Rower elektryczny czy hulajnoga?
Rower elektryczny czy hulajnoga
Są mniejsze od samochodu, mają dwa kółka i napędzane są energią elektryczną. Rowery i hulajnogi.
Może właśnie decydujesz się na zakup któregoś z nich, w celu sprawnego poruszania się do pracy. Co jednak wybrać? Co jest lepsze: rower elektryczny czy hulajnoga?
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy do lektury tego artykułu.
Transport elektryczny w XXI wieku
Jeszcze dwadzieścia lat temu, jedyną alternatywą dla samochodu była komunikacja miejska albo rower klasyczny. W dzisiejszych czasach możemy wybierać z większej puli przyjaznych środowisku pojazdów. Najnowszymi z nich są hulajnoga elektryczna i rower elektryczny. Oba środki transportu są zasilane przez baterię elektryczną która napędza silnik zamontowany w ich ramie lub kołach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić znacząco na kosztach paliwa – wystarczy hulajnogę lub rower naładować z gniazdka 230V znajdującego się w każdym domu. Jednocześnie też takie rozwiązania pozwalają zdecydowanie ograniczyć zanieczyszczenie spalinami i pozostać Eko-friendly.
Kiedy e-bike’i i e-hulajnogi po raz pierwszy weszły na rynek, wykorzystywane były głównie rekreacyjnie lub jako nowinka technologiczna. Dzisiaj codziennie widzimy setki osób mknących po ulicach na swoich elektrycznych pojazdach do pracy lub szkoły. Stały się one nieodłącznym elementem naszego krajobrazu – również dzięki wszechobecnym wypożyczalniom takim jak Bolt, Lime, Hive, Bird, Quick czy Blinkee city.
Może i Ty zastanawiasz się nad zakupem takiego elektrycznego pojazdu? Nie jesteś jednak pewien w co lepiej zainwestować: małą hulajnogę, czy wszechstronny rower?
Nadchodzimy z pomocą! Poniżej porównamy te pojazdy w kilku punktach, które – mamy nadzieję, ułatwią Ci dokonanie wyboru.
Komfort I wygoda
Jeśli zapytasz 5 osób co ich zdaniem jest lepsze: hulajnoga czy rower elektryczny, uzyskasz zapewne 5 różnych odpowiedzi. Potrzeby każdego różnią się od siebie. Niektórzy mogą nie poradzić sobie z ciężkim rowerem elektrycznym. Inni mogą nie dać rady balansować na małej hulajnodze. Jednak ogólnie rzecz ujmując, e-bike jest częściej wybierany ze względu na wszechstronność i wygodę.
Znakomita większość e-bike’ów posiada większe ramy i opony, dostosowane do dodatkowego ciężaru większej baterii i nierzadko mocniejszego silnika, a także zmiennych warunków terenowych, które możesz na nich przemierzać. Rowery elektryczne posiadają też często amortyzacje przednią lub pełną, która poprawia komfort jazdy na wybojach. Dodatkowym atutem jest siodełko na którym siedzisz podczas poruszania się po drodze. Jeśli cechą, której głównie poszukujesz jest wygoda i komfort jazdy – zastanów się nad rowerem elektrycznym. Nie ważne czy będziesz jeździć po leśnych ścieżkach czy miejskich drogach – na pewno znajdziesz ebike dostosowany do Twoich potrzeb!
Oczywiście nie oznacza to, iż hulajnogą nie możesz przemieszczać się w wygodny sposób – oczywiście, że możesz. Modele szczególnie z górnej półki często wyposażone są w dodatkowe akcesoria oraz elementy, (np. grubsze opony pneumatyczne, zawieszenie itd.) które zdecydowanie poprawiają komfort jazdy. Często jednak te dodatkowe opcje są implementowane kosztem wygodnego przechowywania sprzętu, czyli utrudnionej możliwości składania i ogólnego, zwiększonego rozmiaru hulajnogi, która co do zasady ma być mała i mobilna. Dla wielu osób właśnie lekkość i przenośność sprawia, że hulajnoga góruje nad rowerem.
Prędkość I zasięg
Większość rowerów elektrycznych zwycięży w kategorii prędkości, chociaż oczywiście istnieją wyjątki. Ogólnie rzecz biorąc hulajnoga elektryczna jest lżejsza oraz wyposażona w silniki o nieco słabszej mocy, chociaż dopuszczalne przez prawo maksimum w tym przypadku jest takie samo = 250W. Hulajnoga średnio rozpędzi się do maksymalnie 20 km/h, podczas gdy rowerem elektrycznym pojedziemy do max 25 km/h. Oczywiście chodzi tu o prędkość maksymalną jaką możesz rozwinąć poruszając się po ścieżce rowerowej, a dozwoloną w przepisach prawnych. Szybszą hulajnogą możesz poruszać się tylko poza terenami zabudowanymi. Rowery elektryczne natomiast, jeśli zezwalają na prędkość maksymalną szybszą niż 25 km/h, są klasyfikowane oficjalnie jako motorowery – w takiej sytuacji muszą być zarejestrowane oraz ubezpieczone i mogą poruszać się tylko po jezdni. Rower ma jeszcze jedną swoistą przewagę, którą jest siła Twoich mięśni umożliwiająca rozpędzenie go alternatywnie do prędkości ponad 25km/h!
