CiekawostkiŁodzie RIB

Łódź RIB | co to jest

Łódź RIB – co to jest

Będąc pasjonatem łodzi motorowych na pewno słyszałeś o RIBie ale wpis ten skierowany jest do osób, które szukają bezpiecznej motorówki i nie wiedzą jeszcze zbyt wiele o tego typu jednostce pływającej. RIB (z angielskiego RIGID Inflatable Boat, czyli dosłownie sztywna łódź pompowana) jest łodzią motorową zyskującą na popularności w ostatniej dekadzie. W tym artykule opiszemy więc dokładnie łódź RIB – co to jest, jak jest zbudowana, jej cechy i właściwości. Jeśli jesteś gotów dowiedzieć się więcej, czytaj dalej!

Łódź RIB, co to jest?

RIBy to wszechstronne – dostępne w wielu rozmiarach, lekkie łodzie o wysokiej dzielności, używane niejednokrotnie przez jednostki specjalne (Wojsko, Sar, Policja, Straż Pożarna, WOPR). Można powiedzieć,że łodzie typu RIB są hybrydą sztywnych łodzi motorowych i pontonów, ponieważ posiadają twardy kadłub, który otaczają pneumatyczne tuby. Kadłub wykonany jest zazwyczaj z materiału kompozytowego, np. włókna szklanego lub rzadziej aluminium, a pompowane tuby w zamierzchłych czasach z gumy, a obecnie z hypalonu lub miękkiego PVC. Silnikami montowanymi w 99% w łodziach tego typu są silniki zaburtowe, czyli przyczepne. Jest  to prostsze rozwiązanie które jednocześnie umożliwia łatwiejszą konserwację sprzętu.

Łodzie RIB są niezwykle wszechstronnymi jednostkami wodnymi – są stabilne przez co bezpieczniejsze dla mniej wprawionych wodniaków, wytrzymałe, posiadają zwiększone możliwości obciążeniowe i można się nimi poruszać zarówno po jeziorach, rzekach czy morzu. Co ciekawe jeśli uszkodzeniu ulegnie kadłub lub balon, wyporność pozostałych balonów zapewni bezpieczeństwo w drodze powrotnej na brzeg

Cechy łodzi RIB

RIBy dostępne na pierwszy rzut oka dla przysłowiowego żółtodzioba wyglądają podobnie (Większość z nich ma układ dna w kształcie głębokiego V oraz w zasadzie taki sam kształt – przypominający w rzucie od góry kształt klasycznej łodzi) . Riby jednak z pewnością różnią się rozmiarem i dopuszczalną mocą silnika, która wynika z tej pierwszej cechy. Łodzie hybrydowe są zdecydowanie lżejsze od tradycyjnych łodzi motorowych, bardziej zwrotne ale jednocześnie stabilniejsze – bezpieczniejsze. Zwiększone bezpieczeństwo jednostki te zawdzięczają pompowanym tubom pneumatycznym, które nie tylko zabezpieczają łódź przy manewrach w wąskich przestrzeniach – niczym gumowy zderzak, ale też świetnie pochłaniają uderzenia podczas większego zafalowania akwenu. Tuby ze względów bezpieczeństwa posiadają też wiele komór powietrznych, dzięki czemu tak jak opisano powyżej nawet jeśli uszkodzeniu ulegnie jedna ich część, będziesz mieć wystarczająco powietrza by dopłynąć do brzegu.

Cechy te znajdują swoje odzwierciedlenie w wykorzystywaniu tych łodzi poprzez np. specjalistyczne jednostki SAR na Polskim morzu w trakcie sztormów. Dzięki ich lekkiej wadze są stosunkowo bezproblemowe w przewożeniu i wodowaniu. Pomimo lżejszej konstrukcji jednostki te mogą przewozić znaczne obciążenia, wciąż zachowując swoją stabilność i zwrotność. Są to łodzie które na wodzie w niczym nie odstają od klasycznych motorówek, a wręcz przeciwnie – na burzliwych wodach zostawiają je daleko w tyle

Kto może pływać łodzią RIB?

Oczywiście każdy kto posiada patent sternika motorowodnego! Chyba, że łódź RIB zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami ma silnik słabszy niż 13.60 KM co w praktyce zdarza się niezwykle rzadko! Ze względu na swoją prędkość oraz dzielność w wodnym środowisku, RIBami pływać mogą tak jak wspomniano powyżej wszelkie służby ratownicze i specjalne. Łodzie tego typu świetnie nadają się też do małych prac wodnych, jak przewożenie pasażerów i towarów.

Jednak nie oznacza to że tylko wyspecjalizowane jednostki mogą korzystać z tych „wodnych terenówek”. Coraz więcej amatorów sportów wodnych decyduje się na zakup łodzi RIB w celu prywatnym. Można je wykorzystać w celach rekreacyjnych np. do nurkowania, pływania na kite lub windsurfingu na ciekawych, trudno dostępnych spotach czy po prostu dla relaksu.

Współczesne łodzie RIB w zależności od rozmiaru mogą przewozić nawet do 20 osób. W zależności od producenta mogą posiadać wmontowane zadaszenie, miejsce do przygotowania posiłków czy zbiorniki z wodą. Łodzie o szczególnie dużych rozmiarach mogą posiadać też kabinę przeznaczoną do spania lub transportowania ofiar wypadków, która spokojnie pomieści do dwóch osób. Ich pokład skonstruowany jest z myślą zarówno o spokojnych wyprawach wodnych, sportowych wyczynach jak i ratowaniu życia ludzkiego.

Zastanawiasz się pewnie – ile kosztowałaby Ciebie własna motorówka? Z cenami bywa różnie w zależności od producenta i jakości. Można natomiast oszacować, że koszty minimalne zaczynają się od (plus minus) około 30 tysięcy złotych za malutkiego riba z małym silnikiem lub używany zestaw. Maksymalnie łodzie RIB mogą natomiast kosztować nawet i milion. Przy szacowaniu budżetu warto więc zastanowić do czego taka łódź będzie wykorzystywana – określić jej wielkość, wyposażenie i moc silnika, który stanowi nawet ponad 50% udział w koszcie całkowitym kupowanej łodzi RIB.

Podsumowanie

Łodzie RIB są jednostkami wodnymi o charakterystycznej budowie (pneumatyczne tuby) które zapewniają zwiększoną wytrzymałość i stabilność na każdych wodach. Z tych wodnych terenówek skorzystają zarówno wyspecjalizowane jednostki (WOPR, Policja, Wojsko, SAR, Straż Pożarna) jak i osoby prywatne, czy to w celach sportowych czy rekreacyjnych. Jest to świetne rozwiązanie na mniejsze zbiorniki wodne np. jeziora ale też na otwarte morskie wody przy założeniu niewielkiego oddalania się od brzegu do 2 mil morskich w głąb akwenu zgodnie z przepisami patentowymi (sternika motorowodnego) oraz na wodach przybrzeżnych zgodnie z kategoryzacją większości tego typu jednostek jako „C”.

Jeśli jesteś zainteresowany łodziami RIB, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, natomiast jeśli masz więcej pytań odnośnie tych wspaniałych jednostek pisz na maila: uone@road24.pl, lub wbijaj na facebooka, twittera lub instagrama.

Podobne artykuły

X