Rower elektryczny zimą: gdzie i jak przechowywać?
Rower elektryczny zimą: gdzie i jak przechowywać?
Na dworze śnieg, mróz i lód! Jeśli nie jest to nasz jedyny środek transportu to większości z nas nie w głowie wycieczki rowerowe. Gdzie i jak więc przechować swój rower elektryczny zimą? Czy wymaga on specjalnego miejsca do „zimowania?
Wszystkiego o składowaniu elektrycznego pedelca przez długie, zimowe miesiące dowiesz się w tym artykule!
Czy mogę jeździć rowerem elektrycznym w zimie?
Jeśli chcesz, oczywiście nie ma przeciwwskazań abyś jeździł pedelcem zimą. Ważne jednak abyś pamiętał, żeby wsiadać na swój rower – szczególnie w trudnych warunkach pogodowych takich jak śnieg/lód, tylko wtedy, kiedy posiadasz wystarczająco dużo doświadczenia i jesteś pewien swoich umiejętności jeździeckich. Przed wyruszeniem w podróż podczas ujemnych temperatur przeczytaj również zapisy instrukcji, niektórzy producenci zakazują użytkownikom elektrycznych rowerów takiego procederu!
Ponadto po każdej zimowej przejażdżce usuń starannie z roweru śnieg i błoto śnieżne zmieszane z solą. Długotrwały kontakt zabrudzonego przez sól śniegu z elementami mechanicznymi oraz elektrycznymi silnika, a także samą ramą roweru może być zgubne w skutkach! W przypadku roztopów i dużej chlapy lepiej w ogóle zaniechać korzystania z jednośladu!
Kiedy startujesz, zrezygnuj z bardzo silnego wspomagania. Może to spowodować, że Twoje koła zaczną obracać się w miejscu, a Ty „zakopiesz się” w śniegu lub finalnie się wywrócisz. Dodatkowo obciąża to szwy opony. Zacznij od bardzo delikatnego wspomagania, lub nawet z niego zrezygnuj. W miarę rozpędzenia możesz włączyć/zwiększyć elektryczną asystę.
Przy okazji tego wpisu powinniśmy też napisać odnośnie zimowego ubioru podczas podróży jednośladem, prawda? Jednak o tym napiszemy już niebawem w osobnym artykule. Tutaj skupimy się głównie na poprawnym przechowywaniu Twojej maszyny przez okres zimowy.
Po każdej zimowej jeździe powinieneś też wyciągać z roweru baterię i odkładać ją w suche, ciepłe miejsce. Ale o tym za chwilę.
Jak niska temperatura wpływa na baterię?
Mróz nie jest odczuwalny tylko przez ludzi, ale też przez zwierzęta i „sprzęty”, którymi się posługujemy – szczególnie te elektryczne. Oczywiście może to zabrzmieć jak antropomorfizacja ale już wyjaśniamy w czym rzecz. Przez odczuwanie mrozu w rowerze elektrycznym mamy na myśli spadek efektywności jego baterii. Niska temperatura powoduje, że bateria traci pojemność oraz sprawność elektryczną, co przekłada się bezpośrednio na zasięg wspomagania elektrycznego w Twoim rowerze – ten chwilowy podczas jazdy na mrozie jak i ten długotrwały poprzez zachodzenie nieodwracalnych zmian w ogniwach baterii prowadzących do jej stałego zmniejszenia pojemności. W ujemnych temperaturach bateria może też ulec całkowitemu rozładowaniu. To samo zjawisko możemy zaobserwować w samochodach – na pewno chociaż raz w życiu wsiadłeś rano do samochodu po wyjątkowo mroźnej nocy, przekręciłeś kluczyk… i nic!
Dlatego też tak ważne jest wyciąganie baterii ze swojego pojazdu szczególnie, jeśli rower przechowujesz na zewnątrz. Bateria powinna być zabrana do ciepłego miejsca, najlepiej pod neoprenowym przykryciem. Kiedy chcesz kontynuować podróż ebike’m wystarczy zamontować ją z powrotem.