Jeśli chodzi o zasięg, ponownie – wygrywają tu rowery elektryczne. Wszystko dzięki większym bateriom montowanym w ramie lub ich bagażniku. Dzięki temu ebike nada się świetnie do dłuższej jazdy (nawet do 100 km!), hulajnoga natomiast pojedzie do maks 30km – mowa tutaj o tych najdroższych modelach.
Jednocześnie trzeba też wziąć pod uwagę przeznaczenie naszego pojazdu. Jeśli mieszkasz na obrzeżach miasta, ebike rzeczywiście nada się lepiej na codzienną komunikację z i do pracy. Jeśli poruszasz się ściśle po centrum pokonując stosunkowo małe odległości – mała i zwinna hulajnoga będzie lepszym wyborem.
Rozmiar
Jeśli potrzebujesz czegoś małego I zwinnego – zwyciężają hulajnogi. Jeśli wiesz, że potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przewożenia np. bagaży, lepszym wyborem będzie ebike.
Generalnie jednak hulajnoga jest mniejsza i lżejsza. Dodatkowo najczęściej istnieje możliwość złożenia jej wpół co zdecydowanie ułatwia przenoszenie jej i przechowywanie, a także transport komunikacją miejską co w przypadku rowerów jest utrudnione lub wręcz niemożliwe ze względu na obowiązujące w komunikacji przepisy. Nie oznacza to, iż nie znajdziesz małego, sprawnego roweru elektrycznego. Dobrym przykładem jest tu rower marki Uone model Smart wążacy 25 kg! Jest to rower z zasięgiem do 100km, który w razie potrzeby możesz złożyć w pół i bezproblemowo schować np. do bagażnika czy szafy – przy czym nadal będzie on większy niż elektryczna hulajnoga!
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jazdy jest niezwykle ważnym aspektem, niezależnie od tego, czym się poruszamy. W tym wypadku, rower elektryczny może okazać się lepszą opcją. Powodów jest kilka, większość zależy jednak od ogólnego designu: hulajnoga jest niższa i posiada mniejsze koła, a więc gorzej radzi sobie z wybojami; Jest też mniejsza i mniej widoczna na ulicy – może to być szczególnie niebezpieczne jeśli poruszamy się między samochodami.
Inna sprawa to mentalność osób, które korzystają z hulajnogi. Niestety w dużej mierze, pojazd ten wciąż traktuje się jak zabawkę dla dzieci. Wobec tego wielu użytkowników rezygnuje z zakładania odzieży ochronnej takiej jak kask. Brak kasku, w razie gdy dojdzie do wypadku, może kosztować nie tylko zdrowie ale i życie.
Koszt
Na ogół ebike jest droższy od hulajnogi. Różnica ta zaciera się nieco kiedy porównujemy hulajnogi wysokiej klasy i rowery z dolnej półki.
Niektóre modele rowerów specjalistycznych, jak np. cargo czy górskie ebike mogą kosztować nawet kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od modelu i producenta. Jednak jeśli poszukujesz wysokiej jakości hulajnogi elektrycznej zmieścisz się zazwyczaj w granicy do 10000 złotych.
Z powodu tej różnicy cenowej rower elektryczny jest często bardziej łakomym kąskiem dla złodziei. Dodatkowo, koszty utrzymania i serwisu części elektrycznych w przypadku rowerów także przewyższają te w hulajnogach.
Co wybrać
Koniec końców, wybór zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli będziesz pokonywał duże odległosci, lub przewoził bagaże – ebike jest zdecydowanie lepszym wyborem. Hulajnogi lepiej nadadzą się na krótkie podróże, lub dłuższe w których wykorzystujemy też inne środki transportu, jak np. tramwaj albo pociąg.
Niezależnie od tego co wybierzesz, przed zakupem umów się na jazdę próbną, aby zobaczyć czy dany model spełnia Twoje oczekiwania. Ustal też swój budżet. Sprawdź lokalne przepisy i regulacje prawne, których będziesz musiał przestrzegać poruszając się po drogach. Wyposaż się też we wszystkie potrzebne akcesoria, przede wszystkim te, które zwiększają Twoje bezpieczeństwo (kask!).
To wszystko! Możesz ruszać.
Podsumowanie
W tym artykule wymieniliśmy kilka głównych różnic między elektryczną hulajnogą I rowerem. Mamy nadzieję, iż okażą się pomocne przy dokonywaniu wyboru, który pojazd ostatecznie zakupić.
Jeśli jednak masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl.
Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!