Serwis deski SUP po sezonie
Serwis deski SUP po sezonie
Twoja deska sup wymaga serwisu? Na dworze temperatury spadają poniżej zera? Większość z was zamienia lub myśli powoli o zmianie deski sup na deskę snowboardową?
Co zatem zrobić i jak poprawnie zaopiekować się swoją deską sup przed długim zimowym leżakowaniem aby uniknąć kosztownego serwisu?
Dowiedz się jak wykonać serwis deski SUP po sezonie!
Po pierwsze – dobrze konserwowana deska, to szczęśliwa deska. Po każdym użyciu, a tym bardziej przed zimą, powinieneś dokładnie osuszać ją i przechowywać w miejscu wolnym od wilgoci. Leżakowanie mokrej i zwiniętej deski może spowodować sporych rozmiarów uszkodzenia: jej zgnicie i nieświeży zapach, pękanie itd. Natomiast przetrzymywanie mokrej, napompowanej deski może przyczynić się do perforacji materiału spowodowane zamarzaniem wody. Pamiętaj więc aby zawsze przechowywać swoją deskę w stanie suchym.
Deskę po sezonie proponujemy również poddać zabiegowi na myjni. Do dokładnego umycia możesz skorzystać z karchera na myjni samoobsługowej, włączając opcje “mycie zasadnicze”. Pamiętaj, że nie możesz zbliżać dyszy zbyt blisko deski, ponieważ znaczny strumień wody i ciśnienie mogą naruszyć jej konstrukcje. Deskę SUP możesz też alternatywnie umyć we własnym ogrodzie przy użyciu zwykłego karchera. Podczas tego zabiegu pamiętaj o odpowiedniej odległości pomiędzy dyszą a deską oraz używaniu do tego celu końcówki rozprowadzające strumień wody.
Pamiętaj o akcesoriach do deski SUP!
Oprócz samej deski zalecamy również zadbać o stan oraz sprawność wszelkich akcesoriów. Przedmiotów, których używasz do pływania na swojej desce SUP, a o konserwacji których nierzadko zapominasz podczas sezonu. Co ważne koniecznie rozbierz swoją pompkę i sprawdź stan uszczelek tak, żeby nie zaskoczyły Cię one swoją destrukcją podczas wizyty nad jeziorem. Smarowanie tłoka smarem do silikonu i dbanie o jego czystość znacznie wydłuży żywotność samych uszczelek i jakość pompowania Twojej deski. Zadbaj również o stan swojego wiosła, smarując smarem zawiasy lub kulki służące łączeniu poszczególnych jego elementów. Sprawdź też czy Twoje wiosło posiada wszystkie zawleczki i pianki pomagające mu w utrzymywaniu się na wodzie. Dbaj o swój plecak tak żeby nie uszkodzić go niepotrzebnie. Pamiętaj, że dobra torba umożliwia łatwy transport deski SUP i chroni ją przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Koniecznie sprawdź stan dokręcenia zaworu – to miejsce przez które może ulatniać się powietrze z Twojej deski. Wentyl to punkt który może być skrajnie niebezpieczny i spowodować wystrzał zaworu oraz zatonięcie Twojej jednostki. Sprawdzanie szczelności zaworu powinno być Twoją rutyną przed każdym pływaniem! Stan zaworu powinien zostać również sprawdzony wewnątrz, pod pokrywą zabezpieczającą. W przypadku pojawienia się ewentualnych rozszczelnień zaworu warto zaniechać dalszego używania sprzętu. Wówczas koniecznie skontaktuj się z serwisem desek sup lub sprzedawcą Twojego produktu – w myśl zasady bezpieczeństwo ponad wszystkim.
Kolejną istotną czynnością jest sprawdzenie ewentualnych zadziorów, rys czy ubytków materiału w Twojej desce sup. Pamiętaj, że niewinnie wyglądające uszkodzenia w kryzysowej sytuacji na wodzie mogą przysporzyć Ci nie lada problemów. Co ważne koniecznie sprawdź wszystkie łączenia materiału i szwy, ponieważ ich ewentualne rozszczelnienia lub rozklejenia w okresie letnim przy dużym nasłonecznieniu mogą się powiększać doprowadzając w ostateczności do wybuchu deski. Tak naprawialiśmy już deski z rozdarciami wielkości 60-70cm! Wyobraź sobie co się stanie z Twoją deską przy takim wybuchu na wodzie…
Zapraszamy do serwisu sup!
Czas na trochę autoreklamy! Jeżeli Twoja deska lub akcesoria noszą znamiona znacznego zużycia, nieszczelności czy uszkodzeń, z którymi nie jesteś w stanie sam sobie poradzić to zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu. Miejsca w którym naprawiamy wszelkie nieszczelności i niedogodności w pompowanych deskach sup i ich akcesoriach.
Serwis desek sup by Uone
Jeśli natomiast chciałbyś poczytać więcej na temat przechowywania deski SUP po sezonie, zapraszamy do naszego nowszego artykułu o zimowaniu Twojego SUPa!