NowościRowery elektryczne

Polskie rowery elektryczne marki Uone

Polskie rowery elektryczne marki Uone

Rowery. Zapewne nie jeden z nich widziałeś mknący po ulicach między samochodami. Wraz z rozwojem technologii, także i rowery ewoluowały w najróżniejsze kształty, posiadając coraz to nowe modyfikacje ułatwiające jazdę po przeróżnych nawierzchniach.

Od paru lat coraz częściej słyszymy o innowacji w świecie rowerowym, a mianowicie jednośladach typu ebike. Co to jest? Czym różnią się od tradycyjnych „dwóch kółek”? Oraz co marka Uone ma wspólnego z rowerami elektrycznymi?

Co to jest rower elektryczny?

Rower elektryczny, lub po prostu ebike, jest rowerem wyposażonym w elektryczny silnik, który „pomaga” rowerzyście pedałować. Silnik zasilany jest z ładowalnej baterii umieszczonej najczęściej na ramie roweru, rzadziej na jego bagażniku.

Zgodnie z nomenklaturą prawną obowiązującą na terenie Polski aby jednoślad zakwalifikować do grupy rowerów elektrycznych, silnik elektryczny powinien pomagać nam w pedałowaniu, a nie zastępować nas w 100%. Taki rower nie może generować też większej mocy silnika aniżeli 250W oraz nie może posiadać gazu ręcznego. To jak bardzo silnik pomaga w poruszaniu się zależy od siły Twojego pedałowania oraz trybu PAS (z ang. pedal assistant system), im wyższy tryb tym większe wspomaganie (Takich trybów zazwyczaj jest 5)

Jak działa rower elektryczny?

Silnik roweru elektrycznego zazwyczaj będzie umieszczony w centralnej części (nazywany silnikiem „Mid drive”), albo na przednim lub tylnim kole tzw. hub drive. Silnik umieszczony w piaście będzie napędzał pojazd bezpośrednio i od razu, natomiast silnik centralny, położony w ramie pracował będzie poprzez napędzanie łańcucha łączącego przednią korbę roweru z tylną zebątką.

Podczas pedałowania, czujnik kadencji PAS składający się z dwóch elementów samego czujnika oraz tarczy z magnesami uruchamia wspomaganie pedałowania dla użytkownika w zależności od ustawionego trybu jazdy. Zamysłem tego rozwiązania jest to, iż silnik elektryczny nie ma wykonywać za Ciebie pracy w 100% (inaczej byłby to po prostu skuter elektryczny, a nie rower), a dostarczać równomiernego wybieranego przez użytkownika w zależności od trybu pracy wsparcia. Dzięki temu możesz pojechać np. szybciej albo łatwiej dotrzeć na strome wzniesienie.

Zalety roweru elektrycznego

Niektórzy mogą postrzegać rowery elektryczne jako wersję dla leniwych lub ślepą uliczkę ewolucji tak długo istniejących jednośladów. Nic jednak bardziej mylnego! Elektryczne wersje nie zostały stworzone by w pełni zastąpić swoich klasycznych kuzynów, tylko po to żeby urozmaicić, a nierzadko ułatwić podróżowanie tym wspaniałym środkiem transportu! Jakie więc zalety posiadają elektryczne rowery? Poniżej podajemy tylko kilka z wielu:

Łatwiej na nich pedałować

Zamysłem roweru elektrycznego jest asysta silnika elektrycznego podczas pedałowania (ot taki dodatkowy napęd poza Twoimi nogami o mocy mniej więcej odpowiadającej tej generowanej przez przeciętnego człowieka). Dzięki temu wspomaganiu włożysz ok. 2 razy mniej siły w pedałowanie, możesz przemieszczać się szybciej z miejsca na miejsce w porównaniu z tradycyjnym rowerem, a wjazdy pod stromą górkę nie będą budziły już takiej grozy. Pedałowanie staje się prostsze i dużo przyjemniejsze.

Są szybsze niż tradycyjne rowery

Jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy, aczkolwiek nie do końca. Dlaczego? Czym wyższy tryb wspomagania ustawisz tym rower mocniej będzie wspomagał Cię podczas jazdy, tak więc wykorzystując całe 250W mocy roweru i dokładając drugie tyle z mięśni własnych nóg pojedziesz dwa razy szybciej? Czy na pewno? Otóż klasycznym ebike tak ale tylko do pewnego momentu, który jest ograniczony prędkością 25KM/H. Żeby rzeczywiście poczuć całkowitą moc takiego układu musiałbyś fabrycznie odblokować swój rower do 45 KM/H – zdjąć z niego tzw. kaganiec! Wówczas będziesz mógł wykorzystać dużo większa prędkość do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Pamiętać jednak musisz w tym przypadku, że odblokowany rower to nie rower elektryczny, a motorower wymagający kasku, ubezpieczenia oraz rejestracji i nie mogący przemieszczać się po ścieżkach rowerowych!

Mimo wszystko średnia prędkość 25 km/h na dłuższym dystansie to wciąż znacznie szybciej niż przeciętny człowiek jest w stanie wykręcić na dystansie np. 30 kilometrów. Dzięki temu na pewno uda Ci się zaoszczędzić trochę czasu przy poruszaniu się np. po mieście.

