Pamiętaj więc aby dbać o swoją judogę tak, by mogła Ci służyć przez wiele treningów i zawodów. Jeśli masz więcej pytań odnośnie dbania o stroje do judo, lub chciałbyś zakupić jedną z judog marki Uone, zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl, facebooka, twittera lub instagrama. Znajdziesz nas też na allegro ze wszystkimi dostępnymi modelami, kolorami i rozmiarami naszych judog!

Podobne artykuły

X