CiekawostkiRowery elektryczne

Rower elektryczny trójkołowy: czy jest lepszy?

Rower elektryczny trójkołowy: czy jest lepszy?

Czy rower elektryczny trójkołowy jest lepszy od dwukołowego? Może zadajesz sobie to pytanie odkąd zauważyłeś, że na rynku można znaleźć obie z w/w opcji. W tym artykule znajdziesz krótkie zestawienie pedelców dwu i trzykołowych!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

Co to rower elektryczny trójkołowy

Co to w ogóle trójkołowiec, lub inaczej zwany też „trike”? Jak sama nazwa wskazuje jest to e-bike z trzema kołami zamiast dwóch. Dodatkowe koło zazwyczaj jest umieszczone z tyłu pojazdu, w jednej osi z przeciwległym kołem.
Czy warto kupić taki rower? Odpowiedź na to pytanie może się różnić w zależności od twoich potrzeb i oczekiwań. W tym artykule omówimy jego zalety oraz określimy czy trzy koła rzeczywiście są lepsze niż dwa!

2 koła, a 3 koła

Jakie cechy możemy znaleźć w dwukołowcu, a jakie w trójkołowcu? Trójkołowce są zaprojektowane tak aby jazda na nich była jak najbezpieczniejsza, ich konstrukcja zatem pomaga poruszać się po prostej nawierzchni bez większych problemów. Jednymi z lepszych cech jakie oferują trójkołowe rowery są też stabilność i komfort – bardzo trudno się na nich przewrócić, a dodatkowe wsparcie pod siedzeniem niejako amortyzuje wszelakie wstrząsy. Trójkołowe rowery są świetnym wyborem zarówno dla początkujących rowerzystów, mniejszych dzieci ale też i starszych osób oraz inwalidów, ponieważ zdecydowanie łatwiej zachować na nich równowagę niż na dwukołowym modelu. Upadek z trójkołowego roweru elektrycznego jest niemal niemożliwy, więc jeśli nie czujesz się pewnie na jednośladzie nie musisz się już dłużej bać!

Dwukołowy rower elektryczny to najlepsze połączenie funkcjonalności i stylu. Zazwyczaj wyposażony w wysokiej jakości osprzęt pozwala pokonywać nawet te najdłuższe trasy. Rowery elektryczne dwukołowe przewiozą Cię po każdym terenie, tak więc nie straszne im piasek, błoto, kamienie, żwir czy śnieg co czyni je doskonałym wyborem dla rowerzystów na każdy teren.

Przybliżmy teraz nieco zalety obu tych modeli.

Zalety trójkołowca

Jakie korzyści możesz czerpać z posiadania pedelca trzykołowego? Poza oczywistymi zaletami takimi jak poprawa kondycji czy łatwy i sprawny sposób na komunikację do i z pracy, trójkołowce posiadają jeszcze jeden duży atut.
Wspomnieliśmy o tym trochę wyżej, więc nie powinno to być zaskoczeniem – chodzi oczywiście o dodatkowe zabezpieczenie w postaci trzeciego koła. Takie wsparcie zapewni, że z trójkołowca bardzo trudno spaść, trudno też się razem z nim wywrócić. Rower nie przechyla się podczas jazdy ani w czasie wsiadania oraz zsiadania, także jest o wiele łatwiejszy w „obsłudze” niż dwukołowy „kuzyn”. Rower taki jest też bardziej komfortowy podczas jazdy.

Te cechy będą szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych, schorowanych czy starszych. Nawet jeśli wystąpią u nich problemy z utrzymaniem równowagi, trzecie koło zdecydowanie będzie świetnym wsparciem podczas jazdy. Dodatkowo wspomaganie elektryczne podczas pedałowania zdecydowanie odciąży stawy ale wciąż dostarczy wystarczającą dawkę ruchu. Dosiadając trójkołowca bezpiecznie przemieścisz się z miejsca na miejsce zapewniając swojemu ciału delikatny trening, który pomoże poprawić Twoją kondycję!

Trójkołowce posiadają też zwiększoną przestrzeń ładunkową na osi pomiędzy tylnymi kołami, częstokroć znajduje się tam olbrzymi kosz, który pomieści trochę paczek, listów tudzież innych rzeczy jakie chciałbyś przewieźć swoim ebike.

Zalety dwukołowca

Elektryczny rower dwukołowy jest zdecydowanie bardziej ‘elastyczny’ podczas jazdy. Szybciej nim skręcisz, łatwiej unikniesz przeszkód i przeciśniesz się przez węższe przesmyki i dróżki, na przykład poruszając się po ulicy między samochodami.

Dwukołowce poradzą sobie też w bardziej zróżnicowanym terenie (dot. Podłoża) niż trójkołowce. Zależnie od modelu, możesz przebrnąć przez piach, śnieg, błoto, kamienie czy asfalt. Posiadanie takiego wszechstronnego pojazdu otwiera większą ilość możliwości. E-bike będzie też szybszy niż ‘e-trike’, co może być ważne jeśli potrzebujesz stosunkowo szybkiego środku transportu lub po prostu jesteś fanem większych prędkości.

Mówiąc o zaletach dwukołowego pedelca, należy też wspomnieć o żywotności baterii. Modele z dwoma kołami są lżejsze i posiadają mniejsze opory toczenia, a zatem baterie w porównaniu z trójkołowymi kuzynami wystarczą na większą liczbę przejechanych kilometrów. Tak więc na dwukołowcu będziesz mógł jeździć szybciej, dalej i dłużej, a Twoja bateria przeżyje więcej.

Ostatecznie e-bike dwukołowe są lżejsze oraz prostsze w przechowywaniu. Ich poręczność możesz zwiększyć dodatkowo inwestując w elektrycznego składaka, którego złożysz w pół i z łatwością przeniesiesz z miejsca na miejsce lub „upchniesz” nawet w kąt szafy.

Który jest lepszy

Tutaj wybór zawsze będzie należał do Ciebie i zależy on w większości od Twoich preferencji i potrzeb. Dwukołowce są szybkie i doskonale radzą sobie na różnych nawierzchniach, dlatego większość ludzi wybiera je ze względu na ich wszechstronność. Z kolei trójkołowe rowery są zwykle wolniejsze z powodu dodatkowych kół i są preferowane przez osoby starsze i niepełnosprawne, które boją się jeździć na dwóch kołach, a także osoby chcące przewozić swoimi rowerami towary.

Zastanów się więc dla kogo przeznaczony ma być taki rower elektryczny, jak często i gdzie będzie on używany oraz jaki styl jazdy preferuje użytkownik. Następnym krokiem jest określenie budżetu, a potem pozostaje już tylko dokonanie zakupu.

Podsumowanie

Jeśli rozważasz zakup trójkołowego lub dwukołowego roweru elektrycznego to mamy nadzieję, że pomogliśmy w rozwianiu niektórych wątpliwości i ułatwiliśmy Ci dokonanie wyboru. Jak widzisz oba rodzaje pedelców posiadają swoje zalety dlatego wystarczy określić czego dokładnie Ty potrzebujesz i dostosować końcowy wybór do tych potrzeb.

Jeśli jednak masz więcej pytań odnośnie tego co będzie dla Ciebie lepsze, możesz skontaktować się z nami przez facebooka, twittera bądź instagrama.

Podobne artykuły

X