CiekawostkiDeski sup

SUP | co to znaczy?

Sup | co to znaczy?

Coraz częściej możesz pewnie usłyszeć wśród znajomych tajemnicze słowo SUP – co to znaczy? SUP jest akronimem angielskiej nazwy Stand Up Paddle Boarding, czyli wiosłowanie na stojąco. Jest to sport wodny, który szczególnie w przeciągu ostatnich paru lat zyskuje na coraz większej popularności. Nic dziwnego – można go uprawiać bez względu na wiek i płeć. Jedyne czego potrzeba to deska i trochę wody.

Poniżej dowiesz się więcej o podstawach SUP, tak, żebyś i ty mógł wyruszyć w drogę i cieszyć się tym wspaniałym sportem razem z nami. A więc deska SUP – co to jest?

Historia Sup

Pierwsze oficjalne wzmianki o supowaniu datować można na rok 1940, na wyspach Hawajskich. Sport ten wywodzi się od instruktorów surfowania stojących na swoich deskach, i instruujących grupy uczniów. Stanie na desce pozwalało na zachowaniu wyższej perspektywy i wyłapywaniu wszystkich błędów, a wiosło umożliwiało szybkie przemieszczanie się między uczniami.

Od tego czasu, sport ten zyskał na popularności i jest uprawiany na niemal każdym zbiorniku wodnym, wystarczająco dużym aby pomieścić deskę. W przeciwieństwie do surfingu, nie potrzeba tutaj dużych fal czy wzburzonej wody – deskę napędza siła naszych mięśni za pomocą umieszczanego w zestawie wiosła. Od mórz i oceanów, po jeziora i stawy, sup popłynie wszędzie tam, gdzie jest woda!

Sup – co to znaczy dla ciała?

SUPowanie jest nie tylko ciekawym i aktywnym hobby, ale też świetnym ćwiczeniem dającym olbrzymią ilość korzyści zdrowotnych. Jest to trening całego ciała który umożliwia spalenie mnóstwa kalorii, jednocześnie pozwalając na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, w gronie znajomych i rodziny. Nie ważne w jakim wieku jesteś lub jaki jest poziom twojej kondycji – wystarczy chwycić za wiosło i złapać balans!

Rodzaje desek SUP – ze względu na budowę

Istnieją dwa podstawowe rodzaje desek SUP, rozróżniane ze względu na budowę: pompowane i twarde.

  1. Pompowane: po raz pierwszy wprowadzone na rynek ok. 10 lat temu i od tego czasu zyskujące na coraz większej popularności, głównie ze względu na prostotę w przechowywaniu i transporcie. Kiedy nie są napompowane, rozmiarem przypominają większy śpiwór i mogą się zmieścić w plecaku. W przeciwieństwie do powszechnych założeń, deski pompowane są tak samo stabilne i sztywne jak deski twarde.
  2. Twarde: tradycyjne sztywne deski SUP do wiosłowania na stojąco. Są z nami najdłużej i wciąż sięga po nie pewna liczba zainteresowanych tym sportem. Są trwałe, skonstruowane z pianki EPS i kilku warstw włókna szklanego, co przeciwdziała uszkodzeniom.

Ze swojej strony stawiamy na ten pierwszy rodzaj deski, gdyż uważamy że łatwość w przechowywaniu i ogólna mobilność desek pompowanych jest niezwykle ważna. W końcu nie wiadomo kiedy odezwie się zew natury i będziesz chciał wyruszyć na SUPową wycieczkę. Wypad weekendowy? Odprężenie po ciężkim dniu pracy? Uone jest zawsze z wami, spakowany w wygodny plecak i gotowy do akcji!

SUP – akcesoria

Każda dobra deska SUP potrzebuje pakietu akcesoriów, aby w pełni wykorzystać jej potencjał i zabezpieczyć Cię podczas użytkowania. Poniżej prezentujemy listę kilku niezbędnych rzeczy, które oferujemy w zestawie z naszymi deskami:

  • szary plecak uone z kółkami, również służyć jako torba podróżna,
  • kompatybilny  fin stabilizujący deskę w systemie us box,
  • trzyczęściowe wiosło uone wykonane z włókna szklanego,
  • pompka uone typu double action z funkcją wysysania powietrza i dodatkowym tłoczkiem włoskiej marki Scoprega,
  • smycz uone, dzięki której Twój SUP nie odpłynie Ci podczas wywrotki,
  • zestaw naprawczy.
  • instrukcja dzięki, której Twój sup nie sprawi Ci psikusa.

Zapraszamy do zakupu swojej pierwszej – lub dwudziestej, deski SUP. Masz pytania? Uderzaj na uone@road24.pl, naszego facebooka, insta lub twittera. 🙂

Podobne artykuły

X