Rower elektryczny górski
Rower elektryczny górski
Kiedy zew przygody wzywa do ruszenia przez nieokiełznane, górskie szlaki dobrze jest mieć ze sobą niezawodny pojazd, którym z łatwością pokonasz nawet najbardziej niedostępne ścieżki. W wielu przypadkach takim pojazdem jest wszystkim dobrze znany rower. A co, jeśli możesz jeszcze bardziej zwiększyć komfort jazdy podczas ekstremalnych wypraw i skrócić czasu wjazdu pod górę? Przedstawiamy rower elektryczny górski!
Co to rower elektryczny górski?
Rower elektryczny górski, lub inaczej eMTB to najprościej mówiąc, rower typu górskiego wyposażony w silnik, baterię i asystę pedałowania. O zasadzie działania pedelca pisaliśmy wielokrotnie, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszych poprzednich wpisów. Wyjaśnijmy więc może czym różni się rower górski od klasycznego?
Rowery górskie są zaprojektowane z myślą o poruszaniu się po wybojach, stromych, piaszczystych ścieżkach, kamieniach czy w terenie charakteryzującym się dużą amplitudą wysokości nad poziomem morza innymi słowy mówiąc – górach. Przez to, iż przeznaczone są do jeżdżenia w często ekstremalnych warunkach, posiadają bardzo mocną, prostą ramę, większe i grubsze koła pozwalające uniknąć kolizji z kamieniami, gałęziami itd., czy przednią, a nierzadko pełną amortyzację! Ich ogólny design sprawia, iż te rowery są w stanie poradzić sobie z dość dużymi obciążeniami oraz skutecznie przezwyciężyć uderzenia czy otarcia powstające przez przeszkody znajdujące się na górskiej trasie.
Jakie typy eMTB istnieją?
Klasyczne (a więc “nieelektryczne”) rowery górskie kategoryzuje się zależnie od ich możliwości przejazdu po danym terenie. Jednakże te klasyczne kategorie takie jak All-mountain, enduro czy downhill nie tak łatwo przetłumaczyć na język pedelców. Dlaczego? Dlatego że głównych aspektem wyboru elektrycznego MTB jest właśnie silnik. Oczywiście wciąż możemy znaleźć wyżej wymienione kategorie w wersji elektrycznej. Jeśli jednak poszukujesz elektrycznego MTB, w wyborze może Ci też pomóc poniższy podział.
Light eMTB: idealny dla każdego ceniącego sobie bardzo naturalny styl jeżdżenia. Co to znaczy naturalny? Chodzi o delikatne wsparcie w postaci stosunkowo niewielkiej asysty pedałowania. Modele Light są na tyle wyważone w elektrycznym wsparciu, iż mocno zacierają granicę między jazdą na rowerze klasycznym a elektrycznym. Są też nieco lżejsze od mocniejszych elektryków.
All-round eMTB: najbardziej klasyczne(oraz najliczniejsze) modele górskie. Zdecydowanie też najpopularniejsze wśród zapalonych rowerzystów. Są duże i często wyposażone w mocne baterie o pojemności 500-700 Wh. Wiele marek oferuje tutaj opcję baterii podwójnej, lub takiej o pojemności sięgającej do 1000 Watogodzin (rower MTB marki Uone posiada np. pojemność 480Wh). Pamiętajmy jednak, że tak pojemna bateria (lub dwie) może zmienić środek ciężkości roweru, co sprawia iż cały pojazd prowadzi się nieco trudniej niż klasyczne modele. All-roundy są bardzo mocnymi maszynami, do których prowadzenia potrzebne jest nieco doświadczenia, tym bardziej w górskim, wymagającym terenie.
Power eMTB: jeśli poszukujesz najmocniejszego silnika, który sprawi iż praktycznie „przelecisz”przez górskie szlaki, model Power jest dla Ciebie. Jest to bardzo mocny pojazd elektryczny, którego moment obrotowy często dobija nawet do 120Nm. Co to znaczy? Oznacza to, iż ten pedelec z łatwością wjedzie pod każdą górkę, pokona większość przeszkód na szlaku oraz z gracją poniesie nie tylko swoją masę, ale i masę rowerzysty. Minusem może być stosunkowo szybkie zużycie baterii, jeśli jeździmy na najwyższym trybie wspomagania. Są to duże pojazdy, których waga często przekracza nawet 35 kg!
W przypadku podziału górskich Ebike należało by też wspomnieć o konstrukcji ramy i tak wyróżniamy rowery typu Hardtail oraz Full Suspension! Co to znaczy? W pierwszym przypadku ebike charakteryzuje się tylko przednim amortyzatorem, a więc to rower, który nadaje się do jazdy terenowej ale z pewnością nie górskiej. Druga grupa to modele Full, posiadające pełne zawieszenie, nierzadko powietrzne umożliwiające podróżowanie po najbardziej wymagających górskich szlakach, otwierając przed nami możliwość poznania prawdziwego downhillu!
Middrive –najlepszy wybór dla eMTB!
