CiekawostkiRowery elektryczne

Rower elektryczny czy samochód: co wybrać?

Rower elektryczny czy samochód: co wybrać?

Szybko i wygodnie? Czy sprawnie i bez korków? Oto dylematy przed którymi możesz stanąć zastanawiając się nad zmianą środka transportu.  Szczególnie kiedy alternatywą samochodu ma być nowinka jaką jest ebike. Co więc wybrać: rower elektryczny czy samochód?

Czy rower elektryczny może zastąpić samochód?

Szukasz sposobu, aby nieco przełamać rutynę codziennych dojazdów do pracy? A może jesteś zmęczony staniem w korkach? Może zdecydowałeś się porzucić auto na stałe albo chociaż znacząco ograniczyć poruszanie się nim w „miejskiej dżungli”? W każdym razie, z jakiegoś powodu szukasz alternatywy. Przesiąść się na tramwaj? Skuter? Motor?

A może rower elektryczny? Możliwe, że słyszałeś dużo dobrego o pedelcach. Powstaje jednak pytanie: czy ebike rzeczywiście może całkowicie zastąpić samochód? Pewnie wydaje Ci się, że podjęcie takiej decyzji jest bardzo poważnym krokiem. Jednakże wcale nie musi tak być. W tym artykule, wyjaśnimy Ci dlaczego.

Jeśli więc rozważasz zamianę samochodu na rower elektryczny, ale nie jesteś jeszcze do końca przekonany, czytaj dalej!

Zalety roweru elektrycznego

Istnieje dużo powodów, dla których powinieneś przesiąść się na ebike. Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule, głównymi zaletami rowerów elektrycznych są ich oszczędność, przyjazność środowisku oraz fakt, iż zdecydowanie poprawiają Twoją kondycję. Żeby jednak się nie powtarzać, przytoczymy dwie dodatkowe zalety elektrycznych pedelców, które naszym zdaniem sprawiają iż często są lepszym wyborem niż samochód.

Rozrywka I transport w jednym

Jeśli nie jeździłeś na rowerze elektrycznym, koniecznie musisz chociaż raz spróbować! Jest to świetny środek transportu w dosłownie każdym terenie. Rowerem pojedziesz zarówno przez las, górskie szlaki czy miejskie ścieżki. W tygodniu może służyć za codzienny środek transportu do pracy, w weekend natomiast jako pojazd do rekreacyjnych wypadów poza miastem. Dodatkowo, jeżdżąc pedelcem nie jesteś odizolowany od świata zewnętrznego (jak w przypadku samochodu) – możesz poczuć wiatr we włosach i usłyszeć odgłosy natury!

Unikasz korków

Jednym z absolutnie genialnych aspektów i argumentów roweru elektrycznego jest fakt, że nie musisz się już przejmować korkami! Rower elektryczny pozwala sprawnie manewrować między pojazdami poruszającymi się po drodze. Jeśli dany ebike zgodnie z nomenklaturą prawną jest rowerem – a więc może się rozpędzić się z asystą silnika do maksymalnie 25km/h i posiada moc nie większą niż 250W, otworem przed Tobą stoją także wszelkie ścieżki rowerowe. Jeśli konkretna ulica jest zakorkowana, możesz spróbować wielu alternatyw (schody, krawężniki, roboty drogowe itd. Itp.), do których samochody nie mają dostępu. Wielokrotnie poruszając się rowerem elektrycznym skracasz zarówno czas, jak i dystans drogi, którą poruszasz się np. do pracy.

Wady roweru elektrycznego

O wadach też już pisaliśmy, dlatego aby się nie powtarzać, wymienimy je tylko pokrótce. Co może powstrzymywać Cię przed zakupem e-pedelca? Jest to na pewno dość spory wydatek jednorazowy – ebike jest drogą nowinką technologiczną. Dodatkowo jest też zdecydowanie cięższy niż tradycyjne rowery – wszystko z powodu obecności silnika i baterii. Ostatecznie musisz pamiętać aby często ładować swój pojazd. Jeśli tego nie zrobisz, to po rozładowaniu baterii Twój e-rower stanie się po prostu, zwyczajnym, ciężkim rowerem.

Zalety samochodu

Napisaliśmy co nieco o zaletach I wadach ebike’ów. Dla porównania, opowiemy też o plusach i minusach najpopularniejszego środka transportu, czyli samochodu. Wpierw zalety: co mogłoby przeważyć nad wyborem auta?

Duży zasięg

Rowery elektryczne, szczególnie te najnowsze I z górnej półki zdecydowanie mogą zawieźć Cię na naprawdę dalekie dystanse. Niektóre z nich nawet do 100km! Jednakże nawet te modele nie mogą naprawdę konkurować z zasięgiem samochodu. Na jednym, pełnym baku przejedziesz setki kilometrów, a kiedy widzisz że wskazówka od paliwa zbliża się do zera, wystarczy wjechać na stację i zatankować. 5 minut później możesz ruszać dalej.

