Touring: deska SUP na rzekę, ale nie tylko
Touring: Deska SUP na rzekę ale nie tylko
Planujesz rodzinne wakacje nad wodą z długimi wodnym wojażami? A może szukasz nowych atrakcji dla siebie i znajomych? Spływy kajakowe wychodzą Ci już uszami? Jeśli odpowiedziałeś „TAK” na powyższe pytania, mamy dla ciebie propozycje nie do odrzucenia: touring – deska SUP na rzekę, jeziora i nie tylko! Brzmi zachęcająco i chciałbyś dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do lektury tego artykułu!
Co to jest deska SUP touring?
Jak nazwa wskazuje (z ang. Touring znaczy podróżowanie), deska SUP typu touring jest SUPem najlepiej nadającym się na długie wycieczki i spływy.
Taki spływ może stanowić 1,5 godzinna wycieczka na pobliskim jeziorze lub rzece czy dla bardziej wytrwałych kilkunastodniowe wakacje supowe w postaci ciągłego spływu na tym sprzęcie wodnym. Może uważasz, że nie brzmi to zbyt zachęcająco, a na długie wodne wypady najlepsze są przecież kajaki. Nic bardziej mylnego – po prostu nie doświadczyłeś jeszcze piękna prawdziwego paddleboardingu! Z deską SUP świat stoi przed tobą otworem – możesz odkrywać miejsca wcześniej niedostępne w kajakach czy większych łodziach z zupełnie innej, wyższej perspektywy.
Dlaczego SUP typu touring nadaje się do podróżowania (tzw. Turingu)? Ten rodzaj deski musi radzić sobie w różnego rodzaju warunkach: na długich dystansach, czy rzecznych nurtach. Nie może być jej również straszny silniejszy wiatr, a jednocześnie musi być w stanie unieść i pomieścić ciężar bagażu. Nie uzyskasz tego wszystkiego w deskach przeznaczonych do surfowania lub czysto rekreacyjnej – np. allround.
Ogólnie rzecz ujmując, touring umożliwia długie i gładkie sunięcie po wodzie o płaskiej tafli, np. rzeki czy jeziora. Celem tej deski jest zmniejszenie obciążenia podczas wiosłowania. Co to oznacza? To, że podczas wielogodzinnych wypraw nie będziesz tak odczuwał zmęczenia, ponieważ taka deska będzie przemieszczać się po wodzie szybciej i stabilniej kierunkowo mniejszym nakładem sił!
Jak wygląda deska SUP touring?
Deska SUP touring jest długa (3.5m wzwyż), a jej przód zazwyczaj przypomina wąski „nos” który ułatwia pokonywanie mniejszych fal, poniekąd je rozcinając oraz zapewnia większe prędkości przy mniejszym wysiłku! Najszerszym miejscem deski touringowej jest zazwyczaj jej środek z lekko zwężającą się częścią rufową. Wszystko fajnie, ale jak właściwie Touring wygląda? Zapraszamy do zerknięcia na obrazek poniżej, znajdujący się w galerii obrazków, a prezentujący ogólny kształt przykładowej deski touringowej.
Jest to ogólne przedstawienie wyglądu tej deski. Kształt jest dość charakterystyczny, same parametry SUPa mogą się jednak nieznacznie różnić w zależności od modelu czy producenta.
Długość
Zazwyczaj między 11’6” – 14’, ze standardem wynoszącym ok. 12’6” – 381cm. Długość odpowiedzialna jest za prędkość jaką jesteśmy w stanie osiągnąć na danej desce (czym deska dłuższa tym szybsza). Na dłuższej desce oprócz większej prędkości zachowasz również większą stabilność kierunkową płynięcia. Tak więc nie będziesz musiał tak często zmieniać strony wiosłowania nawet bez odpowiedniego doświadczenia i nabycia odpowiedniej techniki wiosłowania.
Szerokość
Zazwyczaj między 29” – 34”, gdzie standard to 32”. Szerokość = stabilność deski. Jednakże kosztem większej stabilności jest mniejsza prędkość twojego SUPa jaką możesz utrzymać na dłuższym dystansie oraz przyspieszenie, które w szerokich deskach jest mniejsze. Szerokość ok. 30-32” jest złotym środkiem dla zachowania balansu pomiędzy zadowalającą prędkością i stabilnością na wodzie dla deski typu touring.
Grubość
W przypadku desek pompowanych, za normę przyjmuje się ok. 6”. Cieńsze deski mogą być niewystarczająco sztywne i zbyt mało wyporne pod ciężarem większego supowicza. Więcej na temat grubości deski SUP opisaliśmy w poprzednim artykule.
Przód i tył (lub tzw. „dziób” i „rufa”) SUPa mogą się różnić zależnie od modelu i producenta: od zaokrąglonej rufy i dziobu przez szpiczasty nos po nieco bardziej kwadratowy ogon deski. Najlepiej unikać ‘ekstremów’, wąskich zakończeń deski (szczególnie jeśli jesteś żółtodziobem). Chyba, że wiesz dokładnie gdzie i w jaki sposób chcesz pływać oraz na co w efekcie wpłynie taki a nie inny kształt dziobu czy rufy!
