Sup | co to znaczy?

Coraz częściej możesz pewnie usłyszeć wśród znajomych tajemnicze słowo SUP – co to znaczy? SUP jest akronimem angielskiej nazwy Stand Up Paddle Boarding, czyli wiosłowanie na stojąco. Jest to sport wodny, który szczególnie w przeciągu ostatnich paru lat zyskuje na coraz większej popularności. Nic dziwnego – można go uprawiać bez względu na wiek i płeć. Jedyne czego potrzeba to deska i trochę wody.

Poniżej dowiesz się więcej o podstawach SUP, tak, żebyś i ty mógł wyruszyć w drogę i cieszyć się tym wspaniałym sportem razem z nami. A więc deska SUP – co to jest?

Historia Sup

Pierwsze oficjalne wzmianki o supowaniu datować można na rok 1940, na wyspach Hawajskich. Sport ten wywodzi się od instruktorów surfowania stojących na swoich deskach, i instruujących grupy uczniów. Stanie na desce pozwalało na zachowaniu wyższej perspektywy i wyłapywaniu wszystkich błędów, a wiosło umożliwiało szybkie przemieszczanie się między uczniami.

Od tego czasu, sport ten zyskał na popularności i jest uprawiany na niemal każdym zbiorniku wodnym, wystarczająco dużym aby pomieścić deskę. W przeciwieństwie do surfingu, nie potrzeba tutaj dużych fal czy wzburzonej wody – deskę napędza siła naszych mięśni za pomocą umieszczanego w zestawie wiosła. Od mórz i oceanów, po jeziora i stawy, sup popłynie wszędzie tam, gdzie jest woda!

Sup – co to znaczy dla ciała?

SUPowanie jest nie tylko ciekawym i aktywnym hobby, ale też świetnym ćwiczeniem dającym olbrzymią ilość korzyści zdrowotnych. Jest to trening całego ciała który umożliwia spalenie mnóstwa kalorii, jednocześnie pozwalając na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, w gronie znajomych i rodziny. Nie ważne w jakim wieku jesteś lub jaki jest poziom twojej kondycji – wystarczy chwycić za wiosło i złapać balans!

Rodzaje desek SUP – zew względu na budowę

Istnieją dwa podstawowe rodzaje desek SUP, rozróżniane ze względu na budowę: pompowane i twarde.

  1. Pompowane: po raz pierwszy wprowadzone na rynek ok. 10 lat temu i od tego czasu zyskujące na coraz większej popularności, głównie ze względu na prostotę w przechowywaniu i transporcie. Kiedy nie są napompowane, rozmiarem przypominają większy śpiwór i mogą się zmieścić w plecaku. W przeciwieństwie do powszechnych założeń, deski pompowane są tak samo stabilne i sztywne jak deski twarde.
  2. Twarde: tradycyjne sztywne deski SUP do wiosłowania na stojąco. Są z nami najdłużej i wciąż sięga po nie pewna liczba zainteresowanych tym sportem. Są trwałe, skonstruowane z pianki EPS i kilku warstw włókna szklanego, co przeciwdziała uszkodzeniom.

Ze swojej strony stawiamy na ten pierwszy rodzaj deski, gdyż uważamy że łatwość w przechowywaniu i ogólna mobilność desek pompowanych jest niezwykle ważna. W końcu nie wiadomo kiedy odezwie się zew natury i będziesz chciał wyruszyć na SUPową wycieczkę. Wypad weekendowy? Odprężenie po ciężkim dniu pracy? Uone jest zawsze z wami, spakowany w wygodny plecak i gotowy do akcji!

SUP – akcesoria

Każda dobra deska SUP potrzebuje pakietu akcesoriów, aby w pełni wykorzystać jej potencjał i zabezpieczyć Cię podczas użytkowania. Poniżej prezentujemy listę kilku niezbędnych rzeczy, które oferujemy w zestawie z naszymi deskami:

  • szary plecak uone z kółkami, również służyć jako torba podróżna,
  • kompatybilny  fin stabilizujący deskę w systemie us box,
  • trzyczęściowe wiosło uone wykonane z włókna szklanego,
  • pompka uone typu double action z funkcją wysysania powietrza i dodatkowym tłoczkiem włoskiej marki Scoprega,
  • smycz uone, dzięki której Twój SUP nie odpłynie Ci podczas wywrotki,
  • zestaw naprawczy.
  • instrukcja dzięki, której Twój sup nie sprawi Ci psikusa.

Zapraszamy do zakupu swojej pierwszej – lub dwudziestej, deski SUP. Masz pytania? Uderzaj na uone@road24.pl, naszego facebooka, insta lub twittera. 🙂

Pasy w judo | Co oznaczają i jak je zdobyć?

Poziom zaawansowania zawodnika w judo oceniany jest na podstawie koloru przywdziewanego pasa. Pasy w judo przeznaczone dla ucznia nazwane są kyu, a rozróżnia się je za pomocą różnych kolorów. Stopnie mistrzowskie, zwane Dan także posiadają swoją własną kolorystkę...
Co oznaczają pasy w judo
Pasy w judo

Gramatura judogi – co oznacza?

Rozpoczynając przygodę z judo należy rozpatrzyć wiele różnych aspektów (klub, ilość treningów, grupę treningową, czy wybór stroju do judo). Najczęściej zastanawiamy się do jakiego dojo chcemy dołączyć, nie myśląc o osprzęcie którego zakup zostawiamy na ostatni moment.
Gramatura judogi co to
co to jest gramatura judogi

Judogi a kimono – jaka jest różnica?

Twoje dziecko zainteresowało się światem judo i postanowiło, że chce rozpocząć treningi. W następnym więc kroku należy zakupić odpowiedni strój na zajęcia. Tutaj następuje jednak małe skonfundowanie – jedni mówią o kimonie do judo, inni rzucają tajemniczym określeniem „judogi”.
Judogi a kimono - różnica
Kimono a judogi - jaka różnica

Deska SUP – instrukcja jak przygotować się do pływania

Jesteś przed pierwszym treningiem na SUPie w życiu, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwsze przygotowanie deski SUP może być nieco przytłaczające. Poniższa instrukcja pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze pompowanie bez żadnych problemów!
Deska SUP instrukcja obsługi
Deska SUP instrukcja składania

Najlżejsze deski SUP – czy są lepsze?

Wakacje nadchodzą, wyjeżdżasz nad wodę na tydzień albo dwa. Możliwe, że wylatujesz samolotem do ciepłych krajów – w takim przypadku, kombinujesz jak najbardziej ograniczyć wagę bagażu. Zagwostką pozostaje twoja pompowana deska SUP: mimo iż zdecydowanie prostsza i lżejsza od twardych modeli...
Najlżejsze deski SUP
Przewiń na górę