CiekawostkiJudogi

Pasy w judo | Co oznaczają i jak je zdobyć?

Pasy w judo

Poziom zaawansowania zawodnika w judo oceniany jest na podstawie koloru przywdziewanego pasa. Pasy w judo przeznaczone dla ucznia nazwane są kyu, a rozróżnia się je za pomocą różnych kolorów. Stopnie mistrzowskie, zwane Dan także posiadają swoją własną kolorystkę, chociaż tutaj zdecydowanie mniej zróżnicowaną niż stopnie uczniowskie.

Ale od początku. Skąd wzięły się pasy w judo? Jakie stopnie judo wyróżniamy? Jak zdobyć taki stopień?

Przeczytaj i znajdź odpowiedzi w tym artykule!

Historia pasów do judo

W czasach przed Judo stworzonym przez Jigoro Kano, system stopni kyu/dan nie istniał w żadnej dziedzinie sztuk walki. Jako uznanie za osiągnięcia w sporcie stosowano bardziej tradycyjną metodę – certyfikaty. Kano zapoczątkował współczesny system, kiedy w 1883r nagrodził dwóch swoich uczniów rangą shodan. Jednakże w tym czasie nie istniał jeszcze podział na yudansha (ranga czarnego pasa) i mudansha (uczniowie którzy nie uzyskali jeszcze czarnego pasa). Zwyczaj noszenia czarnego pasa wprowadzono dopiero w 1886r – były to czarne obi, które różnią się zdecydowanie od tych, używanych w dzisiejszych czasach – w końcu sama judoga nie została jeszcze „wynaleziona”, a uczniowie trenowali w zwykłych kimonach.

W 1907 roku Kano zaprezentował współczesną judogę razem z nowym modelem pasa obi, jednakże wciąż używał tylko białych i czarnych stopni. Czarny pas z białą judogą reprezentował przeciwieństwa, lub tzw. In i Yo – uczeń rozpoczyna jako biała kartka, która zapełnia się z czasem.

Około roku 1930 wprowadzono kolejny, nowy pas, który miał uznawać specjalne osiągnięcia wyższych stopniem czarnych pasów. Mianowicie, wprowadzono szósty, siódmy i ósmy stopień czarnego pasa ze specjalnym obi wykonanym z naprzemiennych czerwonych i białych pasków (kohaku obi). Kolor biały oznaczał czystość, a czerwony chęć i pasję do trenowania.

Kano był przede wszystkim nauczycielem – używał więc hierarchii w celach motywacyjnych. Tak jak w szkole uczeń przechodzi z jednej klasy do kolejnej, wyższej, tak w judo trenujący zdobywa kolejne stopnie.

System stopniowy w judo miał więc reprezentować postęp w nauce, a także przedstawiać indywidualny poziom umiejętności ucznia. Czarny pas postrzegano jako swego rodzaju „zakończenie szkoły średniej”. Oznacza to, że praktykujący posiadł podstawowy poziom wiedzy i umiejętności, i umie je wykorzystywać. Czarny pas oznacza też, że judoka jest gotowy do „wtajemniczenia” na głębszym, bardziej zaawansowanym poziomie.

W 1943 roku wprowadzono opcjonalne pasy uznające dziewiąty i dziesiąty stopień yudansha. Pozostałe kolorowe pasy dla uczniów którzy nie osiągnęli jeszcze czarnego wprowadzono później, kiedy Judo zaczęto praktykować poza Japonią. Za pierwszą osobę która zapoczątkowała wiele kolorów w stopniach Judo uznaje się Mikonosuke Kawaishi’ego. Uważał, że jego zachodni uczniowie (nauczał w Europie, we Francji) będą robić większe postępy jeśli zaprezentuje się im jasny system stopniowania, który rozróżnia i uznaje poszczególne osiągnięcia. Ten system zawierał kolory biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i fioletowy, zanim wprowadzono tradycyjne pasy brązowe i czarne.

Kolor pasa a stopień judo

Pasy od białego do brązowego odpowiadają stopniom znajdującym się pod rangą uczniowską ‘kyu’. Najwyższy stopień, ‘ 1 kyu’ odpowiada brązowemu pasowi. Pozostałe, niższe prezentują się następująco:

  • 6 kyu – biały pas (rokyu)
  • 5 kyu – żółty pas (gokyu)
  • 4 kyu – pomarańczowy pas (yonkyu)
  • 3 kyu – zielony pas (sankyu)
  • 2 kyu – niebieski pas (nikyu)
  • 1 kyu – brązowy pas (ikkyu)

Stopnie ‘kyu’ przyznawane są przez nauczyciela judo, który podczas egzaminu bierze pod uwagę odpowiednie kryteria techniczne, uczestnictwo i wyniki z turniejów, oraz ogólne zachowanie ucznia. Często brana pod uwagę jest też frekwencja ucznia na zajęciach.

