CiekawostkiRowery elektryczne

Rower elektryczny damski vs męski – czym się różnią?

Rower elektryczny damski vs męski – czym się różnią?

Znalezienie e-bike, który pasuje do Twojego stylu, a jednocześnie spełnia wszystkie Twoje inne potrzeby nie jest łatwym zadaniem. Przeglądając dostępne modele w internecie zostajesz zasypany milionami ofert przeróżnych marek, oferujących pedelce zróżnicowane konstrukcyjnie pod kątem terenu, w którym zamierzasz ich użytkować, mocy silnika, czy wielu innych cech. Od tych wszystkich informacji może zakręcić się w głowie. Co jeśli dodamy wybór odpowiedniego modelu ze względu na płeć! Chociaż istnieje wiele modeli w stylu unisex to znakomita większość użytkowników danej płci wciąż przypodoba sobie niektóre modele bardziej, a inne mniej!

Czym różnią się modele skierowane do kobiet od tych męskich? Czy kobieta nie może zakupić roweru męskiego? W tym wpisie postaramy się omówić te zagadnienia!

Czytaj dalej!

Po co znać różnicę?

Zapewne jeśli jesteś starym wyjadaczem w branży rowerowej, machnąłeś ręką na tak oczywistą sprawę. Jeśli jednak stoisz przed zakupem swojego pierwszego w życiu pedelca (lub roweru w ogóle), taka podstawowa wiedza bardzo ułatwi Ci wybór idealnego roweru.

Oczywiście, modele damskie i męskie były zaprojektowane z myślą o każdej z płci. Były to najlepszy czasownik na podsumowanie obecnej sytuacji na rynku rowerowym! Tak więc różnice pomiędzy damkami, a męskimi wersjami wcale nie oznaczają, że jeśli jesteś mężczyzną możesz zakupić tylko i wyłącznie rower męski. Istnieje wiele wypadków, kiedy to właśnie tzw. damka będzie wygodniejszym wyborem.

Ale od początku. Skąd w ogóle wziął się podział na rowery damskie i męskie?

Różnice między damskimi a męskimi rowerami wynikają oczywiście z różnic anatomicznych, ale także stylu jazdy oraz… garderoby!

Pierwsza “damka” pojawiła się na świecie w 1888 roku. Wcześniej w większości królowały bicykle, a zaraz po nich, tzw. rowery bezpieczeństwa, kształtem bardzo przypominające współczesne rowery. Z tych pojazdów korzystali jednak niemalże najbogatsi i eleganccy mężczyźni. Kiedy żona niejakiego Williama Elliota Smith, lokalnego konstruktora rowerów, próbowała dosiąść takiego roweru bezpieczeńśtwa przeszkadzała jej w tym poprzeczna rama, która haczyła się o obszerną spódnicę kobiety. Smith wpadł więc na pomysł aby tą ramę nieco opuścić, tym samym ułatwiając i popularyzując jazdę na rowerze wśród kobiet – tak powstało rozwarstwienie wśród rowerów na damskie i męskie!

Męskie rowery elektryczne vs. Damskie rowery elektryczne

Na rynku rowerów elektrycznych wciąż znajdziemy specjalne grupy dla rowerów elektrycznych męskich i damskich w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Męskie rowery elektryczne są zwykle większe w prównaniu z kobiecym odpowiednikiem, jednakże częstokroć nie różnią się niczym innymi niż właśnie rozmiarem ramy! Tak więc większość pedelców można zakwalifikować jako ebike typu unisex – rowery dla obu płci.

Czy tylko rozmiarem ramy rowery damskie i męskie różnią się między sobą? Otóż nie zawsze, takie subtelne różnice znajdziemy też w poszczególnych podzespołach tych pojazdów.

Cechy roweru damskiego vs męskiego

Rozmiar ramy

Kobiety przeważnie posiadają drobniejszą budowę w porównaniu do mężczyzn: są niższe i mają krótsze ramiona i nogi. Rama roweru dla każdej z płci będzie dostosowana do tych różnic – zwykle będzie to oznaczać, iż kobieca rama rowerowa będzie nieco mniejsza tak, aby ułatwić jazdę osobom o mniejszej budowie. Być może rozmiar ramy nie będzie miał dla Ciebie znaczenia, koniecznie sprawdź to przed zakupem!

Obniżona rama (kształt ramy)

Pierwszą różnicą jaką mogłeś zauważyć przy rowerach damskich, są mocno obniżone ramy. Jest to znak rozpoznawczy ‘damki’, wywodzący się jeszcze z czasów, kiedy kobieta nosiły bardzo ciężkie, długie i obszerne spódnice.