Większa dywersyfikacja dostępnych modeli ebike’ów

Poruszasz się miejskimi uliczkami? Wybierasz się na długie przejażdżki nad jezioro po bezdrożach? A może przeprawiasz się przez wyboiste leśne dróżki? Poruszając się rowerem zapewne wiesz, że na każdą trasę istnieje specjalnie dostosowany do niej model. Dokładnie tak samo, a nawet jeszcze bardziej jest z rowerami elektrycznymi! Rowery cargo wyposażone w duży bagażnik, mogące udźwignąć ogromne ciężary, Fatbike, któremy nie straszne żadne bezdroża czy typowe miejskie pomykacze… Nie ważne czy jeździsz po betonowej nawierzchni czy piaszczystych wertepach – na pewno znajdziesz ebike odpowiedni dla Ciebie, przemieszczający się bez większych oporów nawet pomimo opon 4” (tutaj w Fatbike).

Są alternatywą dla samochodu

Wiele osób zastanawia się nad zakupem rowerów elektrycznych celem zastąpienia samochodu. Dlaczego? Poruszając się po mieście widziałeś pewnie nie jeden korek ciągnący się długimi kilometrami. Do tego dochodzą rosnące ceny paliwa, sezonowe zmiany opon, opłaty za parking, ubezpieczenie, naprawy auta czy leasing.

Rowerem dostaniesz się wszędzie w szybki i tani sposób (ładowanie następuję ładowarką tożsamą z tą do laptopa). Jedyne o czym musisz pamiętać to regularne ładowanie baterii, torba podróżna,  zabezpieczenia przed kradzieżą i kask – następnie możesz ruszać w drogę! Nie musisz zatem wykupywać ubezpieczeń, opłacać leasingu, wymieniać sezonowo opon czy przejmować się kosztami paliwa! Jedyne o czym musisz pamiętać to o regularnym serwisie swojego jednośladu, czy to w zaciszu domowym czy profesjonalnej firmie!

Wciąż trenujesz podczas jazdy

Mimo że ebike wspomaga Cię podczas jazdy, wciąż zapewnia ustalany indywidualnie przez każdego użytkownika poziom wysiłku, który można zaliczyć jako trening szczególnie dla osób, które prowadzą siedzący, nieaktywny tryb życia. Jest to zatem świetna alternatywa do rozpoczęcia regularnego ruchu na świeżym powietrzu, a nie jest też tak obciążająca jak jazda rowerem klasycznym. Jesteś osobą aktywną fizycznie? Wyobraź sobie 25 kilometrową przejażdżkę Fatbike o oponie szerokiej na 4” na neutralnym przełożeniu – bez jakiegokolwiek wsparcia silnika elektrycznego… Jak widzisz rower elektryczny daje Ci szeroki wachlarz możliwości!

Wersja Eko przyjazna środowisku

Jak pisaliśmy wyżej, ebike jest alternatywą dla samochodu. Nie tylko pod względem wydajności ale i ekologii. Rower napędzany energią elektryczną nie produkuje żadnych gazów lub środków szkodliwych środowisku. Bateria jest ładowalna, a więc wymienisz ją dopiero po kilku latach poprawnego użytkowania. Samo ładowanie Twojego roweru będzie szybkie i energooszczędne . Jak więc widzisz, jeśli dbasz o środowisko, powinieneś zastanowić się nad ebikiem i porzucić pomysł dojeżdżania do pracy samochodem!

Polskie rowery elektryczne marki Uone

Może zastanawiasz się: dlaczego jako producent sprzętu do sportów wodnych piszemy o rowerach elektrycznych?

Otóż już w przyszłym roku wprowadzamy zupełnie nowe, wyjątkowe rowery elektryczne od marki Uone! Dlaczego? Po pierwsze w celu poszerzenia oferty naszego sklepu, po drugie i najważniejsze, aby wyjść naprzeciw wymaganiom naszych klientów!

Czy to model city do jazdy po mieście, czy Fatbike do przemierzania bezdroży lub długaśny cargo do przewożenia towarów… Wszystko to i wiele więcej będzie dostępne w naszym sklepie już od 2023 roku!

Nowa, wyjątkowa kolorystyka, aż 5 różnych modeli oraz zoptymalizowany zakres cenowy sprawią, że te prawdziwie polskie (składane w poznaniu) rowery elektryczne będą jeszcze bardziej dostępne niż dotychczas!

Jeśli jesteś więc zainteresowany jakością Premium w przestępnej cenie, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!

Zacznij swoją przygodę po polskich szlakach właśnie z polską marką Uone!

Zapraszamy do naszego sklepu!

Mamy nadzieję że ten krótki artykuł wyjaśnił, czym rower elektryczny różni się od klasycznego oraz jak działa. Ebike niesie ze sobą mnóstwo zalet, dlatego liczymy, że zachęciliśmy Was choć trochę do rozważenia tej opcji przemieszczania się po zakorkowanych ulicach miast!

Jeśli masz więcej pytań, chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat dostępnych modeli rowerów Uone, lub chcesz złożyć zamówienie Pre-order zapraszamy na nasz adres mailowy: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

 

Podobne artykuły

X