CiekawostkiRowery elektryczne

Rower elektryczny – czy warto go kupić?

Czy warto kupić rower elektryczny

Jeśli kliknąłeś na tytuł tego artykułu, z pewnością zastanawiasz się nad inwestycją w ebike. Jednak czy rzeczywiście warto kupić rower elektryczny? Zapewne widząc ceny niektórych modeli, Twój entuzjazm zdecydowanie zmalał.

Pozwól więc, że pomożemy Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Ebike – trend ostatniego 10 – lecia

Sprzedaż rowerów elektrycznych, zwanych inaczej e-bike’iem, w przeciągu kilku ostatnich lat zdecydowanie wzrosła. Nie ma też podstaw by sądzić, żeby trend ten miał zatrzymać się w najbliższym czasie.

Przez ostatnie kilka lat odkąd pierwszy „elektryk” pojawił się na rynku, zdecydowanie stały się one o wiele bardziej dostępne cenowo dla przeciętnego człowieka, przez co zyskały na dodatkowej popularności: zapaleni rowerzyści, sportowcy, turyści czy osoby poruszające się do pracy po mieście – wszyscy oni zauważają prawdziwą wartość i zalety tego nowoczesnego jednośladu.

Boom na elektryczne rowery zauważyć można też w wielu dużych miastach, posiadających na swoim terenie wypożyczalnie działające na aplikacjach takich jak Bolt czy Lime. Jest to część kampanii która ma na celu ograniczenie ruchu drogowego i zanieczyszczenia w mieście, poprzez zaoferowanie użytkownikom tańszej i bardziej ekologicznej alternatywy poruszania się po mieście.

Ale po kolei: Czy warto kupić rower elektryczny? Czy powinieneś zainwestować w ten wymarzony dla siebie model?

Zalety roweru elektrycznego

Zanim zdecydujesz się czy ebike jest dla pojazdem skrojonym dla Twoich potrzeb czy jednak nie, powinieneś rozważyć wszystkie za i przeciw. Poniżej podajemy kilka zalet i wad, które naszym zdaniem pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję.

Przyjemne w prowadzeniu

Już od pierwszego momentu, gdy wsiądziesz na elektryka poczujesz o co to całe zamieszanie. Tymi rowerami jeździ się prosto, przyjemnie i sprawnie. Swoją prostotą w użytkowaniu potrafią umilić nawet poranne, jesienne dojazdy do pracy.

Dzięki asyście elektrycznej, ebike dowiezie Cię z punktu A do punktu B, podczas gdy Ty nawet się nie spocisz! Elektryczne wspomaganie potrafi znacząco odciążyć nasze ciało. Jeśli doznałeś w przeszłości kontuzji lub jesteś osobą starszą, ebike zdecydowanie ułatwi Ci przejazd z miejsca na miejsca bez większego obciążania Twoich mięśni i stawów.

Są szybkie

Możesz być zaskoczony jak szybki i sprawny może być rower elektryczny. Wszystko dzięki silnikowi elektrycznemu wspomagającemu Cię podczas pedałowania. Możesz się nimi poruszać od 25 km/h do nawet  45 km/h w przypadku rowerów klasy L1e-B zależnie od modelu i jego mocy silnika oraz fabrycznych ograniczeń. Musisz jednak pamiętać, że te szybsze i mocniejsze modele są oficjalnie uznawane nie za rowery, a motorowery. Oznacza to więc, iż jeździć nimi możesz tylko po ulicy.

Ogólnie, jeśli myślisz o zakupie ebike jako alternatywy samochodu, trafiłeś w dziesiątkę! Niektóre z nich spokojnie dotrzymają im kroku w miejskiej dżungli!

Są eco-friendly

Jeśli porównujemy ebike do pozostałych środków transportu takich jak: Samochody, skutery, autobusy to elektryczne jednoślady zdecydowanie wygrywają konkurs na przyjazność środowisku. Oczywiście można zakupić samochód elektryczny, jednak może to zdecydowanie bardziej obciążyć naszą kieszeń, a i jego produkcja generuje większe zanieczyszczenie dla naszej planety. Rower to tańsza, aczkolwiek tak samo efektywna alternatywa do poruszania się po mieście.

Sercem całego pojazdu jest silnik zasilany baterią elektryczną. Dzięki temu poruszasz się używając „czystej” energii i przesiadając się na ebike znacząco ograniczasz zanieczyszczenia produkowane przez samochody osobowe lub autobusy, w których dotąd podróżowałeś po mieście. To z kolei poprawia ogólną jakość powietrza – a tym samym wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Dlatego też coraz więcej miast wprowadza punkty wypożyczające pedelce jako zastępstwo komunikacji opierającej się w głównej mierze na silnikach spalinowych.

Oszczędne

Rower elektryczny jest droższy od klasycznego – kupujesz w końcu jednoślad z baterią, sterownikiem i silnikiem, oraz technologią taką jak PAS (Pedal Assistance System) umożliwiającą dostosowywanie prędkości i poziomu mocy. Jednakże raz dobrze zainwestowane pieniądze w rower elektryczny zdecydowanie zwrócą się w przyszłości, szczególnie jeśli porównasz cenę tej inwestycji z kosztami zakupu i utrzymania samochodu.

Aby rower elektryczny „jeździł” wystarczy regularnie ładować jego baterię oraz dwa razy w roku robić przegląd okresowy pedelca. Większość modeli elektryków zawiezie Cię nawet do 100km na jednym ładowaniu, chociaż zasięg zależy też w dużej mierze od poziomu asysty z jakiej korzystasz, mocy silnika, obciążenia roweru i wielu innych zmiennych. Ponadto koszt ładowania baterii jest znikomy!