Po stopniu ‘kyu’, kolejne nazwane są mianem mistrzowskim ‘dan’, i można wyróżnić tutaj poszczególnych pięć stopni (‘godan’ jako stopień najwyższy w tej kategorii):

  • 1 dan  – czarny pas (shodan)
  • 2 dan  – czarny pas (nidan)
  • 3 dan  – czarny pas (sandan)
  • 4 dan  – czarny pas (yodan)
  • 5 dan  – czarny pas (godan)

Następnie stopień szósty (rokudan), siódmy (shichidan) i óśmy (hachidan)  reprezentowane są przez biało-czerwone pasy. Stopień dziewiąty (kudan) i dziesięty (judan) to pasy czerwone, uznawane za najwyższą do osiągnięcia rangę w judo.

Stopnie od rokyu do rokudan zdobywa się podczas egzaminu organizowanego w dojo. Zdany egzamin = awans na wyższy stopień. Powyżej 3 kyu nauczyciel może podczas egzaminu brać pod uwagę również wyniki sportowe w turniejach. Stopnie od shichidan mają charakter honorowy i przyznaje je kontynentalna federacja (np. Europejska Federacja Judo – EJF) na wniosek związków krajowych. Stopnie 9 i 10 dan są najwyższe rangą, i przyznaje je Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) na wniosek federacji kontynentalnych.

Znaczenie zdobywania nowych stopni w judo

Różne pasy, które można uzyskać podczas treningów judo, oznaczają twój postęp w tym sporcie. Uczenie judo to proces długo-terminowy, który wielokroć rozpoczyna się w bardzo młodym wieku (oczywiście trening judo można rozpocząć w każdym wieku). Zdobywanie nowych stopni jest więc procesem ciągłym, motywującym praktykującego do szlifowania swoich umiejętności.

Ważnym jest podkreślenie faktu, że stopnie judo nie są (i nie mogą być) przyznawane automatycznie. Są niejaką ewaluacją poziomu technicznego, skuteczności w walce oraz pokazują stopień starszeństwa. Przede wszystkim też są wyznacznikiem moralności ucznia, który powinien ściśle trzymać się kodu moralnego oraz zasad w judo. Bez krzty szacunku do zasad, żaden judoka nie będzie w stanie zdobyć kolejnych stopni KYU o stopniach mistrzowskich nie wspominając.

Trzeba jednak pamiętać, że pas nie jest celem samym w sobie, tylko podsumowaniem osiągnięć i postępów judoki. Podczas zawodów pozwala on ocenić umiejętności i doświadczenie przeciwnika. Chociaż nie zawsze kolor pasa jest obiektywny, gdyż w niektórych klubach ciężko jest zdobyć 4 kyu podczas gdy w innych ośrodkach łatwo zdobyć 1 kyu. Jednocześnie pas niesie za sobą obowiązek prawidłowego reprezentowania swojej rangi uczniom o niższych stopniach. Osiągając pewien stopień, automatycznie stajesz się autorytetem dla trenujących o niższej randze – powinieneś więc świecić przykładem dla mniej doświadczonych zawodników. Odzwierciedlanie kodu moralnego, przestrzeganie zasad, podążanie za filozofią, a także nie używanie swoich umiejętności poza dojo – to wszystko i dużo więcej obiecujesz reprezentować przyodziewając każdy kolejny pas judo.

Podsumowanie

Jak widzisz, pasy w judo to coś więcej niż kolory. Są to wyznaczniki stopnia umiejętności judoki, a także symbole ogromu ciężkiej pracy włożonej w ich zdobycie. Zdobycie wyższego pasa to często hektolitry wylanego na treningach potu i miesiące lub lata przygotowań i ciężkich treningów.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomógł Ci zrozumieć co to jest pas w judo, jak go zdobyć i co oznacza dany kolor. Jeśli masz jednak więcej pytań, zapraszamy na naszego maila: uone@road24.pl, facebooka, twittera i instagrama!

Podobne artykuły

X