CiekawostkiRowery elektryczne

Rower elektryczny składany – bądź SMART!

Rower elektryczny składany

Planujesz zakup roweru elektrycznego, aby zwinnie poruszać się po mieście? Na dostępnych jest cała gama przeróżnych modeli! Pojawia się jednak problem.. Wszystkie przeglądane pedelce są duże i ciężkie, a Ty potrzebujesz czegoś małego i lekkiego. Co jeśli powiemy Ci że taki elektryk istnieje, a ponadto można go złożyć jak sławetny model marki Romet – Wigry!

Przedstawiamy rower elektryczny składany!

Co to jest elektryczny rower składany?

Elektryczny rower składany jest najprościej mówiąc, klasycznym składanym rowerem z układem elektrycznym odpowiedzialnymi za możliwość skorzystania z dobrodziejstwa jakim jest silnik zamontowany w 99% przypadków w tylnej piaście.  Zdecydowana większość tych pedelców może być złożona w czasie krótszym niż jedna minuta w całkiem poręczny pakunek umożliwiający jego transport np. komunikacją miejską!

W jaki sposób złożysz taki rower? Mechanizm składający znajduje się zazwyczaj w ramie pojazdu – są to sprytnie skonstruowane zawiasy, które pozwalają na zgięcie ramy wpół, zakładając koło przednie na tylnie. Co producent jednak, tym każdy mechanizm będzie działał nieco inaczej. Założenie jednak pozostaje takie samo – możliwość złożenia twojego roweru tak, aby bezproblemowo przenosić lub przewozić go z miejsca na miejsce w jak najbardziej efektywny sposób!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem roweru składanego, poniżej opisujemy kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru.

Waga

Jak na rower elektryczny przystało, będzie on cięższy od tradycyjnych składaków ze względu na dodany ciężar silnika I baterii. Poza tym jednak, składane pedelce są jednymi z najlżejszych modeli elektrycznych dostępnych na rynku. Mają w końcu służyć za mały, poręczny środek transportu po miejskich uliczkach.

Dlaczego waga jest ważnym aspektem do rozważenia przed zakupem e-składaka? Ze względu właśnie na jego kompaktowość. W założeniu, złożony w pół rower można nosić ze sobą niczym walizkę, czy to po schodach budynku, czy przemieszczając się np. pociągiem lub autobusem. Nie chcesz chyba wnosić na 5 piętro 40 kilogramowego ciężaru?

Rozmiar kół

Składane pedelce projektowane są z mniejszymi niż w klasycznych e-mieszczuchach kołami, zazwyczaj do 20”. Są lżejsze i bardziej kompaktowe. Mniejsze koła ułatwiają proces składania oraz transport już złożonego roweru. Dodatkowo przeciskanie się przez poranne i popołudniowe korki także staje się o wiele prostsze i bardziej zwinne. Jedynym minusem jest to, że z powodu mniejszych  kół trzeba włożyć nieco więcej siły podczas pedałowania (lub użyć wyższego poziomu wspomagania) aby osiągnąć prędkości podobne do „pełnowymiarowych” elektryków.

Rozmiar roweru

Wiadomo, że składaki są ogólnie mniejsze od pozostałych rodzajów jednośladów, jednakże pomimo tego istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice w rozmiarze ram. Zależą one od modelu i producenta. Ważnym aspektem jest więc dopasowanie wielkości pedelca pod własne potrzeby. Na przykład, jeśli jesteś mniejszą osobą i wiesz, że codziennie będziesz wnosił rower na 3 piętro lub Twoja trasa do pracy przewiduje m.in przejazd zatłoczonym pociągiem, warto poszukać mniejszych elektrycznych składaków. Dzięki temu będą one o wiele bardziej komfortowe w transporcie w swojej złożonej formie, a Ty przyjmiesz wygodniejszą pozycję za kierownicą. Jeśli jednak jesteś bardziej rosły i wiesz, że Twój pedelec nie będzie tak często składany większy ebike może być lepszym pomysłem.

Bateria

Jak pisaliśmy w poprzednich artykułach, bateria jest jedną z najważniejszych części elektrycznego roweru (poza silnikiem). To w końcu ona odpowiada za zasięg, na którym to Twój rower będzie wspomagany przez asystę pedałowania. Możliwe, że myślisz teraz im większa bateria tym dłużej rower będzie napędzany. Faktycznie, może tak być. Jednakże większe baterie są jednocześnie bardziej nieporęczne i cięższe.

Przed zakupem, przeanalizuj dokładnie jakie odległości pokonujesz każdego dnia, następnie porównaj te dane z parametrami zasięgu poszczególnych modeli. Kupowanie roweru z baterią która zapewni Ci zasięg do 100km, podczas gdy ty codziennie przejeżdżasz 20 może mijać się z celem. Z drugiej strony weź też pod uwagę żywotność baterii pod względem ilości cykli ładowania!