We wczesnych fazach rozwoju elektrycznych rowerów typu MTB, niektóre modele produkowano z silnikiem Hubdrive, zazwyczaj umiejscowionym na tylnym kole. Takie rozwiązanie jednak często doprowadzało do przegrzania silnika podczas wspinaczki pod strome wzniesienia. Dodatkowo napęd tylni sprawia, iż rozłożenie wagi takiego roweru jest bardzo nierówne, co zdecydowanie może utrudnić jazdę w terenie. Między innymi z tych powodów to rozwiązanie zastąpiono silnikiem middrive, który oferuje o wiele łagodniejsze, bardziej naturalne przyspieszenie (więcej na temat różnic między silnikiem mid i hubdrive pisaliśmy w tym artykule). Silnik hubdrive zazwyczaj umieszczany jest w góralach elektrycznych z niższej półki i tych nadających się do eksploracji terenów znajdujących się na nizinach takich jak lasy, pola, poligony itd. Konstrukcyjnie jest po prostu bardzo zbliżony do klasycznego roweru górskiego dobrze znanego z Polskich dróg! Natomiast silniki typu Middrive występują głównie w rowerach typu FULL, a więc tych które charakteryzują się niską maską nieamortyzowaną takiego silnika!
Jaki rozmiar koła?
Większość eMTB wyposażonych jest w koła 29”oraz opony do 3”szerokości. Czasem spotkamy też mix węższych kół przednich o wielkości 29”oraz szerszych kół tylnych o rozmiarze 27.5”.Modele o rozmiarach obu kół 27.5 oraz mniejszych są raczej rzadko spotykane w przypadku typowych górskich ebike’ów. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W miksie rozmiarów o którym pisaliśmy wyżej, często większa przednia opona ułatwia pokonywanie przeszkód z dodatkiem lepszej przyczepności zapewnianej przez koło mniejsze. Minusy takiego rozwiązania pojawiają się podczas awarii i uszkodzeń – często zmuszeni jesteśmy posiadać wyprawy dwa różne rozmiary zapasowych opon. Oczywiście koniec końców najważniejsze jest to, z jakim rozmiarem czujemy się najlepiej i w jaki sposób zamierzamy pokonywać górskie szklaki. Czy spodziewamy się wyboistej drogi, na której pełno kamieni i gałęzi? Czy raczej jeździmy po dość śliskich lub grząskich ścieżkach? Odpowiedz sobie na te pytania zanim dokonasz ostatecznego wyboru.
Ile kosztuje dobry elektryk MTB?
Dobry jakościowo, wytrzymały górski pedelec typu FULL, w zależności od producenta, może kosztować od 20000 złotych w górę. Dobrym przykładem jest tutaj elektryk górski marki Uone, zamykający się w cenie 19999zł, a oferujący wszystkie cechy górala z najwyższej półki (750 W silnik z kagańcem na 250W, wytrzymałą aluminiową ramę, pełną powietrzną amortyzacje Rock Shox, hamulce hydrauliczne Tektro, przerzutkę Deore czy udźwig nawet do 150kg!). Oczywiście znajdziemy tańsze modele, jednak często niższa cena uzyskiwana jest kosztem jakości któregoś z komponentów – czy to silnika, ramy (modele Hard Tail), baterii czy jakości amortyzatora lub przerzutki. Najważniejszym aspektem jest wcześniejsze wyznaczenie swojego maksymalnego budżetu oraz ustalenie, ile i gdzie będziesz jeździć. Niektórzy producenci, jak np. Uone oferują także możliwość wynajmu takiego elektryka. Jeśli więc boisz się tak dużego wydatku, skontaktuj się z nami i pozwól się przekonać iż taki zakup wart jest swojej ceny już po jednej jeździe!
Online czy lokalnie?
Kolejne pytanie: lepiej kupować online czy lokalnie? Wszystko zależy od tego jak szybko i wygodnie chcesz pozyskać swój wymarzony rower. Kupowanie online na pewno jest szybsze, wygodniejsze, a czasem nawet i tańsze (eliminacja kosztów osoby pośredniczącej w sprzedaży). Jednakże ta opcja wymaga już pewnego zasobu wiedzy co chcemy kupić i dlaczego. Często też kupując online złożenie pojazdu oraz dokręcenie wszystkiego pod rowerzystę spoczywa na Twoich barkach.
Naszym zdaniem przy inwestycji ca. 20000 PLN wzwyż powinieneś jednak przetestować tak drogi pojazd przed zakupem.
Jeśli nie jesteś do końca pewien w jaki sposób zakupić swój rower eMTB, zapraszamy do kontaktu przez maila: uone@road24.pl lub telefonicznie – w naszym sklepie dokonasz zakupu zarówno przez Internet jak i na miejscu. Jeśli będziesz posiadać więcej pytań, z chęcią udzielimy na nie odpowiedzi!
Podsumowanie
Jak widzisz, elektryczny rower górski jest wysoce wyspecjalizowanym pojazdem, zaprojektowanym specjalnie do jazdy w często bardzo trudnych warunkach. Dlatego też tak ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniego modelu, który przewiezie nas nawet przez te najbardziej niedostępne tereny.
Mamy nadzieję iż ten artykuł pomógł Ci nieco w rozpoczęciu poszukiwania eMTB idealnego właśnie dla Ciebie! Jeśli jednak masz więcej pytań, lub jesteś zainteresowany typowo górskim pedelcem marki Uone, zapraszamy do kontaktu przez wyżej wspomnianego maila!
Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!