Wygodne

Nie ważne jakie akcesoria dodasz do roweru. Samochód zawsze będzie wygodniejszy w użytkowaniu. Duży fotel, uchwyt do kubka, miejsce na gps i telefon, duży bagażnik… Jedyny wysiłek jaki wkładasz w poruszanie się to kontrolowanie kierownicy i pedałów. Nie zapominajmy też o dodatkowym wyposażeniu takim jak ogrzewanie fotelów czy klimatyzacja.

Możesz jeździć szybciej

W przeciwieństwie do e-bike’ów, klasyfikowanych jako rowery, posiadających ograniczenia prędkości, w samochodach takich ograniczeń nie ma. Jedyne restrykcje które mogą Cię spowalniać to przepisy drogowe, szczególnie te w miastach. Jednakże nawet wtedy możesz poruszać się do 50 km/h, na autostradach nawet do 140 km/h!

Wady samochodu

Oczywiście samochód nie jest wolny od wad, które często potrafią uprzykrzyć nam życie. Poniżej kilka najbardziej rażących.

Drogie w utrzymaniu

Nie ważne czy posiadasz nowy, czy starszy, używany model. Zakup takiego pojazdu, a przede wszystkim jego utrzymanie swoje kosztuje. Mówimy tutaj o tysiącach złoty za sam zakup, oraz setkach za paliwo, naprawy, przeglądy, ubezpieczenie…. Ostateczna kwota bardzo szybko sumuje się do poziomu, od którego może zakręcić się w głowie!

Nie ruszasz się

Jeżdżenie samochodem jest zdecydowanie wygodniejsze, ale niekoniecznie zdrowsze. Zobrazujmy to tak: w pracy przeciętnie siedzisz 8 godzin (jeśli nie jest to praca fizyczna!), przychodzisz do domu odpocząć – dodaj kolejne 4 godziny oraz 8 godzin snu. Do tego dochodzi ok. 2 godzin na przejazdy w tą i powrotem. Łącznie około 20-22 godzin na dobę bez jakiegokolwiek ruchu!

Taki siedzący tryb życia nie jest zdrowy dla naszego ciała – może powodować otyłość, problemy z sercem, stawami… Lista jest naprawdę obszerna!

Zanieczyszczają środowisko

Mimo iż elektryczne wersje samochodów są już dostępne na rynku, często mogą one przekraczać możliwy budżet. Wersje hybrydowe natomiast to tylko połowiczne rozwiązanie. Większość samochodów zasilanych produkuje duże ilości spalin, będących niezwykle szkodliwymi dla środowiska i dla naszego zdrowia. Powietrze staje się „brudne” i duszące, trujący gazy unoszą się do atmosfery i znacząco wpływają na pogłębienie się tzw. efektu cieplarnianego. Pomyśl teraz o dziesiątkach milionów ludzi na całym świecie poruszających się właśnie samochodami. W obecnych czasach zanieczyszczenie środowiska staje się naprawdę problematyczne, a czas pomyśleć o przyszłych pokoleniach! Pomyśl jak bardzo moglibyśmy ograniczyć szkody, gdyby chociaż połowa z nas przesiadła się na ebike!

Musisz szukać parkingu

Spieszysz się na spotkanie w mieście? Dojechałeś w miarę szybko? Udało Ci się ominąć szczęśliwie korki? Teraz krążysz od 15 minut w kółko mając nadzieję, że ktoś z parkujących zwolni Ci miejsce? Każdy z kierowców na pewno odczuwa frustrację w tej sytuacji.

Z rowerem elektrycznym nie ma tego problemu! Dopóki zaparkujesz w bezpiecznym miejscu, które nie blokuje ruchu pieszych i odpowiednio zabezpieczysz rower przed kradzieżą – problem wiecznego „krążenia” i szukania wolnego miejsca znika!

Co wybrać?

Jak widzisz, oba pojazdy posiadają szereg plusów i minusów. Najważniejsze to określić gdzie i na jakie odległości będziesz jeździł. Jeśli wiesz, że czekają Cię kilku dziesięciokilometrowe, codzienne wycieczki, może rzeczywiście warto wybrać samochód. Oczywiście jeśli jesteś zaprawionym rowerzystą, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poruszał się rowerem! My jednak ebike polecamy do sprawnego poruszania się po mieście, a także na weekendowe wypady poza nie – w poszukiwaniu outdoorowej przygody

Podsumowanie

W tym krótkim artykule opisaliśmy dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower elektryczny. Może sam rozważałeś taką opcję? Dlatego też mamy nadzieję, że powyższe dywagacje pomogły Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami przez naszego maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

Podobne artykuły

X