CiekawostkiDeski sup

Deska sup typu touring czy allround?

Deska sup typu touring czy allround?

Chcesz zakupić swoją pierwszą deskę sup? Poszukujesz szybszej jednostki do pływania z wiosłem, ponieważ obecna już Ci nie wystarcza? Nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy deskami typu allorund i touring? Koniecznie zapoznaj się z niniejszym wpisem, który rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości!

Deski typu touring czy allround? To pytanie, które spędza sen z powiek nie jednemu supowiczowi stojącym przed wyborem swojej jednostki. Zatem czym różnią się te dwie konstrukcje?

Deski sup Allround

Do desek sup typu Allround zaliczane są zwykle jednostki o długości pomiędzy 3.00 a 3.50 metra, i jak sama nazwa wskazuje, są to deski uniwersalne. Ze względu na swoją uniwersalność nie są za szybkie, nie są za wąskie i nie tak zwrotne jak np. deski do surfingu czy supy polecane na białą wodę. Innymi słowy są deskami w ‘sam raz’ na każdy rodzaj wody. Na zakup ich decydują się głównie ludzie kupujący swoja pierwszą deskę SUP. Dzięki ich nierzadko nadzwyczajnej szerokości pomogą zachęcić osoby nieumiejące pływać na desce sup do treningu i rozpalą miłość do paddleboardingu.

Duża szerokość tych desek jest zarówno ich zaletą jak i wadą. Dlaczego? Po nabraniu pewnej dozy doświadczenia i przepłynięciu kilkudziesięciu kilometrów Allroundy staną się toporne i powolne. Jest to oczywiście duży plus jeśli pierwszy raz wsiadasz na SUPa, ale każdy bardziej doświadczony użytkownik najczęściej będzie poszukiwać czegoś szybszego i bardziej zwrotnego.

Niewątpliwą zaletą tych desek jest możliwość ich użycia na każdym typie akwenu bez większych problemów (próby surfowania na fali, pływania po morzu, rzeki, jeziora nie będą stanowić problemu). Pamiętaj jednak, że na każdym z tych akwenów deski te pod względem swoich osiągów będą plasować się w środku stawki!

Allroundy to deski, którymi stosunkowo łatwo się steruje, tak więc charakteryzują się dużą manewrowością. Może się to jednak okazać dosyć problematyczne podczas dłuższych wycieczek na rzekach – wówczas deski tego typu będą miały tendencje do myszkowania.

Dla kogo deski sup Allround?

Podsumowując śmiało możemy polecić supy z tej grupy dla początkujących osób, które z góry zakładają że nie będą poszukiwać większych wrażeń i zamierzają pokonywać niewielkie odległości do kilku kilometrów dziennie, tudzież bawić się z całymi rodzinami bądź eksplorować szlaki wodne ze swoimi kudłatymi pupilami! Jednostki te ze względu na swoją stabilność osiąganą przy odpowiedniej szerokości  powyżej 80cm, nadają się również dla rosłych osób o wysoko zawieszonym środku ciężkości i słusznej wadze.

Deski sup Touring

Touring natomiast to grupa desek nieco bardziej wyczynowych, niewątpliwie jednak różnorodna ze względu na rozpiętość długości, w których owe deski są spotykane. Dla przykładowego porównania w naszym sklepie można zakupić deskę touringową o długości 3.50m – model Super 11’6” lub Uone Traveler albo 4.00m model Uone Wanderer.

Co daje długość deski i czym charakteryzują się jednostki z grupy desek touringowych? Touringi jak sama nazwa wskazuje to jednostki do turystyki czyli dłuższych wycieczek po bardziej otwartych akwenach. Zalecamy ich używanie do spływów rzekami, pływania po zalewach czy wzdłuż plaż naszego pięknego Bałtyku. Deski te są zdecydowanie dłuższe od allroundów przez co lepiej trzymają kierunek i mniej myszkują. Oczywiście zaleta ta ma swój koszt, którym jest utrata zwrotności w porównaniu do allrounda. Im deska dłuższa tym bardziej stabilna kierunkowo ale również mniej zwrotna. Warto odnotować tą cenną radę przy decyzji o wyborze odpowiedniego kształtu swojej jednostki.

Co jeszcze daje nam długość deski? Otóż długość jednostki, na której zamierzamy pływać wpływa na szybkość deski sup. Czym deska dłuższa tym szybsza, krótsze jednostki są bezsprzecznie wolniejsze. Długość deski to najważniejsza składowa prędkości dlatego też jednostki używane na zawodach to deski zwyczajowo o długości 4.28cm (14’). Pewnie znajdą się osoby, które stwierdzą, że szerokość również ma znaczenie jednak jest ono marginalne w porównaniu do długości.

Podsumowując deski touringowe będą miały zdecydowaną przewagę nad alloroundami pod względem osiągów na wszystkich wodach płynących i dużych akwenach otwartych wymienionych powyżej. Jednakże w mniejszym stopniu nadadzą się one do zabawy na fali i ewentualnego pływania po wąskich rzeczkach z dużą ilością nawrotów.

Dla kogo deski sup touring?

Dedykowane są one zarówno dla początkujących szukających większych wrażeń i zamierzających pokonywać większe odległości na swoim supie z bardziej imponującymi prędkościami, tak więc wszystkich obieżyświatów. Deski te z powodzeniem można używać pływając z psiakami, a szersze i bardziej wyporne SUPy nadają się również do pływania dla rosłych osób!

Zatem Touring czy Allround?

Chcieliśmy, aby przedstawione w tym wpisie informacje zachowały dozę obiektywności. Ponieważ tak jak wielu jest ludzi tak wiele może być preferencji co do cech posiadanych przez konkretną deskę sup. W związku z tym trudno jednoznacznie wskazać nam deskę lepszą dla każdego z Was. Generalnie proponujemy przed zakupem własnej deski SUP zapoznać się z tego typu, wartościowymi wpisami na blogach dostępnych w Internecie. Pozyskanie takich informacji ma na celu zadanie sobie kilku kluczowych pytań i uzyskania odpowiedzi na nie.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu!

Podobne artykuły

X