CiekawostkiDeski sup

Najlżejsze deski SUP – czy są lepsze?

Najlżejsze deski SUP

Wakacje nadchodzą, wyjeżdżasz nad wodę na tydzień albo dwa. Możliwe, że wylatujesz samolotem do ciepłych krajów – w takim przypadku, kombinujesz jak najbardziej ograniczyć wagę bagażu. Zagwozdką pozostaje twoja pompowana deska SUP: mimo iż zdecydowanie prostsza i lżejsza od twardych modeli, wciąż podbija wagę bagażu w górę. Nagle zapala Ci się lampka: gdzieś w Internecie widziałeś promocje na najlżejsze deski SUP na rynku! Bingo, prawda?

No właśnie.. czy aby na pewno? Dlaczego niektóre deski są lżejsze od pozostałych? Jak zmniejszyć wagę takiej deski? Czy zakup takiego modelu to na pewno dobry pomysł?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Jak zbudowana jest deska SUP

W poprzednich artykułach pisaliśmy dokładnie jak zbudowana jest deska SUP. Dla przypomnienia, sercem każdego SUPa jest rdzeń drop-stitch. Są to tysiące włókien ciasno przytwierdzonych do bazy z materiału PVC. Rdzeń ten jest następnie oklejony kolejnymi warstwami PVC – w zależności od tego ilu warstwowa jest deska, jedną lub dwoma. Właśnie taka konstrukcja zapewnia stabilność, sztywność i wyporność deski SUP.

Ile waży deska SUP

Standardowa deska SUP, średnio, waży około 11kg, jednak waga ta waha się od 7 do nawet 30 kg w zależności od rodzaju deski (allround, touring, race, gigant) oraz materiału, z którego została wykonana.

Pompowane deski SUP są lżejsze w porównaniu ze „sztywnymi” kuzynami i są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują lub posiadają mało miejsca na magazynowanie deski. Jak napisaliśmy powyżej, waga SUPa zależy od materiału tutaj zazwyczaj grubości materiału PVC, typu deski, gęstości włókien drop-stitch, a także konstrukcji (jedno czy dwuwarstwowa itd.).
Rozpatrując parametr wagi w kontekście rodzaju deski, ma to bezpośredni związek z jej rozmiarem: duża deska touring albo gigant będzie cięższa od wąskiej i szybkiej deski dla dzieci lub małego allrounda. Pod względem technologii wykonania natomiast, logicznym jest, że SUPy wielowarstwowe będą cięższe niż te jednowarstwowe.

Niezależnie od producenta, waga deski SUP zawsze powinna być uwzględniona w jej opisie. Jeśli informacja ta nie została zawarta, skontaktuj się ze sprzedawcą aby zapytać go bezpośrednio.

Czy „najlżejsze deski SUP” są dobre?

Możliwe, że przeglądając dostępne modele desek SUP zauważyłeś chwytliwe nagłówki oznajmiające, że dany sklep oferuje „super lekkie” SUPy, lub konkretny producent chwali się, że jego deski są „najlżejsze na rynku”. Wiadomym jest, że jednym z atutów pompowanego SUPa jest jego stosunkowo lekka waga. Czy jednak  odejmowanie masy deski jest dobrym rozwiązaniem?

„Super lekka” deska SUP nie zawsze będzie najlepszą opcją. Oczywiście istnieją wyjątki, np. kiedy kupujesz deskę dla dziecka. Poza tym jednak, powinieneś zastanowić się skąd oprócz wielkości deski i ilości warstw materiału PVC bierze się waga supa? Otóż kolejnymi składowymi pomijanymi przez sprzedawców i klientów są grubość warstw materiału PVC oraz gęstość włókien drop-stitch. Można zakupić deski dwuwarstwowe o grubości materiału PVC 0.5mm, ale można też zakupić deski jednowarstwowe o grubości materiału 1.2mm. To którą byś kupił? Dla porównania w naszych deskach sup marki Uone oferujemy dwie warstwy materiału po 0.7mm na burcie oraz dwie warstwy 1.2mm + 0.7mm) na górze i dole deski sup. Ponadto sztywność deski nie jest wypadkową ciśnienia, które wtłoczymy do jej wnętrza tak jak niektórzy mylnie usiłują nam to przedstawiać. Sztywność jednostki wynika z włókien drop-stitch, a szczególnie z ich ilości. Zbyt mała ilość = mniejsza waga i mniejsza sztywność konstrukcji. Większa ilość = nieco większa waga ale też nieporównywalnie większa sztywność konstrukcji. Biorąc powyższe czynniki pod uwagę zakup najlżejszej deski sup nie zawsze pozostanie dobrym wyborem!

Na co zwrócić uwagę przy zakupach – podsumowanie

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie bardzo lekkich SUPów to fakt, że nie wszystkie takie modele są skonstruowane w ten sam sposób.

W niektórych przypadkach „super lekkie” oznacza użycie tylko jednej warstwy materiału, zamiast dwóch. Pojedyncza warstwa PVC faktycznie obniża zarówno wagę deski, jak i jej koszty. Niestety nie w każdym przypadku jest jasne jak zbudowana jest deska. Niektórzy producenci mogą maskować fakt jednowarstwowości na górze i dole deski stwierdzając iż deska jest dwuwarstwowa na burtach. Sytuacja wygląda tak, że jeśli widzisz że dana deska SUP jest określona mianem „super lekkiej”, posiada długi i wyczerpujący opis o wymyślnej technice sklejania, ale brak w niej informacji o ilości warstw, powinna Ci się włączyć czerwona lampka. Jest to jeden ze sprytnych sposobów jak producenci SUPów chcą oszczędzić i zarobić jednocześnie.
Innym, w naszym mniemaniu gorszym sposobem ograniczenia wagi deski jest zmniejszenie grubości warstwy materiału. Dany model SUPa faktycznie może być deską dwuwarstwową, jednak warstwy te jak wspomniano powyżej są bardzo, bardzo cieniutkie. Jaki jest tego rezultat? Podwójna warstwa materiału PVC, która grubością zbliżona jest do tej w desce jednowarstwowej. Deska jest przez to mniej sztywna i bardziej podatna na uszkodzenia.

Jak widzisz, chcąc zmniejszyć wagę deski SUP producenci czasami oszczędzają na ilości bądź grubości materiału PVC, a co za tym idzie – na jakości. Oczywiście nie oznacza to, że zakup takiej deski jest zły. Należy pamiętać tylko, że lżejsze deski będą służyć Ci z reguły krócej. Ważne jest też dokładne sprawdzenie dlaczego deska jest taka lekka – jak producent zredukował wagę?

Niezależnie od Twojego wyboru, zawsze sprawdzaj, testuj produkty którymi jesteś zainteresowany i dokonuj świadomego zakupu.

Podsumowanie

W tym krótkim artykule wyjaśniliśmy, co wpływa na wagę deski SUP i co trzeba odchudzić na etapie produkcji, aby uzyskać SUPa lżejszego od pozostałych. To, czy zdecydujesz się na super lekką wersję czy deskę o średniej wadze zależy tylko od Ciebie – nie ma złych wyborów, natomiast przed podjęciem decyzji weź pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na nią! Mamy nadzieję że powyższy tekst pomógł Ci zdecydować, jaki rodzaj deski jest dla Ciebie!

Jeśli masz więcej pytań odnośnie budowy deski SUP zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X