Węższe końce deski zapewniają większe prędkości (przecinają powierzchnie wody i nie stawiają takiego oporu), jednakże zmniejszają stabilność deski. Stabilność tą odzyskasz tylko podczas ciągłego ruchu wiosłem (podobnie jak przy pedałowaniu na rowerze). Zbyt okrągły przód natomiast znacząco ogranicza prędkość, ale zapewnia dobrą stabilność w każdym momencie wiosłowania. Dlatego też najlepiej jest rozpocząć od czegoś pomiędzy: węższy przód deski, i kwadratowy (z zaokrąglonymi brzegami) tył.
Przyjrzyjmy się teraz co dzieje się pod spodem deski touring, czyli na rozstawienie finów.
Rozstawienie finów w desce typu touring
Zaglądając pod spód SUPa touringowego, znajdziesz najczęściej jednego fina, czyli płetwę stabilizującą. Czy to absolutne minimum, wystarczające do supowych wycieczek?
Do przemieszczania się po płaskich taflach wody czy rzekach wystarczy jeden większy fin na końcu deski. Nasuwa się pytanie: po co mi dodatkowe dwa finy – często dodawane w zestawie, które można nierzadko zakładać i zdejmować według uznania?
Możesz już wiedzieć (lub nie), że finy odpowiadają za ‘tracking’, czyli utrzymanie deski SUP w linii prostej, oraz za ogólną stabilność boczną ale także opory stwarzane pod deską podczas płynięcia. Jeden większy, bardziej profesjonalny fin centralny, najlepiej w systemie us box może zrobić więcej dobrego niż 3 finy slide in. Ze względu na swoją powierzchnie może zapewnić lepszą stabilność boczną i tracking, a także mniejsze opory deski. Problemem jest fakt, że większość producentów nie dołącza profesjonalnych, bardziej zaawansowanych finów do swoich desek sup typu touring. Jeżeli jesteś więc bardziej wytrawnym i zaawansowanym supowiczem lub nie boisz się wyzwań to szukaj deski touringowej z jednym finem w systemie us box. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z Supami i chcesz ją rozpocząć od pierwszej deski typu touring rozejrzyj się za układem 2 + 1. Dwa, mniejsze boczne finy (nierzadko wsuwane) oraz jeden centralny, najlepiej w systemie us box zapewnią Ci wystarczającą stabilność, tracking i zapewnią akceptowalne opory podczas pływania.
Co jeśli rzeka którą płyniemy jest wąska i pełna skrętów, płytka i porywista? Tutaj przydają się różne modele finów dostępne na rynku:
– finy rzeczne w systemie us box, krótsze o długości 10cm,
– finy giętkie w systemie us box o długości kilkunastu cm dodawane standardowo w zestawie do desek sup marki Uone,
– dwa mniejsze boczne finy umożliwiające się przedarcie po płytkich akwenach przy jednoczesnym wyciągnięciu fina centralnego,
– wzmacniana skrzynka statecznikowa wykonana z włókna szklanego w systemie us box umożliwiająca przesuniecie fina do przodu lub tył, co wpływa na zmianę ogólnej zwrotności deski
Czy warto kupić deskę SUP touring?
Deski SUP zyskują coraz większą popularność, którą szczególnie w ostatnich latach można zaobserwować jako swoisty boom na tym rynku. Widok supowiczów na lokalnych jeziorach nie jest już niczym zaskakującym. Nic w tym dziwnego, deska SUP daje wolność i wszechstronność jakiej nie uraczysz np. na kajaku czy canoe. Na SUPie możesz eksplorować wszelkie cieki wodne, na które ciężkie kajaki czy canoe są zbyt duże lub za mało poręczne. Wiosłowanie na desce sup – szczególnie typu touring jest niezwykłym przeżyciem, po które będziesz wracał bez końca.
Jeśli więc chcesz odkrywać nowe zakątki świata (pompowaną deskę SUP zabierzesz ze sobą wszędzie!), planujesz wielodniowe wyprawy po nieznanych wodach lub czeka Cię ekscytujący spływ po pięknej rzece – jednym słowem jesteś typem wodnego obieżyświata to deska SUP typu touring jest dla Ciebie!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pozwolił rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące desek SUP typu touring i możliwe przekonał Cię do zainwestowania w swój własny model. Ten SUP zabierze Cię w miejsca o których nawet nie śniłeś!
Jeśli chciałbyś kupić swoją deskę, ale nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy do naszego sklepu – może znajdziesz model który wpadnie Ci w oko! W razie wątpliwości albo innych nurtujących Cię pytań, serdecznie zapraszamy też do kontaktu przez maila: uone@road24.pl, facebooka, twittera lub instagrama!