CiekawostkiJudogi

JudoGI vs KarateGI – strój do judo a strój do karate

JudoGI vs KarateGI – strój do judo a strój do karate

Karate i judo – to dwie sztuki walki wywodzące się z kraju kwitnącej wiśni; Judo jest tzw. „miękką” sztuką walki, słynącą z technik chwytania i rzucania przeciwnikiem. Karate z drugiej strony, znane jest z uderzeń pięścią lub kopnięć. Podczas treningów oraz turniejów w przypadku obu dyscyplin zawodnicy zakładają na siebie specjalne uniformy: judo-gi oraz karate-gi.

Czym jednak dokładnie różnią się te dwa sporty? Jakie są między nimi podobieństwa?  Jak rozróżnić strój do judo, a jak strój do karate?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Co to karate?

Karate jest sztuką walki, w której podczas sparingu używa się rąk i dłoni do uderzania bądź odpychania przeciwnika, oraz nóg do kopania. Karate jest sportem polegającym na bezpośredniej konfrontacji – opartej na atakowaniu oraz blokowaniu ataków przeciwnika. Każdy ruch jest pełen zręczności i precyzji, a w dużej mierze zależny od koordynacji wzrokowo-ruchowej trenującego. Karateka skupia się na umocnieniu swojego ciała tak, aby bezproblemowo mogło przyjmować oraz blokować zadawane ciosy. Oczywiście poza sprawami czysto technicznymi, adept sztuki karate uczony jest też całego etosu, kodu moralnego i zasad tego sportu.

Stroje do karate

Stroje do karate, zwane karategi (z jap. “strój do treningu karate”), lub też kimonem do karate są wykonywane z lekkiego materiału. Materiał ten może się różnić zależnie od ceny i jakości stroju, ale ogólnie wyróżnia się dwa główne rodzaje.

Dla dorosłych, większość strojów wykonywana jest z bawełny, dla dzieci natomiast zazwyczaj stosowana jest kombinacja bawełny i poliestru. Rozkład procentowy mieści się w zakresie 45% poliestru i 55% bawełny. Oczywiście dorośli także znajdą dla siebie  w/w mieszankę materiałową, jednakże stroje wykonane ze 100% bawełny są wytrzymalsze i lepsze jakościowo.

Karategi składa się z trzech części: bluzy zwanej „kimono”, „szerokich spodni „hakama” oraz pasa „obi” (w różnych kolorach). Same stroje tradycyjnie dostępne są w kolorze białym, jednakże nowocześniejsze wersje można znaleźć w takich kolorach jak czarny, czerwony i niebieski, a nawet zielony i różowy.

Co to jest zatem judo?

Judo jest sportem siłowym, słynącym ze swoich technik rzucania I blokowania, mających na celu sprowadzenie przeciwnika na matę. Zawodnicy używają mięśni całego organizmu do rzucania oraz przytrzymywania przeciwnika w parterze. Bardzo popularnymi technikami są tzw. „dźwignie” (zakładane na stawy) oraz duszenia. Celem tego sportu nie jest fizyczne pokonanie przeciwnika,lub zadanie obrażeń uniemożliwiających dalszą walkę – w judo celem jest czyste rzucenie drugiej osoby na matę, odpowiednio długie przytrzymanie w parterze lub zmuszenie jej do poddania się poprzez dźwignie bądź duszenie.

Stroje do judo

Strój do judo, zwany “judogi” (z jap. „strój do trenowania judo”) jest strojem składającym się z trzech części: koszuli „Uwagi”, pasa „Obi” oraz spodni „Zubon”.  Judogi wykonywane są z tych samych materiałów co karategi: bawełny i poliestru. Należy jednak zaznaczyć, że większość (dobrych) judog zazwyczaj zrobiona jest ze 100% bawełny. Oczywiście można zakupić poliestrowe stroje do judo, natomiast wówczas ryzykujemy licznymi uszkodzeniami i rozdarciami. W judo wiele technik wykorzystuje szarpnięcia i rzuty, których słaby poliester może nie wytrzymać.

Judogi są też bardziej przylegające do ciała w porównaniu ze strojami do karate, często posiadają także dodatkowe wzmocnienia w postaci podszyć oraz wzmacnianych szwów. Wszystko po to, aby strój wytrzymał wielokrotne szarpanie i uderzanie o matę. Co ważne większa grubość materiału utrudnia chwytanie przeciwnikowi podczas walki, natomiast wzmocnione szwy zapobiegają rozdarciom materiału.

Więcej o strojach do judo przeczytasz w TYM oraz TYM artykule!

Podobieństwa

Poniżej podajemy kilka podobieństw między karate a judo:

-Obie sztuki walki rozwinęły się w Japonii i są wykorzystywane do samoobrony

-Cierpliwość i dyscyplina są bardzo ważnym elementem w obu sportach

-Obie sztuki walki używają mięśni całego ciała podczas treningu

-W obu przypadkach strój do treningu jest tradycyjnie koloru białego

-W obu przypadkach materiał do szycia stroju do treningu to bawełna i/lub poliester

-Początkujący w obu dyscyplinach startują z rangą białego pasa, wspinając się po drabinie do pasów mistrzowskich

Różnice

-Karate to sztuka walki, skupiająca się głównie na technikach uderzeniowych, judo natomiast jest sztuką walki siłową z przeważającą ilością technik rzucania oraz technikami parterowymi,

-W karate zadaniem jest „knock out” przeciwnika lub fizyczne pokonanie go, w judo celem jest czyste rzucenie przeciwnika o matę, odpowiednio długie przytrzymanie przeciwnika w walce parterowej lub poddanie go poprzez użycie dźwigni bądź duszenia,

-Podczas zawodów punkty w karate otrzymuje się za ciosy; w judo punktuje się rzuty przeciwnikiem oraz w/w techniki w parterze,

-W judo zakazane są uderzenia w twarz i głowę; w karate takie ciosy są dozwolone

-Stroje do judo są grubsze i wytrzymalsze, z dodatkowymi podszyciami i wzmocnieniami. Dzięki temu wytrzymują wszelakie szarpnięcia i rzuty. Stroje do karate są lżejsze i cieńsze, oraz trochę luźniejsze.

Podsumowanie

Karate i judo, pomimo iż posiadają pokrewne korzenie są dwoma, zgoła odmiennymi od siebie sztukami walki. Karate jest z natury sportem technicznym, skupiającym się na ciosach mających na celu fizyczne pokonanie przeciwnika. Judo to sport, w którym ciosy są zakazane, a punkty przyznawane są za rzuty, trzymania, dźwignie i duszenia.

Te różnice widoczne są też w samych strojach używanych podczas treningów – karategi są wykonane z cieńszego materiału, przez co strój jest lekki i może ulegać uszkodzeniom w zwarciu. Judogi są grubsze, wytrzymalsze i wzmocnione szwami oraz dodatkowymi podszyciami. Wszystko po to, by wytrzymać przeciążanie, z którymi możemy spotkać się podczas walki judo.

Mamy nadzieję że powyższy artykuł będzie pomocny w odróżnieniu stroju do karate i do judo, a także obu sztuk walki. Jeśli masz jednak więcej pytań, zapraszamy na naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X