Pamiętaj też, że pomimo iż sama odległość jest najlepszym parametrem do szacowania pojemności baterii, na jej prawdziwy zasięg wpływa wiele innych czynników, m.in. obciążenie roweru, warunki pogodowe oraz poziom asysty pedałowania z którego korzystasz. Przykładowo, jeżdżąc zimą z dodatkowym, 20kg bagażem na maksymalnym poziomie wspomagania możesz rozładować baterię już po 30km, a nie 50km. Oczywiście każdy producent powinien podać szacunkowe „widełki” zasięgu (min. oraz max. zasięg).

Dobrą wiadomością jest to, że nawet kiedy bateria się rozładuje, z modelu Uone Smart (e-składak) możesz korzystać jak z tradycyjnego roweru – używając siły własnych mięśni na trybie neutralnym

Osprzęt

Kupując e-składak zwróć też uwagę na osprzęt. Składane jednoślady to najczęściej jedne z tańszych opcji dostępnych na rynku ebike’ów przez co częstokroć traktowane są po macoszemu pod względem ich wyposażenia! W przypadku rowerów marki Uone stawiamy na jakość i nas składany ebike wyposażony jest mi. n. w hamulce hydrauliczne marki Tektro, 21AH baterię Samsunga, kolorowy komputer APT 850C, 7 rzędową przerzutkę Shimano Tourney czy przedni amortyzator marki Zoom!

Dlaczego kupić rower składany?

Elektryczne rowery składane są innowacją, która ułatwi przemieszczanie się z miejsca na miejsce osobom w każdym wieku. Jakie jednak są zalety takiego składaka?

Oszczędza przestrzeń

Jedną główną wadą standardowego elektrycznego roweru jest ich wielkość i nieporęczność w transportowaniu np. pociągiem czy autobusem, lub podczas składowania np. w piwnicy. Problemem może być też znalezienie miejsca na zaparkowanie pojazdu przed miejscem pracy, szczególnie jeśli rowerem porusza się już połowa Twojej firmy.

Tutaj przydaje się możliwość złożenia pedelca w pół. Przenoszenie i składowanie staje się praktycznie bezproblemowe. Elektryczne składaki zapewniają, że złożony rower jest poręczny i wygodny w przenoszeniu, a proces samego składania/rozkładania jest szybki i prosty w obsłudze.

Tak złożony rower możesz przechowywać na niewielkiej przestrzeni w swoim domu lub biurze – czasem nawet pod biurkiem, chroniąc go zarówno przed warunkami pogodowymi ale i np. kradzieżą o czym poniżej!

Skraca czas komunikacji

Nikt nie lubi stać w porannych korkach do pracy, lub popołudniowych godzinach szczytu podczas powrotu do domu. Im więcej czasu spędzasz w drodze, tym mniej masz go na inne, ważniejsze rzeczy. Tutaj wkracza rower elektryczny.

Jak pisaliśmy wcześniej, rowery elektryczne są świetną alternatywą dla samochodu i pozwalają ominąć zakorkowane ulice dzięki m.in. ścieżkom rowerowym. Także e-składaki pozwalają na szybsze dotarcie z jednego miejsca na drugie.

Pomimo iż są mniejsze i bardziej kompaktowe, a co za tym idzie są wyposażone w słabsze silniki (np. 250W), wciąż przemkniesz nimi po ścieżkach rowerowych w czasie krótszym, niż gdybyś miał tą samą, zapchaną trasę przejechać samochodem.

Zwinny

Jeśli ścieżki rowerowe nie są dostępne, mały rozmiar składanego e-bike’a pozwoli na zwinne i sprawne manewrowanie dróżkami i uliczkami także pomiędzy samochodami.

Stylowe

Aby spełnić wymagania klienta oraz sprostać obecnym trendom e-składaki muszą być stylowe. Dlatego też elektryki, a szczególnie składaki są zawsze projektowane z myślą o tym, co jest teraz w modzie. Jak wiadomo moda wraca więc wiele z nich znajdziesz w bardzo stylowym, komfortowym designie, który idealnie wpasuje się w estetykę oraz miejski tryb życia, a nawiązuje poniekąd do dobrze znanego modelu Wigry produkowanego w czasach PRL przez firmę ROMET!

Odporne na kradzieże

Dzięki elektrycznym składakom możesz przestać się martwić o to, czy Twój rower na pewno wciąż będzie na Ciebie czekał kiedy wyjdziesz z pracy lub ze sklepu. Możesz go złożyć i zabrać ze sobą do biura czy marketu, zawsze mając go na oku. Możesz zapomnieć o ciężkich łańcuchach zabezpieczających czy niezbyt bezpiecznych stacjach dla rowerów. Zabierz swój e-bike ze sobą i nie przejmuj się złodziejami!

Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy co to składany rower elektryczny, oraz pokrótce opisaliśmy kilka jego zalet. Mamy nadzieję, że dzięki temu pomogliśmy Ci przekonać się do tego rozwiązania, i że sam staniesz się niedługo właścicielem własnego modelu!

Jeśli masz jednak więcej pytań odnośnie składanych elektryków, lub interesowałby Cię zakup modelu Smart marki Uone, zapraszamy do kontaktu przez mail: uone@road24.pl.

Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!

 

Podobne artykuły

X