Górna poprzeczna częśc ramy obecna w rowerach męskich zmuszałaby je do podnoszenia nóg bardzo wysoko lub do podwijania spódnicy do gory – co w dawnych czasach było uznawane za nieodpowiednie. Dlatego też powstały modele rowerów z pochyloną rurą, która pozwalała kobietom wsiadać i zsiadać z roweru bez odsłaniania nóg lub bielizny. Dzisiaj wiele rowerów zaprojektowanych dla kobiet wciąż ma tę cechę. Także różne modele rowerów elektrycznych posiadają tak zaprojektowaną “rurę”. Oczywiście w dzisiejszych czasach liczba kobiet nosząca tak długie i obszerne ubrania zdecydowanie się zmniejszyła, jednak obniżona rura jest wciąż świetnym rozwiązaniem pozwalającym na zdecydowanie łatwieszje wsiadanie i zsiadanie z roweru! Taka konstrukcja roweru jest doceniana nie tylko przez kobiety ale i meżczyzn chcących ułatwić sobie podróżowanie w miejskim zgiełku, dzieci czy starsze osoby. Niska rama jest po prostu wygodna!

Siodełko

Siodełko jest bardzo ważnym elementem zapewniającym komfort podczas jazdy. Nieodpowiednie siedzenie może wywierać nacisk na najbardziej wrażliwe części Twojego ciała. W rowerach elektrycznych dla kobiet często znajdziesz krótsze i szersze siodła, aby dostosować się do szerszych bioder kobiet, w przeciwieństwie do długich, wąskich siodełek w rowerach elektrycznych dla mężczyzn. Siodełka dla kobiet zazwyczaj mają także krótszy nos, który jest umieszczony niżej i dalej w porównaniu z umiejscowieniem nosa siedziska w rowerach dla panów. Pamiętaj, że siodełko to rzecz, którą w profesjonalnym sklepie możesz łatwo wymienić podczas zakupu swojego pedelca!

Sztyca

Można znaleźć wiele rodzajów i rozmiarów sztycy pod siodełko o długości od 3 cali do 16 cali. Sztyca pod siodełko jest regulowana w zależności od wzrostu rowerzysty, stylu jazdy i terenu. Ponieważ średni wzrost kobiet jest mniejszy niż  wzrost mężczyzn rowery elektryczne dla kobiet mają stosunkowo niskie ustawienie sztycy pod siodełko. Ta część roweru jest jednak całkowicie regulowana, także nie trzeba zwracać szczególwnie wielkiej uwagi na ten element podczas zakupu.

Kierownica i uchwyty

Klasyczne ‘damki’ często posiadają krótszą, węższą kierownicę – ponownie, wynika to z różnic anatomicznych między płciami. Chodzi tutaj o długość rąk oraz rozmiar ramion (krótsze ręcę i węższe barki u kobiet). Kierownice w damskich modelach będą też umieszczone nieco wyżej, ustawiając ciało w czasie jazdy bardziej w pozycji siedzącej. Rower męski będzie posiadał szerszą kierownicę osadzoną niżej aby dopasować się do długich ramion i szerokich barków. Ostatnią zauważalną różnicą będzie mniejsza średnica rączek kierownicy, wynikająca ponownie z różnicy między wielkością dłoni.

Dlaczego dopasowanie roweru do Twojego ciała jest ważne?

Jeśli po jeździe na rowerze elektrycznym odczuwasz mrowienie w palcach u rąk lub stóp, ból kolan lub dolnej części pleców czy inne dolegliwości to najprawdopodobniej wynika to ze złego dopasowania e-bike. Wiele osób czy to ze względu na pośpiech czy brak środków pomija proces zakupu roweru elektrycznego u profesjonalisty, który będzie w stanie dopasować rozmiar i budowę pojazdu do każdej osoby. Często rower, który kupujesz “w ciemno” nie rzadko nie będzie odpowiednio dopasowany do Twojej budowy, co w skutkach może spowodować więcej problemów niż przynieść korzyści. Jeśli chcesz jeździć bez bólu i dobrze czuć się na swoim rowerze elektrycznym nie pomijaj procesu odpowiedniego dopasowania swojego ebike przed zakupem! Nie ważne czy idealny będzie dla Ciebie rower męski czy damski – ważne, abyś ty czuł się na nim komfortowo i podróżował zdrowo!

Podsumowanie

Jak widzisz różnice między rowerami damskimi i męskimi nie są wcale aż tak oczywiste jak mogłoby się to wydawać! Jak pisaliśmy jednak wyżej, nie zwracaj uwagi na nazwy i etykiety podczas zakupu własnego pedelca. W dzisiejszych czasach nie jest to tak ważne. Ważne aby wybrać rower dopasowany do Twojej budowy, stylu jazdy oraz przeznaczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnić między poszczególnymi modelami rowerów elektrycznych lub chciałbyś dopasować rower do siebie, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl

Możesz też skontaktować się z nami przez facebooka, twittera bądź instagrama.

Podobne artykuły

X