Jak przechowywać ebike przez dłuższy okres czasu?
Abstrahując od fanatyków jednośladów decydujących się na zimowe wyprawy, większość z nas odłoży pewnie rower elektryczny na długie „zimowanie”. Jak więc przechować Twój ebike? Możesz zostawić go zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeśli decydujesz się na przechowywanie na dworze, upewnij się, że rower stoi pod zadaszeniem i jest chroniony przed śniegiem i deszczem. Pamiętaj też żeby dokładnie go zabezpieczyć blokadą – nie chciałbyś w końcu wrócić wiosną tylko po to, żeby odkryć, że rower skradziono!
Jak pisaliśmy wyżej najważniejszym elementem takiego zimowania jest demontaż baterii. Akumulator zużywa energię nawet jeśli Ty nie korzystasz z pedelca. Innymi słowy – bateria ulega samo-rozładowaniu. Dlaczego? Ponieważ bateria zbudowana jest z anod, elektrod i zawiera kwas, zachodzą w niej ciągłe reakcje chemiczne i fizyczne. Z tego powodu długie okresy nieużytku lub bardzo rzadkie użytkowanie zwiększa prawdopodobieństwo występowania uszkodzeń, które z kolei może doprowadzić do spowolnienia lub całkowitego uniemożliwienia procesu ładowania – czynności te zachodzą dużo szybciej w ujemnych temperaturach w odróżnieniu od tych „domowych”
Wymontuj więc baterię przed każdym dłuższym okresem postoju roweru elektrycznego!
Jak poprawnie dbać o baterię roweru elektrycznego?
-Baterię demontuj z roweru kiedy jej poziom naładowania wynosi od 30-60%
-Jeśli możesz, zabezpiecz ją dodatkowym pokrowcem/torbą
-Przechowuj baterię w suchym, ciepłym miejscu, w temperaturze od 10-30°C (unikaj też bardzo gorących miejsc)
-W miarę możliwości przechowuj ją na prostej, płaskiej powierzchni
-Nie przechowuj akumulatora całkowicie naładowanego lub rozładowanego – powoduje to szybsze zużycie baterii
-Sprawdzaj stan baterii raz na dwa tygodnie, a raz na 2 miesiące ładuj go do zakresu podanego powyżej
– Jeśli możesz, raz na miesiąc zamontuj baterię w rowerze i przejedź się kawałek
-Przecieraj delikatnie powierzchnie baterii jeśli widzisz jakiekolwiek ślady wilgoci, szronu albo lodu podczas użytkowania roweru w ujemnych temperaturach
-Pamiętaj, że w ujemnych temperaturach czas ładowania wydłuża się nawet od 1-3 godzin
Co zrobić po dłuższej przerwie od jeżdżenia?
Jeśli nie używałeś swojego roweru przez długie zimowe miesiące lub dłużej, umów się na przegląd do specjalisty lub skontaktuj się ze sprzedawcą/producentem. Po tak długim okresie ‘odpoczynku’ należy sprawdzić czy wszystkie elementy elektroniczne jak i mechaniczne działają poprawnie.
Przed pierwsza jazdą naładuj akumulator do pełna. Następnie rozładuj go całkowicie – i naładuj znowu do 100%. Po drugim ładowaniu możesz już wrócić do normalnych cyklów ładowania baterii. Wprowadzenie takiego systemu pozwala na poprawne obliczanie pojemności akumulatora przez oprogramowanie w rowerze elektrycznym (krótko mówiąc swoiste zresetowanie systemu).
Podsumowanie
Przechowywanie roweru elektrycznego w okresie zimowym to jak widzisz absolutnie nic trudnego. Wystarczy zadbać o to, by pojazd znajdował się w bezpiecznym, suchym miejscu, oraz o wyciagnięciu baterii z roweru na czas nieużytku.
Jeśli jednak chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat składowania Twojego pedelca, zapraszamy do kontaktu przez nasz adres mail: uone@road24.pl.
Znajdziesz nas też na Allegro, facebooku, twitterze i instagramie!