Sup | co to znaczy?

Coraz częściej możesz pewnie usłyszeć wśród znajomych tajemnicze słowo SUP – co to znaczy? SUP jest akronimem angielskiej nazwy Stand Up Paddle Boarding, czyli wiosłowanie na stojąco. Jest to sport wodny, który szczególnie w przeciągu ostatnich paru lat zyskuje na coraz większej popularności. Nic dziwnego – można go uprawiać bez względu na wiek i płeć. Jedyne czego potrzeba to deska i trochę wody.

Poniżej dowiesz się więcej o podstawach SUP, tak, żebyś i ty mógł wyruszyć w drogę i cieszyć się tym wspaniałym sportem razem z nami. A więc deska SUP – co to jest?

Historia Sup

Pierwsze oficjalne wzmianki o supowaniu datować można na rok 1940, na wyspach Hawajskich. Sport ten wywodzi się od instruktorów surfowania stojących na swoich deskach, i instruujących grupy uczniów. Stanie na desce pozwalało na zachowaniu wyższej perspektywy i wyłapywaniu wszystkich błędów, a wiosło umożliwiało szybkie przemieszczanie się między uczniami.

Od tego czasu, sport ten zyskał na popularności i jest uprawiany na niemal każdym zbiorniku wodnym, wystarczająco dużym aby pomieścić deskę. W przeciwieństwie do surfingu, nie potrzeba tutaj dużych fal czy wzburzonej wody – deskę napędza siła naszych mięśni za pomocą umieszczanego w zestawie wiosła. Od mórz i oceanów, po jeziora i stawy, sup popłynie wszędzie tam, gdzie jest woda!

Sup – co to znaczy dla ciała?

SUPowanie jest nie tylko ciekawym i aktywnym hobby, ale też świetnym ćwiczeniem dającym olbrzymią ilość korzyści zdrowotnych. Jest to trening całego ciała który umożliwia spalenie mnóstwa kalorii, jednocześnie pozwalając na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, w gronie znajomych i rodziny. Nie ważne w jakim wieku jesteś lub jaki jest poziom twojej kondycji – wystarczy chwycić za wiosło i złapać balans!

Rodzaje desek SUP – zew względu na budowę

Istnieją dwa podstawowe rodzaje desek SUP, rozróżniane ze względu na budowę: pompowane i twarde.

  1. Pompowane: po raz pierwszy wprowadzone na rynek ok. 10 lat temu i od tego czasu zyskujące na coraz większej popularności, głównie ze względu na prostotę w przechowywaniu i transporcie. Kiedy nie są napompowane, rozmiarem przypominają większy śpiwór i mogą się zmieścić w plecaku. W przeciwieństwie do powszechnych założeń, deski pompowane są tak samo stabilne i sztywne jak deski twarde.
  2. Twarde: tradycyjne sztywne deski SUP do wiosłowania na stojąco. Są z nami najdłużej i wciąż sięga po nie pewna liczba zainteresowanych tym sportem. Są trwałe, skonstruowane z pianki EPS i kilku warstw włókna szklanego, co przeciwdziała uszkodzeniom.

Ze swojej strony stawiamy na ten pierwszy rodzaj deski, gdyż uważamy że łatwość w przechowywaniu i ogólna mobilność desek pompowanych jest niezwykle ważna. W końcu nie wiadomo kiedy odezwie się zew natury i będziesz chciał wyruszyć na SUPową wycieczkę. Wypad weekendowy? Odprężenie po ciężkim dniu pracy? Uone jest zawsze z wami, spakowany w wygodny plecak i gotowy do akcji!

SUP – akcesoria

Każda dobra deska SUP potrzebuje pakietu akcesoriów, aby w pełni wykorzystać jej potencjał i zabezpieczyć Cię podczas użytkowania. Poniżej prezentujemy listę kilku niezbędnych rzeczy, które oferujemy w zestawie z naszymi deskami:

  • szary plecak uone z kółkami, również służyć jako torba podróżna,
  • kompatybilny  fin stabilizujący deskę w systemie us box,
  • trzyczęściowe wiosło uone wykonane z włókna szklanego,
  • pompka uone typu double action z funkcją wysysania powietrza i dodatkowym tłoczkiem włoskiej marki Scoprega,
  • smycz uone, dzięki której Twój SUP nie odpłynie Ci podczas wywrotki,
  • zestaw naprawczy.
  • instrukcja dzięki, której Twój sup nie sprawi Ci psikusa.

Zapraszamy do zakupu swojej pierwszej – lub dwudziestej, deski SUP. Masz pytania? Uderzaj na uone@road24.pl, naszego facebooka, insta lub twittera. 🙂

Deska SUP: ranking 5 najczęstszych uszkodzeń

Kupiłeś deskę SUP i wybierasz się na pierwszy spływ? Próbujesz napompować SUPa, a tu psikus! Powietrze ucieka bokiem! Co się stało i dlaczego? Jak można tego uniknąć? Poniżej prezentujemy – ranking 5 najczęstszych uszkodzeń deski sup. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Deska SUP ranking uszkodzeń
Deska SUP ranking najczęstszych uszkodzeń

Jak przechować deskę SUP zimą?

Kiedy liście żółkną i spadają z drzew, a wraz z nimi temperatury, wiesz, że zima już tuż tuż. Wraz z rozpoczęciem zimy kończy się też sezon na pływanie na deskach SUP. Może więc zastanawiasz się - jak poprawnie przechowywać deskę SUP zimą? Istnieje parę dość oczywistych opcji, jednak warto poczytać…
Jak przechować deskę SUP zimą
Jak przechować deskę SUP

Judogi polecane przez Mistrza Świata Krzysztofa Wiłkomirskiego

Szukasz wyjątkowej judogi? Czegoś co wyróżni Cię na treningu i dodatkowo wytrzyma wielokrotne trudy treningów czy obozów? Dobrze trafiłeś - Uone to judogi polecane przez Mistrza Świata i brązowego medalistę ...
Judogi polecane przez Krzysztofa Wiłkomirskiego
Judogi polecane Hato Judo

Najlepsze judogi od marki Uone

Poszukujesz stroju do judo na zawody? A może Twoja pociecha idzie na pierwszy trening i chciałbyś zakupić strój idealny dla dziecka? Nie musisz szukać dalej! Wejdź do naszego sklepu i sprawdź najlepsze judogi od marki Uone! Co sprawia że są najlepsze? Cóż…
Najlepsze judogi dla klubów judo-Kolorowe judogi
Biała judogi czy niebieska judogi

Najtańsze judogi marki Uone

Twoja pociecha oznajmiła, że chce rozpocząć treningi judo. Pierwsze treningi wyglądały obiecująco, trzeba więc zacząć myśleć o kupnie stroju do judo. Przeglądając oferty dostępne w internecie zauważyłeś, że judogi są niestety droższe niż można by się tego spodziewać?
Najtańsze judogi marki Uone
Judogi tabela rozmiarów
Przewiń na górę