W przypadku przeglądów roweru elektrycznego wykonywanych okresowo większość akcesorii jest tożsama z klasycznym rowerem, tak więc ich koszty są na takim samym poziomie. Wyższe koszty mogą wynikać z konieczności serwisu osprzętu elektrycznego lecz tutaj polecamy wybrać rowery z długoletnią gwarancją taką jak Uone (3 lata) i zapomnieć o konieczności naprawy tych urządzeń.

Poprawiają kondycję

Jak pisaliśmy wcześniej, cała filozofia ebike polega na wspomaganiu Twojego pedałowania dodatkowym “boosterem czyt. silnikiem . Jednak to nie tak, że motor kompletnie zastępuje siłę Twoich nóg, chyba, że używasz roweru klasy L1e-A lub L1e-B i jeździsz z przepustnicą odkręconą do końca. Żeby napędzić rower elektryczny wciąż musisz pracować nogami. Jest to więc rodzaj treningu, w którym to Ty sam dobierasz obciążenie (poziom wsparcia silnika). Wyobraź sobie efekty po jeżdżeniu 35 kilogramowym fatbike (4 calowa opona) na neutralnym przełożeniu .

Wady elektryka

Oczywiście jak w przypadku wszystkiego, rowery elektryczne posiadają też kilka wad, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Poniżej opisaliśmy kilka z nich:

Są drogie

Rowery elektryczne są dostępne w wielu wariantach, a co za tym idzie, w różnych cenach. Niektóre mogą kosztować parę tysięcy, inne nawet kilkadziesiąt. Wszystko zależy od modelu i marki. Ogólnie średnia cena rynkowa pedelca mieści się w przedziale od 5000 do 10 000 złotych. Mowa tu oczywiście o rowerze średniej lub dobrej jakości, który posłuży nam dłużej niż jeden sezon.

Powodem tak wysokiej ceny jest obecność całego układu elektrycznego, a więc baterii, silnika, komputera czy sterownika. Cena zależna jest też od mocy silnika: im mocniejszy/ szybszy, tym droższy będzie dany ebike.

Oczywiście nikt nie będzie zdziwiony jeśli taki próg cenowy zniechęci Cię do zakupu. Jak jednak pisaliśmy wyżej, ta inwestycja z pewnością zwróci Twoje koszty, oszczędzając na paliwie i opłatach za komunikację miejską. Jeśli natomiast rozważasz zakup taniego roweru elektrycznego, spójrz na to z innej perspektywy. Czy zaoszczędzenie paru tysięcy przy samym zakupie będzie współmierne w przypadku znaczących kosztów serwisowych, które pojawią się znacznie częściej i szybciej w przypadku taniego, chińskiego produktu?

Są cięższe

Ważna cecha elektryka, o której powinieneś wiedzieć przed zakupem. Ebike jest zdecydowanie cięższy od klasycznego roweru, nawet o ponad 20 kilogramów. Dlaczego? Głównie ze względu na silnik i baterię. Oczywiście dodatkowa waga nie przekłada się w żaden sposób na utrudnienia w pedałowaniu, w końcu masz tu wspomaganie elektryczne.  Jednakże w momencie kiedy pedelca musisz gdzieś przenosić, albo kiedy rozładuje się bateria – z pewnością poczujesz jego nadprogramową wagę!

Muszą być ładowane

Może oczywiste, ale wciąż jest to cecha, o której trzeba pamiętać. Tak jak samochody muszą być regularnie tankowane, tak ebike musisz naładować przed użyciem jeśli chcesz skorzystać ze wspomagania elektrycznego.

Aby pomóc baterii wytrzymać jak najdłużej, nie czekaj aż rozładuje się ona do zera. Podłącz ją po każdej przejażdżce. Po pewnym czasie wdrożysz regularne ładowanie roweru w rutynę dnia codziennego i nie będzie to dla Ciebie szczególnie uciążliwe (tak jak ładowanie telefonu).

Czy warto kupić rower elektryczny?

Jak widzisz, z naszego artykułu jasno wynika iż ebike to świetne rozwiązanie dla praktycznie każdego.

Oczywiście jest to wydatek, który trzeba zaplanować w domowym budżecie ale wysoka cena jest zdecydowanie warta wszystkich zalet, które zyskujesz. Nie ważne czy używasz roweru jako środka transportu do pracy, czy po prostu jako weekendową atrakcje celem spędzenie czasu wolnego. Ebike jest świetną opcją na dotarcie do celu – łatwo, szybko i przyjemnie! Pomimo sporego wydatku przy zakupie elektryczny jednoślad przy założeniu zamiany środka transportu z „4 kółek” może zwrócić się już po roku intensywnego użytkowania!

Ebike to fantastyczny wybór dla każdego, kto poszukuje wygodnej, oszczędnej i ekologicznej metody przemieszczania się. Także jeśli lubisz jazdę na dwóch kółkach, zdecydowanie powinieneś rozważyć inwestycję w elektryka!

Podsumowanie

W tym artykule krótko omówiliśmy zalety I wady roweru elektrycznego. Mamy nadzieję, iż lista ta pomogła Ci w dokonaniu wyboru czy ebike jest właśnie dla Ciebie. My zdecydowanie polecamy tą alternatywę dla klasycznego roweru.

Jeśli więc jesteś zainteresowany zakupem własnego elektryka zapraszamy do naszego sklepu internetowego. Możesz też skontaktować się z nami bezpośrednio przez maila: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

 

Podobne artykuły

X